Beton Kesme Veya Asfalt Kesme Makinesi Risk Analizi

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında mcahf tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mcahf

mcahf TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben biraz hazırladım ama yüzeysel kaldı gibi.konu başlığında belirttiğim risk analizini daha önceden hazırlayan arkadaşlar var mı acaba.

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    Arkadaşlarımız siz hazırladığınız kadarını paylaştığınız taktirde yardımcı olmaya çalışacaklardır.

İyi çalışmalar.

3. mcahf

mcahf TÜİSAG Üyesi

riskleri belirlemekte zorlanıyorum yada aklıma gelenlerden başka yok gibi.ben şu riskleri yazdım.
    1.dönen mekanizmalar(koruma tertibatı olacak)
    2.egzoz gazı(zehirlenme)= maske kullanılabilir
    3. gözlük ve kulaklık kullanılmaması.
    4.elektrik ile ilgili sorunlar
    5.makinanın bakımı yapılmaması.
    6.çalıştırmaya başlamadan önce yağ,su ve mazotuna bakılmaması.
    7.kesim işinin diğer çalışanlardan mümkün olduğu kadar uzakta yapılması.

aklıma gelen bunlar.daha fazla birşeyler bekliyorum ben.mutlaka görmediğim vardır.

berrak birden ve Ayten Arslan bu yazıya teşekkür etti.
  4. Gürültü ve titreşim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. makinayı çalışırken hiç gördünüz mü daha önce? Yani çalışma anında?

berrak birden bu yazıya teşekkür etti.
  6. mcahf

mcahf TÜİSAG Üyesi

mustafa bey,hiç çalışırken görmedim.yaklaşık 1 haftaya kadar bize gelecek kiralık olarak.ben de önceden risk analizi hazırlamaya çalışıyorum.ancak internet sitelerinde videoları mevcut ordan bakarak birşeyler çıkarabildim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kesim makinasını nerede çalıştıracağınız göz önüne almanızı tavsiye ederim. Yani üst tabliyelerden birinde kesim yapacaksanız kestiğiniz parçanın aşağıya düşme durumunu da hesap etmelisiniz. Betonun içerisinde çok büyük ihtimalle demir vardır, demiri keserken ciddi bir kıvılcım çıkar.
    Kesim yapacağınız alanda elektrik-su-gaz-v.b hatlar varmıdır ciddi kontrol edilmelidir.
    Kesim yaparken, kesiciyi soğutmak için ciddi su kullanılır ki bu da başlı başına bir tehlikedir.
    Kesim istikameti yeterince düz gitmez ise sıkışır/ısınır, kesiciyi patlatabilir, makinayı ısıtabilir,
    makina hareket ederken kabloyu da peşinden götürmek zorunda kaldığınız için kablo başa bela olur,
    Ayrıca kırdığınız yeri hilti ile boşalttıktan sonra çıkan demirleri kesmek için bu defa da işin içine spiral girer, v.s.
    aklıma gelenleri yazmaya çalıştım

berrak birden ve brktbk bu yazıya teşekkür etti.
  8. ha bu arada kesim yapacağınız yerden geçen bir kiriş var ise, yapının statiğini de zarara uğratabilirsiniz ki bu da çok önemli.

9. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

Mustafa Bey;

Kesiciyi soğutmak için kullanılan suyun ne gibi tehlikesi bulunmakta? Acaba kesiciyle birlikte yanında giden elektrik kablosuyla teması olabileceğini mi düşündünüz?

10. isterseniz şöyle bakalım;
    tehlikesi değil riskleri olur. Tehlike tek o da su
    dediğiniz olabilir
    zeminde su olacağı için çalışanı etkileyebilir
    kesim yerinden aşağı akan sular aşağıda başka riskler oluşturabilir
    v.b. ancak en önemli risk elektriğin suyla teması sonucunda oluşabilecek riskler

11. mcahf

mcahf TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar makina benzin ile çalışıyor.elektrik ile ilgili bir bağlantısı yok.soğutma sıvısı olarak su kullanılıyor.çalışma esnasında çok su tüketiyor.bundan dolayı sürekli su takviyesi yapmak gerekiyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. asfalt kesme makinası kullanma talimatı

,
  2. asfalt kesim makina bakımı

,
  3. karot alma risk analizi örneği

Yandex.Metrica