Soru : Bir Üst Sınıfa Bakabilme Hakkında

Didem Çiçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba; b sısıfı isg uzmanlarının a sınıfına bakabılme süresi ne zaman bitiyor ?bilgi verebilirseniz sevinirim.

Sinan Ergül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
2015 yılında bitiyor diye biliyorum. yasanın çıktığı tarih itibari ile 3 yıl diyordu çünkü.

gulkubra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba; b sısıfı isg uzmanlarının a sınıfına bakabılme süresi ne zaman bitiyor ?bilgi verebilirseniz sevinirim.
C nin B ye , B ninde A ya bakabilmesi 15 Temmuz 2015 de bitiyor

Mustafa GÖK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yürürlüğe girdiği tarih 20.06.2012 ve C nin 3 yıl , B nin ise 4 yıl süreyle bakabileceğini biliyorum.

S. Ahmet BAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C nin B'ye bakması 2015 haziran sonu, B'nin A'ya bakması 2016 haziran sonu bitecektir.

Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
sayılır.

Yürürlük
MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı
tarihinde,

c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
yürürlüğe girer.

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haziran 2012 başlangıç tarih,
  • C-B için Haziran 2015 bitiş
  • B-A için Haziran 2016 bitiş

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B nin Çok Tehlikeli sınıfa bakma süresi 30 Haziran 2016
C nin Tehlikeli sınıfa bakma süresi 30 Haziran 2015
Tarihlerine kadar devam edecektir.
(Bknz. 6331 sayılı İSG Kanunu Geçici Madde:4)

isgmuh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
B nin Çok Tehlikeli sınıfa bakma süresi 2016 iken
C nin Tehlikeli sınıfa bakma süresi neden 2015 ???

handsome1907can

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kanunun yürürlüğe girdiğ tarihte uzman bulundurma yükümlügü zaten yokken c ler neden 2015 te biticek 01,01,2014 te uzman bulundurma başladı c ler 3 yıl çalışssın ki b sınavına girme hakkı alsınlar kanun 01,07.2013 te yürürlüğe girecekken 6 ay zaten ertelediler uzman çalışamadı şimdi 2015 haziranda son deniyo peki niye 2014 aralıkta c sınavı var en fazla 5 ay çalışıp zaten hakkı biticek geri kalan zaman ne olucak boşta beklicek az tehlikeli yerler için tam bi saçmalık ya

astamigga

Üye
TÜİSAG Üyesi
kanunun yürürlüğe girdiğ tarihte uzman bulundurma yükümlügü zaten yokken c ler neden 2015 te biticek 01,01,2014 te uzman bulundurma başladı c ler 3 yıl çalışssın ki b sınavına girme hakkı alsınlar kanun 01,07.2013 te yürürlüğe girecekken 6 ay zaten ertelediler uzman çalışamadı şimdi 2015 haziranda son deniyo peki niye 2014 aralıkta c sınavı var en fazla 5 ay çalışıp zaten hakkı biticek geri kalan zaman ne olucak boşta beklicek az tehlikeli yerler için tam bi saçmalık ya
aynen tamamen saçmalık.Yükseltme sınavıyla atı alan üsküdarı geçti zaten 3 yıl yada 4 yıl bekleme derdi kalmadı yükseltmeye girenlerin.biz de tam b oluruz üst sınıfa bakabilme maddesini kaldırırlar.

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bir üst sınıfa bakılabilmesi sayesinde A sınıfı iş güvenliği uzmanına 2016 yılının temmuz ayına kadar ihtiyaç yok demektir arkadaşlar. Yani tüm A sınıfı iş güvenliği uzmanları belgelerini belirttiğim tarihe kadar çerçeveletip duvarlarına assınlar.

zeyno06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2015 haziran sonu ne olacak çok merak ediyorum. Madur olabilecek pek çok uzman arkadaşımız var.

Zafer Eroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
GÜNCEL Hali:(01.01.2016)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm
6331 Sayılı Kanun

GEÇİCİ MADDE 4 –(1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Link vardır.Tıklayınız
Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen
çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü,
1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi;
tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü,
1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi
kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

alisoner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
c sınıfı iş güvenliği uzmanların tehlikeli sınıfa bakması 01.01.2017 de bitmesi hakkında sanırım kimse ilgilenmiyor bu konu ile.
Duyumu olan var mı?

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
c sınıfı iş güvenliği uzmanların tehlikeli sınıfa bakması 01.01.2017 de bitmesi hakkında sanırım kimse ilgilenmiyor bu konu ile.
Duyumu olan var mı?

umarım ertelenme falan olmaz artık yeter daa erteleye erteleye nereye kadar değil mi?

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
umarım ertelenme falan olmaz artık yeter daa erteleye erteleye nereye kadar değil mi?
gürcan bey haklısınız, erteleme sürekli oluyor. Peki sınavı 10 günle kaçırdığınzı bu süreden dolayı 6 ay beklemeniz gerektiğini, işsiz kalabileceğinizi düşünerek empati yaparsanız düşünceleriniz değişir diye düşünüyorum.

Erteleme olayına bende karşıyım, ama siz bu hakkı verdiyseniz insanların bir üst sınıfa geçene kadar çalışmasına engel olamazsınız. En azından çalışan kişilerin hakkı devam etmeli diye düşünüyorum. Yeni atamalara izin vermezseniz çalışanların hakkını korursunuz olur biter.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
gürcan bey haklısınız, erteleme sürekli oluyor. Peki sınavı 10 günle kaçırdığınzı bu süreden dolayı 6 ay beklemeniz gerektiğini, işsiz kalabileceğinizi düşünerek empati yaparsanız düşünceleriniz değişir diye düşünüyorum.

Erteleme olayına bende karşıyım, ama siz bu hakkı verdiyseniz insanların bir üst sınıfa geçene kadar çalışmasına engel olamazsınız. En azından çalışan kişilerin hakkı devam etmeli diye düşünüyorum. Yeni atamalara izin vermezseniz çalışanların hakkını korursunuz olur biter.
Siz 10 günle sınava girmeyi kaçırmış olabilirsiniz, bende 2014 aralık sınavında iptal edilmesi gereken sorular yüzünden başarısız olmuştum( bir soru bile iptal edilmedi ve açık iptallik en az 3 soru vardı sınavda) ve 6 ay beklemek zorunda kaldım
Siz böyle bir hak talep ederseniz yeni c sınıfı uzmanlarında bu haktan yararlanması gerekir diye düşünüyorum.
Bende B sınıfı igu olarak tehlikeli sınıfta iş bulamıyorum çok tehlikeli sınıfta çalışmak zorunda kalıyorum bide bu açıdan bakın

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.