Bir yerde kendi mesleğini yaparken başka bir yerde de iş güvenliği uzmanı olarak çalışanlar??

cenker

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba,
Bu şekilde çalışanlar var diye biliyorum. Bu arkadaşlardan;
*Nasıl 2 işi bir arada yürüttükleri,
*Ne tür sözleşmelerle çalıştıkları,
*Yasal dayanakları,hakları,özgürlükleri,
hakkında bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum...
şimdiden teşekkürler...

cenker

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu şekilde çalışan kimse yok mu yaa?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
7 hazirandan sonra olacak inşallah sayın cenker....:)

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu şekilde çalişmayı kabul edersek yasal hak özgürlük vb yi unutmalıyız.benim çalişan arkadaşlarım var ama benim gözlemlediğim sadece sömürüldükleri yönünde.Ama kurumsal şirketler hariç.

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tam zamanlı olarak çalışıyorum ve başka firmalarla çalışmak çok zor, ikinci firmaya izin verilmiyor. Oysa ki çalışma saatiniz kurtarıyorsa 9 firma ile daha anlaşma yapabilirsiniz. Bir C sınıfı uzman az tehlikeli 10 işyeri ile sözlşeme yapıp bakanlığa gönderebilir.Bende sizinle aynı niyetteyim ve üç aydır kovalıyorum.Sonuç yok. Çalışma saatim 84,5 olmasına rağmen ikinci firma ancak 5 iş günü 100 kişi çalışan bir yer olabiliyor o da hafta sonlarını hesaba katarsanız.

temizdunya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,

Gerçekten bu konuda fikri olan yokmu?
Çok önemli bir konu..Sabırsızlıkla yorumlarınızı bekliyorum.

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
normal işinde sözleşmeni parttime yap.sonra çalışabilirsin.aslında normalde de yeni işyerinle part time yaparsan da çalışabilirsin.yani ayda sana 30 günden fazla sigorta yatması önemli değil.emekliliğine sadace maaşına etki eder.fakat 1ayda 60 günde yatsa sigorta 30 gün sayılır.
sgk tavan primi üzerinde olursa hizmetin üste kalanı sgk dan alırsın buda aylım primin sallıyorum 5000 tl den fazla yatması gerek.
ama burada öncelik bana göre işsiz arkadaşlara öncelik sağlanması gerek.
yani bir işte çalışıp 2.3. iş yerine önce işsiz arkadaşlar çalışacak o işlerde eğer gerçekten çalışmıyorlarsa o zaman düşünülmesi gerekir.
saygılarımla;

cenker

Üye
TÜİSAG Üyesi
normal işinde sözleşmeni parttime yap.sonra çalışabilirsin.aslında normalde de yeni işyerinle part time yaparsan da çalışabilirsin.yani ayda sana 30 günden fazla sigorta yatması önemli değil.emekliliğine sadace maaşına etki eder.fakat 1ayda 60 günde yatsa sigorta 30 gün sayılır.
sgk tavan primi üzerinde olursa hizmetin üste kalanı sgk dan alırsın buda aylım primin sallıyorum 5000 tl den fazla yatması gerek.
ama burada öncelik bana göre işsiz arkadaşlara öncelik sağlanması gerek.
yani bir işte çalışıp 2.3. iş yerine önce işsiz arkadaşlar çalışacak o işlerde eğer gerçekten çalışmıyorlarsa o zaman düşünülmesi gerekir.
saygılarımla;

kısmi süreli iş sözleşmesinden bahsediyorsunuz sanırım. teşekkürler verdiğiniz bilgiler için...
tabiki işsiz arkadaşlara öncelik verilmeli, neticede iş olmadığı için ig uzmanlığı belgesi alan/almak isteyen çok kişi var. ama sonuçta takdir işvere ait. hayırlısı...

sipex

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba,

Ben çalıştığım işyerinde C sınıfı uzman olarak çalışmaya devam edeceğim. Bu konuda işyerinin bakanlığa bildirdiği sözleşmede aylık çalışma saatinimi yazmam gerekiyor yoksa tam sürelimi yazmalıyım ? Yardımlarınız için teşekkürler

Ufuk SAĞLAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba...
benim sorum biraz farklı bizler c sınıfı iş güvenliği uzmanı olucaz inşallah.... 7 hazirandan sonra ..benim merek ettiğim şey eğitim konusu... kendi alanımızla ilgi eğitim vermeye yetkilimiyiz aynı zamanda ..misal bi kaç şirkette eğitim ihtiyacı var ve bizle anlaşıyolar bizim elimizdeki c sınıfı sertifika yeterli oluyormu yoksa ayrıca eğitmenlik sertifikasıda gerekiyormu ...bide bu eğitici belgesi var o sadece eğitim kurumlarında ders verebilmek için mi ? ... bilgisi olan arkadaş paylaşımda olursa sevinirim ..tşk ederim

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bütün olay işin matematiğinde. Aylık izin verilen süre kadar çalışmak esas olarak düşünülürse. Siz bu süreleri parçalara bölebilirsiniz. Bir işletmede mühendis iken diğerinde uzman olabilirsiniz. Sadece aynı işletmede 2 farklı iş yapamazsınız. Böyle bir çalışma sistemi de ne kadar etik olur tartışılır. Bir koltukta iki karpuz taşınır mı? bilinmez. Ayrıca bu işin teknikerliğini okumuş arkadaşlara da haksızlık etmiş oluruz diye düşünmekteyim. İşsizlik elbette büyük problem. Ama o kişilerin sadece 1 işleri var. Bizim ise önümüzde bir fırsat var 2 haftalık bir kurs ile ikinci bir işimiz daha oluyor. O nedenle ya mühendis olucaz, ya da iş güvenliği uzmanı. Konu derin, bu form çöker bu konuya dalarsak. Bana göre bu iş güvenliği olayı A, B, C gibi alfabetik olmak yerine, mühendislik ve teknikerlik diye olmalı. 2 tarafında görevi, yetkisi ve sorumluluğu farklı olmalı. Gerçi şimdi buradan da bazı arkadaşlar mühendis müdür olsun tekniker personel olsun dediğimi sanacaklar ama. Olay sivrisinek, saz ve davul üçlemesi gibi. Tokmak ile saz çalmaya çalışan sivrisinek desem sanırım yeteri kadar karışık olur. İsg de öle bi durumda şuan :) dedim ya konu derin. Herkese kazasız günler dilerim.

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
MehmetZengin Bey peki aynı işyerinde 15gün mühendis 15 gün isg uzmanı olarak bildirimde bulunursak olmazmı:)

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,

Ben çalıştığım işyerinde C sınıfı uzman olarak çalışmaya devam edeceğim. Bu konuda işyerinin bakanlığa bildirdiği sözleşmede aylık çalışma saatinimi yazmam gerekiyor yoksa tam sürelimi yazmalıyım ? Yardımlarınız için teşekkürler

İşyerinizle ilgili çalışma süresi hesabını yapın o kadar süreli sözleşme imzalayınız, geri kalan süre için işyerinden izin alabilirseniz 2. veya 3. firma ile de sözleşme imzalayıp bakalığa gönderebilirsiniz.Başarırsanız köşeyi dönersiniz..Selamlar

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu gerçekten mehmet beyin dediği gibi çok derin birr konu. Ben çok büyük bir firmanın müdürünün bile gelip isg uzmanlık kursun a başladıgını biliyorum desem, ve başka işletmelerde bu kadar işsiz varken ben onu da yaparım deyip 3 tane işi üzerine alıp işssizlerin vebalini alan,ve işveren bir bölüm için işe alıp daha sonra üzerine belgeler aldırıp uzmanlık gibi çevre gibi eklentileride üzerine yıkan emeği sömüren yokmu desem, göstermelik isg uzmanı olan ve yaptıklarını gördügümde hiç birşey yapmadıklarını yada yapamadıklarını biliyorum desem ,..... EVET BU KONU HAKKINDA ÇOK YAZILAR ÇOK TARTIŞMALAR OLUR..... vicdan sizin ,emek sizin, iş sizin İŞSSİZLER HEPİMİZİN, ÖLEN İNSANLAR BİZİM. KONUYA DUYARLI OLALIM.

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İki işyeri için mutlaka süreli olmalı. Bir yerde tam zamanlı çalışırken (iş etiği ve ilk işyerinin bakış açısı, ikinci işyerinin sizden verim alamayacağını düşünmesi, .....) diğer yer bulmak hem zor hem parasal tatmin etmiyor hemde çok yorucu oluyor. Benim arkadaşım var Özel üniversitede 2 gün çalışıp, ders veriyor diğer günler OSGB'de eğitimci ve iş çıkarsada İSG uzmanlığı yapıyor. Yani mümkün.

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MehmetZengin Bey peki aynı işyerinde 15gün mühendis 15 gün isg uzmanı olarak bildirimde bulunursak olmazmı:)
Aynı işletmede olmayacağını sanırım yazmısım? Keşke daha dikkatli okusaydınız. Ayrıca yazımda 2 ıs yapılamayacağını da belırtmıstım. Fakat mevzuat 2 ıs olmaz demiyor. Neyse kazasız günler herkese.

erhanturan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

tam süreli yazmana gerek yok. tehlike sınıfına göre ve çalışan sayısına göre kaç saat bildirmen gerekiyorsa o kadar bildir bakanlığa..

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynı işletmede olmayacağını sanırım yazmısım? Keşke daha dikkatli okusaydınız. Ayrıca yazımda 2 ıs yapılamayacağını da belırtmıstım. Fakat mevzuat 2 ıs olmaz demiyor. Neyse kazasız günler herkese.

MehmetZengin Bey dikkatli okudum fakat yanlış ifade ettim sanıyorum aynı işyerinde bulunmakla farklı işyerlerinde bulunmak arasındaki fark nedir? ben a firmasında 30gün sigortalı olarak müh görevimi yaparken b firması ile 10 günlük sözleşmek yaparak ve sigortamı yatırtmam arasındaki fark nedir? Aynı işyeri 20gün+10gün olarak sigorta etse o mümkün değilse 30+10 olarak sigorta yatırsa olmazmı?

burda sorun teşkil edecek durum sadece ssk uygulamasında olabilir ki o konu hakkında bilgiye sahip değilim.

Ayrıca aynı işyerinde çalışamaz ifadesini hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre söylüyorsunuz onuda ifade ederseniz beraber yorumlayabiliriz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.