Soru : Benim Sorumluluğum Nedir?

semih kılıçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba değerli meslektaşlarım.ben mayıs sınavı ile c sınıfı uzman olmuş bir fizikçiyim. geçen hafta bir inşaat firmasında işe başladım. Osgb den aylık 14 saat (çalışan sayımız 74 kişi) anlaşma yapılmış bir A sınıfı uzmanımız var ancak şantiyeye gelmiyor onun yerine tespit defterine,kurul karar defterine,kkd teslim tutanağına ve eğitim formlarına ben imza atıyorum.risk değerlendirmesinde benim imzam yok.size sormak istediğim benim sorumluluğum nedir? bu arada sgk da primim iş güvenliği uzmanı olarak yatıyor ancak isg katipte kaydım yok ve normal işçiler için hazırlanan iş sözleşmesi hariç herhangi bir sözleşmede imzalamadım.şimdiden yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim.tavsiyeleriniz varsa alabilirim(özellikle imza konusunda)

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba değerli meslektaşlarım.ben mayıs sınavı ile c sınıfı uzman olmuş bir fizikçiyim. geçen hafta bir inşaat firmasında işe başladım. Osgb den aylık 14 saat (çalışan sayımız 74 kişi) anlaşma yapılmış bir A sınıfı uzmanımız var ancak şantiyeye gelmiyor onun yerine tespit defterine,kurul karar defterine,kkd teslim tutanağına ve eğitim formlarına ben imza atıyorum.risk değerlendirmesinde benim imzam yok.size sormak istediğim benim sorumluluğum nedir? bu arada sgk da primim iş güvenliği uzmanı olarak yatıyor ancak isg katipte kaydım yok ve normal işçiler için hazırlanan iş sözleşmesi hariç herhangi bir sözleşmede imzalamadım.şimdiden yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim.tavsiyeleriniz varsa alabilirim(özellikle imza konusunda)
arkadaşım sen ordasın bir fiil iş güvenliği uzmanlığı yapıyorsun.isg katibi boşver.her şeyden sorumlusun.imzan olmazsa orda olmazsan sorumluluğun olmaz.düşün ki bir araba trafik kazasına karışıyor sen de arabanın içindesin.direksiyon kimin elinde,kazada kimin ihmali ya da suçu fazla, rapor bunlar önemli.burada hukuk devreye girer.bu anlamda ne fazla ürk ne de rahat ol derim.üzerine düşen görevi yaparsan sorumluluğun kalmaz.imza konusuna gelince kendi adına imza atıyorsan bir yazılı geçerli belgedir ve bağlayıcıdır.burası çok önemli bence yazdığın şey senin lehine sanırsın ama aleyhine bir sonuç ta doğurabilir.bunları yorgun bir kafayla yazdım şahsi yorumlarımdır.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Mevcut mevzuata ve yazdığınız bilgilere göre C sınıfı iş güvenliği uzmanı göreviyle o inşaat şantiyesinde çalışmanız mümkün değildir. Bu nedenle İSG-KATİP üzerinden işyeri ile sözleşme yapmanıza imkan yoktur. İş güvenliği sorumlusu benzeri bir sıfatla şantiyede görev almışsınızdır.

Onaylı defter, Yönetmelikteki tanımı* gereği işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri ifade eder. Dolayısıyla sadece o işyerinin yetkili iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından doldurulur.

İş sağlığı ve güvenliği kurulu başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.** Sizin kurul sekretaryasını yürütmeniz yine mevzuata aykırıdır. Aynı Yönetmelik maddesinin 1inci fıkrasındaki kurulun oluşumu*** incelendiğinde sizin durumunuzda kurula ancak çalışan temsilcisi sıfatıyla katılmanız mümkün olabilir ki bu da yaptığınız işe uygun olmayacaktır. İş güvenliği uzmanı olarak görev yapmadığınız bir işyerindeki kurul karar defterine imza atamazsınız.

***Kurulun oluşumu
MADDE 6 – (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
a) İşveren veya işveren vekili,
b) İş güvenliği uzmanı,
c) İşyeri hekimi,
ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini◙ veremeyeceğiniz, herhangi bir belgeye imza atamayacağınız da açıktır. Yönetmelikte yazılı kendi uzmanlık alanı ile ilgili eğitimleri işyerinin uzmanı olan A sınıfı iş güvenliği uzmanı verebilir. Onun dışında hangi kurum ve kuruluşların eğitim verebileceği yine aşağıda alıntıladığım Yönetmelik maddesinde yazmaktadır.

◙Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

KKD teslim tutanağı KKD' yi teslim eden kimse, onun tarafından imzalanabilir. Bununla ilgili yasal bir kısıtlama yok.

Risk değerlendirmesinde imzam yok dediğiniz için uzunca yazmaya gerek duymadım. A sınıfı iş güvenliği uzmanının risk değerlendirmesi ekibine katılımı zorunludur. Sizin de ekipte işyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışan► sıfatıyla yer almanızda, imzanızın bulunmasında bir sorun yoktur.

*İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209
Tanımlar ve kısaltmalar
MADDE 4 – (1)

**İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
Kurulun oluşumu
MADDE 6 – (2)

►İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
Resmi Gazete Tarihi:29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512
Risk değerlendirmesi ekibi
MADDE 6 – (1)/d

semih kılıçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
çok teşekkür ederim .gerçekten açıklayıcı bilgiler sunmuşsunuz.A sınıfı uzman sağolsun ortalarda yok,bu belgelerde hergün önüme gelip duruyor ne olacak hiç bilmiyorum.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
imzalama biriktir A sınıfı geldiğinde ona imzalat ve rapor et durumları yazılı bir şekilde eksiklikleri işletme ile değil A sınıfı uzmana yazılı bir şekilde ver

Katibe Mrf

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ben de tehlikeli sınıfta bulunan bir fabrikada C olmama rağmen Çevre ve İSG Mühendisi olarak çalışıyorum kendi çalışmamız kapsamında size açıklama yapmaya çalışayım;
1. Biz de OSGB'den A Sınıfı İSG uzmanından destek alıyoruz ancak prim günüm işlesin diye isg katip üzerinden "içe görevlendirme dahilinde" ben de tanımlıyım sistemde yardımcı yetkili gibi düşünebilirsiniz.
2. Siz imza atsanız da atmasanız da orada çalışıyor musunuz? Evet şahitler var mı? Evet bunu korkun diye söylemiyorum ancak her türlü sorumluluğunuz vardır. Ciddi bir olay olduğunda müfettişin 2 çıkarımı olabilir "a) Siz yeterli belgeye sahip değilsiniz sorumluluk A Uzmana aittir de der. b) Yeterli belgeniz olmasada bakanlıkça yetkili uzmansınız full mesai sahayı kontrol eden sizsiniz" de diyebili. İsg katipte tanımlamınızın yapılmamış olması resmiyette imza yetkiniz olmadığınu ifade eder bundan dolayı evraklara imza atmayın biriktirin doldurun A Uzmana imzalatın gerekirse siz gidin yanına. Ama tekrar ediyorum her türlü sorumluluğunuz vardır. Her şey sistem her şey imzadan ibaret değil. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar

semih kılıçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
çok teşekkür ederim yardımınız için.benim sorumluluktan korkum söz hakkım olmamasından,bi sorun oldumu A sınıfı bişey demiyor sana ne oluyor deniyor,adamın ne geldiği var ne gittiği

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
çok teşekkür ederim yardımınız için.benim sorumluluktan korkum söz hakkım olmamasından,bi sorun oldumu A sınıfı bişey demiyor sana ne oluyor deniyor,adamın ne geldiği var ne gittiği

sorumluluk alma sen sen sadece yazılı bir şekilde sadece A sınıfına rapor et defter falan imza atamazsın Kaldı ki adamların işine zaten karışamazsın senin yapman gereken tek şey rapor tutmak ve A sınıfına teslim etmek yapabiliyorsa o yapsın ... sen sorumluluk alamazsın ki sadece C sınıfısın A sınıfına yardım edersin...

ebt88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aynı ilk bu işe başladığım yer osgb A sınıfı göndermez gelcek gelecek derler ama gelen giden kaç kurtul arkadaşım ordan başına bela tek sen varsa seni alır götürürler umarım bir şey olmaz

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Anlayamadığım bir şey var;
Siz C sınıfısınız ve Nace koduna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan bir inşaat şantiyesinde görev yapıyorsunuz.

Azizim; İSG-Katip kaydın olmadan yasal olarak İSG Uzmanlığı yapıldığını, bu belgelere imza atılabildiğini ilk defa duyuyorum.

Yarın gelir Bakanlık müşaviri sorar İSG Katip atama kaydı nerede diye, başınız beleye girer, demedi demeyin...

semih kılıçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
valla yüreğime su serptiniz eksik olmayın.çok teşekkürler

semih kılıçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anlayamadığım bir şey var;
Siz C sınıfısınız ve Nace koduna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan bir inşaat şantiyesinde görev yapıyorsunuz.

Azizim; İSG-Katip kaydın olmadan yasal olarak İSG Uzmanlığı yapıldığını, bu belgelere imza atılabildiğini ilk defa duyuyorum.

Yarın gelir Bakanlık müşaviri sorar İSG Katip atama kaydı nerede diye, başınız beleye girer, demedi demeyin...

ya bende anlamıyorum ama hem iş verenim hemde a sınıfı uzman çok emin konuşuyolar.bi sıkıntı yok diye

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Samet arkadaşım,

İSG Katip kaydı olmayan bir İSG profesyoneli benim profesyonel bakış açıma göre iş yapmamalıdır.

Bu plakası olmayan aracın trafiğe çıkmasından farksız.

Kolaylıklar diliyorum...

Katibe Mrf

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ben de tehlikeli sınıfta bulunan bir fabrikada C olmama rağmen Çevre ve İSG Mühendisi olarak çalışıyorum kendi çalışmamız kapsamında size açıklama yapmaya çalışayım;
1. Biz de OSGB'den A Sınıfı İSG uzmanından destek alıyoruz ancak prim günüm işlesin diye isg katip üzerinden "içe görevlendirme dahilinde" ben de tanımlıyım sistemde yardımcı yetkili gibi düşünebilirsiniz.
2. Siz imza atsanız da atmasanız da orada çalışıyor musunuz? Evet şahitler var mı? Evet bunu korkun diye söylemiyorum ancak her türlü sorumluluğunuz vardır. Ciddi bir olay olduğunda müfettişin 2 çıkarımı olabilir "a) Siz yeterli belgeye sahip değilsiniz sorumluluk A Uzmana aittir de der. b) Yeterli belgeniz olmasada bakanlıkça yetkili uzmansınız full mesai sahayı kontrol eden sizsiniz" de diyebili. İsg katipte tanımlamınızın yapılmamış olması resmiyette imza yetkiniz olmadığınu ifade eder bundan dolayı evraklara imza atmayın biriktirin doldurun A Uzmana imzalatın gerekirse siz gidin yanına. Ama tekrar ediyorum her türlü sorumluluğunuz vardır. Her şey sistem her şey imzadan ibaret değil. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar

Sizin söz hakkınız yok değil bu biraz ağırlık koymakla alakalı bir şey aslında iş güvenlik uzmanınız gelmiyorsa yetkili kişi şirket mailinden ilgili uzmana gelmesi gerektiği hususunda mail atsın. A uzman karışmıyor sen ne karışıyorsun diyorlarsa sizi göstermelik tutuyorlar demektir ki bu da etik bir davranış değil. Yetkilerinizi ve yapabileceklerinizi terkar mevzuat çerçevesinde incelemenizi tavsiye ederim. Ona göre bir çalışma planı belirleyip o çerçevede hareket edin, unutmayın nasıl başlarsanız öyle devam eder. C sınıfı uzman çok tehlikeli sınıfta söz hakkına sahip değildir diye bir kaide yok bence muhattap olduğunuz mühendis ve diğer çalışanlara eğitim adı altında brifing verin :) olumsuzluklar karşısında uzmanın tek başına sorumlu olmadığını, sorumluluğun işveren ve işveren vekilleri (özellikle üretim şantiye şefi müdürü vb.) birlikte paylaştığınızı geçmişte yaşanan vakaları örnek göstererek anlatın bunun iki etkisi olur. 1. Sizi ciddiye alırlar gözleri korkar 2. Boş olmadığınızı görürler ve ona göre hareket ederler.

Katibe Mrf

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ya bende anlamıyorum ama hem iş verenim hemde a sınıfı uzman çok emin konuşuyolar.bi sıkıntı yok diye
Ben sizden daha eminim sizi A sınıfı İSG uzmanının altına isg katip sisteminde içe görevlendirme ile atamaları gerekir bizim OSGB'den aldığımız hizmete binaen A sınıfı uzmanın da sözleşmesi mevcut, beni de içe görevlendirme ile atadılar benim de sözleşmem mevcut. Selçuk Beyin söylediklerini dikkate alın başarılar

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşım c sınıfı olduğun için yetkili değilsin.sonuç iş güvenliği uzmanı sıfatıyla orda bulunma.

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlık isgkatip teki uzmanı tanır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.