Bakanlık Duyurusu: Iş Güvenliği Uzmanlarının Önünü Açan Ve Daha Çok Çalışma Alanı Yakalayan

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

Bakanlık Duyurusu
    İş Güvenliği uzmanlarının önünü açan ve daha çok çalışma alanı yakalayan bir madde 6331 sayılı iş güvenliği kanununa eklendi.Çok tehlikeli yerlerde B sınıfı uzmanları 4 yıl süreyle görev alabilecek, Tehlikeli yerlerde ise C Sınıfı uzmanlar 3 yıl süreyle görev alabilecekler.
    Bakanlık duyurusu şu şekilde ;
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı resmi gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunu’ nun geçici dördüncü maddesinin birinci fıkrasında “Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.” hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı çalışma sözleşmesi yapan/yapacak olan işverenlerin, “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği”nin ilgili hükümlerine göre; bu sözleşmeleri, beş işgünü içerisinde Bakanlığa göndermeleri gerekmektedir.

Bu itibarla; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayımı tarihi olan 30.06.2012 tarihinden önce, tehlikeli sınıfta yer alan işyerleriyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanları arasında yapılan sözleşmeler ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleriyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanları arasında yapılan sözleşmelerin (EK:4) yenilenerek gönderilmesi halinde tekrar değerlendirmeye alınması mümkün olacaktır.

Nurdan DAHİ, izmir, yaseminaytekin ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

ne demek oluyor kanundan önceki sözleşmeleri yenileyin mi deniliyor?

3. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

yoksa 2013 te mi yenileyin diyor=?

4. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

çünkü önceden yazılı olarak bir kanun maddesi yoktu ama şimdi c ler 3 yıl b yerine bakabilir bunu kanundan önce yapanlar deniyor şimdi yenilemeliler deniyor galiba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

nolacak peki ozaman bu şekilde c olup b ye bakan gerek OSGB lerde gerek firmalarda birçok kişi var nasıl olacak hepsi tekrar mı sözleşme mi yenileyecekler?

6. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

bu duyuru ne zaman yapıldı. isggm nin sitesinde bulamıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

bende bilmiyorum leyla hanım yayınlamış kendisine de sordum resmi site adresi ve ek 4 nedir diye...

8. Musa Kıransoy

Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

Bakanlık aslında şunu demek istiyor;
    Sizin daha öncesinden OSGB olarak tehlikeli sınıfa C sınıfı iş güvenliği uzmanı görevlendirdiğinizi (EK4 yani) biliyordum ve göz yumdum şimdi uzmanların sözleşmesini yenileyin artık resmiyete uygun olsun zaten biliyordum mu demek istiyor. Bu ne iş ya hayretle izliyorum... Benim bu bakanlık açıklamasından anladığım budur...

9. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

doğrudur yenilenecek diyor maalesef...

10. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

PEKİ SADECE OSGB'LERDEKİ UZMANLARIN SÖZLEŞMELERİ Mİ YENİLENECEK. BEN ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM. 2011 YILINDA SERTİFİKAMI ALDIĞIMDA SÖZLEŞME YAPMIŞTIM. SERTİFİKA İPTAL OLDU. YENİ KANUNLA SERTİFİKAMI YENİLEDİM. ESKİ SERTİFİKAYLA YENİSİ ARASINDA HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YOK. BELGE NO AYNI, VERİLİŞ TARİHİ AYNI. ÇALIŞTIĞIM YERLE SÖZLEŞMEMİ YENİLEMEME GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

11. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu madde yeni bir madde değil diye biliyorum. Halihazırda 4857'de de bu şekilde geçici madde bulunmaktaydı. 21.02.2011 tarihinde bakanlığa bildirilen sözleşmem C sınıfı uzman olarak tehlikeli sınıfta olacak şekilde bildirildi. Yenilemem gerekeceğini zannetmiyorum ama ÇSGB bu ne yapacağı belli olmaz

12. Musa Kıransoy

O bahsettiğiniz geçici maddede iptal edilmişti. En son olarak iptal edilen belgelerinde yenilenmesi ve tekrar sözleşme yapılması gereklidir.

13. sinemis

sinemis TÜİSAG Üyesi

EK 4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ 'nin ekidir
    EK 4 - İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMASÖZLEŞMESİ'dir arkadaşlar .
    zaten halihazırda firmalarla yaptığınız sözleşme oluyor:))

14. Musa Kıransoy

sinem hanım dediğiniz doğru evet o şekilde olması gerekiyor ve olmalı , ama yazılan şu ki c sınıfları b sınıfına sözleşme yapmıştı ve belgeleri askıda olan arkadaslar vardı.

15. tuncernet

tuncernet TÜİSAG Üyesi

sevgili dostum, bu bakanlık 30 undan sonra belge için başvuranlardan para istedi ve alıyor, ne yaptıkları belli değil yani takipçisi olmakta fayda var...

16. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

ASKIDA OLAN BELGELERİN BELGE NOSU DA YENİLENEN BELGENİN BELGE NOSU AYNI. VERİLİŞ TARİHLERİ BİLE AYNI. SÖZLEŞMEDE DE BELGE NO VE VERİLİŞ TARİHİ YAZDIĞINDAN HALA NEYİN YENİLENMESİ GEREKİYOR ANLAMIŞ DEĞİLİM. YAPILACAK YENİ SÖZLEŞMEDE DE AYNI ŞEYLER YAZILACAK.

17. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Musa Bey, iptal edildi biliyorum benim demek istediğim şu;
    Ben 4857'deki geçici maddeye dayanarak zaten o tarihte C sınıfı uzman olarak tehlikeli sınıftaki bir işyeri ile sözleşme yaptım ve o sözleşme halen devam ediyor. Bu kanunla da aynı maddeyi getiriyorlar ve sözleşmeyi yenileyin diyorlar. Benim belgem filan da askıya alınmadı. ben şimdi neden sözleşmemi yenileyeyim?

18. sinemis

sinemis TÜİSAG Üyesi

yenilemeniz gerekiyor''Bu itibarla; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayımı tarihi olan 30.06.2012 tarihinden önce, tehlikeli sınıfta yer alan işyerleriyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanları arasında yapılan sözleşmeler ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleriyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanları arasında yapılan sözleşmelerin (EK:4) yenilenerek gönderilmesi halinde tekrar değerlendirmeye alınması mümkün olacaktır.''

19. akyol muhammet

akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

önceki kanundaki c- bye bakar kısmı iptal edilmişti. Şimdi yeniden geldi eğer önceden yapılan sözleşme var sa yenilenmesi lazım çünkü kanundan önce denetleme geçirdim c sınıfı yetersiz diye madde yazıldı

20. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

Yenilenmesi gerekiyorsa neden resmi bir duyuruda bulunulmuyor. Bakanlığın sitesinde duyuruda bulunulması gerekmez mi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica