Soru Bakanlık Kaç Yükseltme Sınavı Daha Yapacak?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ARİS İSG

ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

Sonuç olarak bu işi nasıl çözecekler : <<B sınıfı İş güvenliği Uzmanları 3 yıl A sınıfına bakabilir>> Malum belge yükseltme sınavına yürütmeyi durdurma davası açıldı. Bakanlık ta bunu önlemek için elini hızlı tutarak mümkün olduğunca A-B-C sertifikalı uzman açığını kapatmak için 21.Aralık 2013 tarihinde bu imkanı sağlıya bildi.Şimdiye kadar 2004 yılından beri bu işin Mücadelesini bakanlık ve biz iş güvenliği alanında çalışanlar veriyoruz.Sonuç ? Ortada Kimse Maalesef MEMNUN OLMUYOR....MMO-TBB ve eski kurtlar Pastanın bölünmesini istemiyorlar

2. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    kanunlar, yönetmeliklerdeki açıklıklar böyle duyurularla değiştirilmez. O zaman yarin birgün de başka bir duyuruyla başka bir açığı kapatırlar. İnsanlar askerlik ve doğum borçlanması yaptılar. Sonra ona da bir duyuru. Ellerinde bir çomak oynayıp. Ben sadece yazık diyorum. Beni ilgilendiren bir mevzu değil ben A mı aldım. Ama insanların haysiyetiyle, duygularıyla oynamaktır bu başkada bişey demiyorum. Saygılar

3. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

bazı arkadaşlar listeden bahsetmiş..öncelikle zaten sizin yükseltme sınavına dilekçe verebilmeniz en önemli iki şarttn birtanesi sizin başvurdğunuzda c yada b belgenizin olması diğeride prim gün sayısı.ortada belegeniz yok ben dilekçe ile başvurayım sıraya gireyim ?ekmek sırası bu.. bu nasıl bir mantık..bakanlığa belgeniz yoksa zaten başvuramıyorsunuz.

öyle sıra ,liste felan yok ...ağustos 2014 e kadar yapılcak sınava belgesi olan ve primi yeten herkes başvurabilir...şu anki mevcut kanun ve yönetmeliğe göre.

ha bakanlık karar değiştirip sayı yeterli deyip geçici maddeyi iptal ederse bilemem.zaten oradakilerde bu şekilde söylüyor....170 den kime sordunuz çok merak ediyorum

4. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

başvuruda c belgesi şartı yoktu. bu forumda bi çok kişi bunu söyledi hep. sadece dilekçe aldılar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. aim_mehmet

aim_mehmet TÜİSAG Üyesi

Bende aynı şeyleri düşünüyorum ama forumlarda ısrarla 21 Aralık ta C belgesi yönetmelik yayınlandığında olmayanlar giremez deniyor...

6. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu söylemlere itimat etmeyin ben Ankara'dayım bizzat gittim sordum.aralıktaki sınavda C yada B alırsanız yükseltme sınavına girebiliyorsunuz...sonuç bu...millette nasıl bir haset var anlamak güç.biz girdik aldık hemen bunu kapatsınlar mantığı.

ben 13 yıldır makine mühendisiyim ulusularası firmalar,yurtdışı yurtiçi her türlü çok tehlikeli işte çalıştım. sürekli iş sağlığı ve güvenliğinde yer aldım..ha dürüst olmak lazımsa bence yükselme sınavı belirtilen sürelerde bu işi yapıpta A yı B yi alanlara haksızlık...ve inşallah yanılırım ama çok büyük hata var buarada.olayı sayı olarak görme hatası..herhangi bir tecrübesi olamayanlarında A olupta çok tehlikeli işlerde ne yapacağını göreceğiz..80 metre bacada ve -50 derecede kaynak işi nde çalışanların karşılaşacağı problemleri yaşamayan bimez..dolaysıyla bu işten gelenlerin işini yapacak olmamız beni de çok tedirgin ediyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Levent ACAR ve ARİS İSG bu yazıya teşekkür etti.
  7. OGÜN.

OGÜN. TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum listeyi kim çıkardı ya........

8. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

mutlaka verir kardeşim 21 aralıkta c ye girecek olan biri nasıl olsunda yükseltme sınavına başvuru yapsın örnek 3 açık açık yazmış işte önce c alırlar diye nokta...

9. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

liste filan yok bende aradım sordum pirim günü tutan 2014 ağustosa kadar girrebilir milletin kafasını karıştırmayın...

10. Ehakkas

Ehakkas TÜİSAG Üyesi

Yükseltme sınavı ile ilgili Ağustos ayında yayınlandı ve 1 yıl süre ile 2 kez yükseltme sınavına girilebilir denildi yani >Agustos ayına kadar yükseltme sınavları devam edecek buda muhtemelen şubat mayıs ve ağustosta yapılabilir yani 2 veya 3 sınav daha var,önemli olan 1 kişi en fazla 2 kez yükseltme sınavına girebilir.Birde c den b ye gecen tekrar gün sayısı dolsa bile (örneğin son sınavdan önce 3000 günü doldurdu) tekrar 1 yükseltme sınavına giremez.yani ya c den b ye geçebilirsiniz,ya c den a ya gece bilirsiniz yada b den a ya geçebilirsiniz.önce c den b ye sonraki sınavda da b den a ya gecemezsiniz

Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ehakkas

Ehakkas TÜİSAG Üyesi

bi ısrarınız var ancak tekrar okuyun lütfen 21 aralıkta c belgesi alanlar prim gün sayısı tutuyorsa 2 ağustosa kadar yükseltme sınavına girebilir.

12. Ehakkas

Ehakkas TÜİSAG Üyesi

hayır 1 belge yükseltme hakkınız var önce b ye yükseleyim ardından A ya diyemiyorsunuz

13. Ehakkas

Ehakkas TÜİSAG Üyesi

sen bakma canları öyle istiyor,21 aralıkta c olanlar şubat veya 2 ağustosa kadar ki diğer sınavlar öncesi başvuru döneminde yükseltme sınavına başvurabilir.tabii bakanlık bu yükseltme ile ilgili geçici maddeyi iptal etmezse

14. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

güncel kardeşim sanırım senin haberin yok arkadaşların bahsettiği liste İSGGM nün MEB e verdiği ve alınan müracatların bulunduğu listedir ve süresinde verilemeyen eksik bulunan müracatlar ( prim gün sayıları ) incelenmekte ve şubat ayı sınavına uygun bulunanların girebileceği yazılmaktadır...

21 Aralık sınavı için yapılan bu çalışma bundan sonra yapılacak sınavlar içinde Bakanlık tarafından yapılacaksa bu dönemde C sınıfı belge alanlar yine aynı yöntemle dilekçe ve ogünkü pirim gün sayılarını gösteren hizmet dökümünü posta yoluyla gönderirler. İSGGM de o sınav için oluşturduğu listeyi MEB e verir...

Burası bir forum ve herkes bildiğini ve öğrenmek istediğini yazıyor kimseyi itham etmeye hakkınız yok önemli olan doğruyu yaza yaza bulmak...

15. sibel kayserilioglu

sibel kayserilioglu TÜİSAG Üyesi

ayrıca bu arada c sınavına girip kazananlar içinden prim günleri tutanlar da....

16. salgozen

salgozen TÜİSAG Üyesi

17. salgozen

salgozen TÜİSAG Üyesi

Sayın ATURAN,
    Şunu mu anlıyoruz:
    Önce A)Prim gün sorunu, B)Uzmanlık sınıfı (C,B,A) sorunu.

1. Prim günü yetiyor: 21 Aralık'ta C'yi aldı. Şubat 2014 te B sınavına girebilir/giremez.
    2. Prim günü yetmiyor. 21 Aralık'ta C'yi aldı. Şubat 2014 te B sınavına girebilir/giremez.
    3. Prim günü yetiyor: 21 Aralık'ta C'yi aldı. Şubat 2014 te A sınavına girebilir/giremez.
    4. Prim günü yetmiyor. 21 Aralık'ta C'yi aldı. Şubat 2014 te A sınavına girebilir/giremez.

Sizden ricam; 1. Girer veya giremez,
    2. Girer veya giremez, vb..
    tanıtlayabilir misiniz? İsterseniz gerekçesiyle. Teşekkürler...
    Not: Tüm yazılanları okudum. Ancak her yönde açıklamalar, yorumlar, hatta arzular var.

18. hamza yüzüak

hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

1-GİRER
    2 ŞUBATTA PİRİM DOLDURURSA GİRER. YOKSA AĞUSTOS 2 DEN ÖNCE YAPILACAK DİGER BİR SINAVA GİRERSE DE OLUR.
    3 GİRER
    4 2. CEVABI İLE AYNI

19. salgozen

salgozen TÜİSAG Üyesi

Yanıtlar için teşekkürler.
    Şimdi;
    1. Dayanak yönetmelikler var mı?
    2. Prim günü bilgisini veya başvurusunu ne zaman yapmak gerekir? 21.Aralık.2013 C sınavı alınması itibariyle.

20. Cihat YILMAZ

Cihat YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Bence ağustosa kadar yapılacak sınavlarda, başvuru tarihinde mevcut bir belgesi olan herkes priminin yettiği belge sınıfı için sınava girebilir. Tek sorun önce C sınıfından yükseltme sınavı ile B'ye geçip sonra 1800 gün ile A sınıfına başvuracaklarda var. Bu durum sadece bir duyuru ile engellenmektedir. Duyurunun da hukuki geçerliliğine bakmak lazım. Başka da belirsiz bir durum görmüyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica