Birazcık Yardım Uzman Arkadaşlar

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar bir hastanede biyolog olarak çalışmaktayım c sınıfı sertifikam var yarı zamanlı olarak da a sınıfı olan arkadaşa yardım ediyorum. Şuan kendisi raporlu. Bazı konularda yardıma ihtiyacım var.
Mesela taşeron işçilerin çalıştıkları yerdeki tehlikelere karşı eğitimlerini ben mi vermeliyim yoksa taşeronda bulunanlar mı ? Misal depoda görev alanın tehlikeli madde eğitimi gibi.
İkinci olarak hastanelerde görev yapan arkadaşlar. Ya da bilgisi olan arkadaşlar çalışan sağlık taramalarını yapacağız ama bazı özel testler isteniyor mesela radyasyona veya diyalizde olanlara gibi bu testler kanunda belirtilmiş mi hangileri oldukları bununla ilgili yardım edebilir misiniz ?
ve hastane ücret vermiyor bu konuda zaten görev için maaş alıyorsunuz söyleniyor ayrı olarak isg için kanunda olmasına rağmen ücret verilmiyor nasıl bir yol izleyebiliriz. ?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar bir hastanede biyolog olarak çalışmaktayım c sınıfı sertifikam var yarı zamanlı olarak da a sınıfı olan arkadaşa yardım ediyorum. Şuan kendisi raporlu. Bazı konularda yardıma ihtiyacım var.
Mesela taşeron işçilerin çalıştıkları yerdeki tehlikelere karşı eğitimlerini ben mi vermeliyim yoksa taşeronda bulunanlar mı ? Misal depoda görev alanın tehlikeli madde eğitimi gibi.
İkinci olarak hastanelerde görev yapan arkadaşlar. Ya da bilgisi olan arkadaşlar çalışan sağlık taramalarını yapacağız ama bazı özel testler isteniyor mesela radyasyona veya diyalizde olanlara gibi bu testler kanunda belirtilmiş mi hangileri oldukları bununla ilgili yardım edebilir misiniz ?
ve hastane ücret vermiyor bu konuda zaten görev için maaş alıyorsunuz söyleniyor ayrı olarak isg için kanunda olmasına rağmen ücret verilmiyor nasıl bir yol izleyebiliriz. ?

Çalışanların bilgilendirilmesi

MADDE 6 – (1) İşveren, belirli süreli işlerde veya geçici süreli iş ilişkilerinde 6331 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinde belirtilen bilgilendirme yükümlülüğü saklı kalmak kaydı ile çalışanlara;

a) İşe başlamadan önce yapacakları işin ne olduğu ve bu işte karşılaşacakları riskler hakkında gerekli bilgilerin verilmesini sağlar.

b) Özellikle yapılacak işin gerektirdiği mesleki bilgi, yetenek, tecrübe ve gerekli sağlık gözetiminin neler olduğu konusunda bilgi verilmesini sağlar. Ayrıca iş nedeniyle ortaya çıkabilecek ilave özel riskler açıkça belirtilir.

Eğitim

MADDE 7 – (1) 6331 sayılı Kanunun 17 nci maddesi hükmü ile birlikte işveren, belirli süreli veya geçici süreli iş sözleşmeleri ile istihdam edeceği çalışanların bilgi ve tecrübelerini de dikkate alarak, yapacakları işin niteliğine uygun yeterli eğitim almalarını sağlar.

cenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

A sınıfı arkadaşa yardım ediyorum gibi düşüncelerle bu iş yapılmaz. Siz İSG Katip sisteminde işveren ile sözleşme imzaladınız mı ? Eğer imzaladı iseniz artık yasal olarak herhangi bir adli olayda sizinde kusur oranınız aranacaktır.Kaldı ki İSG Katip sisteminden tanımlı değilseniz bile İSG dökümanlarında imzanınz varsa yine kusur oranı aranacaktır ama savunmanız daha güçlü olur tanımlı olmaz iseniz. Ayrıca bu iş için ücret almadığınızı belirtiyor ve ücret almak için ne yapabilirim diyorsunuz. Bence ücret almıyorsanız hiçbir işe karışmayın eğer ücret verilicek ise bunu netleştirdikten sonra bu işler için yardımcı olun.Çünkü gerçekten iş kazası olunca insanların gerçek karakterleri ortaya çıkar.

Mesela taşeron işçilerin çalıştıkları yerdeki tehlikelere karşı eğitimlerini ben mi vermeliyim yoksa taşeronda bulunanlar mı ? Misal depoda görev alanın tehlikeli madde eğitimi gibi

Taşeron işçilerin eğitimlerini tabi ki taşeron firmanın İSG sorumlusu vermelidir.Eğer yoksa bunu yazılı olarak talep etmek ve uyarı yazısını yazmalısınız. Taşeron firmanın İSG sorumlusu eğitim verse bile yine sizinde katkıda bulunmanız pozitif davranış olur.

İşyerlerinde yapılan sağlık tarama testleri genellikle görevli iş yeri hekimi tarafından saha denetlmesi yapılarak ortam var olan tehlikeler belirlenerek buna göre çalışanlardan test yapmaları istenir.Örneğin bazı iş yerlerinden gürültülü çalışma ortamı vardır ve iş yeri hekimi odyagram testi ister.Yani İş yeri hekimi hangi testin yapılacağına tehliklere bakarak karar verir.

Yukarıda yazmak istedim.Ücret yoksa işi derhal bırakın hiçbir işe karışmayın.

DEĞMEZ.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. Durum şöyle kişi sayısı fazla olduğu için 1 isg uzmanı yeterli olmuyor bunun içinde yarı zamanlı olarak ben görev yapmaktayım. A sınıfı arkadaş hasta olduğu için yok ben de yarı zamanlı olduğumdan işleri bıraktığı gibi düzenli gitmesini istiyorum. Hastane ile bu konuda bilgilendirme ve görevlendirilme yazısı yazıldı. Bakanlığa bildirilmek için üst yazı yazıldı gönderildi ama herhangi bir cevap gelmedi. İsg katip sisteminde tanımlı olmak için. Uyarılarınızı göz önünde bulunduracağım gerçekten haklısınız işin içine girince daha kolay anlaşılıyor ne kadar stresli olduğu işin.

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

(3) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılıİş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverenin çalışanlarının eğitimlerinden, asıl işveren alt işverenle birlikte sorumludur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.