Soru B Sınıfı Uzman 2 Yıl Süre Ile Çok Tehlikeli Gruba Bakabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında dilek güngör tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. dilek güngör

dilek güngör TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    B sınıfı bir uzman çok tehlikeli grub da olan bir firmadan uzmanlık yapabilir mi?
    Teşekkürler

2. Hasan Aydemir

Hasan Aydemir TÜİSAG Üyesi

Kanuna göre 30 Haziran 2016 yılına kadar bakabilirsiniz.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    GEÇİCİ MADDE 4 –(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Real ve Esra Dilge ÖZYURTLU bu yazıya teşekkür etti.
  3. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Kanunun Geçici Madde 4 Hükmüne göre ; kanunun yürürlüğe girdiği ( 30.06.2012 ) tarihi itibari ile 4 yıl süre ile B sınıfları A sınıfları yerine , C sınıfları 3 yıl süre ile B sınıfları yerine bakabiliyor.

Yani B ler 30.06.2016 yılına kadar A sınıfına
    C ler ise 30.06.2015 yılına kadar B sınıfına bakabileceklerdir.

4. ilkeryurtseven

ilkeryurtseven TÜİSAG Üyesi

Dilek hanım,

Geçici maddeye göre bakabilir diye biliyorum.6331 'deki.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Esra Dilge ÖZYURTLU

Esra Dilge ÖZYURTLU TÜİSAG Üyesi

2016 temmuz kadar bakabilir diye biliyorum

6. Erdim Kanatoğlu

Erdim Kanatoğlu TÜİSAG Üyesi

Yürütmesi durdurulmamışmıydı ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

durdurulmuştu...

8. eem_ccelik

eem_ccelik TÜİSAG Üyesi

6331 Sayılı kanunun Geçici Madde 4 'ü gereği ;"Bu kanunun 8. maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde A Sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl süre ile B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
    6331 sayılı kanunun Madde 38'i gereği de ;
    1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi 01/01/2014,
    2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonradır.
    (6331 sayılı kanunun yayım tarihi 20/06/2012 .)
    yani B sınıfı iş güvenliği uzmanları;
    1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine 01/01/2018,
    2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 20/12/2016
    bakabilirler.

9. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Yanlış yorumladınız. Orada bahsettiği kanunun yürürlük tarihi bu da 30.06.2012' dir. Yürütmesi ertelenen maddeler daha sonradan düzenlendi.
    30.06.2016 yılına kadar çok tehlikeli yerlere B sınıfı iş güvenlik uzmanlığı belgesi olan bir uzman bakabilir.

10. Erdim Kanatoğlu

Her şeyde olduğu gibi bunuda yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.

11. Erdim Kanatoğlu

Daha önce yapı denetimlerdede çuvallamışlardı. Düşünce iyi oluyor ( Aslında hükümetin aklına gelen değil AB mavzuatına uygunluğu sağlamak için yapılan düzenlemeler bunlar ) fakat uygulamada hep yapboz oluyor.

12. Erol Bayrak

Erol Bayrak TÜİSAG Üyesi

Bence bu kanun maddesinin bir an evvel yürürlükten kaldırılması lazım,A ve B sınıfı uzmanlarda yeterli sayıya ulaşıldı..Gereksiz yere uzman enflasyonu oluşturuluyor dolayısıyla ücretler anormal düşüyor..

13. Hasan Aydemir

Hasan Aydemir TÜİSAG Üyesi

Aşağıdaki habere bakarsanız durum hiç de sizin dediğiniz gibi gözükmüyor.
    http://www.sabah.com.tr/Memur/2014/01/16/76-bin-is-guvenligi-uzmani-goreve-baslayacak

Burda da başka bir şekilde durum değerlendirmesi yapılmış:
    http://www.irismalatya.com/turkiyenin-kac-isg-uzmanina-ihtiyaci-var.html

14. mmtgrcn

mmtgrcn TÜİSAG Üyesi

haziran 2016 her şey net

15. Emrah Yurtsever

Emrah Yurtsever TÜİSAG Üyesi

Şu andaki gerçeklere bakalım. A sınıfına 2000 TL öneriyorlar. Bazı Eğitim kurumları kendilerine daha fazla öğrenci bulmak amacıyla "çok fazla İGU'ya ihtiyaç var, gelin siz de bize para verin eğitime katılın" anlamında kendi çıkarları doğrultusunda asılsız ve abartılı bilgiler veriyor. Gerçeği piyasadaki arz talep dengesi belirler. C sınıfı arayan yer yok denecek kadar az. Olanlar da çok düşük ücretler veriyor. Gelecekte uzman sayısı çoğaldıkça daha da kötüye gidecek. Çalışan bir uzmana da 40-50 ye kadar işyeri verilebiliyor.

16. Geçici Madde 4 ü iyi okuyun işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarik demektedir. Çok Tehlikeli 50 üstü yerlerde kanun 01.01.2013 de girdi. Yani 01.01.2017 ye kadar B A'ya bakabilir.

17. azizkaya

azizkaya TÜİSAG Üyesi

Bu konuda son durum nedir

18. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Kanun Numarası : 6331
    Kabul Tarihi : 20/6/2012
    Yayımlandığı R.Gazete: Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. b sinifi isg uzmani nezamana kadar cok tehlikeli sinifa bakabilir

Yandex.Metrica