Soru Bakanlık Kaç Yükseltme Sınavı Daha Yapacak?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkürler. İnşallah sizde bir sonraki sınavda A belgenizi alabilirsiniz. Ben 21 Aralık sınavında sadece mevzuat çalıştım desem yeridir. 18 Ağustos ve 21 Aralık hariç diğer önceki sınavlarda çıkan sorulara hiç bakmayın bence.

çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
  2. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

Merhaba

12 Kasım 2013 tarihine kadar başvuru yapamayanlardanım.

Aralık 2012 de C belgesi aldım. 4000 gün üzerinde de primim var.

Bakanlık yeni bir yükseltme sınavı veya prim gün sayılarının belirlenmesi için dilekçe (olması muhtemel şubat ve mayıs sınavları için) ile başvuru ilanı yayınlamadı.

Bakanlıktan yetkili biri ile yaptığınız görüşmede, prim gün sayılarının belirlenmesi için dilekçelerin alınacağı konusunda tarafınıza bir bilgi aktarıldımı?

Yoksa bu başlık altında aşağıdaki yorumu yapmış olan arkadaşımızın belirttiği şekilde bakanlığa herhangi bir ilan beklemeksizin dilekçeleri göndermemiz mi doğru olacaktır.

Alıntı : 21 Aralık sınavında başarılı olup C sertifikasını alır almaz prim gün sayınızı Bakanlığın İSG birimine (Bakalnığın herhangi bir "hadi prim günlerinizi bildirin" mesajını beklemeden gönderiyorsunuz ve zamanı gelince sınav başvurunuzu yapıyorsunuz.gerisine karışmıyorsunuz. No panik yahu!

3. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

borçlanmadan bahsetmiyorum ben. yükseltmede b olan 1800 günden fazla prim günü olanların tekrar a için sınava girme haklarının olmamasının hukuki dayanağı yok denmiş yazıda. 3.duyurudan bahsediyor yazı:

''Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.
    Bu cümlenin de hukuki dayanağı yoktur. Kişinin prim gün sayısı o gün tutmuştur, engellemek hukuku yok saymaktır. Dileyen dilediği sınıf için başvuru yapabilir. Buna engel olacak hiçbir düzenleme yoktur, salt duyuru ile bunu yapmak mümkün değildir.'' demiş!!!!

4. toyanc

toyanc TÜİSAG Üyesi

test

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yusuf yaktıyol

yusuf yaktıyol TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar forumda baktım ama benimle aynı durumda olan varmı bilmiyorum. Ben yukseltme sınavına girmedim 30 gün ile A sınıfını kacırıyorum Bye girebiliyorum. Fakat sadece tek belge için sınava girileceği için Şubattan sonra sınav yapılacakmı 170 cevap veremıyor. Ne dusunuyorsunuz bu konuda ? B ye girip sonra sınav cıkarsa Ayı kacırma şansımda var .

6. ersin_0041

ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2014 ağustos ayına kadar kaç yükselme sınavı yapılacak bilen var mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
  7. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

b yeter zaten arkadaş çok kasma derim.zaten kanunla a ya bakarsın

8. serdarpala

serdarpala TÜİSAG Üyesi

yeni sınav açılır mı?

9. kerim.yigin

kerim.yigin TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yasa açıklandığında bir yıl içinde bakanlığın belirleyeceği kurallarda ve tarihlerde ikiz kez yükseltme sınavı hakkı verilecek deniliyordu.
    ilk sınav hakkı aralık ayında verildi. aralık ayında normal sınava girip te belge sahibi olanlar ( c veya b ) için yasal zorunluluk olarak şubat ayında ek yükseltme sınavı yapıldı.
    aralıkta yükseltme sınavına girenler eğer şubat yükseltme sınavına giripte kazanamayanlar mayıs sınavı hakları yok.
    aralıkta belge sahibi olanlar için ise şubat giripte başarılı olamayanlar için mayıs ayı sınavında yükseltme hakları var.
    Yasa ve yönetmelikler böyle diyor.
    Eğer Bakanlık herhangi bir değişiklik yapmazsa.

10. serdarpala

serdarpala TÜİSAG Üyesi

Hmm demek bakanlığın duyurularına daha iyi kulak vereceğiz.

11. que

que TÜİSAG Üyesi

bakanlık son duyurusunda mayıs sınavının son olacağını açıkça belirtmiş durumda.

belki sonra yönetmelikte değişiklik olur ama belki.

12. einstein

einstein TÜİSAG Üyesi

Bilindiği üzere 04.03.2014 ve 11.03.2014 tarihlerinde yapılan duyurularımızda prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına girecekler için belge bedeli yatırma süresinin son tarihi 10.03.2014 olarak bildirilmiştir.
    Ancak prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Örgün eğitimlerini 21.03.2014 tarihi itibariyle bitirmiş ve sınava girmeden belge almayı hak etmiş adayların Ziraat Bankası - Emek Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına (IBAN No: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007); daha önce yapılan sınavlarda başarılı olarak belge almayı hak etmiş adayların ise Genel Müdürlüğümüz kurumsal tahsilat hesabına, 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’ a kadar belge bedellerini yatırmaları durumunda 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan sınava hak ettikleri belge grubundan girebilmeleri mümkün olacaktır.

Arkadaşlar, ÇSGB duyurusunda da belirttiği gibi 24 mayıs sınavı son yükseltme sınavıdır.

serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
  13. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Size zahmet olmazsa hangi duyuruda geçiyor acaba. link vermeniz ya da dosya eklemeniz mümkün mü?

14. que

que TÜİSAG Üyesi

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=24Mayis_sinavi_onemli_duyuru

"Bilindiği üzere 04.03.2014 ve 11.03.2014 tarihlerinde yapılan duyurularımızda prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına girecekler için belge bedeli yatırma süresinin son tarihi 10.03.2014 olarak bildirilmiştir.

Ancak prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır

Örgün eğitimlerini 21.03.2014 tarihi itibariyle bitirmiş ve sınava girmeden belge almayı hak etmiş adayların Ziraat Bankası - Emek Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına (IBAN No: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007); daha önce yapılan sınavlarda başarılı olarak belge almayı hak etmiş adayların ise Genel Müdürlüğümüz kurumsal tahsilat hesabına, 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’ a kadar belge bedellerini yatırmaları durumunda 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan sınava hak ettikleri belge grubundan girebilmeleri mümkün olacaktır."

15. serdarpala

serdarpala TÜİSAG Üyesi

Tamam anladım. Pirim gününden bir daha sınav açmayacaklar. Peki C de çalışıp pirim gün sayısını dolduranlar için normal koşullarda hiç mi sınav yapılmayacak. Sistem bu mu şimdi. Bunu mu anlatmaya çalışıyorsunuz?

16. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Evet 1500 gün ve 3000 gün pirim gün sayısına göre yükeltme sınavları son bulacak ...

Ancak sizin yazdığınız gibi C sınıfı için pirim gün sayısı doldurma demiyoruz da mevzuatta olduğu gibi 3 yıl fiilen çalışan ve B sınıfı uzmanlık sınavına girenler kazandıkları taktirde B olabilecek. B sınıfı uzmanlardan da 4 yıl fiilen çalışan ve A sınıfı uzmanlık sınavına girerek kazananlar A sınıfı uzman olabilecek ...

17. M.Ali AYKUTLU

M.Ali AYKUTLU TÜİSAG Üyesi

Sanırım yavaş yavaş kota doluyor bu sene 24 Mayıs 2014'den sonra sınıf yükseltme için hak verilecek mi bilgisi olan var mı?

18. M.Ali AYKUTLU

M.Ali AYKUTLU TÜİSAG Üyesi

Bu arada A sınıfı İş güvenliği uzmanı olan arkadaşlara/büyüklere sormak istiyorum A sınıfı İGU sınavına nasıl ve hangi kaynaklardan çalıştınız nasıl bir yol izlememi tavsiye dersiniz zaman daraldı ve ben yeni öğrendiğim için ancak a sınıfı için başvuruyu yeni yapıyorum.

19. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

bu vakitten sonra bu uzman bolluğunda artık kimse iş bulamaz
    uzmanlık olayı bitmiştir 1500 tl ye işe başlayan A sınıfı uzman gördüm yaw
    yuhlar olsun artık:k_kızgın:

20. chemistable

chemistable TÜİSAG Üyesi

A++ a yükselsek nolacak bu ortamda..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica