Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında aliihsanov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ismet.clc

ismet.clc TÜİSAG Üyesi

fatih Bey,

Şahıs firmam var hizmet vereceğim firmalar fatura kesebilirmiyim ? Şayet kesebiliyorsam gene sigortalı olmam gerekirmi 1-2 gün ?

2. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

İsmet bey
    Sigorta olayını eğitim için belirtmiştim.işyerleri ya kendi iş güvenliği
    Uzmanı Yada OSGB tarafından ki yetkilendirilmiş kuruluş der
    Eğitim alabiliyor çalışanlarına.eğer 1-2 günlük sigorta olursanız o süre zarfında eğitim olayını da çözebilirsiniz ,
    Sigortadan kastım oydu
    Yoksa risk değerlendirmesi ve acil eylem planı hazırlanmasında sigorta diye bir şart yoktur

3. ismet.clc

ismet.clc TÜİSAG Üyesi

Hizmet sonrası fatura kesebiliyormuyuz? Bazı forumlarda serbest çalışanların fatura kesemeyecekleri söyleniyor....

4. emine ber

emine ber TÜİSAG Üyesi

sorularımın kusuruna bakmayın yazılanları okuyarak kafam çok karıştı.Sigortalı olursak fatura olayı da olmayacak değil mi?Anladığımı söyle özetleyeyim ve netleştirinizlütfen:
    10dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde risk analizi,acil durum 1-2 gün sigortalı olacağız,faturaya da gerek yok.İmza atacağız
    10dan az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde isg katip girişi ve sigorta olacak.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hakan BARTIN

Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

10dan az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde isg katip girişi ve sigorta olacak.
    demişsiniz çok tehlikeli yerde İSG-KATİP size onay vermez.

6. emine ber

emine ber TÜİSAG Üyesi

Hakan Bey c sınıfı uzmana tehlikeli yerde isg-katip onay veriyor değil mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Hakan BARTIN

30 Haziran 2015' e kadar verir. (Değişmez ise)

8. Burak Mert ÇAĞLAR

Burak Mert ÇAĞLAR TÜİSAG Üyesi

İSG KATİP C sınıfı uzmanlara az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde onay verir sadece çok tehlikelide vermez

9. Burak Mert ÇAĞLAR

Burak Mert ÇAĞLAR TÜİSAG Üyesi

Bazen işverenler sigortaya sıcak bakmıyor fatura istemeyen bile oluyor bu durumda sadece risk analizi ve acil eylem planımı yapmamız gerekiyor, sigorta olmadığından dolayı eğitim sertifikası çıkartmamıza gerek yok mu yani ?

10. Hakan BARTIN

İleride olası Müfettiş denetiminde sıkıntı yaşamamak ve hizmet vermiş olduğunuz işletmeye mahcup olmamak için yapmış olduğunuz risk analizi, acil durum eylem planı ve İSG kapsamındaki gerekli eğitimleri verdiğiniz süreler için SGK' lı olun ki atmış olduğunuz imzanızın geçerliliği olsun. Bu arada tehlike sınıfına göre belgeniz de uygun olsun.

11. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

yaşadığınız şehirde bireysel olarak çalışan hekimler vardır mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. böylelikle işi kaçırmamış olursunuz.

12. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Eğitim ile ilgili yönetmeliğe bakarsanız ( çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usulleri hakkında )

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 –
    (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Eğitim ya işverenin uzmanı tarafından yada yetkilendirilmiş kuruluş ( OSGB ) tarafından verilebilmektedir. Eğer sigorta olursanız verdiğiniz eğitim geçerli olur.Eğer sigorta yaptıramıyorsanız verdiğiniz eğitim geçersiz sayılır.

13. Hasan Yaya

Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

şahıs firması ile çalışma şekli diye bir olay yok. fatura, serbest meslek makbuzu vs. gibi belgeler ile bu iş yapılmış sayılmaz. bu işin iki yolu var. ya kısmi süreli iş sözleşmesi ile işyerinin çalışanı olacaksınız ya da OSGB bünyesinde görevlendirilerek iş yerlerine hizmet vereceksiniz. başka yolu yok.

14. emine ber

emine ber TÜİSAG Üyesi

pardon bir soru daha:isg katipe risk değerlendirme için giriş yaptığımızda günü biz mi belirliyoruz?bittikten sonra sözleşme iptali nasıl gerçekleşiyor?

15. hserap

hserap TÜİSAG Üyesi

Calısan sayısı<50 Az tehlikeli sınıfta ise;
    Bireysel isg uzmanı olarak calışmak için;
    Verecegimiz eğitimin gecerli olabilmesi icin işyerinin isg uzmanı olmamız gerekiyor.
    Bunun icin de işveren tarafından 1 ya da 2 gun( 2 gun olmalı aslında sanırım) sigortalı calışanı oluyoruz. isg katip uzerinden sözleşme yapılıyor. Eğitim sertifikalarına da tarih olarak sözleşme tarihini yazıyoruz. Calışanı olunca da Risk degerlendirmesi ve acil durum planı icin fatura kesemeye gerek kalmiyor.
    D/Y?

Egitim 3 yılda 8 saat olduguna gore 1 gun eğitim icin 2. gun de diğerleri icin uygun olabilir.
    D/Y?

Eğitim ve digerlerini sunduktan sonra da isg katipten sözleşme pital edilir.
    D/Y?

16. hserap

hserap TÜİSAG Üyesi

calışan sayısı<50 az tehlikeli icin uzmanlık vermiyoruz.
    Sadece rd,adp ve eğitim.

17. bahtiyar çapan

bahtiyar çapan TÜİSAG Üyesi

merhabalar benım sorularım olacaktı biz sözleşmeyi kağıt üzerinde yapıp genel müdürlüğe işveren göndermesi gerekiyormus.doğrumudur bu sözleşmyı nassıl yapmalıyız bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

18. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Bahtiyar BEY
    İSG KATİP üzerinden uzman seçimi gerçekleşmektedir. Yapılan sözleşmenin çıktısı alınarak işyerinde dosyasına konulmaktadır. Bakanlığa sözleşme gönderilmiyor. Bakanlık isgkatip üzerinden takibini yapıyor

19. bahtiyar çapan

bahtiyar çapan TÜİSAG Üyesi

Fatih Bey
    uzman secimi nasıl oluyor ?verdiğinız bılgıler için tesekkurlr

20. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Bahtiyar Bey
    Uzman seçimi isg katip üzerinden olmaktadır.
    İşveren-işveren girişi yaparak uzmanı seçiyor.
    uzman da uzman girişi ile sözleşmeyi onaylıyor.
    Bu kadar

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica