Soru Bakanlık Kaç Yükseltme Sınavı Daha Yapacak?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Real

Real TÜİSAG Üyesi

sizin 2 hakkınız birden olacak muhtemelen çünkü. hakkınız hiç kullanılmadı.

2. Real

Real TÜİSAG Üyesi

ama kanunun yürülüğe girdiği tarihte c olmama durumunu dikkate almamışım. böyle olursa sıkıntı var tabiki.

3. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

merhaba prim gün sayımın dolmasını bekleyen bir C sınıfı uzmanım. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim sınav duyuru metnini tekrar okuyun lütfen. Başvurdukları tarihte yeterli prim gün sayısı diyor 1 yıl içinde 2 sınav hakkı vardır diyor.

4. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

3.maddeyi iyi analiz ederseniz C yi almayı başaranların da şubat yada marttaki yükseltme sınavına girebilecekleri açıkça çsgb tarafından ilanen duyrulmuş..daha neyin tartışması yapılıyor anlamış değilim.yok listeye kayıt yaptırmayanlar giremez falan bi sürü bilgi kirliliği yapıpta insanların akıllarını karıştırmayalım lütfen.bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.ifade net : 21 Aralıktaki sınavda C yi alanlar dahi prim günün tutuyorsa A ya B ye müracaat edebilir...bunun neresi anlaşılmıyor bi türlü anlamıyorum,hep aynı sorular soruluyor...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

merhaba ben 15 gün ile ilk yükseltme sınavına giremedim. C sınıfı uzmanım zaten açılacak ilk sınavı bekliyorum mutlaka başvuru tarihi belirteceklerdir. duyuruda başvurdukları tarihte prim günü dolan uzmanlar diyor. Şimdiye kadar ki tüm sınavlarda başvuru tarihi vardı arkadaşlar. Başvuru tarihi olmayan sınav mı olur? Ona göre sayıda kitapçık basılıyor ! sınava girecek uzman sayısı belirleniyor. Arkadaşım A sınavına girecek mayıs ayında B için başvuruda bulunmadı A hakkını yakmak istemedi Çünkü o zaman prim günü 3000 günü doluyor.Kafaları bulandırmayalım derim ben. Biraz düşünerek yazalım olmaz mı?

6. özseöz

özseöz TÜİSAG Üyesi

bende 21 aralıkta c için sınava girdim,gün sayım b için tutuyordu zaten,önümüzdeki sınavda b ye girmeyi düşünüyordum , çalışmaya başlamalımıyım, girebilecekmiyim sınava ?kafam karıştı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. keskinkilic

keskinkilic TÜİSAG Üyesi

Sayın Ersgur
    Peki ben 21 aralık yukseltme sınavında B olacagım İnşallah.Bundan sonrakı ıikinci yukseltme sınavı şubatta ona girip A olabilirmiyim...Yoksa yönetmelik anladığım kadarıyla yükseltme sınavında bir sertifika hakkımı tanıyor...18 ağustos sınavında C oldum..Prim gun sayım 2400 lerde idi..21 aralıkta B ye girdim..İnşallah alırım..A ya girme şansım var mı? Aydınlatırsanız sevinirim....İyi çalışmalar..

8. allerjik

allerjik TÜİSAG Üyesi

@keskinkilic yükseltme hakkı 1 belge için geçerli bakanlık açıklama yaptı yani siz a sınavı yükseltmeye giremezsiniz.

keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
  9. cetinkayacengiz

cetinkayacengiz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım yükseltme sınavına girebilmek için bir başvuru tarihi (11 ekim) var. bu tarih yanlış hatırlamıyorsam 6 aralık a kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar başvuranlar ve istenilen şartları sağlayanlar 1 yıl içinde 2 kez yükseltme sınavına girebilir. Kanun değişir tekrar açılırsa bilmiyorum. www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id...sinavi bu sayfadan bakabilirsin.

DİlekSeferoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  10. cetinkayacengiz

cetinkayacengiz TÜİSAG Üyesi

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=21aralik_sinavi

11. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

Dostum mesajına istinaden çok emin olduğum bu konuda içime kuşku düşürdün o yüzden de tekrar tam emin olmak için bakanlığın 170 nolu hizmet hattını aradım. Sorum şuydu: "ben -bir önceki prim gün sayısı bildirilmesi gereken dönemde- Sertifika sahibi olmadığım için doğal olarak prim gün sayısı beyanında bulunmadım ve yükselme sınavlarından herhangi birine katılmadım,sadece C sınavına girdim ve sonucu bekliyorum.prim gün sayım yaklaşık altıbinlerde,Ocakta açıklanacak sınav sonucunda C sertifikası alırsam sonraki A sınavına girebilecekmiyim.Kaçırdığımız bişey oldumu,daha önce yapmamız gereken herhangi bir bildirim,işlem falan ? yoksa hakkım devam ediyormu ?"
    Telefonun diğer ucunda kendinden emin,ilgili,bilgili vede yetkili bir ses vardı ve aynen şöyle cevapladı : "Yüksel Bey Sorunuz bu ara en çok sorulan sorulardan birisi! Bakanlığa daha önce prim gün sayınızla ilgili bildirimde bulunmuş olup olmadığınıza bakılmaksızın,21 aralık sınav sonuçlarına göre C sertifikası almaya hak kazanırsanız (prim gün sayınızı Bakanlığın ilgili birimine bildirmeniz şartıyla) bir sonraki A sınıfı yükselme sınavına katılabilirsiniz,Ancak unutmayınız! ilgili yönetmeliğin geçici 4.maddesine göre bu hak Ağustos ayına kadar geçerlidir."

Bu kadar net dostlar !!! Şu soruyu artık sormayın.21 Aralık sınavında başarılı olup C sertifikasını alır almaz prim gün sayınızı Bakanlığın İSG birimine (Bakalnığın herhangi bir "hadi prim günlerinizi bildirin" mesajını beklemeden gönderiyorsunuz ve zamanı gelince sınav başvurunuzu yapıyorsunuz.gerisine karışmıyorsunuz. No panik yahu!

Hakan ERDOĞAN ve rs_6 bu yazıya teşekkür etti.
  12. mustafa33

mustafa33 TÜİSAG Üyesi

Komik bir durum var ortada kanunlarda yönetmeliklerde açıklar var ve duyurularla doldurulmaya çalışılıyor..alo 170 deki o kendinden emin sesli arkadaslar emin olun yükseltme sınavı hakkında bu forum sitelerini takip eden arkadaslardan daha az bilgi sahibi ..şöyle bir ornek veriyim o kendinden emin alo 170 hatındaki arkadaslar 21 aralık sınavı duyuruları oncesi askerlik borçlanması,dogum borçlanması prim gün sayısına dahil olur diyorlardı ve birçok kişi Borçlanma ile prim gün sayısını tamamladı fakat arkasından bir duyuru sonuç hüsran..Bu işin Agustos ayına kadar nasıl sonuclanacagı muamma artık kanun ve yonetmelikleri pek kaile almayıp DUYURU lara odaklanacagız..Arkadaslar dogru yanlıs yok Duyuru var.Hep beraber bekleyip görecegiz.Hukuk hakkında eski bildiklerinizi unutun iş güvenliginde uygulama şöyle DUYURU (yukarıdan gelen vahiy gibi bişiy yani)önceliklidir dikkat!!!!! sonra yönetmelik gelir en son olarakta kanun.(iş güvenliginde kanunları yönetmelikleri ilkokul ögrencilerinin kompozisyon ödevi sanan bu yüzden bu olmamış deyip üzerine duyuru ekleyen bir zihniyet var).

13. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

Çoğu fikrinize katılıyorum özellikle tanımladığınız "zihniyet" konusuna.Ancak gözden kaçırdığınız bişey var.İlan edildikten sonra bazı arkadaşlar uyanıklık edip 1 ayda 2-3 işyerinden sigorta primi kullandırdığı için ayda 60-90 prim gün sayısı gösterdiler bildirimlerinde.Buna karşı mahkeme kararı vb atraksiyonlar ile sonradan uyanan genel müdürlük bildirim süresinin sonlanmasına yakın bir duyuru ile ve 6 Aralık'a uzatarak ayda en fazla 30prim gün sayısı hesaba katılacağını duyurdu.Askerlik borçlanmasını da içine katarak.Buna karşı o "kendinden emin sesin" yapabileceği bişey yoktu çünkü sonradan açığa çıkan bişeydi ve bence de doğru olan yapıldı.Şimdiki durumun bunlarla alakası yokki! Anlatmak istediğim,eğer bir duyuru olacaksa "A sınıfına yükselişlerin prim gün sayısıyla artık mümkün olmayacağına" ilişkin olacaktır.yani şu an hakkımız halen devam etmekte,ancak iptal edilirse hak sona erecek ki şu ana kadar öyle bir duyuru da yapılmadı .bu da şimdilik "o emin sesin" doğru bilgi verdiğini gösterir.bekleyip göreceğiz elbette dediğiniz gibi... madem konu duyurulara dayandı o zaman bende yazımı bir isggm nün duyurusundan bir alıntı ile sonlandırayım :

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

14. çigdemdemir

çigdemdemir TÜİSAG Üyesi

Şimdiden hayırlı olsun belgeniz, ben 21 Aralık sınavı ile C sınıfı sertifika alacağım ve ilk sınavda A sınıfına yükseltmek için başvuracağım (3000 gün prim gün sayım var) konu dışı olacak ama nasıl bir çalışma yöntemi izlediniz bilgi verebilir misiniz lütfen.

15. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

3000 gün primin olduğuna göre teknik bilgiye sahipsindir. eski çıkmış sorulara ve ağırlıklı olarak kanun - yönetmeliklere çalışman en mantıklısı....

çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
  16. scor

scor TÜİSAG Üyesi

21 Aralıkta sınavı geçenler sahip olunan prim gün sayısına göre yükseltme sınavına girebiliyor. Bakanlığın sınav duyurularını takip edin. Sadece bu konuya has değil bir çok forum (araba, bilgisayar, program, arıza, şikayet vb...) sayfasında birçok işgüzar sadece yorum yazar, açıp bir yönetmelik, kanun okumazlar.

aim_mehmet bu yazıya teşekkür etti.
  17. eralp10

eralp10 TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR;
    Konuya bu noktada dahil olmam gerektiğini düşünüyorum.21 aralık sınavında A sınıfı belge almaya aday olan biri olarak şunları söylemekte fayda görüyorum.Resul bey'in yazısını okudum.Resul KURT Bey bakanlıkça yapılan duyurunun kanuni bir dayanağı olmadığını insanların askerlik borçlanması v.s yaparak borca girdiği maddi olarak kayıpları olduğundan bahsetmiş.Dava açıldığında hakim bu şekilde davranan adayların herhangi bir maddi kaybı olmadığına karar verecektir.Çünkü mevzuatta bakanlığın sınav organizasyonunu yapmaya, düzenlemeye yetkisi olduğundan bahsetmektedir.Yani kuralları koyma hakkı bakanlığındır.Dolayısıyla kendi adına 1 ayda 3 işyerinden toplam 90 gün prim yatıran kişilerin,askerlik borçlanması yapan kişilerin herhangi bir maddi kaybı söz konusu olamaz.Zaten bakanlığın prim gün sayısına göre sınavı düzenlemesinde ki asıl maksat tecrübeleri ortaya çıkarmaktır.Hiç bir vicdan sahibi bir ayda 3 işyerinden toplam 90 gün prim yatırmayı etik bulamaz.Askerlik borçlanması da genellikle emekli olurken ihtiyaç duyulan bir durumdur.Kişinin çalışmadığı bir durumda parayla tecrübe kazanma şansı olamaz değil mi?

18. eralp10

eralp10 TÜİSAG Üyesi

Konuya bu noktada dahil olmam gerektiğini düşünüyorum.21 aralık sınavında A sınıfı belge almaya aday olan biri olarak şunları söylemekte fayda görüyorum.Resul bey'in yazısını okudum.Resul KURT Bey bakanlıkça yapılan duyurunun kanuni bir dayanağı olmadığını insanların askerlik borçlanması v.s yaparak borca girdiği maddi olarak kayıpları olduğundan bahsetmiş.Dava açıldığında hakim bu şekilde davranan adayların herhangi bir maddi kaybı olmadığına karar verecektir.Çünkü mevzuatta bakanlığın sınavorganizasyonunu yapmaya, düzenlemeye yetkisi olduğundan bahsetmektedir.Yani kuralları koyma hakkı bakanlığındır.Dolayısıyla kendi adına 1 ayda 3 işyerinden toplam 90 gün prim yatıran kişilerin,askerlik borçlanması yapan kişilerin herhangi bir maddi kaybı söz konusu olamaz.Zaten bakanlığın prim gün sayısına göre sınavı düzenlemesinde ki asıl maksat tecrübeleri ortaya çıkarmaktır.Hiç bir vicdan sahibi bir ayda 3 işyerinden toplam 90 gün prim yatırmayı etik bulamaz.Askerlik borçlanması da genellikle emekli olurken ihtiyaç duyulan bir durumdur.Kişinin çalışmadığı bir durumda parayla tecrübe kazanma şansı olamaz değil mi?Zaten bir ayda sırf belge yükseltme sınavına girebilmek için yatırılan 30 günü aşan primler yatırılan primler,borçlanmalar bir kayıp değildir.sadece zamanı gelmeden yapılan işlemlerdir.

isg.biyolog bu yazıya teşekkür etti.
  19. ceyhan

ceyhan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu yükseltme sınavı ile ilili son noktayı koymak istedim.
    olay aynen şöyle arkadaşlar.
    12 kasım 2013 son baş vuru tarihi 21 aralıkta yapılacak sınav içindi.ilk önce bunu belirtelim.12 kasım 2013 te buna başvuru yapmayanlar bu haklarını şubat veya mayısta yapılacak olan sınavlarda baş vuru yaptığı tarih itibari ile prim gün sayısına bakılacak ve yükseltme sınavına girecek.unutmayalım kanun maddesi 2 ağustos 2014 te kadar başvuruda bulunduğu tarihteki prim gün sayısı esas alınır diyordu.12 kasımda başvuru yapmayanlar içi rahat olsun diğer sınavlara başvuruda bulunabilir.
    İkinci kafaya takılan soru ise ilk önce b ye girip sonra a sınavına girmek isteyenlerdeki soru ise başvuruda hangi belge için başvuruda bulundularsa o belge için sınava gircekler yani tekrar yükseltme olmayacak.Bunun mantığı düşünün bir kişi prim gün sayısı 2000 b sınavına giriyor kazanıyor ve b olanlar 1800 primle a ya girebilir mantığı güdüyor.Bu imkansız iki kere belge yükseltme olmaz.Bakanlığın amacı 3000 gün ile amaç 9 sene çalışma hayatında olmak demek,b lerde de 1800 gün demek b için 4 sene 1800 gün 5 sene çalışma hayatı yani yine 9 sene çalışma hayatı olması demek arkadaşlar.
    Umarım sorularınıza cevap olabilmişim dir.Bu bilgiler bizzat bakanlıktan yetkili ile konuşulmuş bilgilerdir

isg.biyolog bu yazıya teşekkür etti.
  20. muratts

muratts TÜİSAG Üyesi

bu yükseltme sınavları sürüp gidecek mi yoksa 2 ağustos son yükseltme sınavı tarihi mi..

bana kalırsa sınavlar devam ettiği sürece yükseltme sınavları da devam edecek..son tarih falan yok bu işte..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica