Bir yerde kendi mesleğini yaparken başka bir yerde de iş güvenliği uzmanı olarak çalışanlar??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cenker tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. MehmetZengin

    MehmetZengin TÜİSAG Üyesi



    İşe girişte muhasebeciler veya idari işler diyelim meslek kodları giriyorlar. Bir kişi için hem mühendis hem de uzman diye aynı işletmede giriş yapamazlar. Yani en azından bizim idari işler yapamıyor. Fakat mülga olan bir yönetmelik vardı "iş güv ile görevli müh ve teknik elemenların görev yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları hk yön" bu yönetmelik yürürlükte olsa sizin sorunuza evet %50 mühendislik %50 uzmanlık yapabilir cevabı verirdim. Ama şimdi artık meslek kodu uygulaması var. Bir kişiyi aynı işletmede tek görevle görevlendirebiliyorsunuz. Ama yine söliyim bizim idari işler bu şekilde sölemekte. Sanırım aydınlatıcı olmuştur? Dediğim gibi olay baya karışık. İSG mevzuatı bir yana bir de muhasebe işlerinin kendine özgü mevzuatları var. OOOf of karmaşık sayın res-hes :)



     
  2. res_hes(Bora)

    res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi



    Haklısınız bu iş baya bir karışık beni en çok tırstıranda çsgb hem isg hem sgk dan sorumlu olması aynı bakanlıktaki veri tabanı 1 den çok sigorta ve iş kolu kaydını kolaylıkla tespit eder nasıl olacak bende bilmiyorum . Nasip hayırlısı Rabbimden



     
  3. İsmail TÜRKER

    İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar

    Madde 15 - İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.

    Ufuk bey ilgili yönetmelik maddesi burada.Umarım faydalı olmuştur.

     
    dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
  4. cesuryurek2003

    cesuryurek2003 TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar arkadaşlar ben biraz daha özel bi soru sormak istiyorum bu konuyla ilgili üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışanlar aynı anda özel sektörde iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilirler mi? ve iş güvenliği uzmanlı eğiticisi olmak için geçerli olan "üniversitede 5 yıl eğitim vermek" şartı araştırma görevlileri için de geçerli mi?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    amedheleti bu yazıya teşekkür etti.
  5. sr.erhan

    sr.erhan TÜİSAG Üyesi

    Ben şuanda çevre mühendisiyim. Çalıştığım firmada haftada 5 gün ayda 20 gün ssk primim yatıyor. kalan 10 günde ise yönetmeliğe göre haftada 24 saat izin kullanılmalı şeklinde bir yorumlamadan 4 günde izinlerden gidiyor. geriye ayda çalışabileceğim 6 gün lük toplam prim günüm kalıyor(biz bunu tatil günleri ile azalabileceğini düşünüp 4 cumartesiden hesap edelim). günlük max çalışma saati 8 saatten 4*8 saatten 32 lik bildirim yapabilirim bakanlığa . C sınıfı uzman olduğuma göre 50 kişi ve üstü çalışan bi yerde 12 saat + işçi sayısı*5 dk kadar bir bildirim yapıyorsa eğer: 120 kişi *5 + 12 saat = 22 saat yapar. 10 saat kalıyo bile onlarıda yola falan sayar bakanlık aynı şehirde. Sonuç olarak iki kısmi süreli sözleşme ile hem isg uzmanı hem mühendis olunabilir.
    BUNUN AKSİ OLACAK ŞEKİLDE BİR YÖNETMELİK VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM BU BENİM ÖN GÖRÜM SADECE...

     
    Murat KOÇAK ve cenker bu yazıya teşekkür etti.
  6. cenker

    cenker TÜİSAG Üyesi

    paylaşımlar için teşekkürler.
    genel kanı, tam zamanlı çalışılmadığı sürece, isg uzmanı olarak da çalışılabildiği yönünde gibi.
    herkes umduğu gibi iş bulur inş...



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. temizdunya

    temizdunya TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar,

    Bu sitede tecrübeli arkadaş yokmu? Bu soruya cevap verebilecek? Herkes yorum yazmış. Somut bir bilgi yok.
    Soru çok net .. Şu anda mevcut bir işyerinde zaten çalışıyorum. Sigortam iş yerimden zaten var. 2 tanıdık işletme ile İSG Uzmanı
    olarak anlaştım. Ancak ;
    Kafamdaki sorular.. Sözleşme yapıp Ankaraya gönderdiğim zaman ; Sorun olmadan çalışabilirmiyim? Bununla ilgili yönetmelik nedir? Bilen varsa çok acil paylaşabilirmi? Teşekkürler..

     
  8. Cem AKBULAK

    Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

    biraz sakin olun...
    işyerinizde aylık 30 günlük sigortanız yatıyor ise,başka bir işte çalışamazsınız...ancak tanıdık 2 işletme ile atıyorum, aylık 12 günlük kısmi süreli sözleşme yapmanız için kendi işletmenizin yatırdığı sigorta priminden düşmesi lazım..yani 18 gün kendi işletmenizden,12 gün ise uzmanlık yaptığınız işletmelerden..

     
    temizdunya bu yazıya teşekkür etti.
  9. temizdunya

    temizdunya TÜİSAG Üyesi

    Çok teşekkürler..

     
  10. res_hes(Bora)

    res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar herhalde bu sorunun çözümü Sn temizdunya gibi bir arkadaşımız bakanlığa sözleşmeyi gönderecek ve sonuçlarını bizimle paylaşacak ne olacağını hep beraber göreceğiz. Nasreddin hoca misali attan düşmüş biri lazım bu konuda. Banada bir OSGB gel senin belgeni kullanalım diye ahlaksız teklifte bulundu , bu durumu söylediğimde bir şey olmaz yasal olarak sakıncalı değil dedi ama çok da ayrıntı konuşamadık.

     
  11. mentor

    mentor TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar benim merak ettiğim konu biraz farklı serbest inşaat mühendisliği yapmak istiyorum böyle bi durumda bağkur yatırmak zorundayım bu durumda aynı anda serbest inşaat mühendisi olarak devam edip aynı zamanda başka bir firmada isg olarak çalışabilir miyim?

     
  12. Ali Rıza Erdoğan

    Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar selamlar, konu cidden çok derin bir konu ve hepimizin aklında soru işaretleri var. Ama sigorta olayının önemini isg uzmanı olarak bir yerde iş başı yaptığımızdaki ilk haftamız aklınıza gelmesi için dikkatinizi çekmesini istiyorum. Çalışanların özlük belgerinde sigortalarını kontrol etmiyormuyuz? Doğal olarak a firmasının çalışanı ise a firması tarafından sigortalı olmasını beklersiniz. Allah korusun siz isg uzmanlığınızı yaparken eğer başınıza birşey gelirse ve sadece sigortanız çalıştığınız ana firmada ise kazayı incelemeye gelen müfettiş doğal olarak bu adamın burda ne işi var demez mi? Çalışanları incelediğimiz gibi kendimizide incelememiz gerekmektedir. Res_hes arkadaşımız ilk sayfada sigortamı yatırtmam veya 20+10 30+10 arasında ki farkları sormuş. Ekstra günler olarak arada ki farkı bilmiyorum ama tek bildiğim birşey var oda biz uzmanların sigorta yatırtmam şeklinde bir ifadeyi hiçbir zaman kullanmaması gerekmektedir. Bunun dışında eğer tam zamanlı olmadan isg hizmeti vereceksek bu şekilde çalışmalara yapanlar örnek verirse sevinirim bende. Eğer kendimiz dışardan bu hizmeti verdiğimizde fatura kesmemiz gerekiyor diye biliyorum. Misal OSGB'lerin şirketlere kestiği fatura gibi. Ama bu konulara bulaşmadığım için ne desem yalan olur.

     
    seyfullah bu yazıya teşekkür etti.
  13. Levent Büyük

    Levent Büyük TÜİSAG Üyesi

    Çalıştığım işyerinde benim sigortam tam 30 gün yatıyor. İSG Sertifikası ile küçük işletmelerle sözleşme yapabilirmiyim. Yasal açıdan sorun olur mu?

     
  14. uğur göçer

    uğur göçer TÜİSAG Üyesi

    Hiç bir sıkıntı olmaz merak etmeyin.

     
  15. BurzumTR

    BurzumTR TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar merhaba konuyla alakalı bilgili bir arkadaşımız varsa yardımlarını bekliyorum bir OSGB de yarı zamanlı sözleşmem varken topraklama testlerini yapmak için firma açmak istiyorum doğal olarak bir firmada 15 gün sigortam varken ben diğer 15 gün için bağkur yatırmak zorunda kalacağım sıkıntı olur mu bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

     
  16. e.albayrak

    e.albayrak TÜİSAG Üyesi

    merhaba ayrıntılı bilgisi olanlara sormak istediğim bir soru var. örneğin bir işyerinde 2 tane iş güvenliği uzmanı var ikiside isgkatipten o işyeri için yetkilendirilmiş isg uzmanı olarak tanımlanabilir mi? 100 çalışan varsa 2 isg uzmanıda isgkatipte 100 çalışandan eşit sorumlu olabilir mi?

     
  17. serdarrss

    serdarrss TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar. Şuan bir işyerinde harita mühendisi olarak görev yapılmakta ve 30 gün prim ödemesi gerçekleşmektedir. Ayni işyerinde bu görevle birlikte iş güvenliği uzmanı olarak da görev alınabilir mi?

     
  18. oracle2

    oracle2 TÜİSAG Üyesi

    iSGGM Müfettişi ile yaptığım görüşmede aynı yerde hem mühendis hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız, mühendis olarak 30 gün SGK priminizin yatması yeterli, iş güvenliği uzmanı olarak ayrı bir prim yatırılmasına gerek yok dediler. İSG_katipten de sisteme kayıt olabilirsiniz diye eklediler. (geçen hafta yaptığım görüşmeye istinaden)

     
  19. HSE Engineer

    HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar ben de çevre mühendisiyim ve firma da hem çevre mühendisi hem de C sınıfı isg uzmanı olarak çalışmaktayım. Sigorta da bir problem olmuyor.

     
  20. oracle2

    oracle2 TÜİSAG Üyesi

    Sizin sigortanızı çevre mühendisi olarak mı yoksa iş güvenliği uzmanı olarak mı yaptılar? Sigorta işlemini 30 gün çevre mühendisi veya 30 gün iş güvenliği uzmanı şeklinde mi yaptılar? Bir de İSG-katip üstünden atamada bir sorun çıkıp çıkmadığı konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. iki farli sehirfe calisabilir miyim

    ,
  2. ozel sektorde sigortali calisan maden muhendisi uzman olarak calisabilirmi

Yandex.Metrica