Soru : Bakanlığa Bildirilmeli Mi?

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar.
135 tane 4857 ye tabii işçi çalıştıran bir kamu sosyal tesisinin (dinlenme) İSG uzmanıyım. Sormak istediğim bir kaç soru var. Sosyal tesisteki otelin yangın merdiveni fiilen var olmasına rağmen mevzuata aykırı ve güvenli bir alana açılmıyor. Bununla ilgili önceden kurul kararı olarak yangın merdiveninin mevzuata uygun şekilde revize edilmesi kararı aldık. Sanırım geçen Haziran ayıydı. Proje falan çiziliyor dediler ancak hep bir geçiştirme var. Ortada icraat yok. Bu durum sizce Çalışma İl Müdürlüğüne bildirilmeli mi emin olamadım. Bunun yanında aynı tesiste acil durum ekipleri falan ayarlandı, ancak eğitim aldırmıyorlar hep aldırcaz diyorlar. Acil durum tatbikatı 1 yıldan beri hala yapacaklar. Şimdi bir de bir işi taşerona verdiler 6 aylık havuz projesi, İSG ile ilgili eğitimleri falan var mı işçilerin, istedik, yazı da var elimde istediğimize dair ancak kurum kovalamıyor, firma da cevap vermemiş. Ben burada görevlendirme ile çalışıyorum ve açıkcası iyice sıkıştım ve bu durumdan gerçekten çok sıkıldım. Tesis müdürü ve çalışanları nato kafa ve ne yapacağımı şaşırdım şu an. Bu tesise karşı izlemem gerek yolu şikayet vs. tazmin neyse artık tavsiyelerde bulunursanız çok yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkür ediyorum.:k_kızgın:

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tespit öneri defterine de yazdıysanız ve halen yapılmıyor ise bence ilk adım olarak bildirim hakkınızı koz olarak kullanın hala bir gelişme yok ise bildirmeniz daha doğru.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Valla söyledim bildirecegimi. Tespit defteri, risk değerlendirme raporu hepsine yazıyor bu yazdıklarımin hepsi.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evet başka tavsiyelerde bulunacak arkadaşlar bekliyorum.

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yangın ekipleri eğitimini siz verebilirsiniz ama itfaiyeden aldırırsanız daha iyi olur. Tatbikat yapılmıyor ise , çalışılan firma elemanlarının iş güvenliği eğitim kayıtlarını taşeron vermiyorsa , yangın merdivenleri güvenli alana açılmıyor ise ve siz bunları belirttiğiniz takdirde makul bir zamanda bir ilerleme olmadı ise kesinlikle çsgb na gerekli bildirimi yapmanız gerekir diye düşünüyorum. selamlar

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim Özlem Hanım. Peki sizce tazmin süresi belirtilmeli mi son kurulda? Kurul kararında tazmin süresi dolduğunda bu eksiklikler giderilmezse çsgb ye bildirilecektir kararı alınıp not düşülmeli mi?

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
evet iş güvenliği kurul tutanağında makul bir tarih planlanıp , bu tarihe kadar eksiklikler giderilmez ise çsgb na bildirilecektir diye yazabilirsiniz

İnsan sinirleniyor böyle duyarsızlığa . Gidip isg katipten sözleşmeni sileceksin :))

Kolaylıklar ,

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynen aynen. Vallahi dişimi sıkıyorum bilseniz. :) Teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum. Başka tavsiyelerde bulunacak arkadaşları da bekliyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar.
135 tane 4857 ye tabii işçi çalıştıran bir kamu sosyal tesisinin (dinlenme) İSG uzmanıyım. Sormak istediğim bir kaç soru var. Sosyal tesisteki otelin yangın merdiveni fiilen var olmasına rağmen mevzuata aykırı ve güvenli bir alana açılmıyor. Bununla ilgili önceden kurul kararı olarak yangın merdiveninin mevzuata uygun şekilde revize edilmesi kararı aldık. Sanırım geçen Haziran ayıydı. Proje falan çiziliyor dediler ancak hep bir geçiştirme var. Ortada icraat yok. Bu durum sizce Çalışma İl Müdürlüğüne bildirilmeli mi emin olamadım. Bunun yanında aynı tesiste acil durum ekipleri falan ayarlandı, ancak eğitim aldırmıyorlar hep aldırcaz diyorlar. Acil durum tatbikatı 1 yıldan beri hala yapacaklar. Şimdi bir de bir işi taşerona verdiler 6 aylık havuz projesi, İSG ile ilgili eğitimleri falan var mı işçilerin, istedik, yazı da var elimde istediğimize dair ancak kurum kovalamıyor, firma da cevap vermemiş. Ben burada görevlendirme ile çalışıyorum ve açıkcası iyice sıkıştım ve bu durumdan gerçekten çok sıkıldım. Tesis müdürü ve çalışanları nato kafa ve ne yapacağımı şaşırdım şu an. Bu tesise karşı izlemem gerek yolu şikayet vs. tazmin neyse artık tavsiyelerde bulunursanız çok yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkür ediyorum.:k_kızgın:

29 Aralık 2012 CUMARTESİ tarih ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının görevleri

MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

a) Rehberlik;

1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.

2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

3) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.

4) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.

b) Risk değerlendirmesi;

1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

c) Çalışma ortamı gözetimi;

1) Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek.

2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.

ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;

1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.

2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.

3) Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

5) (Ek:RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek.

d) İlgili birimlerle işbirliği;

1) İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.

2) Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak.

3) Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak,

4) Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.
______
Yazınızı okuduktan sonra cevap yazıp yazmamak arasında çok kararsız kaldım. İş Güvenliği Uzmanlarının yapacakları görevler yönetmeliklerle belirlenmiştir. Hiç kimse yönetmelik dışında işlem yapamaz. Çoksesliliğin olduğu yerlerde son sözü her zaman yasalar söyler. Şimdi sizin durumu yorumlar isem; Her şeyden evvel İş güvenliği Uzmanları izleyici değildir. Olmamalıdır da. Deftere yaz olay bitsin. Yok öyle bir şey. İş Güvenliği Uzmanları yırtık olmalı. Eğer ki yapılmış olan bir risk değerlendirmesi var ise, ve bu risk değerlendirmesi sonucunda eksiklikler bulunmuş ise bu durumu düzeltmek adına İş Güvenliği Uzmanı, İşverenin de onayı/katılımı ile bir eylem planı hazırlar. Bu eylem planın da yapılacaklar giriş-gelişme-sonuç olarak belirtilmelidir. Her aşama bir personele zimmetlenmelidir. İş akış şemaları oluşturulmalı, aksayan bir durum olduğun da müdahale gene İş Güvenliği Uzmanları tarafından yapılmalıdır. Diyelim ki yapmadınız, ve diyelim ki bir iş kazası oldu. İş Güvenliği Uzmanı ben deftere yazdım gerisi beni bağlamaz mı diyecek. Dese de onu hiç bir savcı/hakim ciddiye almaz. Sonuç olarak hedeflere varmaktır niyet. Hedefte bellidir. ''Sıfır iş kazası, sıfır meslek hastalığı''. İş Güvenliği Uzmanı da bu hedefe odaklanmalıdır. Sadece ben yazdım İş veren yapsın, yapmaz ise bana ne derseniz. İnanın bana İş Güvenliği Uzmanlığı gelişmeyecektir.
Saygılar.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim. Önceden de belirttiğim gibi İSG hizmeti verdiğim kurumda yarı zamanlı çalışmaktayım. Ayda 13 saat hizmet veriyorum. Takip yapmak istiyorum ancak ne çare. Bir şey değişiyor, haber verilmiyor. Yetkili değişiyor haber verilmiyor. Yangın tüpleri toplanmış, değiştirilmiş haber verilmiyor. Alt işverene iş verecekler haber verilmiyor. Sonuçta onlar haber vermedikçe ben haberdar olamam ve sürekli orada da olamam. Anlayacağınız bu takibi yapmak için ya kurum ilgili olacak size haber verecek ya da siz tam zamanlı orada olacaksınız. Plan yapıyorum diyorum bunlar yapılacak şunlar yaplıacak kişilerle konuşuyorum tamam tamam ama sonuçta yok. Ayrıca yarı zamanlı hizmet verdiğim her hangi bir şekilde personeli olmadığım bir kurumun personeline bu işi yapacaksın diye yazıyla zimmetleyemezsiniz diye biliyorum. Bu zimmeti ancak işveren ya da vekili yapar, tamam diyorlar yine yapmıyorlar. Risk değerlendirmesi yapıldı, tam termin tarihi belirtmesem de "derhal, kısa vadede" gibi terimler kullanıldı döf için.. Ama bakıyorumda hiç bir şekilde döf yok ortada.. Vallahi daralttılar adamı :elimaşalı:

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
kamu görevlisiniz zaten atılma korkunuz da yok bence siz alınacak her önlemi direk bildirin geçin . Kendinizi riske atmayın , özel sektör de çalışanlar maddi koşullardan dolayı risk alıyor ama sizin bu riski almanıza gerek yok

timurlenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
135 işçiye nasıl yarı zamanlı ayda 13 saat bakıyorsunuz
Az tehlikeli en az ayda 10 dk*135:1350dk/60:22,5 saat ???

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
135 işçiye nasıl yarı zamanlı ayda 13 saat bakıyorsunuz
Az tehlikeli en az ayda 10 dk*135:1350dk/60:22,5 saat ???

Önceki çalışma suresine gore aklımda kalmış su an 22,5 evet. :) bu sırada danışmak istediğim konuya da bir yorum getirirsen sevinirim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkür ederim. Önceden de belirttiğim gibi İSG hizmeti verdiğim kurumda yarı zamanlı çalışmaktayım. Ayda 13 saat hizmet veriyorum. Takip yapmak istiyorum ancak ne çare. Bir şey değişiyor, haber verilmiyor. Yetkili değişiyor haber verilmiyor. Yangın tüpleri toplanmış, değiştirilmiş haber verilmiyor. Alt işverene iş verecekler haber verilmiyor. Sonuçta onlar haber vermedikçe ben haberdar olamam ve sürekli orada da olamam. Anlayacağınız bu takibi yapmak için ya kurum ilgili olacak size haber verecek ya da siz tam zamanlı orada olacaksınız. Plan yapıyorum diyorum bunlar yapılacak şunlar yaplıacak kişilerle konuşuyorum tamam tamam ama sonuçta yok. Ayrıca yarı zamanlı hizmet verdiğim her hangi bir şekilde personeli olmadığım bir kurumun personeline bu işi yapacaksın diye yazıyla zimmetleyemezsiniz diye biliyorum. Bu zimmeti ancak işveren ya da vekili yapar, tamam diyorlar yine yapmıyorlar. Risk değerlendirmesi yapıldı, tam termin tarihi belirtmesem de "derhal, kısa vadede" gibi terimler kullanıldı döf için.. Ama bakıyorumda hiç bir şekilde döf yok ortada.. Vallahi daralttılar adamı :elimaşalı:
Kişiler sistemini kendi kurar, size bir bildirim de bulunulmuyorsa öncelikle bunu sağlamaya çalışın ve neden bunun yapılmadığının öz eleştirini de yapın. İSG kurulları başta olmak üzere bir çok silahınız var. Sadece söylemekle yetinmemelisiniz. Gerekirse alt işverene gidin evrakları kendiniz talep edin. Eksik iş varsa süre verin, işi durduracağınızı söyleyin. İşvereninize bilgi verin. Süre dolduğunda çalışmayı geçici de olsa durdurun. vb. hareketler ile inanın bana bazı şeylerin kendiliğinden düzeldiğine şahit olacaksınız. Ben söyledim olmazsa bana ne derseniz. Zaten maçı da 3-0 kaybettiğinizi kabul ettiniz demektir.

timurlenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hangi kurumda çalışıyorsunuz bilmiyorum ama bu gibi durumlarda gerekli önlemler alınana kadar işi durdurup orada oldugunuzu hissetmelerini saglyabilirsiniz, rutin gunlerden ziyade ımkan varsa farklı gun ve satlerde bu işlem yapılırsa etkili olur. Kurumda üst amirinize konuyu üst yazı olarak yazabilirsiniz. Yapılan ya da yapılmayan ne varsa yazıya dökmek faydalı olur dıye düşünüyorum.

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar.

Gerçekten bu zihniyetle uğraşmak insanı soğutuyor ama malesef devletin bize yüklediği görev! bu.
Zaten yukarıda herkes yeterince öneride bulunmuş. Beni önerim yapmadıysanız eğer,

İlk kurul toplantısında bu konuda yaşanmış ölümlü olaylardan ve idarecilere verilen hapis cezalarından oluşan kısa ama etkili bir slayt hazırlayıp sunmanız. Ve gerçekçi bir termin süresi istemeniz ki sanırım bunu yaptınız.

Termin süresi sonunda hala bir hareket yoksa hayırlı olan 2 yol var önünüzde ya şikayet ya da veda. Başkalarının sorumsuzluğunun cezasını çekmek kaldırılabilecek bir yük değil gerçekten. Bizim yükümüz de malesef bu.

O yüzden uyanık olmak zorundayız.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Cevaplariniz için tesekkur ediyorum. Evet termin suresini verdim. Termin suresi sonunda eger hala durum ayni olursa bir devlet kurumunu isg önlemlerini almıyor diye başka bir kuruma şikayet etmek oldukça garip bir durum oluşturabilir. Aklimdaki kurumu bırakmak daha cazip geliyor. İki kurum arasında kalmaktansa bırakırım daha iyi. Tesekkur ediyorum herkese ;)

Gülali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
işvereni şikayet maddesi halen duruyormu....!

Gülali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
6331/8
2-(2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur.
Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir.....

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bakanlığın yetkili birimi diyor maddede. peki bu yetkili birim neresi? hangi kurum ankaradamı yoksa illerdemi? adı ne yani?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.