Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bireysel çalışmalar kapsamında yapılan sözleşmelerde de hizmet verilecek iller OSGB lerde olduğu gibi komşuluk koşulu ile mi sınırlıdır? Eğer öyle ise OSGB ler şube açmak suretiyle istedikleri ilde hizmet verebilmektedirler oysa bireysel çalışmalarda kişiler şube açamayacakları için OSGB ile bireysel çalışmalar arasında bir haksız rekabet olduğu kanısındayım.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Öncelikle şunu belirteyim OSGB ler şube açarak hizmet verme yoluna gidemezler.Şube olarak açılan OSGB ler ayrı ayrı kuruldukları yer için yetki almaktadırlar.
Diğer konu için ise yorum yapacak olursak ise bireyselde herhangi bir il sınırı olmayacağı kanısındayım. İstanbulda olmam benim ankarada yada başka bir yerde çalışmamı engelleyemez. Önemli olan İSG KATİPTE sistemin buna izin vermesi. 1 ay içinde istanbul-ankara-konya da çalışabilirim .Bu benim yorumum ve düşüncem

Drosophyla

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yetki belgesi alarak ta olsa sonuç olarak OSGB lerin farklı illerde hizmet vermesinin önü açıktır.Ve fikir olarak size katılmakla birlikte yönetmelikte geçen

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

(5) Bu Yönetmelik uyarınca yetkilendirilen kişi ve kurumların yetki belgeleri;

a) Bakanlıkça belirlenen esaslara aykırı şekilde şube açmaları, yetki aldığı adres veya il sınırları dışında hizmet vermeleri,

b) Sunmakla yükümlü oldukları hizmetlerin tamamını veya bir kısmını devretmeleri,

c) Bir vize döneminde üçüncü defa yetki belgelerinin geçerliliğinin askıya alınmasını gerektiren şartların oluşması,

ç) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Yetki belgesinin amacı dışında kullanıldığının veya yetki aldıkları adreste Genel Müdürlükçe yetkilendirilmedikleri konularda hizmet verdiği veya faaliyette bulunduğunun tespiti,

d) Belgesi askıda olan kişi ve kurumların bu süre içinde faaliyetleri ile ilgili sözleşme yaptıklarının veya hizmet vermelerinin tespiti,

hallerinden birinin varlığı halinde doğrudan iptal edilir.

bu ibare olduğu sürece bu konudaki şaibe netleşmemiştir diye düşünüyorum.

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Burak BEY
Aynı sgk sicil numarasına sahip işletme çalışanlarının hepsine eğitim verilmelidir.Risk değerlendirmesinde de dışarıda çalışan mühendisler ve denetçilerde dikkate alınmalı ve yaptıkları işe ait riskler belirtilmelidir.Ofis için yapacak olmanız işletmenin bünyesinde çalışan yani dışarı da çalışan personellerin düşünülmeyeceği anlamı doğurmasın size.
Tüm çalışanların yaptıkları işin risklerini göz önüne alınız ve tüm çalışanlara eğitim veriniz.
Mesela nasıl bir nakliye firmasında araç şoförlerini dışarıda çalıştıkları için pas geçmiyorsak aynısı bura içinde geçerlidir.
Öncelikle teşekkür ederim. Fakat ben c sınıfı bir uzmanım yapı denetim firmasının inşaatlarındaki çalışanlara eğitim veremem ki belgem yetmez. Ben sadece saha çıkan mühendislerin gerekli ekipmanla kkd ile gidip gitmediğini mi analize rapor etmeliyim ?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle teşekkür ederim. Fakat ben c sınıfı bir uzmanım yapı denetim firmasının inşaatlarındaki çalışanlara eğitim veremem ki belgem yetmez. Ben sadece saha çıkan mühendislerin gerekli ekipmanla kkd ile gidip gitmediğini mi analize rapor etmeliyim ?
Burak BEY
Öncelikle Yapı denetim firmasının nace koduna bakınız.Tehlike sınıfını netleştiriniz.Netleştirdikten sonra size daha sağlıklı yardımcı olabilirim

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Burak BEY
Öncelikle Yapı denetim firmasının nace koduna bakınız.Tehlike sınıfını netleştiriniz.Netleştirdikten sonra size daha sağlıklı yardımcı olabilirim
nace kodu 71.12.11 yani baktığımızda az tehlikeli olarak görünüyor fatih bey.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burak bey
Nace kodunuza göre işlem yapmanız gerekiyor bu yüzden az tehlikeli olduğunuz içinde c sınıfı olarak işlemlerinizi yürütebilir ve tüm çalışanlara eğitim verebilirsiniz.
Yapı denetim işinde sadece kontrol faaliyeti yapılıyorsa sıkıntı olmaz .
Yapı denetim firmasının inşaat işi oluyorsa yani inşaat faaliyetleri o zamanda tebliğ hükümlerine göre hareket edilmeli ki işletmenin nace kodu işletmenin ana faaliyetini yansıtmalı ve birden fazla faliyeti söz konusu ise bu faaliyetler içinde en tehlikeli faaliyeti o işletmenin tehlike sınıfı oluyor.
Yönetmelik ve tebliğler biraz hassas oluyor bu konuda.
Kısaca mühendisleriniz sadece kontrol yapıyorsa nace kodunuza göre işlem yaparak az tehlikeli sınıfa göre hareket edebilirsiniz

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Burak bey
Nace kodunuza göre işlem yapmanız gerekiyor bu yüzden az tehlikeli olduğunuz içinde c sınıfı olarak işlemlerinizi yürütebilir ve tüm çalışanlara eğitim verebilirsiniz.
Yapı denetim işinde sadece kontrol faaliyeti yapılıyorsa sıkıntı olmaz .
Yapı denetim firmasının inşaat işi oluyorsa yani inşaat faaliyetleri o zamanda tebliğ hükümlerine göre hareket edilmeli ki işletmenin nace kodu işletmenin ana faaliyetini yansıtmalı ve birden fazla faliyeti söz konusu ise bu faaliyetler içinde en tehlikeli faaliyeti o işletmenin tehlike sınıfı oluyor.
Yönetmelik ve tebliğler biraz hassas oluyor bu konuda.
Kısaca mühendisleriniz sadece kontrol yapıyorsa nace kodunuza göre işlem yaparak az tehlikeli sınıfa göre hareket edebilirsiniz
Teşekkür ederim Fatih bey. O halde analizde, kontrole giden mühendislerin sahada hangi risklerle karşılaşacağını da belirtmem gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet burak bey
İşletme çalışanlarının karşılaşacağı mevcut ve olası riskleri belirlemeniz ve bunları risk analizinde göstermeniz gerekmektedir.
Eğitim konusunu ise İşletmenin iş güvenliği uzmanıysanız yönetmeliğe uygun şekilde verebilirsiniz.

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Evet burak bey
İşletme çalışanlarının karşılaşacağı mevcut ve olası riskleri belirlemeniz ve bunları risk analizinde göstermeniz gerekmektedir.
Eğitim konusunu ise İşletmenin iş güvenliği uzmanıysanız yönetmeliğe uygun şekilde verebilirsiniz.
İşletmenin iş güvenliği uzmanı değilim sadece risk analizi ve acil eylem planı hazırlayacağım. Eğitim sertifikası çıkarmama gerek yok mu?

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalışanlara eğitim verdirmek zorunda iş veren. Eğer siz verecekseniz eğitimi sigorta girişinizi yaptırıp kısmi süreli sözleşme ile eğitim verebilirsiniz

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çalışanlara eğitim verdirmek zorunda iş veren. Eğer siz verecekseniz eğitimi sigorta girişinizi yaptırıp kısmi süreli sözleşme ile eğitim verebilirsiniz
Evet selimd arkadaşımıza katılıyorum, işyerinde sigortalı gözükmelisiniz iş güvenliği uzmanı olarak.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet selimd arkadaşımıza katılıyorum, işyerinde sigortalı gözükmelisiniz iş güvenliği uzmanı olarak.
İSG KATİP üzerinden yapılacak olan anlaşma ile de işletmenin iş güvenliği uzmanı olursunuz .Sonra İşiniz bitince iptal edersiniz.Bu da diğer bir alternatif yoldur.

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG KATİP üzerinden yapılacak olan anlaşma ile de işletmenin iş güvenliği uzmanı olursunuz .Sonra İşiniz bitince iptal edersiniz.Bu da diğer bir alternatif yoldur.
Fatih bey bu söylediğiniz alternatif bir yol değil zaten bizim yazdığımız şeyin ta kendisidir. Isg katip üzerinden sözleşme yapılması kısmi süreli bi sözleşmedir. Bunun yapılmış olması sigorta bildirimi yapılması gerekliliğini malesef ortadan kaldırmıyor. Isg katip üzerinden sözleşme yaptınızmı işletmenin personeli olursunuz ve sigortanızı yatırmak zorundadır. Aksi halde sigortasız olarak işletmeye hizmet vermeniz mümkün değil. Saygılarımla

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sadece risk analizi ve acil eylem planı için de sözleşme yapılması gerekiyor mu ?

emine ber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
Bir pastanenin risk analizini yapıyorum.türkiye genelinde bayilikleri olan bir pastanenin ilimizdeki bayisi.ürünlerin birçoğu ana Merkez'den gelmekte.Burada belirtmem gereken özel durumlar varmı,neler olmalı acaba?

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Gerekmiyor.
Sadece Eğitim verme aşamasında eğitimin geçerli olabilmesi için Sözleşme yapılmalıdır.
Fatih Bey merhabalar. siz risk analizinde ve acil eylem planı aşamasında sözleşme şart değil demiştiniz, peki sigorta yaptırmak şart mı peki işveren analiz için sadece bizden danışmanlık aldı diyelim sigorta yaptırmadan analiz yapabiliyor muyuz ?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Fatih Bey merhabalar. siz risk analizinde ve acil eylem planı aşamasında sözleşme şart değil demiştiniz, peki sigorta yaptırmak şart mı peki işveren analiz için sadece bizden danışmanlık aldı diyelim sigorta yaptırmadan analiz yapabiliyor muyuz ?
Sigorta yaptırmasına gerek yoktur.
Risk değerlendirmesi ve acil eyleminin hazırlanmasında sigorta yapılmasına gerek olmayıp yalnız çalışanların eğitimlerinin verilmesi aşamasında " İŞVERENİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI " olunması gerektiğinden dolayı eğitim verilecekse sigortalı olunması ( eğitim süresince ) yeterlidir.

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba ,
ben de 40 kişilik bir mağazayayla sözleşme yapıcam .
acaba doğru mu yapıyorum diye sormak istedim:
risk analizi, tahliye planı ve acil eylem planı yapıcam.Eğitim de vericem .sadece eğitim verdiğim gün sgk girişi ve sözleşme( isg katipten ) yapmamız yeterli galiba.risk analizi sırasında isg katipe giriş yapmış olmam gerek değil mi?

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
zaten isg katipten giriş yapacaksınız nilüfer hanım herhangi bir problem yok eğitim için giriş yaptığınızda risk değerlendirmesinide yaparsınız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.