Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

ismet.clc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
fatih Bey,

Şahıs firmam var hizmet vereceğim firmalar fatura kesebilirmiyim ? Şayet kesebiliyorsam gene sigortalı olmam gerekirmi 1-2 gün ?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsmet bey
Sigorta olayını eğitim için belirtmiştim.işyerleri ya kendi iş güvenliği
Uzmanı Yada osgb tarafından ki yetkilendirilmiş kuruluş der
Eğitim alabiliyor çalışanlarına.eğer 1-2 günlük sigorta olursanız o süre zarfında eğitim olayını da çözebilirsiniz ,
Sigortadan kastım oydu
Yoksa risk değerlendirmesi ve acil eylem planı hazırlanmasında sigorta diye bir şart yoktur

ismet.clc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İsmet bey
Sigorta olayını eğitim için belirtmiştim.işyerleri ya kendi iş güvenliği
Uzmanı Yada osgb tarafından ki yetkilendirilmiş kuruluş der
Eğitim alabiliyor çalışanlarına.eğer 1-2 günlük sigorta olursanız o süre zarfında eğitim olayını da çözebilirsiniz ,
Sigortadan kastım oydu
Yoksa risk değerlendirmesi ve acil eylem planı hazırlanmasında sigorta diye bir şart yoktur

Hizmet sonrası fatura kesebiliyormuyuz? Bazı forumlarda serbest çalışanların fatura kesemeyecekleri söyleniyor....

emine ber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Risk değerlendirme işlemlerinde isgkatip kullanımına gerek yoktur.
Ancak İSGKATİP üzerinden işletme sizi seçerse onun uzmanı olduğunuz için eğitimde dahil diğer çalışmaları rahat yürütebilirsiniz.
Yoksa diğer şekilde risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını yaparsınız verdiğiniz eğitimin de geçerli sayılabilmesi için işletmenin 1-2 günde olsa sigortalı çalışanı olmanız yeterli olacaktır.
sorularımın kusuruna bakmayın yazılanları okuyarak kafam çok karıştı.Sigortalı olursak fatura olayı da olmayacak değil mi?Anladığımı söyle özetleyeyim ve netleştirinizlütfen:
10dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde risk analizi,acil durum 1-2 gün sigortalı olacağız,faturaya da gerek yok.İmza atacağız
10dan az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde isg katip girişi ve sigorta olacak.

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
10dan az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde isg katip girişi ve sigorta olacak.
demişsiniz çok tehlikeli yerde İSG-KATİP size onay vermez.

emine ber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
demişsiniz çok tehlikeli yerde İSG-KATİP size onay vermez.
Hakan Bey c sınıfı uzmana tehlikeli yerde isg-katip onay veriyor değil mi?

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
30 Haziran 2015' e kadar verir. (Değişmez ise)

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sadece risk değerlendirmesi için gerek yoktur. Ancak risk değerlendirmesi bir paket olarak algılanmalı. Sonuçta işverenlerin çoğunun bu konuda bilgisi yoktur.Risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını yapmanız durumunda işverenin diğer yükümlülüğü olan eğitim konusu açıkta kalmış olur.Amacımız işimizi sağlıklı yapmak ve işveren içinde sorun olmamasını sağlamaksa eğitim konusunda bu yolla çözüm sağlanabiliyor.
Yoksa risk değerlendirmesi için sigorta şartı yoktur.
Yönetmelik İŞVEREN yapar YADA yaptırır der.
Bazen işverenler sigortaya sıcak bakmıyor fatura istemeyen bile oluyor bu durumda sadece risk analizi ve acil eylem planımı yapmamız gerekiyor, sigorta olmadığından dolayı eğitim sertifikası çıkartmamıza gerek yok mu yani ?

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
İleride olası Müfettiş denetiminde sıkıntı yaşamamak ve hizmet vermiş olduğunuz işletmeye mahcup olmamak için yapmış olduğunuz risk analizi, acil durum eylem planı ve İSG kapsamındaki gerekli eğitimleri verdiğiniz süreler için SGK' lı olun ki atmış olduğunuz imzanızın geçerliliği olsun. Bu arada tehlike sınıfına göre belgeniz de uygun olsun.

Guzin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
eminim yeni uzman olan arkadaşlardan bir çoğu osgb lere iş başvurusunda bulunduklarında hayal kırıklığına uğradılar ve osg de risk alacağıma kendi şahsıma bireysel çalışırım hem kafam da rahat olur, diye düşündüler, ancak bilgimiz eksik ve zamanımız kısıtlı burada benim kafama takılan soruları deneyimli arkadaşlarımızın yardımlarıyla çözmeyi düşünüyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1. az tehlikeli sınıfta 35 personelli firmaya kısmi zamanlı sözleşme yaptığımda iş yeri hekimi gerekli mi
2. 3 personelli tehlikeli sınıftaki firmaya iş yeri hekimi gerekli mi gerekli ise bireysel çalıştığım için hekimi nereden tedarik etmem gerekiyor,
3.kendim danışmanlık firması kursam iş güvenliği uzmanlığı hizmeti versem, müşterilerimdeki meşakkatli iş olan kısmi süreli sigorta işleminden kurtulabilirmiyim, eğer kurtuluyorsam kendi sigortam isgkatipte nasıl işler,

yaşadığınız şehirde bireysel olarak çalışan hekimler vardır mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. böylelikle işi kaçırmamış olursunuz.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bazen işverenler sigortaya sıcak bakmıyor fatura istemeyen bile oluyor bu durumda sadece risk analizi ve acil eylem planımı yapmamız gerekiyor, sigorta olmadığından dolayı eğitim sertifikası çıkartmamıza gerek yok mu yani ?
Eğitim ile ilgili yönetmeliğe bakarsanız ( çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usulleri hakkında )

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Eğitim ya işverenin uzmanı tarafından yada yetkilendirilmiş kuruluş ( osgb ) tarafından verilebilmektedir. Eğer sigorta olursanız verdiğiniz eğitim geçerli olur.Eğer sigorta yaptıramıyorsanız verdiğiniz eğitim geçersiz sayılır.

Hasan Yaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
fatih Bey,

Şahıs firmam var hizmet vereceğim firmalar fatura kesebilirmiyim ? Şayet kesebiliyorsam gene sigortalı olmam gerekirmi 1-2 gün ?
şahıs firması ile çalışma şekli diye bir olay yok. fatura, serbest meslek makbuzu vs. gibi belgeler ile bu iş yapılmış sayılmaz. bu işin iki yolu var. ya kısmi süreli iş sözleşmesi ile işyerinin çalışanı olacaksınız ya da osgb bünyesinde görevlendirilerek iş yerlerine hizmet vereceksiniz. başka yolu yok.

emine ber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG KATİP C sınıfı uzmanlara az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde onay verir sadece çok tehlikelide vermez
pardon bir soru daha:isg katipe risk değerlendirme için giriş yaptığımızda günü biz mi belirliyoruz?bittikten sonra sözleşme iptali nasıl gerçekleşiyor?

hserap

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Calısan sayısı<50 Az tehlikeli sınıfta ise;
Bireysel isg uzmanı olarak calışmak için;
Verecegimiz eğitimin gecerli olabilmesi icin işyerinin isg uzmanı olmamız gerekiyor.
Bunun icin de işveren tarafından 1 ya da 2 gun( 2 gun olmalı aslında sanırım) sigortalı calışanı oluyoruz. isg katip uzerinden sözleşme yapılıyor. Eğitim sertifikalarına da tarih olarak sözleşme tarihini yazıyoruz. Calışanı olunca da Risk degerlendirmesi ve acil durum planı icin fatura kesemeye gerek kalmiyor.
D/Y?

Egitim 3 yılda 8 saat olduguna gore 1 gun eğitim icin 2. gun de diğerleri icin uygun olabilir.
D/Y?

Eğitim ve digerlerini sunduktan sonra da isg katipten sözleşme pital edilir.
D/Y?

hserap

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
calışan sayısı<50 az tehlikeli icin uzmanlık vermiyoruz.
Sadece rd,adp ve eğitim.

bahtiyar çapan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhabalar benım sorularım olacaktı biz sözleşmeyi kağıt üzerinde yapıp genel müdürlüğe işveren göndermesi gerekiyormus.doğrumudur bu sözleşmyı nassıl yapmalıyız bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bahtiyar BEY
İSG KATİP üzerinden uzman seçimi gerçekleşmektedir. Yapılan sözleşmenin çıktısı alınarak işyerinde dosyasına konulmaktadır. Bakanlığa sözleşme gönderilmiyor. Bakanlık isgkatip üzerinden takibini yapıyor

bahtiyar çapan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bahtiyar BEY
İSG KATİP üzerinden uzman seçimi gerçekleşmektedir. Yapılan sözleşmenin çıktısı alınarak işyerinde dosyasına konulmaktadır. Bakanlığa sözleşme gönderilmiyor. Bakanlık isgkatip üzerinden takibini yapıyor
Fatih Bey
uzman secimi nasıl oluyor ?verdiğinız bılgıler için tesekkurlr

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bahtiyar Bey
Uzman seçimi isg katip üzerinden olmaktadır.
İşveren-işveren girişi yaparak uzmanı seçiyor.
uzman da uzman girişi ile sözleşmeyi onaylıyor.
Bu kadar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.