Bakanlık Müfettişleri Ve Tutumları Hakkında

omeruni

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İş güvenliği uzman arkadaşlar merhaba. Bu gün çalıştığım iş yerinde yaşadığım bir olay üzerine bu konuyu gündeme getirmek istedim.

İşletmemize gelen 2 iş müfettişi arkadaş ile kırma - eleme ünitemizdeki uyarı sinyalizasyonu hakkında konuşurken müfettişlerden bir tanesi, sert çıkarak kendisinin söylediği şeyin doğru olduğunu söyleyip beni terslemeye başladı.

Bende kendisine beni tersleyemeyeceğini, uygunsuz bir durum var ise bunu tutanaklarında belirtmeleri gerektiğini ilettim. Arkadaş denetlemeyi benimle yapmak istemediğini söyledi. Bende bu iş yerinin İş güvenliği uzmanının ben olduğumu ve iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bir denetimin benim ile yapılması gerektiği görüşümü paylaştım.

Oda ben nasıl istersem o şekilde yaparım dedi. Bende daha fazla üstelemeyip, başka bir mühendis arkadaşa yönlendirdim. Ve en sonunda yazdıkları tutanağı da bu arkadaşa imzalattılar.

Ve tutanakta tüm işletmedeki acil çıkış kapıları dışarı açılırken kapıların içeri açıldığını,
İş yeri hekimi ile görüşmeyerek sağlık ekipmanlarının eksik olduğunu
son teknoloji yangın algılama sistemimiz olduğuna rağmen, yangın algılama sistemi olmadığını yazmışlar.

Böyle bir durum ve tutum içerisinde ne yapılır. Tam olarak 10 yıldır bu işi yapıyorum ve ilk kez böyle bir şey ile karşılaştım.

şimdiden teşekkürler

kalsit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle geçmiş olsun, size verdikleri tutanağı ekine koyarak bir itiraz dilekçesi yazın ve bakanlığa gönderin, husumetten ötürü görevi kötüye kullandığını, gerçeğe aykırı maddeler yazdığını ve kendisinden şikayetçi olduğunuzu bildirin.
Düzgün bir ülkede bu dediklerimi yaparsanız o arkadaş soruşturma geçirir. Ama bizim ülkemizde ne olur bilemem :)

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bende gecmis olsun dileklerimi iletmek isterim zor bir durum yerinizde olsam nasil tepki verebilecegimi bile kestiremiyorum suan

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende bir iş müfettişi ile talihsiz bir denetim geçirdim. Size yine yazmış olduğu eksiklikler yazacağınız bir dilekçe ile sorunu çözebilirsiniz. Bana 20 e yakın eksiklik ve en sonda da Mühendislik ahlakına yakışmıyacak tutum ve davranış içinde olduğunuda eksiklik yazmışlardı. :)

Denetime gelen iş müfettişin gerçekten işin ehli kişiler olması yoksa kan kusturabiliyorlar.

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ilginç hemde çok ilginç,yani bu demek oluyor ki birde bu arkadaşların egolarıyla uğraşacağız.Etki tepki meselesi

M__R__T

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gidere gider yapacan bu tiplere tabi iş yerindeki her önlemi aldıysan açık kapı bırakmayacan ki içinde patlasın herşey;)

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Tatmin meselesi , köprüyü geçene kadar dayı demek lazım gelir diye düşünüyorum. Yoksa böyle dertsiz başınız ağrır.

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu denetlemeye gelen arkadaşların anlayamadığı, açıkçası amiyane tabirle zorlarına giden bir durumu dile getireyim.
"Sizin devriniz bitti"
Şu ana kadar kaç tane iş müfettişi (özellikle emekli) varsa günümüz teknoloji ve bilimsel konumun ışık yılı uzağındalar.
Çağa ayak uyduramamışlar. Tamam, elbette tecrübeleri var, fakat hani bizlerden istenen ilk işe girişteki nitelikler var ya :
-Çok iyi derecede yazılı sözlü ingilizce
-Çok iyi derecede office programları
-Analitik çalışma, grup çalışmasına yatkınlık
-Dinamizm
vs vs..
Hepsinden yoksunlar.
Daha adam akıllı bilgisayar kullanmayı bilen müfettiş görmedim bile (Stajerler hariç)
Geçtim diğer dillerden, ingilizce mi ? "Yes ayem sori" seviyesinde.
Şu an ki çağa ayak uydurmuş -ya da uydurmak için uğraşan- mühendisleri, zehir gibi gençliği ve jenerasyonu görünce, çok açık söylüyorum zorlarına gidiyor. Kendilerinde olan (çoğunlukla siyasi sebeplerden ötürü) pastanın pay'ını kaptıracakları korkusu sonucu, ayakkabı numarası ile eşdeğer iq'ları ile beraber etikerlerini kullanmaya çalışıyorlar.
Tabi tüm bunlar var olan bir gerçeği değiştirmiyor.
"Sizin devriniz bitti"

babacann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle geçmiş olsun.Bence siz ve işyeri sahibiniz kendinizden eminseniz, durumun yerinde tesbiti için bulunduğunuz yerin Sulh Hukuk Mahkemesine müracaatla durumun yerinde tesbitini isteyiniz.Elde ettiğiniz tesbit raporu ile bu müfettişi gerekli makamlara şikayet edebilir hatta hakkında dava açabilirsiniz.Çekinmenize gerek yok Herkes haddini bilecek .Kolaylıklar dilerim.

okan dasdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle geçmiş olsun. Siz yine iyi niyetli davranıp başka bir mühendis arkadaşa yönlendirmişsiniz. Ben olsam burda denetim yapacaksanız benimle yapmak zorundasınız diyip başından ayrılmazdım.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir kişiyi tanımak istiyorsanız ona yetki verin.
Müfettişlerin bazıları iş güvenliği uzmanlarını karşılarında gördüğünde nedendir bilinmez garip tavırlar içine giriyorlar. Yıllardır çalışıyoruz nelerle karşılaştık. Bizden istediğinin dayanağını sordum bir defa koptu gitti müfettiş bey. Patrona ve bölüm müdürüne cebinden tanıdığı iş güvenliği uzmanının kartını çıkaran mı dersiniz... Daha neler yazacağım da bu form alanına çok da yakışmayacak.

Politik davranmaktan başka çare yok. Mevcut kadronun büyük bir kısmı bağcıyı dövmeye geliyor. Oysa bir onları" üstad" olarak karşılıyoruz. Birşeyler daha öğreniriz diyoruz. Ancak yaklaşımları o kadar ağıra kaçabiliyor ki bazen karşılarına çıkmak istemiyoruz. Yine de saygıyı elden bırakmamak gerekiyor. Zıtlaşmamak gerekiyor. Bir terslik varsa sonradan itiraz edilerek ortaya çıkarılabilir zaten. Zıtlaşınca işler arkadaşlarımızın verdiği örnekte olduğu gibi çığrından çıkabiliyor. Zamanla alışacağız birbirimize diye umuyorum.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
geçmiş olsun arkadaşım diyecek bişey bulamadım ben olsam ne yapardım hiç bilmiyorum sen yine iyisin alternatif birini bulmuşsun teknik ekip tek mühendisim birde sahada var benden birtane sonraki ilk mühendis genel müdür yardımcım ben kime yollardım bilmiyorumm ama bu tüpleride dövmek lazım arkadaşlar ya haksızmıyım ?

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bence itidalli davranmalı, politik olmalıydınız. Yeni yılda müfettişlere daha çok imkan verilmiş. Zıtlaşmayın derim ben... Zaten çoğu önlemi almışsınız, bir iki tane de yazacaklar ki daireye döndüklerinde iş yaptıklarını göstersinler, adet böyledir. Her yerde her doğru söylenmez...

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzman arkadaşlar merhaba. Bu gün çalıştığım iş yerinde yaşadığım bir olay üzerine bu konuyu gündeme getirmek istedim.

İşletmemize gelen 2 iş müfettişi arkadaş ile kırma - eleme ünitemizdeki uyarı sinyalizasyonu hakkında konuşurken müfettişlerden bir tanesi, sert çıkarak kendisinin söylediği şeyin doğru olduğunu söyleyip beni terslemeye başladı.

Bende kendisine beni tersleyemeyeceğini, uygunsuz bir durum var ise bunu tutanaklarında belirtmeleri gerektiğini ilettim. Arkadaş denetlemeyi benimle yapmak istemediğini söyledi. Bende bu iş yerinin İş güvenliği uzmanının ben olduğumu ve iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bir denetimin benim ile yapılması gerektiği görüşümü paylaştım.

Oda ben nasıl istersem o şekilde yaparım dedi. Bende daha fazla üstelemeyip, başka bir mühendis arkadaşa yönlendirdim. Ve en sonunda yazdıkları tutanağı da bu arkadaşa imzalattılar.

Ve tutanakta tüm işletmedeki acil çıkış kapıları dışarı açılırken kapıların içeri açıldığını,
İş yeri hekimi ile görüşmeyerek sağlık ekipmanlarının eksik olduğunu
son teknoloji yangın algılama sistemimiz olduğuna rağmen, yangın algılama sistemi olmadığını yazmışlar.

Böyle bir durum ve tutum içerisinde ne yapılır. Tam olarak 10 yıldır bu işi yapıyorum ve ilk kez böyle bir şey ile karşılaştım.

şimdiden teşekkürler

peki iş yerinde bir sorun çıktığı zaman o "başka mühendis arkadaş" evet ben imzaladım derse ve iş yerinizde allah korusun yangın çıkarsa kanunen direkt o arkadaş sorumlu oluyor. ve sizin " bana tebliğ etmediniz, herhangi bir imzam da yok" deme hakkınız bulunuyor. yani:
diyeceğim o ki o mühendis neden imzalamyı kabul ediyor ki. ? sorumluluğu da o almış olmuyor mu imzalayarak.

bildiğim kadarıyla bilirkişi iş müfettişlerinin muhatabıyla ilgilieniyor, sgk karşısında kurumda bu görevi kim yapıyor buranın güvenlik uzmanı kim diye sormuyor yanılıyor muyum ?

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
murat koçak arkadaşıma katılıyorum. imzadan kaçınılabilir.

Cevre5559

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yazdıkları tutanağı İş güvenliği uzmanına imzalatmamaları normal çünkü iş veren veya işveren vekili imzalamalıdır.

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
peki sorumluluk kimde olur bir yangın durumunda . Yani bu münferit olayla ilgili olarak soruyorum. İmzayı atan mühendis mi yoksa Ömer arkadaşımız mı. ? Çünkü müfettiş "Seninle teftiş yapmak istemiyorum" demiş. onun görevi olduğu haldde , ve işveren vekili olmayan biri imizalamış

Cevre5559

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eğer bakanlık tutanağında yangınla veya olacak bir olayla ilgili sorumlusu işverendir. Eğer tutanakta yok ise uzmanın yaptı risk değerlendirmesinde, toplantı defterinde, öneri defterinde, mail ile bildirmiş olduğu en azından bir yerde bulunmalıdır ki görevini yaptığını ispatlayabilsin. Tabi bu tehlikeler hayati ve acil olduğundan uzman bunu bakanlığa bildirmek zorunda bunu da yapamayacağına göre sorumluluğa ortak olacaktır.

omeruni

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bence itidalli davranmalı, politik olmalıydınız. Yeni yılda müfettişlere daha çok imkan verilmiş. Zıtlaşmayın derim ben... Zaten çoğu önlemi almışsınız, bir iki tane de yazacaklar ki daireye döndüklerinde iş yaptıklarını göstersinler, adet böyledir. Her yerde her doğru söylenmez...

Bu dediğinize katılmıyorum, mühendis etiğine aykırı. Önemli olan bir iki tane daha değil. Bu gün işletmede bir yangın olayı olsa mevcut durumda yangın sistemim olması halinde, soruşturmaya eldekibelge yüzünden olmadığı yazılacaktır.

Yazdıkları tutanağı İş güvenliği uzmanına imzalatmamaları normal çünkü iş veren veya işveren vekili imzalamalıdır.

Eğer mevcut tutanakta "İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden İnceleme" bilgisi düşülmüş ise İSG uzmanına imzalıtlmak zorunda olduğunu düşünüyorum. Arakdaşlar bakanlığın müfettişi olabilir bizlerde bakanlıktan uzamanlık sertifikası almış arakdaşlarız. Aksi takdirde belge, döküman ve kayıtları siz gösteriyorsunuz tutanğı iş veren imzalıyor. Ya uzman olarak ben yalan beyan yaptıysam? İşveren mi sorumlu olacak!

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir isg müfettişi gibi işlerini yapsalardır Bu kadar kaza olmazdı. Müfettişlerin devletin verdiği yetkiye dayanarakdan tartışma beyin fırtınası ortamı yaratmıyorlar Dediklerim hepsi için değil bazı Bazı müfettişler mükemmel trabzon şantiyesinde çalışırken odtü inşaat mezunu bir iş müfettişi ile karşılaşmıştım. 4-5 tane eksik bulmuştu Ufak riskli ve bana bunları tutanağa yazmayalım yarında burdayım işlerini bitirince beni çağrırsın dedi. Bende teşekkür ettim ve dediklerinin hepsini harfi harfine yaptım.

Bu müfettiş böyle diyerek ne kazandı.
1 Efendi düzgün olduğu insanlık namına herşey
2 Dediklerini firmama ilettim dedimki bunları yapar isek tutanak tutulmayacak Normalde firma yaptırmayacak belki Ama aldığım bu güç ile bu işleri hemen çözdüm İşlerin bir an önce çözümlemesini sağladı.

İş teftiş müfettişleri hayatı zorlaştırmak için değil yaşanabilir ortam yaratmak için çalıştıklarının farkına varmamlılar bence

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.