Bir Osgb Firmasinin Gönderdiği Mail

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım yanlış mı arıyorsun?

Al sana yanlış; rekabet kurulunu duymuşsunuzdur. Rekabetin koşulları vardır, şartları mevcuttur. Ben yazdığım cevapların birinde dedimki diğer OSGB ler şikayet etmeli. Çünkü kamuoyunu yanlış yönlendirme ve yanıltma söz konusu. Burada yönlendirme çarpıtılarak yapılmış. Serbest piyasa rekabetine aykırı davranıldığını göremiyor musunuz?

Yoksa tabiki firma reklam yapacak. Süt yoğurt örneğine bende şu şekilde örnek vereyim;

Biri çıksa sigara sağlığa zararlı değildir yazısına paketine koymasa o sigara en çok satılan olur. Ama nedir durum kanuna aykırılık söz konusudr. Bunun yanında ticaret ahlakınında dışında kalır.

Çikolata üreten yok bunu yapar diyemez çünkü o zaten bakanlıktan o ürün için onay almıştır. Bir insanın gastiride yakalanacağını o bilemez. Gastrit olan insan yemesinde diyemez. Zaten sağlam insan için o onay alınmıştır. Bunu diyecek doktordur hastanedir.

Bu yazı ile ben reklam yapacam diye gitsin rekabet kurulundan ya da bakanlıktan onay alsında göreyim.

Bir konuda haklısın OSGB ile mücadelenin kusuşu şeklini almış olabilir. O da kamuoyu tepkisidir. Bunlarda normaldir. Herkes kola sevmek zorunda değil ama kolaya kötü deme hakkınıda kendinde bulabilir.

İşe teknik yaklaşırsak burada zaten teknik hatalar mevcut.

hakandetta

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
osgb diyor ki "Ayrıca bu tür bir hizmet satın aldığınızda kurumunuza %30 - % 40 oranında bir kazanç sağlaması da muhtemeldir."
bunu nasıl hesap etmişler bu işvereni kandırmaktır.
işverenin dışardan hizmet aldığında %18 kdv ödeyeceğini saklamakta kandırmaktır

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakın arkadaşlar, o mail gibi bir çok tanıtım mailini bir çok firma birbirine yaptığı iş veya verdiği hizmet ile ilgili atıyor zaten. Rakabet Kurulu bu tip işlere bakmaz. Açıp 4054 sayılı kanunu okursanız ne iş yaptığını görürsünüz. Rekabet kurulu rakiplerin arasındaki durumlara ve piyasanın geneline bakar. Yani serbest çalışanları şirketlerin karşısında rakip olarak görmez, çünkü siz firmanın kendi elemanı oluyorsunuz zaten. rekabet için rakip statüsünde kişiler gerekir.

Sigaranın üzerine nasıl sağlığa zararlıdır yazılıyorsa, çikolatanın üzerine de "sağlıklı insanlar içindir" yazsınlar o zaman. Sizin mantığınızla buraya geliyor iş.

Her reklam yapan da rekabet kurulundan onay almaz. Kanun açıktır. Muhalefet ettiği tespit edildiğinde yaptırım uygulanır. Varsa bi şikayetiniz gidin bahsi geçen kuruma şikayet edin. Bakalım ne karar çıkacak.

"%30 - %40 kar yapabilirsiniz" tespiti de havada bir söylem olmuş. Öyle bir tespit yapılması yanlış bence de ama konunun ana fikrine çok tezat oluşturmuyor.

Son olarak çoğu şirket fiyatlara KDV eklemez. KDV'yi faturada görürsünüz. KDV dahil fiyat verildiğinde özellikle belirtirsiniz. Normal şartlar altında verilen fiyatlara KDV dahil değildir. Bu genel bir kuraldır zaten piyasada. Yani sizden teklif alan şahıs işini biraz biliyorsa bu duruma vakıftır zaten.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben zaten serbest çalışanlar bu konuda hiçbirşey yapamaz dedim. Bu konuda diğer OSGB şikayette bulunabilir diyorum. Bu konuda hem fikiriz.

Reklam için rekabet kurulundan izin alınmasından da bahsetmedim, Sağlıklıdır olan ürünlerde var dikkat edin, örneğin hergün kefir için şuna yardımcı olsun gibi. Ya da zorlu yol koşulalrında daha yakın fren mesafesi reklamları gibi. Bu reklamlar nasıl yapılır gider akredite kuruluştan bunun onayını alır. Bunuda reklamında artık kullanabilir. Bir osgb nin ben sizin giderlerini şu kadar düşürüm demesi hangi kaynağa dayandırılabilinir hiçbirşeye. Bunun onayımı olur o da olmaz. Peki reklamını ben maliyet azaltırım şeklinde yapabilir mi hayır bunuda yapamaz.

Türk ticaret kanununda yanlış bilgilendirme kamuoyunu yanıltma nedir?

Bal firmaları bunlara güzel bir örnektir. Sizin anlatıığınız herşey bu bal firmalarından farksızdır. Bu durumda bir OSGB nin yanlış bilgi vermesi de buna en güzel örnektir. Bu bal firmasından ne farkı olur?

ISSOW

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir OSGB firmasından şirketimize gelen mail aşağıdadır. mail özellikle firmların bireysel uzmanlar ile çalışılması durumunda iş verene getirdiği yükümlülükleri baz alarak oluşturulmuş.

Bu kapsamda bir işyeri kendi içerisinde bir İSGB (İŞYERİ SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) oluşturmak ister ise; tercihen giriş katta, ve 12 metrekareden az olamamak üzere en az bir muayene odası ve ilk yardım odası ve sanayiden sayılan işyerlerinde 8 metrekareden az olamamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası bulundurması gerekmektedir.
...
....
Bu doğrultuda yukarıda belirtilen metrekarelerde bir mekan ayırma zorunluluğunuz olmadan ve en önemlisi ilgili personel maliyeti de kendilerine ait olmadan Kanuni zorunluluğunuzu yerine getirebilmektedirler.

OSGB'den hizmet alındığında bu zorunluluk benim omuzlarımdan nasıl kalkıyor acaba? Mevzuatta herhangi bir dayanağı var mı? Doktor firmayı ziyaret ettiğinde personeli nerede muayene edecek? Her uzmana ve doktora mobil ofis mi vermişler acaba? Yoksa tuvalete bile zor gidilen işletmelerde çalışan personeli mesai saatinde alıp saatlerce uzakta bir yerde mi muayene edecekler?
Etik olmayan davranışlar madalyonun diğer yüzünde de var maalesef. Sözleşmesiz çalışıp firmaları kandıran ISG uzmanları da var. Firma ayılana kadar epey bir para kazanıyorlar, firma ayılınca efendim biz danışmanlık hizmeti vermiştik deyip sözleşme yapılacaksa fiyatı 2-3 kat yukarı çekiyorlar. Alt işveren denetimlerinde sıkça karşılaştığım bir durum.

Nurel Güneylioğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni yönetmelikle birlikte son çırpınışlar bunlar.Malüm osgb ler en fazla gelirini A sınıfı ve çok tehlikeli işlerden sağlamakta.Bilmiyorlar ki iyi bir iş güvenliği uzmanını işverenler daimi ve şantiyelerinde istiyorlar.Sgk falan filanıda göze alıyorlar.Keşke bu sayfalara işverenlerde girse ve osgb lerden aldıkları hizmetten memnun mu ya da değilmi yazsalar.Çevremde inşaat sektöründe firma sahibi bir çok arkadaşım var ve bana osgb hizmeti istemiyoruz,bize bildiğin ,tanıdığın şantiyede daimi iş güvenliği uzmanı arıyoruz diyorlar.Bu osgb lerinde haftada 1 saat gelip çay içip gittiklerini ve fotoğraf çekip eksik belirlediklerini söylüyorlar.Bu eksikleri bizde zaten biliyoruz diyorlar.Zaman her şeyi gösterecek diyorum.Ve bu işverene atılan mailide kınıyorum.Bir çok işverenınde osgb anlaşmalarını bozup bünyesınde uzman çalıştırdığınada şahit oldum.İş verene yazılan bu mailde, bireysel uzmanın dezavantajları sıralanmış.Bende işverenlere mail atacağım ve osgb lerin dezavantajlarını yazacağım.Gelirler foto çekerler şu eksik bu eksik derler mailinizede rapor atarlar derim.Ama ben bireysel olarak şantiyenizde hem iş güvenliği uzmanlığı yapacağım, hemde elimi taşın altına koyacağım,beton dökeceğim ,demir bağlayacağım,atlayacağım,zıplayacağım diyeceğim ,gecede eve gitmeyeceğim şantiyenizde yatacağım diyeceğim...
Tebrik ederim sizi. Bunların korkusu bireysel çalışan İSG uzmanlarının sayısının artması. İşleri kendileri kapacak, İSG Uzmanınını da yanlarında 3-5 kuruşa çalıştıracaklar.Seviyesiz hareketler bunlar. İşveren, bireysel çalışan İSG Uzmanını tam zamanlı çalıştırmayıp, çalıştığı gün kadar sigorta primini öderse, bunun işverene az bir mali yük getireceği kanaatindeyim. Bunu araştıracağım...

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
lütfen osgbci arkadaşlar alınmasınlar bazı gerçekler var
  1. OSGBden hizmet alındığında adam hastalanınca ya da periyodik muayene için adamı oraya yolluyorsunuz. adam 1-2 saat orada kalıyor.
  2. hekim fabrikaya uğramıyor bile
  3. uzman genelde gelip bir bakıp uygunsuzluk sıralayıp hemen diğer şirkete gitmek için kaçıyor, çözüm önerisi hak geitre.
  4. Diyoruz ki deneyimsizler OSGBlerde daha kolay iş buluyor. yani uzman %70 ihtimal deneyimsiz olacak.
  5. o kadar ucuza hizmet idda eden kuruluş uzmanına da doğru dürüst para vermez. Maslov okuyun ne kadar para o kadar özenli hizmet

avkaisg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben öncesinde OSGB'de çalıştım. OSGB'nin bana bir artısı olmamakla birlikte benim tecrübeleriden faydalanıp kendilerine bişiler eklediler.
Ama şu var sen işini iyi yaparsan işveren diğer şeyleri önemsemiyor. Bu OSGB firması'da belki Emekli İş Müfettişleri gibi gözdağı vererek bir kaç döküntü işletmeyi alabilir. Ciddi çalışan işyerleri zaten çoğu şeyin bilincinde oldukları için. Bu tür firmaların yüzüne bile bakmazlar.

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB'ler için genel tavır bu mu bilmiyorum, ama ben de bir işyerinde tam zamanlı çalışıyorum. isim vermeyeyim aynı şekilde bir osgb'den geldiler ve ben oradayken resmen biz buraya bakalım sizi de osgb bünyesine katarız mağdur etmeyiz gibi bi teklifte bulundular. hakikaten iş ahlakının dışına çıkıldığını düşünüyorum ben de.
Ben OSGB'de çalışıyorum ve osgbleri öğrenmek açısından hazine kadar değerli buluyorum arkadaşlar, bu tabi kişiliklerlede ilgili olabilir. Benim çoğu firmamda da iş güvenlik uzmanı var ve sınava hazırlanıyorlar yada deneyim kazanmayı bekliyorlar, bende meslekdaşlarıma faydalı olabilmek ve adımı lekelememek adına dahada fazla önem veriyorum. Risk analizleri için kıran kırana osgbler yarışırken biz fiyatları arttırıyoruz, paraya ihtiyacımız mı yok hayır gayette var ama parasını alacağımız firmanın gönlünüde kazanmak ve aldığımız paranın hakkını vermekte bizim düsturumuz olmuş. Hele ki o osgb böyle dedi bu şunu dedikleri anda görüşmeyi uzatmıyoruz bile, ben bu tavırdan çok memnunum, ve bu şekilde değişmeden kalmamızı ümit ediyorum :) Bu sebeple OSGB'ler hakkında yazılanlar beni kızdırmıyor

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Söylemek istediğim şudur. Herkes aynı düşünmek zorunda değil elbette. Ama yanlış olan sözle, gösterdiğiniz reaksiyonun biraz terazide olması gerekir. Sanki "serbest çalışan uzmanlar yasaya muhalefet ediyor, sahtekarlık yapıyor" demiş gibi tepkiler okudum, ondan bunları yazma gereği hissettim. Adam kaba tabirle reklam yapmış. "Benimle çalışırsanız şöyle avantajlarınız olur." demiş. Peki yazdıkları için gerçek dışı bir ifade var mı? Tabii ki kendiyle çalışmanın dezavantajlarından bahsetmeyecektir. Siz hiç "bizim krem çikolatamızı yerseniz gastrit hastalarına bunun içindeki yağ dokunur. Sonra karnınız ağrırsa karışmam." diyen bir çikolata firması duydunuz mu? Bence herkes OSGB'lerle ilgili farklı konulardaki rahatsızlıklarını bu konuda açığa vuruyor. Herkesin rahatsızlıkları mevcut. Elbette bunu dile getirmek gerekir. Ama elmayla armudu karıştırmamak gerekir. Bence bu mailde hiç bir şey yok. Sadece biz uzmanlar OSGB'lere biraz öfkeliyiz sanırım. Sorun bu.
uzmanlar osgblere öfkeli olmakta haksızmı sizce adamlar rekabet yapıcaz diye piyasayı öldürüyolar serbest çalışan uzmanın çalışma alanını sınırlıyolar.meslek kalitesi düşüyo bence OSGB ler kapatılmalı İSG uzmanları tamamen devlete bağlanmalı ve tam yetki verilmeli. iş sağlığı ticarete dökülmemeli bu işten rant sağlanmamalı yoksa kaybeden herzaman isg uzmanıyla işciler olur

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu yazıyı yazan firmanın mail adresi varsa, yapılacak şey belli arkadaşlar. Herkes bir çeşit kınama yazısı yazıp kendilerine gönderecek.
bence de forum olarak bir kınama yazısı örneği yazılsın ve de herkes ama forumda ki herkes firmanın mail adresıne mail atsın bencede..

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu yazıyı yazan firmanın mail adresi varsa, yapılacak şey belli arkadaşlar. Herkes bir çeşit kınama yazısı yazıp kendilerine gönderecek.
belli işte tez medikal imiş.. ayrıca ne dıo bu ya nasıl yani danışmanlık yok tamda işe ısınmışken :p

Moderatör tarafında düzenlendi:

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Doğrudur. Ama bu konunun başlığı bu değil. Bir OSGB'nin attığı mail. Sistemdeki yanlışlıkları tartışacaksak bu ayrı. Ama kimse bu insanlar tanıtım maili atamaz diyemez.

Haklısınız. Bu işi ticari mesele yaparak büyük hata yaptılar. İş ayağa düşmek üzere. Herkes kendini haklı görerek fiyat kırıp iş alma peşinde. Böyle olunca da bu niyetle çalışmak istemeyenleri de peşinde sürüklüyor sistem. Ayakta kalmak için herkes aynı yola girmek zorunda kalıyor. Bence çözümü Milli Piyango'nun uyguladığı sistem olabilir. Yani şehrin büyüklüğüne veya kayıtlı firma sayısına veya nüfusa göre OSGB sayısı belirlemek.

Diğer arkadaşlara da tavsiyem... Sistem içinde sizi rahatsız eden bütün hukuki durumları Genel Müdürlüğe bildirin arkadaşlar. Yalan beyan veren OSGB'ler, imzasını kiralayan Uzmanlar... Şikayetinizi dile getirin... Yani bu işi ayağa düşüren sadece OSGB'ler değil. Belgesini 3-5 kuruşa kiralayan uzman arkadaşları ne yapıcaz? Sisteme müdahale edilmesi gerekmektedir. Arkadaşın da dediği gibi, devlet eliyle bi süre bu işlerin yürütülmesi gerekirdi. Özelleştirme işi çok çabuk oldu. Herkes sektöre bir anda yatırım yaptı ve şimdi herkes ayakta kalmak için çırpınıyor haklı olarak. Küçücük şehirde 6 tane firma var. Burada fiyatlar düşmesin de ne olsun? Siz düşürmezseniz karşınızdaki düşürüyor. Yani herkes var olma mücadelesi veriyor arkadaşlar.
size katılıyorum milli piyango gibi bir sayı olsun ve isg uzmanı sayısıda sınırlı olsun yoksa hepten batar meslek bu kadar csınıfı adam ne yapacak özel güvenlikçilerden bi farkı kalmayacak böyle giderse her sınavda 30000 adam uzman olsa yandık 2 senede yerlerde meslek. devlette işte bunu istiyo ortalık uzman kaynasın işveren işini ucuza halletsin mantar gibi osgbler danışmanlık firmaları eğitim kurumları açılsın isg uzmanı köleleşsin devlette yasalarda hep patronun yanında.köle düzeni yaklaşıyor bunlar iyi günlerimiz :)

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu bir reklam maiili olabilir, burada unutulmaması gerekilen şey başkalarının üstüne oynanmamasıdır mesela örnek olarak verecek olursak kısmi süreli çalışan bir arkadaşımızı düşünelim işte osgb ler şöyledir böyledir, ayda bir uğrar diyelim eksilerini ortaya koyalım burada osgb den ekmek yiyen arkadaşlarımızın ekmeklerine mani oluruz, veya osgb lerin yapmış olduğu gibi bu ve buna benzer mailler atalım daha önce gördüğüm için söylüyorum bu ve benzeri mailleri çoğu osgb atıyor burada da kısmi süreli çalışan arkadaşlarımızın ekmeklerine mani oluyolar. Osgb ler böyle yapınca kısmi süreli çalışan meslektaşlarımız daha çok sinirleniyor. Arkadaşlar paylaşılamayan şey nedir? Daha düne kadar bu sektörü bilmeyen arkadaşlarımız sırf iş için bu sektöre girmedimi? İşin biraz daha temeline bakalım sizce bizler teknik öğretmen, mühendis, kimyacı, fizikçi bu sektörün eğitimini alan arkadaşalrımızın hakkını yemiyormuyuz? İnsanlar üniversitelere giderek bu iş için dirsek çürütüyor madenden, makineden, otomotivden... çıkan mezun olan bizler gidiyoruz dur burada ekmek var diyerek onların önüne geçiyoruz birde yetmiyor daha önce 3 yıl 750 prim günü sektörde çalıştıysan A sınıfı uzman oluyosun bu işi okuyan arkadaşlarımız bölümleri çakışmadığı için bu haklarıda yok. Lütfen elimizi biraz vicdanımıza koyalım tamam bu tip bir mail atan firmaya kızıyoruz. Kızmak son derece doğal hakkımız ama deve misali neremiz düzgün?
Burada bu mailede işte seni işten ayırdık bak bu yazdıkalrına gülüyoruz diyen arkadaşlarımız olacaktır ve maalesef bu insanlarla aynı işten ekmek yiyor olacağım. Duralım ve kendimize bakalım eğer işimizde doğruysak sonra gelin hep beraber bu tip firmacıklara ses çıkartalım.

Teknik Öğretmen
Mustafa DEMİR

raşit köseoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
bursa da otomativ sektöründe tehlike gurubuna giren ve 55 kişi çalışan bir fabrika 600 lira karşılığında osgb ile anlaşmış iş yeri hekimi de dahil.şunu düşünüyorum peki az tehlikeli bir muhasebe bürosuna 5 kişi çalışıyorsa 70 lira teklif mi vericez isg alanında ..bir meslek bu kadar ayak altına alınır bence

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Mert bey haklı , i g uzman .... yönetmeliği (2) İşveren ayrıca tam süreli iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü olmasa dahi; işyerinde görev yapacak olan iş güvenliği uzmanına İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirlenen kriterlere uygun bir yer göstermek zorundadır.

rekabet kurumuna yalan bilgi verdiği için şikayet edilebilir

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir önceki yazdığım ve kişisel bazı ifadeler içeren mesajım için forum üyelerinden ve yöneticilerinden özür dilerim. Taktir edersiniz ki sizin bildiğiniz ve başkalarının bilmediği konularda imalı ifadeleri gelip size söylemek yerine buraya yazan bazı tipler var. Okumuş ve görmüşsünüzdür. Fakat mesaj yerine ulaşmış. Memnun oldum. Çalışma ortamınız çok önemli arkadaşlar. Çalıştığınız arkadaşlarınız yanlışsa, uygulamalarınız da elbet yanlış olacaktır. 2 yanlıştan 1 doğru çıkmaz diye bi laf vardır. Ortamınızı iyi seçmeli ve bozmamalısınız. Sonra etkileşim yoluyla müşterilerinize de yanlış ifadeler kullanabilirsiniz. Yanlış ifadeler içeren mailler, yanlış öneriler ortaya çıkabilir. Bu da size ileride sorunlar yaşatacaktır.

Son olarak; bahsi geçen mailde anlatılanlardan sadece "Bu kapsamda bir işyeri kendi içerisinde bir İSGB (İŞYERİ SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) oluşturmak ister ise; tercihen giriş katta, ve 12 metrekareden az olamamak üzere en az bir muayene odası ve ilk yardım odası ve sanayiden sayılan işyerlerinde 8 metrekareden az olamamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası bulundurması gerekmektedir.
...
....
Bu doğrultuda yukarıda belirtilen metrekarelerde bir mekan ayırma zorunluluğunuz olmadan ve en önemlisi ilgili personel maliyeti de kendilerine ait olmadan Kanuni zorunluluğunuzu yerine getirebilmektedirler." ifadeleri yanlıştır. Bildiğiniz gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 5. Maddesinin 5. fıkrasının a ve b bendlerine göre her kurum hekim ve uzmanına çalışacak bir ortam sunmak zorundadır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 11. Maddesinin 3 fıkrasının a bendinde de "Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000’ e kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde, tehlikeli sınıfta yer alan ve 750’ ye kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500’ e kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde, işverenlerin, sağlık ve güvenlik hizmeti verme yükümlülüklerinin tamamını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet almak suretiyle yerine getirmeleri durumunda, işyerlerinde bir ilkyardım ve acil müdahale odası ve İlkyardım Yönetmeliğinde belirtilen sayıda ilkyardımcı olması kaydıyla bina ve donanım şartı aranmaz." denmektedir. Bu olayı internet sitelerinde görüyoruz. OSGB ile çalışırsanız revir kurmanıza gerek yok gibi ifadeler kullanılmaktadır. Bu ifade yanlıştır. OSGB'ye yakın işletmeler için bu husus uygulanabilir olsa da, OSGB'lere uzak işletmeler için pratikte zaten mantıksız ve yersizdir. Bunu ifade eden arkadaşlar hangi mevzuat maddesine göre bu fikri sunuyorlarsa dinlemeye hazırız.

Bunun dışında yanlış bir ifade yoktur. Kimseyi de ekmeğinden falan etmez. Bu tip maillerle ekmeğinden olacak arkadaşım yaptığı işin kalitesini gözden geçirmelidir.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mert öncelikle yazılarını dikkate almadığım için bir sorun yok ve bu tipler demişsin bu da senin kültürünü gösterir. Burada sana karşı bir yazı yazmayacağım çünkü firma olarak içinde olduğunuz durumu biliyorum daha önce firmanızda çalışan birisiydim ekmeğini yediğim için bir cevap yazmıyacağım ancak şunun acı olduğunu tahmin ediyorum. Daha önce çalışanınız olan birisinin bugün karşınızda işveren vekili olması sanırım hoşunuza gitmedi. Burada taktir işverenimindir. İşverenim sizinle bu tip karşı karşıya gelmemi istemediği için seni ve diğer çalışanalrınızı muhatap alamam. Umarım işinizde başarılı olursunuz.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
aynı yönetmeliğin 11. maddesinde geçenler de aşağıdadır. yanı OSGB bile olsa bir uzman bir de hekim için oda hazırlamak ayırmak zorunda. Sonuç olarak yalan yanlış ifadelerle insanlara OSGBler daha güzel ve parlak bir şekilde sunuluyor. Eğer bir uzmanın bulunduğu bir yere bu maili gönderirseniz para odaklı bir firmada insanları ekmeğinden de edebilirsiniz hem de yalan dolanla,

MADDE 11 – (1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar.
(2) 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde işveren,
a) İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.
b) İşyerinde ayrıca acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.