Soru Bakanlık Kaç Yükseltme Sınavı Daha Yapacak?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. salgozen

salgozen TÜİSAG Üyesi

Sayın Olcay,
    Prim gün bildirimimizi nereye ve nasıl yapacağız? Teşekkürler.

2. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

Başvuru çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına posta yolu veya elden yapıldı.
    Ancak son başvuru tarihi 12/11/2013 'de bitti.
    Bu konuda yeni başvuru alıp,almayacakları konusunda belirsizlik var.
    Yeni başvuru alınırsa yöntem aynı olacaktır.

3. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Hamza yüzüaka katılıyorum...

Dayanak...

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

GEÇİCİ MADDE 4 -

(2) (Ek: 12/7/2013-6495/55 md.) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine
    sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate
    alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde
    kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.

Ayrıca pirim günsayıları için de bir başvuru süresi ilan edilmesini beklemek gerekiyor...
    .

4. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

ben gittim sordum diyorum yine millet bildiğini okuyor.Ancak son başvuru tarihi 12/11/2013 'de bitti. diyorsunuz doğru o aralıktaki sınav için geçerli...yeni sınav için yeni açıklama yayınlanacak..o zaman başvurular yapılabilecektir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. MAHMUT KOYUNCU

MAHMUT KOYUNCU TÜİSAG Üyesi

Benim anlamadığım bu sitenin uzmanı yok mu yönetmelik,Tüzük ve kanuna hakim biri, kör döğüşü gibi burada herkes bir şeyler söylüyor ne doğru ne yanlış neden müdahale edilmiyor.Sonuçta çoğu insanın hayatıyla ilgili karar aşamasında yanlış yönlendiriliyor diye düşünüyorum.

6. çağıl

çağıl TÜİSAG Üyesi

c sınıfı belgesi olmadan a veya b yükseltme sınavı için belge göndermek (prim gün sayısı) nasıl bir iştir anlamadım.Daha sınavı kazanıp kazanamayacağını bilmeden

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  7. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

ben herhangi bir ithamda bulunmadım sadce 170 den bana söyleneni söylüyorum...

8. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

bende onu anlatmaya çalışıyorum o başvuru tarihi aralık sınavı içindi şubattaki veya mayıstaki sınav için yükseltme sınavına belgesiz olarak başvuru yapmakta saçmalık zaten...

9. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

24 şubatta c mayısta da b veya a olabilirsiniz.
    21 aralık ta c şubatta b a olabilirsiniz

10. salgozen

salgozen TÜİSAG Üyesi

Sayın Güncel,
    "170 den öğrendim" diyorsunuz. Hak veriyorum. Ancak size açıklama yapanda sonuçta bir memur. Yani resmi bir açıklama gerekir. Hepimiz umut içinde doğruya yakın, ya da umduğumuza yakın bir bilgi peşindeyiz. Yani ben 25 yıl ağır sanayide çalışmış, bir İSG uzmanı gibi ciddi şekilde işimi yapmış bir mühendisim. Şu an maddi ihtiyaç nedeni ile bu işe sarıldım. 21 Aralık 2013 te C sınıfı sınavına girdim. 76 doğrum var. Ama kendimi A sınıfı gibi görüyorum. (Herkes gibi de denebilir.). Ve de 2014 deki ilk sınavda B veya A sınıfı sınavına (olasıysa) girmek istiyorum. Ayrıca da kendime güveniyorum. Biraz fazla kendimce açıklama yaptım ama duygulara tercüman olmak istedim. Sonuçta resmi bir açıklama ile;
    1) sınav günü tarihi ve 2) Çalışma günü bildirim tarihleri gerekiyor,
    diye düşünüyorum. Umarım dilediklerimiz olur. Hepinize kolay gelsin.

11. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

23 şubat-25 mayıs 2014 sınavları için yeniden başvuru alacaklar.

12. bahadır savas

bahadır savas TÜİSAG Üyesi

Şvbatta c sınavı olmayacak

13. asmbirol

asmbirol TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar şimdi ben 21 aralıktaki sınavda c aldığım zaman pirim gün sayım kanun çıktığı zaman fazlasıyla tutuyordu.ben bu durumda c yi aldığımda şubatta b yada c yükseltme sınavına giremiyormuyum yani bana girebileceğimi söylediler

14. asmbirol

asmbirol TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben şimdi 21 aralıktaki sınava girdim c yi alacağım nasip olursa.sınıf yükseltme için çıkan kanun zamanında prim gün sayım fazlasıyla tutuyordu.ben şu anda c yi alırsam şubatta ki yükseltme sınavına giremeyecekmiyim.bana girebileceğimi söylemişlerdi

15. asmbirol

asmbirol TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben şimdi 21 aralıktaki sınava girdim c yi alacağım nasip olursa.sınıf yükseltme için çıkan kanun zamanında prim gün sayım fazlasıyla tutuyordu.ben şu anda c yi alırsam şubatta ki yükseltme sınavına giremeyecekmiyim.bana girebileceğimi söylemişlerdi

16. güncel

güncel TÜİSAG Üyesi

doğru diyorsun teşekkürler, temennimiz ondan yana inşallah bu olay bir defaya mahsustu deyipte bizi hayal kırıklığına uğratmazlar bekleyip göreceğiz artık...

17. İsmail ARAÇ

İsmail ARAÇ TÜİSAG Üyesi

Yanlış düşünüyorsun 1 yıl içerisinde 2 sınav hakkın saklı o tarihe kadar c olman gerekmiyor olmasan bile 21 aralık sınavından c yi alanda faydalanacak

18. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

İsmail bey 21 Aralık sınavında yükselmek için daha önce C sınıfı uzman olmanız gerekiyordu. 21 Aralık sınavında C sınıfı uzman olanlar da Bakanlığın yapacağı diğer sınavlarda yükselebilecektir. Ancak birkez yükseltme hakları bulunuyor.
    Lütfen yazıların tamamını okuyun...

19. sedatkocak

sedatkocak TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bu sınıf yükseltme olayını Bakanlıktan iki kişiye sordum birini telefonla diğerini yüzyüze konuştuğum iki yetkiliye. Yani C sınıfı belgeye sahip iken B nin sınavına girip ondan da başarılı olduktan sonra A nın sınavına girerek belge alma hakkına sahipmiyim diye. İkisi de olur dediler. Zira yönetmelik hükümleri açık. Yönetmelikte hiçbir engel yok. Yönetmelikte olmayan bir şeyi 3 Aralık duyurusu ile getirmeye çalışıyorlar. Bana öyle geliyor ki bu işte ekmeği bölünen A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının özellikle de daha önce Bakanlıkta görev yapmış şimdi piyasada çalışan A sınıfı uzmanların dahli var. Geçen Perşembe günü dilekçe verdim ve duyuru ile getirilen engellemenin hangi mevzuat hükmüne dayandığını sordum. Gelen cevaba göre mahkeme yoluna gidebilirim. Bir sonraki sınava yetişebilmesi için şimdiden müdahalede bulunmak şart. Sonucu paylaşırım. Ancak talep noktasında sadece olan biteni seyretmek yerine biraz daha müdahil olmalıyız arkadaşlar. Bir kaç kişinin girişimi ses getirmiyor.

20. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Sınıflar arası yükselme

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)

(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte ( Kanunun yürürlüğe girdiği tarih demiyor !!! ) adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

Yukarıda bulunan yönetmeliğe göre yazdıklarınızda haklı görülüyorsunuz. Yönetmelikte bir yükseltme hakkından bahsetmiyor. Yukarıda bulunan şartları taşıyorsanız bir yıl içinde ikinci yükseltmeyi de yapabilirsiniz. Ancak duyuru ile uyuşmuyor ???

3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

????????

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica