B Sınıfları Için Levent Kavlak Beyin Yayınlamış Olduğu Dilekçe

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında kenny tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

3 iptallik soru çıkmış arkadaşlar... :(

aysegul ve Süleyman TOPCU bu yazıya teşekkür etti.
  2. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

bence eklenebilecek bir kaç soru daha var... onları yazıyorum buraya

Süleyman TOPCU bu yazıya teşekkür etti.
  3. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

1- Aşağıdakilerden hangisi Ağaçlı ve Ormanlık arazide Dozer ile yapılan çalışmalarda iş güvenliğinin konuları içinde yer almaz ?

Ormanda yakıt depolanması ve dozerin uzun mesafede yürütülmesi diye 2 şık vardı.

Soruda dozerin paletli yada paletsiz olduğu belirtilmemiş.

ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI YAPIMI VE BAKIMI KONULU 292 NOLU TEBLİĞ de
    8.3.2.26– İş makineleri, özellikle paletli olanlar uzun mesafelerde yürütülmeyecektir.

Bilgisi yer almaktadır. Bu tebliğe göre paletsiz dozerler uzun mesafelerde yürütülebilir.

Palet olduğu kabul edildiğinde şıklara göre 1 doğru cevap , paletsiz olma durumunda şıklara göre 2 doğru cevap vardır.Soru eksik sorulduğundan iptal edilmelidir.

2-İnsan bazı titreşimleri hisseder.Bu titreşimin ortalama değeri kaç Hz dir ?

İnsanlar, 1 - 1000Hz arasındaki titreşimleri algılarlar
    İnsan vücuduna belirgin etkisi olan titreşimin frekansı 1 - 100 Hz. arasındadır.

Ayrıca seste bir titreşimdir ve insan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki ses titreşimlerini hisseder.

Her bir madde için ortalama değer farklı olduğundan soru eksik sorulmuştur ve iptali gerekmektedir..

Bu sorunun iptalini gerektiren diğer durum da şöyledir.

Örneğin sizin insanın hissettiğini kabul ettiğiniz değerler 1 Hz – 1000 Hz olsun

ortalama değer = (1+1000)/2 = 500.5 Hz

örneğin sizin kabul ettiğiniz titreşim aralığı X Hz ve Y Hz olsun.

Ortalaması = (X+Y)/2

Titreşimin minimum değerini 0 Hz kabul etmediğiniz zaman sonuç her zaman küsüratlı çıkacaktır.

Minimum değeri de 0 Hz kabul edemezsiniz çünkü 0 Hz titreşim , titreşim yok demektir ve insan olmayan bir titreşimi hissedemez.

Cevap şıklarınızın hiç birinde küsüratlı değer yoktu. 50,100,1000 gibi tamsayı değerler vardı.

Eğer soruyu şu şekilde sorsaydınız sıkıntı yoktu.İnsanın hissettiği titreşimin yaklaşık ortalama değeri kaçtır ?

Yada aşağıdaki aşağıdaki şıklardan hangisi insan vücudunun hissedebildiği ortalama değere en yakındır ?

Ancak siz sorunuzda kesin bir değer sormuşsunuz ve bu yüzden şıkların hiç bir tanesi tam olarak doğru değil.

Bu soru şıklarda doğru bir cevap olmamasından dolayı da iptal edilmelidir.

Süleyman TOPCU ve sONEr.01 bu yazıya teşekkür etti.
  4. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar katılımda bulunalım lütfen.Bu sadece benim sınavım değil ki sizlerin de girdiği bir sınav....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Yangınla ilgili

I. isten kararmış camlar,

II. kapıların çok sıcak olması,

III. ortamda oksijen yetersizliği,

IV. alev dili tehlikesi

durumlarından hangileri sıcak tütme (korlaşma) safhasını gösterir?

Cevap 1,2,3

2.şıkta bir sıkıntı var.Kapının oda içinki kısmının mı çok sıcak yoksa dış kısmı mı çok sıcak olduğu belirtilmemiş.Eğer kapı tahta bir kapı ise ısı iletim katsayısı yaklaşık 0.12 W/mK dir. Sadece korlaşma safhasının olduğu odanın içinden ölçülen sıcaklığı çok yüksektir.Odanın dışından ölçülen sıcaklığı ise ısı iletim katsayısı çok düşük olduğundan çok yüksek değil en fazla ılık olur..

Kapı malzemesi belirtilmemiş.Eğer çelik kapı ise ısı iletim katsayısı 50.2 W/mK olduğundan hem içeriden hem dışarıdan ölçüldüğünde çok sıcak olduğu görülür..

Bu soruda kapıların sıcaklığının nereden ölçüldüğü ve kapı malzemesinin türü belirtilmesiğinden 2.şık kesin doğrudur diyemeyiz.Cevap 1,2,3 olarak verildiğine göre soru iptal edilmelidir...

Süleyman TOPCU ve sONEr.01 bu yazıya teşekkür etti.
  6. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

forumdan bulabildiğim hatırlanan yarım yamalak sorular ve cevaplar.soru itirazına katkıda bulunuruz diyen arkadaşlar için...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

7. Eren Sulaoğlu

Eren Sulaoğlu TÜİSAG Üyesi

Merhabalar arkadaşlar,

Bir tane daha iptal edilecek soru hazırladım. Tüzük sorusu. Aklınızda kalan tüzük soruları varsa iptallik olarak yazabilirsiniz. Ekte de ösym'nin sınavdan önce paylaştığı soru soracağı konular arasında işçi sağlığı ve güvenliği tüzüğünden soru sormayacağını çok rahat görüyoruz ama sordu ve bizler mağdur etti.

10 ton ve daha fazla yük kaldıran raylı vinçlerde kaç adet fren bulunur?

Cevap :2

Sorunun iptali : Soru işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünden sorulmuştur. Bu yüzden iptali gerekmektedir. Ösym tüzükten soru soracağını belirtmemiştir.

ÇİFT FREN:

5 ton veya daha fazla yük kaldıran raylı vinçlerde, 2 elektrikli fren veya bir elektrikli ve bir mekanik fren bulundurulacaktır.

(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:401)

Ekli Dosyalar:

Süleyman TOPCU ve kenny bu yazıya teşekkür etti.
  8. Eren Sulaoğlu

Eren Sulaoğlu TÜİSAG Üyesi

Benden gelen toparlayabildiğim iptal edilebilecek sorular. Soruları inceleyecek arkadaşlar tam metinli şüpheli sorular yazarsa onda da elimden geleni yapacağım.

Ekli Dosyalar:

9. neslihan erdem

neslihan erdem TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar herhangibir gelişme varmıdır mahkeme açan varmı bilgisi olan varmı

10. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

bazı arkadaşlar soruları görmeye gidecekler.sonlar gidip soruları görsünler not alsınlar hatta itiraz edebileceğimiz 8,9 soru bulalım öyle dava açarız.3 soruluk dilekçeyle dava açmanın bi mantığı yok zaten iptallerden 1 tanesi herkesin doğru yaptığı soru...

11. neslihan erdem

evet doğru söylüyorsunuz zaten 8-9 soruluk iptal olur soruları net hatırlayamıyoruz ancak şıklar çok yakın ve mantıksızdı muhtemelen çıkacaktır

12. neslihan erdem

evet doğru söylüyorsunuz zaten 8-9 soruluk iptal olur soruları net hatırlayamıyoruz ancak şıklar çok yakın ve mantıksızdı muhtemelen çıkacaktır

13. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

daha 45-50 gün var dava açmak için acele etmemek lazım. soruları bi görelim,sağlam itiraz gerekçeleri bulalım kafa kafaya verip öyle bi dilekçe oluşturalım...

14. neslihan erdem

OK HAKKIMIZDA HAYIRLISI

15. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

45 50 gün dediğiniz ne oluyor acaba? moralim o kadar bozukki günlerdir çok kötüyüm.1 soruyla kalmak cidden intihar sebebi.doğru yapıp sonra yanlış işaretlediğim 2 soru vardı.geçeceğim kesin olan sınavdan resmen kalmış oldum.

16. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

ösym yi mahkemeye verebilmek için yasal süremizin sınırı...O kadar moralinizi bozmayın altı üstü bir sınav.Hayat devam ediyor...İleride yepyeni fırsatlar karşınıza çıkacaktır...

17. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

18. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

Orası öylede işte insan çıldırma noktasına geliyor.Mahkeme konusunda her türlü yanınızdayım.

19. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

dostum sıkma canını.bak ben şubata da girdim mayısa da .ikisinde de 1 soruyla kaldım. ama vardır bir hayır diyorum.Belki şubatta geçip şu an bir yerde çalışıyor olsaydım orada bir iş kazası olacaktı ve ben suçlu bulunup hapsi boylayacaktım.. Elimizden geleni yapalım ama olmuyorsa da fazla üzülmeyelim..

yasal haklarımızı da sonuna kadar arayacağız elbette.. bakarsın 3,4 soru iptal edilir sende geçersin sınavdan belli mi olur..Olumlu düşünmeye çalış...

20. Ahmet Demircioğlu

Ahmet Demircioğlu TÜİSAG Üyesi

Ardaşlar Bende 3 soru ile kaldım
    bende sizleyim ne yapılması gerekiyorsa yapalım

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica