Bireysel Çalışan Iş Güvenliği Uzmanları ,

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Sedat Türkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Sedat Türkan

    Sedat Türkan TÜİSAG Üyesi



    İşyeriyle sözleşme yapmadan çalışanlar için İSG eğitimleri verebilir mi ?



     
  2. envazyon

    envazyon TÜİSAG Üyesi



    Sayın Sedat Türkan,





    15.05.2013 tarihinde çıkan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile birlikte İSG Eğitimleri bireysel verilememektedir. Ya eğitim vereceğiniz kurumun sözleşmeli ISG Uzmanı olacaksınız ya da OSGB de çalışacaksınız.


    Bu yasa ile bireysel çalışanlar maalesef göz ardı edilmiştir.

    Saygılarımla.
    İlker SEZER



     
    isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
  3. sniper

    sniper TÜİSAG Üyesi

    Eğitim verilemeyeceği aşikar ama,
    tam zamanlı biryerde çalışıyorum, C sınıfı olarak daha tam netleşmedi dışarıda iş yapabilirmiyim-yapamazmıyım?
    217 saat hakkımız var diye biliyorum.Kimileri yaparsın, kimileri yapamassın yada işeyeriden izin alman gerekir gibi yaklaşımlar yapıyorlar.Bu durumda;
    • Az tehlikeli işler kapsamında (Ör:Market, pastane vb..) yerlerle anlaşabilirmiyim?
    • Anlaşabilirsem bu gibi yerler hizmet verdiğimiz saat kadar mı sigorta yatırır?
    • Bu sigorta saat kadar yatarsa, C sınıfı İSG uzmanı olarak B için gerekli zaman nasıl işleyecek?
    • B için tam zamanlımı çalışmamız lazım?


     
    eikizek ve neon bu yazıya teşekkür etti.
  4. hakan fidan

    hakan fidan TÜİSAG Üyesi

    İlker bey merhaba,
    Bugün gördüğüm bir ilanda esnaf ve sanatkarlar odası, işyerlerine bütün eğitimlerinizi ve risk analizleriniz kendilerinin yapabileceğini söylüyor. Bu nasıl mümkün olabiliyor?
    Teşekkürler.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

     
    hakan fidan bu yazıya teşekkür etti.
  6. Deniz Derya

    Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

    merb. herkes 18 mayıstaki yönetmeliği okuyor ama birisi değitim veremezsiniz diyor , diğeri verirsiniz diyor. Kafa karıştırmayın. 13. madde bakın yukarda a fıkrasında yazanı okuyun. orda ne yazıyorsa o. bu kadar basit.bakın 13. maddenin a fıkrasını biraz daha açayım;
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

    bı fıkrada işyerinde görevli olmanız yeterli diyor. tam zamanlı görevli olmak zorunda değilsiniz.

    bu mesajdan sonra da kimse çıkıp ''hayırrrr veremesiniz, osg elemanı olmak zorundasınız '' yazmasın. bilgi kirliliği yaratmayın lütfen......



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Burcum, Kemal Tarık, EEK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. isgdemc2216

    isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

    alo 170 yaptım onlardamı yanlş bilio , inanmıosanız kendiniz arayın , bireysel ve danışmanlkarın verdiği eğitimler geçersiz dendi bilginize ...

     
  8. Deniz Derya

    Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

    işte bütün mesele burda, maalesef orada telefonu açan her çalışan her konuya hakim olacak diye bir şey yok. bahsettiğim yönetmelik 15 mayıs 2013 te çıktı. bugün 27 mayıs. belki yarınki resmi gazetede başka bir yönetmelik çıkacak. orada çalışanlara da hak vermiyor değilim. her gün resmi gazeteyi okuyacak halleri yok. sizinle, kendilerine öğretilenleri paylaşıyorlar. telaş yapmanıza gerek yok. konu ile ilgili taşlar yerine oturdukça ( çıkan kanun ve yönetmeliklerin güncellemesi alo 170 te çalışanlara yapıldıkça) sizlere verilen cevaplar da değişecektir.

     
  9. isgdemc2216

    isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

    derya hanım bnde danışmnlk frması açmak üzereym sigorta yapmak istemeyen firmaları OSGB lerle çalışabileceğini sölüyrm , siz bana söleyin ne yapacağımı o zmn

     
  10. Deniz Derya

    Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

    aman derya hanım demeyin. ben bayan değilim. uzaktan eğitimde hoca da karıştırmıştı. size tavsiyem, 15 mayısta yayınlanan yönetmeliği aynen alıp, eğitim aldığınız kurumdaki size yardım edeceğinizi düşündüğünüz hocanıza gidin. madde 13 a fıkrasını gösterin. sizi en doğru yönlendirecek kişi odur. balıkesirde bu tür bir eğitim kurumu yada üniversite yoksa bursada bulabilirsiniz.

     
  11. Esin Kaban

    Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

    Bu yönetmelikte bir çelişki var. İşyerin de görevli personel eğitim veriyorsa demek ki eğitim yeterliliği var.Bunu sorgulamıyor eğitim verebilir diyor.Peki ben OSGB çalışanı değilim bireysel çalışıyorum.Ben serbest meslek erbabıyım.İşyerinde verdiğim eğitimlerin aynısını neden az çalışanı olan şu an uzman çalıştırma zorunluluğu olmadan yerlerde ,faturamı keserek vergimi vererek veremiyorum?Bu konuda sınırlar nedir.Ben vergiye tabi isem niye hizmet veremiyorum?İGU olarak sadece kendi alanımda eğitim veriyorum kim bunu engelleyebilir?

     
    Abdurrahman KAYA ve Burcum bu yazıya teşekkür etti.
  12. Hasan Hüseyin Doğan

    Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

    Değerli arkadaşlar.Çok güzel bir konu başlığı açılmış.Ancak o kadar çok çetrefilli nokta var ki.İşin kötüsü doğru bilgiyi nereden bulacağımı da bilmiyorum.
    Öğrenmek istediğim ilk konu şu.Bir iş yerinde tam zamanlı kimyager olarak çalışırken,ek olarak iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim?Lütfen yardım edin.Teşekkürler

     
  13. uzmknn

    uzmknn TÜİSAG Üyesi

    iş yeriyle sözleşmeniz var ise ( İSG katip üzerinden ) burada ister yarı ister tam zamanlı verdiğiniz tüm eğitimler geçerli. OSGB eğitim kurumu değil eğitimi verenlerde bizler gibi uzman arkadaşlar işyerinde görevli uzman deniliyor yönetmelikte ( yani sözleşmesi olan)

     
  14. uzmknn

    uzmknn TÜİSAG Üyesi

    Alo 170 de bire bir yetkili bir kişiyle görüşülme şansı verilse bence daha verimli olur

     
  15. Hasan Hüseyin Doğan

    Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar
    Yukarıdaki soruma cevap verebilecek kimse yok mu?

     
  16. Esin Kaban

    Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

    tabiki sözleşme yaptığımız işlerlerinde eğitim yapıyoruz.zaten iş güvenlinin esas ayağı bu.benim sormak istediğim şuan iş güvenliği çalıştırma zorunluluğu olmayan yerler de en azından temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek gerekiyor bu eğitimi bireysel çalışanlar verebiliyormu? faturasını keserek vergisini vererek bu eğitimi verebiliriz sanırım.OSGB dende benim gibi uzman gelip anlatacak.

     
  17. ediko

    ediko TÜİSAG Üyesi


    Mevcut işyerinizin bilgisi dahilinde çalışacağınız diğer iş yerinde SGK'nız yatarak olabilirsiniz.

     
    Hasan Hüseyin Doğan bu yazıya teşekkür etti.
  18. uzmknn

    uzmknn TÜİSAG Üyesi

    Hasan Bey; iş yerinde tam zamanlı olarak çalışıyorum derken kimyager görevinde tam gün sigortalısınız sanırım.

     
  19. Hasan Hüseyin Doğan

    Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

    Evet.

     
  20. Hasan Hüseyin Doğan

    Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

    Sn. ediko.Zaten 30 gün üzerinden sigorta primi yatarken diğer firmadan da prim ödenebilecek mi?Ve anladığım kadarıyla uzmanlık yaptığım firmada örneğin 24 saat bulunmam gerekiyor ise bu saate karşılık gelen gün sayısı kadar pirim mi yatırılacak?
    Teşekkürler

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica