Benzin Borularının Kesiminde Alabileceğim İSG Önlemleri Nelerdir ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. KadirCoskun

KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşlar aşağıdaki konu için yardımlarınızı bekliyorum.

Proje şöyle, yakıt doldurma tesisinin yer altından geçen benzin borularunun kesimi yapılacak sizinde bildiginiz gibi benzin buharlasabiliyor bu boruların kesimi esnasında boru içerisindeki buharlasmıs benzinin tutusmaması icin neler yapabilirim??

2. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Bana göre çok tehlikeli bir iş. Boru içindeki gaz bir şekilde tamamen boşalmalı. Bunun ölçümü yapılmalı, iş garantiye alınmalı. Yoksa büyük bir patlama ve can kayıpları olabilir.

3. Ali Rıza Erdoğan

Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Kesme işlemini ne tarz aletlerle yapçaksınız acaba? Boruları su veya benzeri özel katkılı su ile doldurup kesme işlemi yaparak benzin buharından kaynaklanan sorunun üstesünden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.

Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

tanktaki benzin tamamen boşaltılmalı,boruları kesmeden önce su basılarak sıvı benzin dışarı atılmalı..en son olarak asal gaz ile tank ve borular temizlenmeli..klasik yöntem budur ancak asal gaz olarak benzinle tepkimeye girmeyecek gazı bilmek lazım..argon olabilirmi mesela bilemiyorum..kimyacı arkadaşlardan yardım alalım bu konuda...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
  5. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

kadir bey kolay gelsin öncelikle, çok dikkat gerektiren bir proje.Aşağıda ki 2 video özellikle sizin yapacağınız işle ilgili o yüzden size bir fikir verebilir diye adreslerini ekledim.Yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolandığı veya iletildiği yerlerde yapılacak sıcak işlem çalışmalarında çok dikkat etmeniz gerekir.İlk videoda görebileceğiniz gibi boş tankta kalan yanıcı buharın oluşturduğu atmosferde kaynak sırasında ortaya çıkan elektrik arkı patlamaya sebep oluyor.Bu tür durumlarda yapılabilecekler kabaca aşağıdaki gibi sıralanabilir ancak bazı yöntemler bu konuda uzmanlık gerektiriyor.

1.Suyla doldurmak
    2.Kaynak sırasında ortama sürekli buhar vermek
    3.Karbondioksit gazı vermek
    4.Nitrojen gazı vermek

Bu tür yerlerde sıcak işlem yaparken havalandırmanın sağlanmasına ayrıca önem vermelisiniz, doğal havalandırmanın yetmediği yerlerde cebri havalandırma kullanın.Ayrıca işlem yapılırken ortam ölçümü yapan cihazlarla yanıcı ortam oluşup oluşmadığını sürekli olarak kontrol edin ve yakınlarınızda mutlaka yeterli yangın söndürücü bulundurun, kolay gelsin.

6. isgisg

isgisg TÜİSAG Üyesi

1.Suyla doldurmak
    2.Kaynak sırasında ortama sürekli buhar vermek
    4.Nitrojen gazı vermek

şeklinde katılıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

öncelikle yapılacak bu işlemler in forma da yazılacağı sıcak çalışma iş izni formu düzenlenmelidir.ekteki form örneğine yukarıda belirtilen işlemler madde madde eklenmelidir

Ekli Dosyalar:

8. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

Yanıcı olan sıvı kimyasalların buharlarının patlayıcı özelliğe sahip olduğunu unutmayalım

9. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

videolar eğitici.teşekkürler

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica