Bakim - Onarim Işlerinde Iş Sağliği Ve Güvenliği Konu Özeti

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
BAKIM-ONARIM İŞLERİNDE İSİG.
Makinelerin, araç ve tezgahların ömrünü uzatmak bir arıza sonrası oluşacak kaza, yaralanma, can kayıplarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan planlı ve düzenli çalışmalardır.
Bakımda amaç; makinelerin ömrünü uzatmak ve arıza sonrası ortaya çıkabilecek kazaları önlemek.
Bu amaçla tüm bakım ve onarım işleri yazılı olan talimatname ve yönergelerle yapılmalıdır. Bu yönergelerde işin ne olduğu, kimler tarafından yapılacağı, bakıma başlamadan önce alınması gereken önlemler, bakım alanında alınması gerekenle önlemler bu talimatnamelerde açık ve yazılı olarak belirtilmesi gerek. Bakım ve onarım yapacak personele
1) Makinelerin korunması
2) Elektrik ve mekanik güvenlik
3) bakım onarım işlerinde İSİG konusunda eğitim verilmeli. Eğitimler yenilenmeli ve denetim otokontrol olmalı. Herhangi bir arıza durumunda eğitimli ekip ve teknik denetimci bulmak zor olur bu da kaza ihtimalini artırır.
Bakım- onarım esnasında makinede yapılan her değişiklik konusunda operatörün haberdar edilmesi gerekir. Tüm çalışmalar, değişiklikler bakım, onarım arıza durumları kayıt altına alınmalı.
Makinelerin günlük bakım, temizlik ve kontrolleri operatör tarafından bakım onarım ise uzman tarafından yapılmalı.
Bakım işlerinde kazalar işleme başlamadan önce ve işin bitimine yakın meydana gelmektedir.
Her makinenin kendine ait bakım talimatı olmalı. Bakım ve onarımda iyi malzeme kullanılmalı.
Makinelerin bakım ve onarımında makinenin güç kaynağı kesilmeli ve şalter kilitlenmeli.
Bakım esnasında aydınlatma iyi olmalı, rutubetli, kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda düşük voltajlı ve D.C. lı (24 volt) aydınlatıcı kullanılmalı. Zehirli gazların bulunduğu yerlerde yapılan bakımlarda mutlaka eğitimli ekip olmalı. KKD kullanılmalı gözetici ve ilk yardım ekibi bulunmalı.
Basınçlı kapların bakım ve onarımı basınç altında yapılmaz. Onarılacak tank ya da kabın diğer tanklarla bağlantısı kesilmeli. Yüksek yerlerde yapılan bakım ve onarımda tüm emniyet şartları sağlanmalı ve uygun KKD kullanılmalı.
Bakım işlerinde amaç:
Ø Sistemin ömrünü uzatmak
Ø Eskimiş parçaları değiştirmek
Ø Sistemin çalışmasını sağlamak
Ø Arıza olmadan tespit etmek
Bakım işlerinde görünen kazalar:1)Elektrik çarpması 2)Hareketli kısımlarda yaralanma (çark, dişli)
3) Zehirli gaz ile zehirlenme boğulma 4) Parlama patlama şeklinde kaza 5) Düşme şeklinde kaza
6) KKD kullanılmaması sonucu kaza
HAZIRLAYAN : Julide YAMAN

Ekli dosyalar

• Bakim_Isleri_Spot.docx
    13.2 KB · Görüntüleme: 2,248
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.