Bireysel Çalışanlar - Çalışmak Isteyenler!

Bireysel Hizmette, firmalar İSG Prof. için SSK yaptırmalımıdır ?

• Kullanılan toplam oy
    61

omerdeniz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sn. meslektaşlarım ve saygı değer üyeler,

Bizlerin emekleri, araştırmaları ve tecrübeleri doğrultusunda verilen hizmetler sermayedar kesimi nemalandırmak'tan ziyade bilgilerimizi bildiklerimizi nemalandırmasını umar, ticaretin can ve kan üzerinden yapılmadığı zamanları birlikte görebilmeyi dilerim.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi sistemi dayatmasına yönelik Anayasa ve Kanun maddelerine yönelik oluşturmuş olduğum sonucu sizlerle paylaşıyorum.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI (1)(2)
Kanun Numarası : 2709
Kabul Tarihi : 18/10/1982
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 9/11/1982 Sayı:17863 (Mükerrer)
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa: 3

IV. Çalışma ve sözleşme hürriyeti
Madde 48Herkes,dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Devlet, özel teşebbüslerin milli ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

6102 TÜRK TİCARET KANUNU

DÖRDÜNCÜ KISIM
Haksız Rekabet
A) Genel olarak
I - Amaç ve ilke
MADDE 54
-(1)Haksız rekabete ilişkin bu Kısım hükümlerinin amacı, bütün katılanların menfaatine, dürüst ve bozulmamış rekabetin sağlanmasıdır.
(2)Rakipler arasında veya tedarik edenlerle müşteriler arasındaki ilişkileri etkileyen aldatıcı veya dürüstlük kuralına diğer şekillerdeki aykırı davranışlar ile ticari uygulamalar haksız ve hukuka aykırıdır.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

Tanımlar
MADDE 3 – (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
m) Ortak sağlık ve güvenlik birimi: Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen birimi,
i) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi: İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulan, gerekli donanım ve personele sahip olan birimi,

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6
– (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a)Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

SONUÇ:

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi profesyonelleri ilgili birimlerin katılanları olarak verilen hizmetlerin Türk Ticaret Kanunu dışında tutulması haksız rekabet oluşturulması anlamına gelmektedir. Bütün katılanların menfaatine olmadığı Türk Ticaret Kanunu Md. 54 de belirtildiği üzere sabittir.(OSGB TEKELİ oluşturulmasına sebep olmaktadır).

Anayasımızın 48.nci
maddesinde belirtilen çalışma ve sözleşme hürriyetine olan uygunluk firma çalışanı olarak sağlanmış gibi gösterilse dahi ilgili profesyonellerin Türk Ticaret Kanunu’na göre faaliyet gösterebilmesine izin verilmemesi yalnızca Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri’nin ruhsatlandırılıp sınırlarının belirlenmesi ilgili durumun usule ve hukuka uygun olmadığı açıklama gerektirmeyecek kadar nettir.

Bu sistem ilgili profesyonellerin ve branşlaşma alanlarının iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin gerçekleştirilmesinin önünde engel teşkil etmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,bir doktor arkadaşımla ortak olarak bireysel çalışıyorum sanayiden sayılan işletmelerim arasından 5 işletmem sözleşme feshine gitti, 2 temel gerekçeleri var, birincisi osgbler bireysel çalışan uzman ve hekimleri yok etmek için yemin etmiş gibi firmalarıma yıllık 800 TL teklif etmişler, ikincisi muhasebeciler her ay sigortada eksik gün bildirimi yapmamak için iş vereni gaza getirip sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ile çalışın telkininde bulunuyorlar. Sonuç 5 firmamız fesih yaptı, alın buradan yakın!
Bireysel çalışan uzman ve hekimlerin temel düşmanı muhasebeciler artık buna kesin kanaat getirdim, bugun fesih yapan ve daha önce sözleşme feshi yapan firmalarımızın aklına bu işi sokanlar hep muhasebeciler, bir çok kez muhasebecilerle kendimde görüştüm, bir de işimiz gücümüz yok iş verenden başka muhasebeci ikna etmeye çalışıyoz.
Bireysel çalışmanın önü fatura kesebilme yetkisi verilmezse sıkıntılı görünüyor. Bu iş muhakkak çözülmeli...
sende sigorta yaptırma fatura kes.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,bir doktor arkadaşımla ortak olarak bireysel çalışıyorum sanayiden sayılan işletmelerim arasından 5 işletmem sözleşme feshine gitti, 2 temel gerekçeleri var, birincisi osgbler bireysel çalışan uzman ve hekimleri yok etmek için yemin etmiş gibi firmalarıma yıllık 800 TL teklif etmişler, ikincisi muhasebeciler her ay sigortada eksik gün bildirimi yapmamak için iş vereni gaza getirip sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ile çalışın telkininde bulunuyorlar. Sonuç 5 firmamız fesih yaptı, alın buradan yakın!
Bireysel çalışan uzman ve hekimlerin temel düşmanı muhasebeciler artık buna kesin kanaat getirdim, bugun fesih yapan ve daha önce sözleşme feshi yapan firmalarımızın aklına bu işi sokanlar hep muhasebeciler, bir çok kez muhasebecilerle kendimde görüştüm, bir de işimiz gücümüz yok iş verenden başka muhasebeci ikna etmeye çalışıyoz.
Bireysel çalışmanın önü fatura kesebilme yetkisi verilmezse sıkıntılı görünüyor. Bu iş muhakkak çözülmeli...

Fatih bey; bende 2 firma ile bireysel sözleşme imzalımıştım 2 ay sonra muhasebeci engeline takılarak sözleşmeyi iptal etmek zorunda kaldık ve bu firmalar OSGB ile anlaştılar. Bu muhasebecileri nasıl köşeye sıkıştırabiliriz yada nasıl devreden çıkartabiliriz bence bunun çalışmasını yapmamız gerekmekte.
Ayrıca bişreysal çalışanlar için yardımcı sağlık personeli konusuda ayrı bir sorun gibi görünmekte.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sende sigorta yaptırma fatura kes.
Ne adına fatura keseceksiniz. Yönetmelikte (İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği) gayet açık ''İşyerine hizmet verebilmeniz için iki ihtimaliniz var'';

MADDE 5 –
(1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

Sizin bireysel olarak ''Serbest Meslek Erbabı'' veya ''Danışmanlık Hizmeti'' adı altında fatura kesmenizin bu konuda herhangi bir geçerliliği yok... Sadece işyerinin fatura açığını karşılamış ve kendinize ek vergi çıkarmış olursunuz o kadar....

İyi çalışmalar ,

gezer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ben bireysel calisiyorum. Birkac ortak saglik ve guvenlik birimi ile gorustukten sonra ve sistemlerinin ne oldugunu tam olarak anladiktan sonra bireysel calismaya ve bu sisteme bireysel olarak adım atmaya karar vermistim. Cok cabaladigim kesin. Hickimseden yardim alamadim. Acikcasi istemedim de. Oncelikle muazzam bir kaynakça oluşturdum. Yurt dışı yayinlari da dahil. RA leri, ADEP ları, tüm salytlarımı, taslaklar oluşturarak her bir tehlike sinifina gore ayirarak... Tek bir risk analizine bagli kalmayin. Hepsini ogrenin. Iclerinde bir tanesi var ki inanilmaz guzel bir metod. ÇSGB yi arayarak bu analizi onaylattim. Simdi tehlikeli siniflarda kullaniyorum. Olasilik hesaplamalarina dayanmak yerine olması gereken kontrol tedbirleri uzerinde kafa patlatiyorsunuz bu yontemde. En kisasi 50-60 sayfa tutuyor. Ancak işte budur dedirtiyor. Soyleyecek cok sey var bireysel calismada. Nasil anlaticaz ki burdan.. Karsilikli konusma platformu olmasi lazim. Ben calismalarimi oyle ilerlettim ki bana bazı Klüp'lerden hafta icleri yaptiklari toplantilarinda sunum yapmam teklifleri geldi ve gittim. Yaptim. İş Güvenliğini ve 6331 i anlattim. Yine kendi hazirladigim sunumlarimla. Sıkmadan ancak çarpıcı !!
Oncelikle işçilerimle aram cok iyi. Başlangicta tabiiki zorluk cektim. Ancak onlari dinledim, arz ve taleplerini tek tek sorguladim. Çok iyi fizibilite yapmak biz mühendislerin işi zaten. Önemli olan İkNA yeteneğiniz !!
Serbest calisacaklar oncelikle cok sevmeli ve istekli olmalilar. Hep diyorum bu iş para icin yapilmaz ! Şimdi degil. En azindan bugun degil.
Benimde herkesler gibi boş vaktim yok. Birsuru sorumluluklarım ve hayat kavgam var. Ancak bu işi yapacaksanız eğer benim gibi birkaç saatlik uykular ile gecireceginiz gunleri de kabullenip hep daha iyisini yapmak icin hedefleriniz olacak. Öyle ver bana ağbi taslaklarini copy-paste yapayim bitsin alayim parami seklinde istekleri olanlar benimle muhatap olmasinlar bir zahmet.Hicbir zaman da serbest calisip basari elde edemezler zaten bu mantikla gidenler. Ancak anlatabilir yol gosterebilirim. Nereden baslamali nasil kaynakça dökuman ne varsa hazirlanmali, işveren-işçi-uzman uclusu hakkinda tum ogrendigim ve tecrube edindigim tum püf noktalari anlatabilirm...
Çok takdir ettim çalışmalarınızı, yolunuz açık olsun, benzer çalışıyorum. Yabancı literatürden faydalandım.
Bir konu aradım denk gelemedim belki siz biliyor olabilirsiniz. İnşaatlar temelden teslimata kadar bir süreç.her süreçe geçişlerde mi risk analizi yapılması veya başlangıçda tüm süreçler göz önünde tutularak genel bir risk değerlendirilmesi yapılması mı uygun olur? iyi çalışmalar

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ne adına fatura keseceksiniz. Yönetmelikte (İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği) gayet açık ''İşyerine hizmet verebilmeniz için iki ihtimaliniz var'';

MADDE 5 –
(1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

Sizin bireysel olarak ''Serbest Meslek Erbabı'' veya ''Danışmanlık Hizmeti'' adı altında fatura kesmenizin bu konuda herhangi bir geçerliliği yok... Sadece işyerinin fatura açığını karşılamış ve kendinize ek vergi çıkarmış olursunuz o kadar....

İyi çalışmalar ,

O yazdıklarının daha fazlasının farkındayım. Daha fazla yorum yapmayayım. Sen bildiğin gibi devam et, ben bildiğim gibi.

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben bireysel calisiyorum. Birkac ortak saglik ve guvenlik birimi ile gorustukten sonra ve sistemlerinin ne oldugunu tam olarak anladiktan sonra bireysel calismaya ve bu sisteme bireysel olarak adım atmaya karar vermistim. Cok cabaladigim kesin. Hickimseden yardim alamadim. Acikcasi istemedim de. Oncelikle muazzam bir kaynakça oluşturdum. Yurt dışı yayinlari da dahil. RA leri, ADEP ları, tüm salytlarımı, taslaklar oluşturarak her bir tehlike sinifina gore ayirarak... Tek bir risk analizine bagli kalmayin. Hepsini ogrenin. Iclerinde bir tanesi var ki inanilmaz guzel bir metod. ÇSGB yi arayarak bu analizi onaylattim. Simdi tehlikeli siniflarda kullaniyorum. Olasilik hesaplamalarina dayanmak yerine olması gereken kontrol tedbirleri uzerinde kafa patlatiyorsunuz bu yontemde. En kisasi 50-60 sayfa tutuyor. Ancak işte budur dedirtiyor. Soyleyecek cok sey var bireysel calismada. Nasil anlaticaz ki burdan.. Karsilikli konusma platformu olmasi lazim. Ben calismalarimi oyle ilerlettim ki bana bazı Klüp'lerden hafta icleri yaptiklari toplantilarinda sunum yapmam teklifleri geldi ve gittim. Yaptim. İş Güvenliğini ve 6331 i anlattim. Yine kendi hazirladigim sunumlarimla. Sıkmadan ancak çarpıcı !!
Oncelikle işçilerimle aram cok iyi. Başlangicta tabiiki zorluk cektim. Ancak onlari dinledim, arz ve taleplerini tek tek sorguladim. Çok iyi fizibilite yapmak biz mühendislerin işi zaten. Önemli olan İkNA yeteneğiniz !!
Serbest calisacaklar oncelikle cok sevmeli ve istekli olmalilar. Hep diyorum bu iş para icin yapilmaz ! Şimdi degil. En azindan bugun degil.
Benimde herkesler gibi boş vaktim yok. Birsuru sorumluluklarım ve hayat kavgam var. Ancak bu işi yapacaksanız eğer benim gibi birkaç saatlik uykular ile gecireceginiz gunleri de kabullenip hep daha iyisini yapmak icin hedefleriniz olacak. Öyle ver bana ağbi taslaklarini copy-paste yapayim bitsin alayim parami seklinde istekleri olanlar benimle muhatap olmasinlar bir zahmet.Hicbir zaman da serbest calisip basari elde edemezler zaten bu mantikla gidenler. Ancak anlatabilir yol gosterebilirim. Nereden baslamali nasil kaynakça dökuman ne varsa hazirlanmali, işveren-işçi-uzman uclusu hakkinda tum ogrendigim ve tecrube edindigim tum püf noktalari anlatabilirm...

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben de bireysel calismak istiyorum.. tamamen kendi hazirlamis oldugum egitim setlerim var, her tehlike grubunda ve farkli sektorler icin olusturulmus risk degerlendirmelerim, acil durum eylem planlarim vs var ve cogu mufettis denetimlerinden de gecti.. tek problemim beraber calisabilecegim isyeri hekimi bulamamis olmam :( tanidigi bildigi olan varsa irtibat kurmak isterim.. (izmir-manisa)

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
bende bireysel çalışmak istiyorum fakat osgb fiyatlarıyla rekabet edilemiyor
iş güvenliği uzmanları adına dernekler ve platformlar bu konuda baskıcı ve etkili olmaya çabalamalıdırlar
zira osgb denen canavarı yaratan beynin ne ülkeye ne osgblere ne işletmelere ne isg profeyonellerine ne de iş güvenliğine
tek kalemlik katkısı olmamış ve olmayacaktır.

hülya ünlü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle herkese kolay gelsin. Bende kendi çabamla bir müddet bireysele devam ettim. Çok zor stresli.. İşverende muhasebecide sıcak bakmıyor. Kapı kapı gezdim. Ancak risk analizi yapabildim. Gittiğin yerde ilk sorulan hangi osgb den,bir yere bağlı mısın v.s. oluyor. Tabi ki bir de maddi kısmı var. Bazı osgbler o kadar ucuz fiyat veriyor ki (şu çalıştığım osgb ile) karşısında durmak zor.. Sağlam işini doğru yapan bir osgb ile çalışmak şu şartlarda mecburi..

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işimiz zor
bireysel çalışmada bir (veya birkaç ) günlük sigorta işi devam ettiği sürece , muhasebeciler serbest çalışmamıza karşı direnişlerini sürdürecekler .
osgb lerde uzman maaşını 2000 tl altında tutabildikleri sürece işimiz gerçekten çok zor.

MNalbant

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Tüccar OSGB ile İSG'yi umursamayan işveren birlikteliği önlenemedikçe bu durum devam edecektir.
Çok düşük teklif veren OSGB işyerine uzman-hekim göndermiyor, bu durum işverenin umurunda değil çünkü ortada tedbir alınmasını isteyen bir uzman ve hekim yok ama bakanlık nezdinde uzmanı ve hekimi var. Denetim zaten yok.
Netice olarak denetim gelmediği ve işverenin kafa yapısı değişmediği sürece bu devran sürer.

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herseyden vazgecip ev yemekleri salonu accam sonunda o olacak :))) 3-5 osgb ile de anlasir ben kaziklarim onlari :)))

• Like
Tepkiler: MNG

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
beraber açalım kosgeb desteği var bende ;)

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
işimiz zor
bireysel çalışmada bir (veya birkaç ) günlük sigorta işi devam ettiği sürece , muhasebeciler serbest çalışmamıza karşı direnişlerini sürdürecekler .
osgb lerde uzman maaşını 2000 tl altında tutabildikleri sürece işimiz gerçekten çok zor.
2bin iyi :D bana geçen yıl gelen teklif 1300 idi
şu an demekki sigortasız karın tokluğuna falan teklif edilecek :D

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği hizmetleride benden :D
tek sorun müşter, :D

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1300 tl yi teklif edende utanma duygusu yok sanırım

M

MNG

Guest
Herseyden vazgecip ev yemekleri salonu accam sonunda o olacak :))) 3-5 osgb ile de anlasir ben kaziklarim onlari :)))
En güzelini yaparsın İrem:)
Ortak ararsan ben varım:)
OSYS (ortaklar Sağlıklı yemek Salonu)
"OSGB açamadık,bari OSYS açalım dedik deriz:)"

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.