Tartışma Bakkal, Manav, Berber Sahiplerine Isg Faaliyetlerini Yürütme Yetkisi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. KadirCoskun

KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ YETKİSİ BAKKALDA!

İŞ GÜVENLİĞİ sağlamak tüm şirketlerin sorumluluğunda. Ancak Torba Yasa öyle bir kesimi iş güvenliğini sağlamaktan sorumlu hale getirdi ki! Bugün kimlerin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olduğunu açıklıyoruz.

Torba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan (bakkal, manav, kuruyemişçi, dondurmacı gibi) işyeri işverenleri veya vekillerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilme yetkisinin verilmesiyle ilgili..
    Buna göre; Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak koşuluyla (işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç) işverenler veya vekilleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilme yetkisi veriliyor (Md. 16).

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27211334.asp

Bir sürü şey yazdım sildim yazdım sildim. Sonunda içimden gelen; Allah bellalarını versin böyle kanun çıkaranların.

Halit Çiçek bu yazıya teşekkür etti.
  2. halil Özen

halil Özen TÜİSAG Üyesi

100 ooo lerle ifade edilen bu işyerlerinin sahipleri bu eğitimi nekadar süreyle kimden alacak bilen var mı?

3. Halit Çiçek

Halit Çiçek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ekli Dosyalar:

4. halil Özen

halil Özen TÜİSAG Üyesi

“6) 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin üstlenilmesine ilişkin eğitim programları, eğitimin süresi ve eğiticilerin nitelikleri ile görevlendirmeye ilişkin hususlar.” alt bendi eklendi.

nereden ne kadar süre eğitim alacakları yayınlandı mı?

"Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan haller dışında yer altında maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hallerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.” fırkraları eklendi.

hem yeraltında çalışana fazla çalışma yaptırılamaz deniyor hemde ücreti belirleniyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Tulus

Tulus TÜİSAG Üyesi

Hayır, bununla ilgili ayrı yönetmelik yayınlanacak. (6331 30.Madde 1b bölümüne eklenen 6.paragraf)

Şöyle anlamak lazım,

4857 Madde 41
    (Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hâller dışında yer altında
    maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.
    (Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü
    maddelerinde sayılan hâllerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma
    ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.

Madde 42 - Zorunlu nedenlerle fazla çalışma (Arıza ya da makineler veya araç ve gereç için hemen yapılması gerekli acele işler)

Madde 43 - Olağanüstü hallerde fazla çalışma (Seferberlik sırasında)

Bu hallerin dışında fazla çalışma yaptırılamaz.

6. Onur ERSOY

Onur ERSOY TÜİSAG Üyesi

Haddim değil ama komik bir şey değil mi bu? Eğitimi herkes alır da bu işi önemseme ve gereğini yerine getirme konusunda zaten işveren yönünden sıkıntı varken buna ne gerek var.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Yüzde yüz haklı olmanıza rağmen bizim işverenlerimiz "üretimin bir anda artmasını" zorunlu hal olarak düşünebiliyor. Velhasıl bize kötek lazım; laftan, kanundan anlamayız. Kötek dediysek sopa değil her halde:) devlet sürekli denetleyerek, ceza kesecek. Bu çok ilkel bir yöntem olmasına rağmen ne yazık ki biz başka bir şeyden anlamıyoruz!

8. halil Özen

halil Özen TÜİSAG Üyesi

konu dışında bir bilgiye ihtiyacım var.
    bireysel isg u hizmeti verdiğimiz yerde suriyeli işçi çalıştırılıyorsa ne yapacağız?

9. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Bence farklı birşey yapmaya gerek yok. Sigortası var ise aynı prosedürü uygulayacağız. Sigortası yoksa diğer sigortasız işçiler gibi sıkıntı. Sanmıyorum bu tür kişilere geçici sigorta numarası verilsin. Bence SGK ile görüşmeniz sağlıklı olacaktır.

10. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Eğitim kurumlarının yeni öğrencileri işverenler !!! Öğrencisiz kalmasınlar !!! Yoksa ne olur oradaki HOCA ların durumu. rAnT

11. mehmet oğuz

mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

metrobüs duraklarında sigara içilmez yazısı altında sigarasını püfür püfür içen aşağılık bir millet olduk çıktık.siz hala neden bahsediyorsunuz.
    kusura bakmayın ama bazen çok mükemmel insanlar olarak görmeme neden oluyorsunuz sizeleri.lütfen yanlış anlamayın.yaptığım hakaret değil.
    ama şimdi şapkayı önünüze alın ve düşünün. 2016 yılı temmuz ayı gelmiş ve siz bakkallara da başladınız hizmet vermeye.her gittiğiniz bakkalda en az 4 saat siz ve 4 saat hekim eğitim verecekmiş,
    sayfalarca risk analizi yapacakmış,
    3 ayda bir ciddi şekilde toplantı yapacakmış,
    çalışan diğer personelin şikayetlerini işverene yazılı ve kayıtlı şekilde bildirecekmiş,
    topraklama ölçümü yaptırmayan işverenin defterine bunu açıkca yazacakmış ve imzalatacakmış,
    bakkaldaki tüm rafların duvara sabitlemesini eksiksiz yaptıracakmış,
    bir sonraki çalışma zamanı yaklaşınca git-gel yol parasını düşünüp"mehmet abi bu ay yapacak bişi yok, önümüzdeki ay görüşürüz" demeyecekmiş,
    ....
    ...
    ..
    .
    .

gibi laflar ediyorsunuz.arkadaşlar biraz gerçekçi olun.hepimizde işe başladığımızın ikinci ayında yada üçüncü ayında yukarıda yazdıklarımı yapmaya başlayacağız.yada ücreti az diye bakkalların işlerini almayacağız bile.yahu bırakında adam gitsin bişi öğrensin.hemen yok efendim rant, yok efendim Allah belasını versin bunların...... lütfen yapmayın.hangimiz görev aldığımız tehlikeli yada çok tehlikeli firmalardaki işlerimizi düzgün yapıyoruz ki bakkalların işlerine laf ediyoruz.bırakın adamlar gitsin eğitim alsın gerekirse eve versinler 300-500 BİRŞEY ÖĞRENSİNLER.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica