Bilgilendirme B Sınıflarından Mahkemeye Başvuracaklar Burayada Toplanıp Hangi Sorulara Itiraz Edeceğimizi Bulalım

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında kenny tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar diğer başlık silindi...

Şu tür sebepleri var...

1)Forum içindeki mesajlarda şahsi bilgiler (e-mail, telefon numarası, tc kimlik no vb.) vermek yada istemek yasaktır. Bu tip mesajlardan ilgili kısımlar kesilecek yada mesaj tamamen silinecektir.

bu kural çiğnendi...

2)vekillerin,devlet büyüklerinin vs mail adresleri ve yollanacak dilekçeleri verildi

bu da yasak

3)Açılacak dava için ortak maddi destek grupları oluşturulmaya çalışıldı...

Bu da dolandırıcılığa giren bir suçmuş.isterseniz 1 lira para yatırın kanunen suç..

Şu an açtığım başlığın amacı bireysel yada eğer açılabiliyorsa toplu halde (1 kişi açıp diğerlerinin onu maddi desteklemesinden bahsetmiyorum) dava açılacak ise Levent Beyin hazırladığı 3 soruluk dilekçeye neler ekleyebiliriz bunu bulmak..

Yakında sınav sorularını görmeye giden arkadaşlar olacaklar. Eğer kendilerine not tutma şansı sunulursa soru ve cevap şıkları elimizde olacak . eğer bu şans tanınmazsa da bazı itiraz edebileceğimiz soruları burada önceden tartışalım ki giden kişi o soruya baksın hakikaten o şekilde mi sorulmuştu itirazımısı ona göre yapalım....

Eğer yukarıdaki 3 yasağı çiğnersek yine konu silinecek buna çok dikkat edelim arkadaşlar.Hepimiz üniversite mezunu adamlarız.kurallara uyularakta bir şeyler yapabileceğimizi herkeze gösterelim...

Ben 4 tane soruyu tartışmaya açıyorum.Bana göre bunlar iptallikti.Soruları doğru mu hatırlıyorum bilemiyorum. Başlığa gelen arkadaşlar kendi görüşlerini sunabilirler.kendi itirazlarını yapabilirler.kendi sorularını tartışmaya açabilirler..startı ben vermiş olayım...

amentes, aysegul, Özgür KÖLÜK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Bence bu sorular yazdığım sorulardan dolayı iptallik....

1- Aşağıdakilerden hangisi Ağaçlı ve Ormanlık arazide Dozer ile yapılan çalışmalarda iş güvenliğinin konuları içinde yer almaz ?

Ormanda yakıt depolanması ve dozerin uzun mesafede yürütülmesi diye 2 şık vardı.

Soruda dozerin paletli yada paletsiz olduğu belirtilmemiş.

ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI YAPIMI VE BAKIMI KONULU 292 NOLU TEBLİĞ de
    8.3.2.26– İş makineleri, özellikle paletli olanlar uzun mesafelerde yürütülmeyecektir.

Bilgisi yer almaktadır. Bu tebliğe göre paletsiz dozerler uzun mesafelerde yürütülebilir.

Palet olduğu kabul edildiğinde şıklara göre 1 doğru cevap , paletsiz olma durumunda şıklara göre 2 doğru cevap vardır.Soru eksik sorulduğundan iptal edilmelidir.

2-İnsan bazı titreşimleri hisseder.Bu titreşimin ortalama değeri kaç Hz dir ?

İnsanlar, 1 - 1000Hz arasındaki titreşimleri algılarlar
    İnsan vücuduna belirgin etkisi olan titreşimin frekansı 1 - 100 Hz. arasındadır.

Ayrıca seste bir titreşimdir ve insan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki ses titreşimlerini hisseder.

Her bir madde için ortalama değer farklı olduğundan soru eksik sorulmuştur ve iptali gerekmektedir..

Bu sorunun iptalini gerektiren diğer durum da şöyledir.

Örneğin sizin insanın hissettiğini kabul ettiğiniz değerler 1 Hz – 1000 Hz olsun

ortalama değer = (1+1000)/2 = 500.5 Hz

örneğin sizin kabul ettiğiniz titreşim aralığı X Hz ve Y Hz olsun.

Ortalaması = (X+Y)/2

Titreşimin minimum değerini 0 Hz kabul etmediğiniz zaman sonuç her zaman küsüratlı çıkacaktır.

Minimum değeri de 0 Hz kabul edemezsiniz çünkü 0 Hz titreşim , titreşim yok demektir ve insan olmayan bir titreşimi hissedemez.

Cevap şıklarınızın hiç birinde küsüratlı değer yoktu. 50,100,1000 gibi tamsayı değerler vardı.

Eğer soruyu şu şekilde sorsaydınız sıkıntı yoktu.İnsanın hissettiği titreşimin yaklaşık ortalama değeri kaçtır ?

Yada aşağıdaki aşağıdaki şıklardan hangisi insan vücudunun hissedebildiği ortalama değere en yakındır ?

Ancak siz sorunuzda kesin bir değer sormuşsunuz ve bu yüzden şıkların hiç bir tanesi tam olarak doğru değil.

Bu soru şıklarda doğru bir cevap olmamasından dolayı da iptal edilmelidir.

3) Yangınla ilgili

I. isten kararmış camlar,

II. kapıların çok sıcak olması,

III. ortamda oksijen yetersizliği,

IV. alev dili tehlikesi

durumlarından hangileri sıcak tütme (korlaşma) safhasını gösterir?

Cevap 1,2,3

2.şıkta bir sıkıntı var.Kapının oda içinki kısmının mı çok sıcak yoksa dış kısmı mı çok sıcak olduğu belirtilmemiş.Eğer kapı tahta bir kapı ise ısı iletim katsayısı yaklaşık 0.12 W/mK dir. Sadece korlaşma safhasının olduğu odanın içinden ölçülen sıcaklığı çok yüksektir.Odanın dışından ölçülen sıcaklığı ise ısı iletim katsayısı çok düşük olduğundan çok yüksek değil en fazla ılık olur..

Kapı malzemesi belirtilmemiş.Eğer çelik kapı ise ısı iletim katsayısı 50.2 W/mK olduğundan hem içeriden hem dışarıdan ölçüldüğünde çok sıcak olduğu görülür..

Bu soruda kapıların sıcaklığının nereden ölçüldüğü ve kapı malzemesinin türü belirtilmesiğinden 2.şık kesin doğrudur diyemeyiz.Cevap 1,2,3 olarak verildiğine göre soru iptal edilmelidir...

3. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

1- 10 ton ve daha fazla yük kaldıran raylı vinçlerde kaç adet fren bulunur?

Cevap :2

Sorunun iptali : Soru işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünden sorulmuştur. Bu yüzden iptali gerekmektedir. Ösym tüzükten soru soracağını belirtmemiştir.

ÇİFT FREN:

5 ton veya daha fazla yük kaldıran raylı vinçlerde, 2 elektrikli fren veya bir elektrikli ve bir mekanik fren bulundurulacaktır.

(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:401)

2- İşletmelerde kullanılan taşınabilir aletlerin alternatif akımda iletkenlerinin fazlar arası max. değeri nedir ?

Cevap : 42 ve 250 volt

Sorunun iptali : Soru işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünden sorulmuştur. Bu yüzden iptali gerekmektedir. Ösym tüzükten soru soracağını belirtmemiştir.

İLETKENLERİN YALITILMASI:

Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarı alternatif akımlı iletkenler, gerilim değerine uygun olarak yalıtılacak ve bu iletkenlerle bunların bağlantı ve kontrol tertibatı, dış etkilere karşı uygun şekilde korunacaktır.

(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:306)

GERİLİM ALTINDA ÇALIŞMA:

Elektrik tesisatının, cihazlarının veya çıplak iletkenlerin, daima gerilim altında bulunduğu kabul edilecek ve teknik bir zorunluluk bulunmadıkça gerilim altında elektrik onarımı yapılmayacaktır.

Toprakla potansiyel farkı 250 volt ve daha yukarı olan alternatif veya doğru akımlı tesisatta, gerilim kaldırılmadan akım kesilmeden hiç bir çalışma yapılmayacaktır.

Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden yine gerilim kesilecek, ancak, zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınacak ve akım geçirmeyen aletler, uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular, kauçuk paspaslar ile akım geçirmeyen paravanalar, tabureler ve platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir elemanın gözetiminde çalıştırılacaklardır.

Üzerinde çalışılan gerilim altındaki çıplak iletkenler, uygun kafes, paravana veya yalıtkan mahfazalarla korunacaktır.

(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:303)

4. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Süleyman TOPCU bu yazıya teşekkür etti.
  5. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ayşegül hanımın başlatmış olduğu mahkeme ile ilgili silinen başlıkla ilgili ayşegül hanımla görüştüm.tekrar benzer bir başlık açılacak ve sadece LEGAL paylaşımlar yapılacak..

6. volkan biliş

volkan biliş TÜİSAG Üyesi

Evet arkadaşlar dava konusunda ne düşünüyorsunuz, bireysel mi yoksa toplanarak mı dava açacağız? Bir an önce çalışmalara başlamamız lazım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

ayşegül hanım avukata danışıp gerekli bilgileri verecek onu bekliyoruz...

8. volkan biliş

Süleyman TOPCU, Mehmet Ustaoğlu ve kenny bu yazıya teşekkür etti.
  9. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

dilekçenin örneği var mı elinde dostum bakalım neler yazmışlar...

10. neslihan erdem

neslihan erdem TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sabır ve sebat gösterelim, kurallara uygun bir şekilde amaç B sınıfı sorulara bakmak ve sonuçlandırmak. yukarıdaki sorularda Levent Beyin hazırladığı 3 soruda varmıdır acaba çünkü o itiraz edilecek sorulara baktığımda yasal müfredata oturtularak hazırlanmıştı o 3 soruya ekleme yapılabılır.

Süleyman TOPCU ve kenny bu yazıya teşekkür etti.
  11. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Levent Beyin Hazırladığı İtiraz Dilekçesi

12. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

levent beyin 3 soruluk dilekçesini aşağı ekledim. o sorularda levent beyin soruları bulunmuyor.üzerinde tartışalım diye oraya koydum.belki soruyu doğru hatırlayamamışımdır yada şıklarda yanlışlık vardır yada itiraz gerekçesi belki uygun değildir yeni gerekçeler bulunabilir diye...

13. neslihan erdem

aaaa Levent Bey ın hazırladığı bumuydukı 23 Şubat sınavına ait bunlar 24 Mayısa ait değil

14. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

bakayım yanlışmı yolladım diye :)

Süleyman TOPCU ve alpay06 bu yazıya teşekkür etti.
  15. neslihan erdem

evet yanlış olabılır çünkü ben inceledim ama kaydetmemıştım malesef 24 mayısın sorularıydı 3 adet soru ve de yasal prosedürde hazırlanmış bu sorulara ek olarak sızın hazırladığınız sorular eklenebilir oda toplamda 8 soru falan yapıyor

16. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Yanlış dosya yollamışım..Levent beyin itiraz dilekçesi burada..

Ekli Dosyalar:

17. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

ya işte benim soruları ekleyebilmek için diğer b sınıfı arkadaşlarında buraya uğrayıp sorular üzerinde tartışıp ortak bir sonuca ulaşmamız gerekiyor.bunlar sadece benim kişisel iptal sebeplerim.belki yasal dayanak vs bulan arkadaşlar da olabilir ama b ler ortalıkta yok...

18. neslihan erdem

Levent beyın sorularına dahil dılecek olan sızın sorular ve de daha önceden hazırlanmış olan 9 soruluk iptal sorularıda eklenıp bır dosya oluşturulabilir

19. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

işte oluşturulabilir de önce tartışmak gerekli itirazlar yeterli mi diye...

20. volkan biliş

Bendeki tüm hatalı sorular ve dayanakları aşağıdaki gibidir arkadaşlar, sizde inceleyin ve tartışalım. Varsa sizlerde ekleyin.

Tüzük Soruları: 1- Aşağıdakilerden hangisi Ağaçlı ve Ormanlık arazide Dozer ile yapılan çalışmalarda iş güvenliğinin konuları içinde yer almaz ? Ormanda yakıt depolanması ve dozerin uzun mesafede yürütülmesi diye 2 şık vardı. Soruda dozerin paletli yada paletsiz olduğu belirtilmemiş. ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI YAPIMI VE BAKIMI KONULU 292 NOLU TEBLİĞ de 8.3.2.26– İş makineleri, özellikle paletli olanlar uzun mesafelerde yürütülmeyecektir. Bilgisi yer almaktadır. Bu tebliğe göre paletsiz dozerler uzun mesafelerde yürütülebilir. Palet olduğu kabul edildiğinde şıklara göre 1 doğru cevap , paletsiz olma durumunda şıklara göre 2 doğru cevap vardır.Soru eksik sorulduğundan iptal edilmelidir.

2-İnsan bazı titreşimleri hisseder.Bu titreşimin ortalama değeri kaç Hz dir ? İnsanlar, 1 - 1000Hz arasındaki titreşimleri algılarlar İnsan vücuduna belirgin etkisi olan titreşimin frekansı 1 - 100 Hz. arasındadır. Ayrıca seste bir titreşimdir ve insan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki ses titreşimlerini hisseder. Her bir madde için ortalama değer farklı olduğundan soru eksik sorulmuştur ve iptali gerekmektedir..

Bu sorunun iptalini gerektiren diğer durum da şöyledir. Örneğin sizin insanın hissettiğini kabul ettiğiniz değerler 1 Hz – 1000 Hz olsun ortalama değer = (1+1000)/2 = 500.5 Hz örneğin sizin kabul ettiğiniz titreşim aralığı X Hz ve Y Hz olsun. Ortalaması = (X+Y)/2 Titreşimin minimum değerini 0 Hz kabul etmediğiniz zaman sonuç her zaman küsüratlı çıkacaktır. Minimum değeri de 0 Hz kabul edemezsiniz çünkü 0 Hz titreşim , titreşim yok demektir ve insan olmayan bir titreşimi hissedemez. Cevap şıklarınızın hiç birinde küsüratlı değer yoktu. 50,100,1000 gibi tamsayı değerler vardı. Eğer soruyu şu şekilde sorsaydınız sıkıntı yoktu.İnsanın hissettiği titreşimin yaklaşık ortalama değeri kaçtır ? Yada aşağıdaki aşağıdaki şıklardan hangisi insan vücudunun hissedebildiği ortalama değere en yakındır ? Ancak siz sorunuzda kesin bir değer sormuşsunuz ve bu yüzden şıkların hiç bir tanesi tam olarak doğru değil. Bu soru şıklarda doğru bir cevap olmamasından dolayı da iptal edilmelidir.

3)Tabana paralel olmayan tavanlarda ortalama yükseklik nasıl hesaplanır ? İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 7 Tabana paralel olmayan tavanlarda bu yüksekliğin ortalaması 3 metre olacak ve en alçak kısmı, varsa, kirişin alt noktasından 240 santimetreden aşağı olmayacaktır.

4) Titreşimde orta frekans değeri nedir ? a)1 b)10 c)100 d)1000 e)10000 Tüzük sorusudur yönetmelikte herhangi bir bilgi yoktur 5)-işletmelerde kullanılan taşınabilir (el aleti ve patlayıcı ortam denmiyor) iletkenlerin fazlar arası max. değeri nedir ? a)42 b)250 c)380 d).... e)...... Tüzük sorusudur cvp hakkında kesin bilgi bulunamadı.(tüzükte 250 ile ilgili bir şeyler var ama net bir şey yok ) 6) Demiryolu kapsamı sorusu I. inşaat II. bakım III. tadilat IV. işletme Demir yolu işlerinin inşaatı Yapı işleri yönetmeliği kapsamındadır cvp ise hepsi denmektedir..(tüzükle çakışmaktadır)

7) Biyolojik sınıflandırmalar neye göre yapılmaktadır? cvp olarak etkenlerin etkilerine göre denmektedir yönetmelikte ise ek3 te sağlam insanlardaki etkenlerin etkilerine göre yazmaktadır (hatalı soru)

8) elle taşıma işleri yönetmeliğine göre aşağıdakilerden hangisi mühendislik yöntemi değildir ? a)...... b)..... c).... d) yükün çalışana yakın tutulması e) rotasyon cvp : rotasyon denmektedir fakat yönetmelikte yükün çalışana yakın tutulması yönetmelikte doğru taşıma yöntemi olarak geçmektedir. (2 doğru şık vardır)

9) Aşağıdaki kimyasallardan hangisi yanlış eşleştirilmiştir? a) sodyum hidroksit-tahriş edici b)tüy- inert c)asbest -kanserojen d)polen - alerjik e) civa -zehirleyici cvp: tüy-inert denmekte fakat yerel yönetmelikler ve AB direktifi 99/45/EEC çerçevesinde sodyum hidroksit tehlike sembolü/tanımı C; R35 olarak sınıflandırılır ve Aşındırıcı olarak nitelendirilmektedir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica