Bir Soru...???

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında chemistanbul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. chemistanbul

    chemistanbul Banned



    arkadaşlar merhaba.

    isg eğitimleri sırasında hocalar kompresörler, basınçlı kaplar gibi bazı ekipmanların konumlandırılmasında;
    "duvarları kalın, çatısı hafif malzemeden yapılmış yerler" diye bahsediyorlardı. bu tip bir ifadenin geçtiği tüzük veya yönetmelik vs biliyormusunuz.
    teşekürler.



     
  2. Uzman Ahmet

    Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi



    Tüzük te şöyle bir ifade var ;

    Madde 249 - Sabit kompresörlerin depoları, patlamalara karşı dayanıklı bir bölmede olacak, seyyar kompresörler, çalışan işçilerden en az 10 metre uzaklıkta veya dayanıklı bir bölme içinde bulunacaktır.



     
    deryayran ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  3. chemistanbul

    chemistanbul Banned

    çok teşekkür ederim ahmet. bunu biliyorum.hatta ana binaya bitişik ise anabinaya açılan penceresi olmamalı, zemin katta ise üst katında işçi çalışmamalı....

    ama bahsettiğim ifadeyi o kadar çok kullandılar ki beynime kazınmış.o zaman tabi sormadık, önemsemedik. şimdi arıyorum o ifadeyi bulamıyorum.
    teşekkürler.

     
  4. murat2242

    murat2242 TÜİSAG Üyesi

    İSİG tüzüğü madde 249'a bakabilirsiniz.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  5. Uzman Ahmet

    Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

    Ben teşekkür ederim;ifadeyi maddelerden esinlenerek sölemiş olabilirler diye düşündüm.

     
  6. chemistanbul

    chemistanbul Banned

    muhtemelen öyle dediğiniz gibi.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. omrkms

    omrkms TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar merhaba
    Tesisler, idari binalarda İSG Kanununa göre risk değerlendirme, acil durum planı vb açılardan neyi ne zaman yapmamız gerektiğine dair ilgili yönetmelik hangisidir? Yardımcı olursanız sevinirim..
    Teşekkürler

     
  8. Uzman Ahmet

    Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

    Tüzükten bir madde yazayım;
    Madde 131 - İşyerlerinde 6 ayda bir alarm ve tahliye denemeleri yapılacak, bu denemeler, yetkili ve tecrübeli bir şef, işyeri bekçileri ve yeteri kadar yardımcılardan kurulu bir ekibin gözetimi altında yapılacak ve işyeri yangın planına uygun olarak tertiplenecektir.

     
    omrkms bu yazıya teşekkür etti.
  9. mustafademir2002

    mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

    Sanırım aşağıdaki madde yukarıda söylemiş olduğunuz üst katındaki çalışan olmaması konusunu açığa kavuşturur.

    Madde 213 - İşyerinde kullanılan bütün kazanlar, yangına ve patlamaya karşı dayanıklı ayrı bir bölmede veya binada olacak ve kazan dairesinin üstündeki katta, işçi çalıştırılmayacaktır.
    Patlayıcı, parlayıcı veya kolay yanıcı maddelerle çalışılan işyerlerindeki kazan dairelerinin diğer atelyelere açılan pencere ve kapıları bulunmayacaktır.
    Kazan dairelerinin tavanı, gerektiğinde kazan üzerine çalışmaya kolaylaştıracak yükseklikte olacaktır.
    Kazan daireleri sürekli olarak havalandırılacaktır, Tabii havalandırmanın yeterli olmadığı hallerde, uygun aspirasyon tesisatı yapılacaktır.

     
  10. Uzman Ahmet

    Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

    Bi ordan bi burdan ifade çıktı ortaya..

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica