Basınçlı hortum??

emre uğurel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar iyi akşamlar,

Yaptığımız iş gereği basınçlı hortumlarla çalışmaktayız. Yaklaşık 450-500 bar aralığındaki hortumlar ilk patlama anında insanı delip geçicek güçte fırlıyor. Sizce nasıl bir önlem alabilirim.

İlgileriniz için şimdeden teşekkürler...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
kullanılan hortumlar hareketli mi yoksa sabit bir yerde mi çalışıyor emre bey?

emre uğurel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kısaca şöyle anlatıyım Cem Bey,

Zemin iyileştirme işlerinde yer altına kolon yapmada kulalnıyoruz. Delici makineye bir aparat vasıtasıyla bu hortum bağlanıyor ve makine delgi sırasında tijlerin ucundaki nozullar ile yer altında istediğiniz çapta kolon oluşturuyor. Bu hortumlar basınçlı kaptan çıkıyor ve delici makineye kadar yerden gidiyor, ancak sürtünmeyle üstündeki koruyucu kılıf zamanla zedelenip içindeki teller çıkıyor (kullandığımız hortumlar EN 853 ve EN 856). Mümkün olduğunca çalışma sahasına kimseyi sokmuyoruz ancak merak edip yanına gelen birileri olur ya o an iğne ucu kadar bile bir patlama yaşanırsa vücuduna değdiği gibi delip geçer. Kalıcı bir çözüm düşünüyorum malesef bulamadım :(

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
basınçlı havayı delik içindeki küçük boyuttaki malzemenin dişa atımı ve soğutma işlemi için mi kullanıyorsunuz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.