Soru Bakanlık Kaç Yükseltme Sınavı Daha Yapacak?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

yalnız bu yükseltme sınavıyla ilgili duyuru sadece. geçici bi yönetmelik maddesi değil ki. neden başvuru hakkımız olmasın.

2. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

21 Aralıkta C yi ilk kez kazananların doğrudan sıralı olarak yükselebilecekleri yazılı değil...

Eğer başvuru şartıyla olursa onlarda bu haktan yararlanabilirler ve 2 sınavda sadece bir kez yükseltme haklarını kullanmış olurlar.

3. suhat

suhat TÜİSAG Üyesi

Minee hanım diyelimki bakanlık 21 aralık ta C sınıfınıkazananları yükseltme sınavına aldıklarında benim pirim günüm 3000 olacak ama 21 aralıkta B ye giridim kazanamasam yada kazansam A sınavına girme hakkım doğmazmı?

4. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

bende onu diyorum işte. hakkımız olmalı. hukuksal bi dayanak yok ortada. sadece bi duyuru var. yalnızca bi defa yükseltmeden yararlanabilirsiniz diye

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar, prim günü hesabından önce bakanlığın tekrar bir yükseltme sınavı yapacağına dair duyuru yapması gerekiyor. Bu duyuru olmadan prim gün hesabı anlamsız. Torba yasadaki geçici ilgili madde, bakanlığa böyle bir yükseltme için 2 ağustos 2014 e kadar yetki veriyor. Ancak kaç kere yükseltme yapılacağı bakanlığın tasarufunda.
    İhtiyacı karşılayacak sayıya ulaşıldığı kanısına varırsa, yükseltme tekrar yapmayabilir. Sadece kalanlar ve başvurusunu daha önce yaptığı halde herhangi bir sebeple listede adı çıkmayanlardan itirazı kabul edilenler girebilir. Böyle bir olasılık var.

6. suhat

suhat TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

bu yüzden de bi çok şey net değil. duyurular açık değil. adayların kafası karışık. sınav sonuçlarına göre oluşan uzman sayısına göre hareket edecekler demek ki

8. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

herkes sallamış bir şeyler...2 ağustos 2014e kadar yapıalcak prim ve gün sayısı tutan c veya b olanlar sınava girebilirler...bizzat bakanlığa sordum..yani bu aralıkta C olan b ve Aya,B olanda A ya girebilir....bilgi kirliliği yapmayın .

9. suhat

suhat TÜİSAG Üyesi

2 AĞUSTOS 2014 e kadar okeyde prim ve gün sayısı hangi tarih itibariyle geçerli?Bence herkes dediklerinden ziyadeleri sallamış.

10. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

açıkçası ben biraz kendim için sordum.benim 2 ağostos 2013 de zaten 4000 günden fazla primim vardı...yani şubat 2014 de dolmayacak....bana verilen cevap C yi aldıktan sonra ( kaldıki 89 ve üzeri not alıyorum C den)A ya şubatta girip giremeyceğimle ilgiliydi
    .

11. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

eğer yükseltme için listeye adınızı yazdırdıysanız yükseltme sınavına girersiniz tabiki. 12 kasıma kadar dilekçe gönderip adınızı listeye yazdırmadıysanız şubat sınavı öncesi bakanlık, liste için yeniden dilekçe alırsa başvurursunuz. ancak tekrar dilekçe alıp almayacakları belli değilmiş. 170 den öyle söylediler. sizde arayın sorun isterseniz.

12. Akshan

Akshan TÜİSAG Üyesi

Arkdaşlar hali hazırda A, B ve C sınıfı belge ile yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanı sayısı 35 bin civarında. Bu rakamın 33 bin 400’ünü C sınıfı, 950’sini A sınıfı ve 650’sini de B sınıfı iş güvenliği uzmanı oluşturuyor.

Bu durumda son sınavın sonuçlarına göre yükseltme için tekrar talep alabilirler..

Bana göre alacaklardır. Çünkü türkiye'de üretim sektörünün büyük bir çoğunluğunu tehlikeli ve çok tehlikeli işler oluşturuyor.

ilerlyen zamanlarda "B" ler "A" sınıfına bakamazlar diyecekler..

Bu nedenle özellikle "A" sınıfı İSG Uzmanını artırmak için yükseltme yapacaklarını düşünüyorum...

13. muratts

muratts TÜİSAG Üyesi

ne listesi yahu..o liste C olup A veya B'ye girme hakkı olanlar içindi..21 Aralıkta C olanlar için de bir liste hazırlanacaktır..

14. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

16403 sayısını kim açıkladı arkadaşlar. Bunun kaçı A kaçı B bilen var mı?

15. muratts

muratts TÜİSAG Üyesi

21 aralıkta C sınıfı olanların şubata yetişmeme ihtimali varmış..ki şubatta sınavın olacağı da belli değilmiş henüz diye söylediler kurstan..ve bu sınavda C olup prim günü tutanların 2 yükseltme sınavına girme hakkı bakidir deyu da eklediler..

16. Alper Kahraman

Alper Kahraman TÜİSAG Üyesi

Sınıflar arası yükselme

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)

(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

Kaynak :http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...atIliski=0&sourceXmlSearch=İş Güvenliği Uzman

Bu durumda 02.08.2014 tarihine kadar bu hak saklıdır arkadaşlar.

17. eçskelvan

eçskelvan TÜİSAG Üyesi

C almak sınıf yükseltmek değil ki burada demek istediği C iken 21 Aralık ta B olmuşsan Şubat sınavında A için sınava giremezsin demek istiyor 1 kez yükselme hakkı veriyor C zaten Yükselme sınıfı değil İlk önce C ol sonra prim sayına göre hak var diye anlıyorum ben yanlış anlamıyorsam tabi..

18. Alper Kahraman

Alper Kahraman TÜİSAG Üyesi

Benim anladığım şu şekilde 02.08.2014 tarihine kadar düzenlenecek sınavlardan başarılı olup C alanlar bu tarihe kadar olan diğer sınava katılıp yükseltme hakkını kullanabilir. Kurstaki hocalarımızda aynısını söylemişlerdi. Yani Şubat 2014 sınavında C alan herkes prim sayısına göre yükseltme sınavına girebilir.

19. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

170 aradım, yeniden başvuru alınacağına dair bişey söyleyemeyiz dedi. bu konuda tebliğ veya yönetmelik gerekiyormuş. başvuru alınırsa yükseltmede b olan 1800 günden fazla primi olanlar da başvuru yapacaktır. bunu engelleyecek yönetmelik yok çünkü. sadece bi duyuru var. o da hukuksal olarak bağlayıcı değil.

20. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

Merhabalar
    İSGU
    GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Geçici Madde-2 Diyor ki:

(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

Buradan benim çıkardığım 02.08.2013 tarihi ile 02.08.2013 tarihleri arasında C ya da B sınıfı belge sahipleri belge yükseltme sınavına girebilirler.

Yani bu tarihlerden önce ya da bu tarihler arasında C belgesi olan bir vatandaş prim günü uygunsa yükseltme sınavına girebilir. Tabii ki Bakanlık taş koymaz ise.

Not: Ben 21 Aralık sınavına A sınıfı için girdim ve bir terslik olmazsa da geçtim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica