Belediye Temizlik Işlerinde Iş Güvenliği

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında MUSTAFA TAHA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. MUSTAFA TAHA

MUSTAFA TAHA TÜİSAG Üyesi

Belediye temizlik işlerinde iş güvenliği ile ilgili çalışma yapan kimse var mıdır? Çöp kamyonları, şehir temizliği v.b. hakkında bilgi arıyorum

aysunk86 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gökmen TAK

Gökmen TAK TÜİSAG Üyesi

Mustafa Bey,

Merhaba, ben yaklaşık 1 yıldır çöp toplama ve nakli hizmetinde Çevre Mühendisi olarak çalışmaktayım. Ayrıca iş güvenliği uzmanıyım ancak çalıştığım yerde uzmanlık yapmıyorum. KKD kullanımı, uyarı levhaları, reflektörler, gece çalışmalarında uyarıcı ikaz edici giysiler, araçlar üzerindeki ekipmanlar, aydınlatma tertibatı, şoförlerin ve özellikle kamyon arkasında çalışan işçilerin davranışları ve en önemlisi araç bakımlarının üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor. Daha sonra alt açılımlarını yapmalısınız. İyi çalışmalar.

aysunk86, Onur Gül ve kdzereğli bu yazıya teşekkür etti.
  3. graveguard

graveguard TÜİSAG Üyesi

Mustafa Bey
    Bununla ilgili faydalanabileceğimiz belgeler var mı sizde? Örneğin İş güvenliği talimatnamesi ya da risk analizler gibi. bir de hangi eğitimleri verdiniz?

4. bermal

bermal TÜİSAG Üyesi

benim de bu alanla ilgili dökümana ihtiyacım var.elinde döküman olan varsa paylasabilir mi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. cevremine

cevremine TÜİSAG Üyesi

Benimde acil ihtiyacım var arkadaşlar...

6. isgbüşra

isgbüşra TÜİSAG Üyesi

Benimde bu konuyla ilgili dökümana çok ihtiyacım var

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. okyanusum

okyanusum TÜİSAG Üyesi

Benimde dökümana ihtiyacım var arkadaşlar..

8. isg ismail

isg ismail TÜİSAG Üyesi

Konuyla ilgili çalışma yapan varsa paylaşabilir mi

9. cetintatar

cetintatar TÜİSAG Üyesi

konuyla ilgili kimse bir çalışma yapmamış anlaşılan :(

10. bermal

bermal TÜİSAG Üyesi

arkadaslar konuyla ilgili elinde döküman olan paylaşabilir mi ?

11. aysunk86

aysunk86 TÜİSAG Üyesi

mustafa bey bende belediye temizlik işleriyle ilgili döküman arıyorum acaba ulaşabildiniz mi paylaşabilir misiniz

12. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Bir kişi de ben taslak olarak şöyle bir doküman hazırladım yorumlar mısınız dememiş :)

aysunk86 ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  13. rauf

rauf TÜİSAG Üyesi

Çöp araçlarında arkada çöp toplayan işçinin ayakta durduğu basamak yüksekliği en fazla kaç cm olmalıdır.

14. Hakan Arslan

Hakan Arslan TÜİSAG Üyesi

Bu konu hakkında herhangi bir bilgiye ulaştınız mı?

15. rauf

rauf TÜİSAG Üyesi

Personeller hep inip çıkmada zorluk yaşıyor ve yükseklik hakkında hiçbir yönetmelik bulamadım işverene söylediğinde ya da yazılı olarak sunduğunda mevzuattan bahsediyor.Bu yükseklik konusunu ne şekilde halledebileceğiz?

16. takomania

takomania TÜİSAG Üyesi

Ben de bu konu ile ilgili çalışıyorum. 5x5 matris kullandım bu konuda kinney yöntemi daha mı uygun olur acaba? Mesleki eğitimler konusunda çalışması olan var mı? ben bikaç yerle görüşme yaptım bakanlıkla yazıştım... Bu konu ile ilgili istanbul daki arkadaşlarla toplantı öneriyorum?

17. mehtamer

mehtamer TÜİSAG Üyesi

Belediye temizlik işlerinde iş güvenliği ile ilgili çalışma yapan kimse var mıdır? Çöp kamyonları, şehir temizliği v.b. hakkında bilgi arıyorum

18. rauf

rauf TÜİSAG Üyesi

Çalışmalarda alınabilecek önlemler ;
    Çöp toplama işçisi iş yerinden ayrılmadan önce çelik burunlu ayakkabı, eldiven, gözlük, toz maskesi ve reflektörlü yeleği teslim aldığına dair imza alınır
    Şöforden ise alkol kontrolü ve araç ekipmanlarının düzenli çalışıp çalışmadağına dair çek listeleri doldurulur eğer araçta bir aksaklık olması durumunda araç göreve çıkarılmaz. Araçta mutlaka arkada çalışan işçileri görmesi için kamera olmalıdır. Basamaklarda hız kesici sviçler olmalı ve basamakta personel olduğunda 30 km den fazla hız yapmamalı ve geri vitese taktığında araç stoplamalıdır. Araç gün içinde gps ile hız takibi yapıklı hız limitleri aşıp aşmadığı denetlenmelidir.

En önemli kural ise araçların aldıkları yükler araçların taşıma kapasitesinden fazla mı az mı sürekli olarak takibi yapılıp şöförler uyarılmalı, src, psikoteknik.........................

ay_iz ve Osman Utku Can AKKAYA bu yazıya teşekkür etti.
  19. Hüseyin Gökoğlan

Hüseyin Gökoğlan TÜİSAG Üyesi

Ohooo matrisler filan , hocam bence biraz basit düşünelim gece ve gündüz çöp kamyonu şoför ve arka da calışan işçileri gözlemleyelim , arac titreşim maruziyet suresinden tutunda aracin , arkadaki basamak ve tutma kisminin ergonomisine kadar hatta gurultu seviyesi ve calisanin kkd lerinin neler ve maruz kalinabilecek hangi risklere karsi dayanikliligi vs. Konularini goz onunde bulundurarak sonuclara ulaşalım , armut piş ağzıma düş olmasın.

20. Hüseyin Gökoğlan

Hüseyin Gökoğlan TÜİSAG Üyesi

Selamlar , aracın arka basamaklarinda hiz kesme sivici disinda , personelin varligini algilayan bir svictemevcutmu ? Arkada calisan işçilerin yerlerinde olup olmadiklarinin tespiti tamamen şoförün algısınamı bırakılıyor?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica