Soru : Belediyede Iş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar...
Belediyede İSG uzmanı olarak çalışan arkadaşlarımız varsa bir kaç sorum olacaktı...
1) Belediyeler kanununa baktığımızda böyle bir kadro yok... Gözüktüğünüz pozisyon nedir?
2) ilk adımda yapılacak şeyler nelerdir?
3) Tam zamanlı İşyeri hekimi olması gerekli midir?
Teşekkürler... İyi çalışmalar...

(Sitede sıkıntı olduğu gün sorduğum soruyu tekrarlıyorum aslında... Cevap yazan olmuş muydu bilemiyorum... Site bir ay eksikte olsa kurtulmuş şükür :) büyük kayıplar olurdu, onca zamandır yüklenen dosyalar var sonuçta...
Uzun lafın kısası Kaan beyin ellerine sağlık)

seko

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
bazı belediyeler kadrolarındaki mevcut mühendislerine eğitim alıdırıp sınava hazırlatıyorlar. izmir'de böyle olmuştu, eldekileri kullanıyorlar :mustafa:

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kocaeli büyükşehir belediyesinde de böyle bir durum var. Çalışan mühendislerini eğitime göndermiş ve igu uzmanlığı aldırmıştı. Sanırım bu belediyenin kalite yönetimi ile ilgili bir durum... Eğer belediye kalite yönetimine (OHSAS 18001 gibi) önem veriyorsa iş güv. kurulu kuruyor. Burada da kendi kadrosunda uzmanı sekreter seçiyor. Sanırım durum bundan ibaret yoksa 5393 sayılı belediyeler kanununda (yanlış biliyorsam düzeltin) belediye hizmetleri kamu hizmeti olup sanayiden sayılmadığı için uzman çalıştırma gereği yoktur diye biliyorum.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kocaeli büyükşehir belediyesinde de böyle bir durum var. Çalışan mühendislerini eğitime göndermiş ve igu uzmanlığı aldırmıştı. Sanırım bu belediyenin kalite yönetimi ile ilgili bir durum... Eğer belediye kalite yönetimine (OHSAS 18001 gibi) önem veriyorsa iş güv. kurulu kuruyor. Burada da kendi kadrosunda uzmanı sekreter seçiyor. Sanırım durum bundan ibaret yoksa 5393 sayılı belediyeler kanununda (yanlış biliyorsam düzeltin) belediye hizmetleri kamu hizmeti olup sanayiden sayılmadığı için uzman çalıştırma gereği yoktur diye biliyorum.

Belediye kamu kurum ve kuruluşlarına girmiyo diye biliyorum ama...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
tamamen mantık yürütüyorum;
yeni yasayla sanayi ve 50 sayısı kaldırıldı ve dolayısıyla belediyelerde de uzman bulundurma zorunluluğu olacak..(kanun yürürlülük tarihine bağlı olarak elbette)..
arkadaşların dediği gibi bünyesinde bulunan müh arkadaşları uzmanlık eğitimine gönderiyorlar bu da doğru..
tam zamanlı hekim bulundurma zorunluluğu,işçi sayısı ile alakalı bir durum..yani belediye hizmetlerini tehlikeli olarak sayarsak şu anki yönetmeliğe göre 750 işçiye tam zamanlı hekim ve uzman gerekir..
ilk yapılacak iş bence iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturmaktır..sonrasında da risk değerlendirmesi...
gözükülen pozisyon için bi fikrim yok açıkçası...

• Like
Tepkiler: ECE

ruskamat

Üye
TÜİSAG Üyesi
belediyeler kamudan sayıldığı için 2014 tarihini beklememiz gerekiyor,bu konuyu çok araştırdım,evet aslında bir kaç belediye de iş güvenliği uzmanı var,ama dışardan destek alıyorlar,a sınıfı iş güvenliği uzmanıylada konuştum,2014 yılından öncede iş güvenliği uzmanı görevlendirilebilir ama bu tamamen üst yönetimin oluruna kalmış,yasal bir zorunluluk yok,yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi öncelikle isg birimi kurulması gerekiyor...sizlerede önerim isg birimi kurulmuş belediyeleri araştırıp onlardan bilgi almanız

• Like
Tepkiler: ECE

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
belediyeler kamudan sayıldığı için 2014 tarihini beklememiz gerekiyor,
bende belediye kamudur diyordum ama araştırdığım zaman belediyeler Kamu Kurum ve Kuruluşları arasında gözükmüyor?

ozlem.e

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
belediye bir kamu kuruluşudur ve kanuna göre;

"(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz."

işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunluluğu getirildi ve tarih sanırım 2014

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Belediyenin kamu kuruluşu olduğunu nereden öğrendiğinizi yazar mısınız yada link atabilir misiniz?
Ece hn,
Belediyeler benim de bildiğim kadarıyla kamu kuruluşu idi. O da aklımda taşıdığı resmi plakalardan kalmıştı. Sonra plakaları kaldırdılar. Merak ettim ben de şimdi belediye kanununa baktımBirinci Bölüm Madde 3 te Belediye'nin tanımı şöyle geçiyor.
Madde 3- Bu Kanunun uygulanmasında;
a) Belediye: Belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisini.

Bilginiz olsun.

Ekli dosyalar

• Belediyeler Kanunu.pdf
    407 KB · Görüntüleme: 216

alitutar65

Üye
TÜİSAG Üyesi
ece hanım iyi akşamlar.
ben istanbulda bir ilçe belediyesinde 23 yıldır çevre mühendisi olarak çalışyorum. 1996 yılında belediyede iş sağlığı ve iş güvenliği kurulunu oluşturduk. ve çalışmaya devam ettik. 2009 mart yerel seçiminden sonra siyasi nedenle kuruldaki görevime son verildi. kurul şu an faal değil.
sizin sorulara gelince; belediyelerde böyle bir kadro yoktur. ben iş sağlığı ve güvenliği konusunda yüksek lisans yaptım. ve 2011 aralık sınavında B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLDUM. Şu an başka bir bölümde çevre müh. olarak görev yapıyorum. iş yeri hekimi de vardı kurulda belediye yönetimi onuda kaldırdı. ANCAK İŞ MEVZUATINA GÖRE İŞ YERİ HEKİMİ VE İG UZMANI BULUNDURMASI GEREKİYOR. BÜTÜN BUNLAR MEVCUT BELEDİYE YÖNETİMLERİNİN İRADELERİNE VE O BELEDİYEDEKİ YETKİLİ SENDİKANIN TUTUMUNA BAĞLIDIR.

alitutar65

Üye
TÜİSAG Üyesi
AYRICA MEDYADA HABER OLAN ÜCRETLENDİRME KONUSU YENİ İSG KANUNU GEREĞİ 30.06.2014 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEKTİR.

omerr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Benim bildiği kadarıyla bütün belediyelere iş güvenliği personeli alımı hakkında bakanlıktan yazı geldi. En küçük belediyede bile ortalama 80 kişi çalışıyor ama belediye yöneticileri böyle bir elemanı gereksiz görüyor bu benim başıma geldi hemde Bir Büyükşehir Belediyesinde.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
omerr bey bu konuyu biraz daha açabilir misiniz.

omerr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Şöyle ben Bi büyükşehir belediyesine iş başvurusuna gittim CV birakmak için gittiğimde sorumlu müdür bize gecen ay bakanlıktan yazı geldi İSG personeli alımı hakkında ve kesin sözleşmeli birini alın ibaresi var dedi. Müdür bey senin Cv ni başkan beye gösterip sana haber vericez dedi üzerinden bir ay geçt hiç ses yok gittim sormaya müdür bana Başkan bey gereksiz bir eleman kadrosu almaya gerek yok demiş.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Anladım Omerr Bey Teşekkür Ederim.

sert

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
Kapsam ve istisnalar
MADDE 2- (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
c) Ev hizmetleri.
ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

kanun bütün işyerleri dediğine göre kamu olsun ya da olmasın belediyelerde kapsama girmektedir. dolayısı ile belediyeler de iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadır. kaldı ki kamu dan sayılmaz ya da özelden sayılmaz diye belediyelerde iş güvenliği tedbirleri alınmayacak mı? ( belediye çalışanları ölsün mü? :) )
sorularınızın cevaplarına gelince;
1. ben büyükşehir belediyesinde çalışan iş güvenliği uzmanıyım ve mühendis kadrosundayım ( sözleşmeli memur).
2. ilk adımda yapılacaklar diğer işyerlerinde yapılacaklardan farklı değildir.
3. tam zamanlı işyeri hekimi çalıştırılması zorunluluğu belediyedeki çalışan sayısı ile alakalıdır. zorunlu olmasa bile yöneticilerin insiyatifi ile tam zamanlı çalıştırılabilir.
işyeri hekimlerinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hk. yn.;
İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri
MADDE 18 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar.
a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 10 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 20 dakika,
b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 15 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 25 dakika,
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 20 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 30 dakika.
(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi eklenir.
(3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi eklenir.
(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 500 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi eklenir.
(5) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

özer yelin

Üye
TÜİSAG Üyesi
şu anda belediyelerin sahip olduğu şirketler isg uzmanı tahsis ediyor ve isg kurulu kuruyorlar örnek olarak adana aski nettende bakabilirsiniz..ama bu iş yerlerine girmek hiç kolay degil..

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
o kadar uzman açığı varken, ihtiyaç varken yine de kolay değil bir yerlere girmek... Hepimize kolay gelsin...
Teşekkürler...

leventtt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bünyesinde bu vasıflara sahip personel bulunmayan işyerleri, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları iş sağlığı hizmetlerini Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alırlar. İş güvenliği hizmetlerini ve Sağlık Bakanlığınca hizmet verilemeyen yerlerde iş sağlığı hizmetlerini ise 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde satın alırlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.