Bilirkişi Raporu Bilirkişi Ölenleri Suçlu Buldu

serhat güler

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Boğulan 5 TEDAŞ işçisi kusurlu bulundu
Erzurum’un Aşkale ilçesinde Karasu 2 baraj göletinde boğulan 5 TEDAŞ işçisi hakkında bilirkişi raporunda hazırlandı.

Güncelleme:24 Aralık 2012 15:06
ERZURUM (İHA) –Raporda, “yetkililer tarafından uygun araç temin edilmeden, suyu donmuş gölet içerisine 2 kişilik deniz bisikletine 5 kişi binerek iş güvenliği kurallarına aykırı davranmalarından dolayı” kusurlu bulundu.

3 Nisan 2012 tarihinde Karasu 2 baraj göledinin içindeki elektrik direğini tamir için deniz bisikletiyle açılan Mustafa Arifoğlulları, Şahin Baykal, Rıdvan Takım, Feridun Öztürk ve Ahmet Sait Turan adlı 5 TEDAŞ işçisi boğularak hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili soruşturma sürerken, gölette hayatını kaybeden işçilerin ölümüne hangi nedenlerin yol açtığı, bilirkişi raporu ile de belgelendi.
Aşkale Başsavcılığı’na gönderilen ve A Sınıfı İşçi Güvenliği Uzmanları olan inşaat mühendisleri Tevfik Paçacı, Mustafa Cengiz Ayna ve Elektrik Mühendisi Muhittin Oral imzalı bilirkişi raporunda, Aras EDAŞ yetkilileri ile HES göledini yapan İdeal Enerji şirketinin kusurlu olduğu kaydedildi. Bilirkişi raporunda yer alan, Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı’nın ilettiği yazıya göre olaydan sonra kazanın olduğu alana gönderilen S-70 Genel Maksat Helikopteri’nin arama kurtarma özelliklerine sahip olmadığı, bünyesinde monteli vinç sistemi olmadığı, gerekli teçhizat ve arama kurtarma personeline ve de gece görüş özelliğine sahip olmadığı kaydedildi. Raporun sonuç bölümünde, olayda birçok kişinin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davrandığı belirtildi. Bilirkişi raporunda olayda hayatını kaybeden 5 işçinin, yetkililer tarafından uygun araç temin edilmeden, suyu donmuş gölet içerisine 2 kişilik deniz bisikletine 5 kişi binerek iş güvenliği kurallarına aykırı davranmalarından dolayı tali kusurlu oldukları kanaatine varıldı.
Raporda asıl ve alt işverenlere ilişkin olarak, "Taşeron işçilerin eğitilmediği, temel tehlikelere karşı alacakları önlemlerin neler olduğunun kendilerine bildirilmediği, gerekli alet ve edevatın temin edilmediği, elektrik direğindeki arızanın giderilmesi konusunda işçilere gerekli eğitim ve riskler konusunda bilgilendirme yapılmadan çalışmalarına göz yumulduğu, gölde yapılacak çalışma için bot, kayık gibi aletler temin edilmeden çalıştırıldıkları, muhtemel kazada ilk yardımda hazır bulunacak kişiler hazır edilmeden, önlem alınmadan çalıştırıldıkları, asıl işverene ve alt işverenin buna uygun davranmadığı, iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verildiğine, kişisel koruyucuların teslim edildiğine dair bir belgenin olmadığı, asıl işveren tarafından denetim yapılmadığı, çalışma prosedürüne uygun davranılmadığı" kaydedildi.
Raporda, olay günü yaşananlar şöyle anlatıldı:
"18.15: Deniz bisikleti alabora oldu. İşçiler düştü.
18.24: Olay kriz merkezine bildirildi.
18.25: Kriz merkezi, Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nü aradı. Telefonlar meşgul olduğu için ulaşılamadı.
18.37: Dalgıç ekibi malzemeleri ve botları yalnızca Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nde vardı. Hazır kıta ekibinde yalnızca bir dalgıç bulunuyordu. Dalış Yönetmeliği'ne göre tek kişi dalış yapamadığından ikinci bir dalgıç için şehre araç gönderildi. Fakat Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü şehre 12 kilometre uzakta olduğu için gönderilen araç geri döndü.
19.27: İkinci dalgıç ancak bulunabildi.
22.15: İkinci ve üçüncü ekipler geldi.
18.39: Hava ambulansı istendi. Gün batışı nedeniyle helikopter havalanamadı.
18.50: Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan kurtarma helikopteri istendi. Kurtarma amaçlı donanıma sahip helikopter yoktu.
20.40: Eldeki helikopter havalandırıldı. Helikopter bölgeye geldi."

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aslında, raporda okuduğum kadarıyla, bilirkişi işvereni suçlu bulmuş gibi gözüküyor. Yoksa ben mi yanlış algılıyorum acaba? İşçilerde Tali Kusur bulunduğu ibaresi var, ki doğru. Asli Kusur işveren ve alt işverende oluyor sanırım bu durumda, belirtmemiş ama..

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Okunanalardan çıkan sonuç şudur arkadaşlar.Burada herkse suçlu.şçilerde suçlu,işverende kusur oranları maalesef belirtilmemişçBurada sivl savunmada suçlu keşke onlarda bu olayda bir cezaya tabii tutulsaydı.Güvendiğmiz insanlara bakarmısınız.

FİLİZ FİYCİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet aslında levent bey çok haklısınız işveren suçlu ,işçi suçlu ama gerisi.........

fatihyurda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Burada en suçlu olan işverenler.Nasıl ölenler suçlu bulunmuş anlamadım ben.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.