Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba ,
ben de 40 kişilik bir mağazayayla sözleşme yapıcam .
acaba doğru mu yapıyorum diye sormak istedim:
risk analizi, tahliye planı ve acil eylem planı yapıcam.Eğitim de vericem .sadece eğitim verdiğim gün sgk girişi ve sözleşme( isg katipten ) yapmamız yeterli galiba.risk analizi sırasında isg katipe giriş yapmış olmam gerek değil mi?
Az tehlikeli yer sanırım.En az 2 gün sigortalı görünün.Kişi sayısını da baz alarak eğitimlerin saatini hesaplayın ki sorun çıkmasın.Yani 8 saat+ (kişix8dk),belki de 3 gün olacak.Ben sigortalı göründüğüm zamanlar içinde risk analizi ve acil durum planını da yapıyorum.

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Az tehlikeli yer sanırım.En az 2 gün sigortalı görünün.Kişi sayısını da baz alarak eğitimlerin saatini hesaplayın ki sorun çıkmasın.Yani 8 saat+ (kişix8dk),belki de 3 gün olacak.Ben sigortalı göründüğüm zamanlar içinde risk analizi ve acil durum planını da yapıyorum.

Yani toplam da 8 saat + (40*8/60) dk mı kişi başı eğitim süresi...mi ?
anlayamadım ben toplam da 8 saat/kişi planlıyordum .
sigortalı görüneceğim gün (cumartesileri gideceğim ), nasıl olacak peki ?

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kişi başı x 8 dk hesabında bir yanlışlık var sanırım minimum 2 gün sigortalı gösterin yeterli olacaktır açıkcası 3 güne gerek kalmıyor ancak yaptırabiliyorsanız isterseniz 30 günlük sigorta gösterin kimse niye 30 gün demez

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kişi başı x 8 dk hesabında bir yanlışlık var sanırım minimum 2 gün sigortalı gösterin yeterli olacaktır açıkcası 3 güne gerek kalmıyor ancak yaptırabiliyorsanız isterseniz 30 günlük sigorta gösterin kimse niye 30 gün demez
8 saatlik eğitim ayrı, kişi başı 8 er dakika ayrı. Yani 8 saat eğitim sürecek diğerlerine kişi başı 8 er dakika iş ile ilgili sıkıntıları, önerileri vs. ayrılacak.Yönetmelikten onu anlıyorum ve öyle yapıyorum ben arkadaşlar.

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki eğitime katılım belgesinde süreyi ne kadar belirtmemiz gerekiyor

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
8 saatlik eğitim ayrı, kişi başı 8 er dakika ayrı. Yani 8 saat eğitim sürecek diğerlerine kişi başı 8 er dakika iş ile ilgili sıkıntıları, önerileri vs. ayrılacak.Yönetmelikten onu anlıyorum ve öyle yapıyorum ben arkadaşlar.
3 Yılda 8 saat eğitim ayda 6 dakika az tehlikelide yani ayda 4 saat yeterli bence ama 3 yılda 8 saat eğitimide eklersek yılda 3 saat aydada 30 dakika toplamda ayda 4,5 saat yapar bir günlük sigorta yeterli

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bazı arkadaşlar yaptırabiliyorsan 30 gün sigorta yaptır demiş kişisel çalışan OSGB' den daha maliyetli olursa piyasada tutunabilir mi sizce

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bazı arkadaşlar yaptırabiliyorsan 30 gün sigorta yaptır demiş kişisel çalışan OSGB' den daha maliyetli olursa piyasada tutunabilir mi sizce
bireysel çalışma osgb den maliyetli olmaz diye düşünüyorum

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 Yılda 8 saat eğitim ayda 6 dakika az tehlikelide yani ayda 4 saat yeterli bence ama 3 yılda 8 saat eğitimide eklersek yılda 3 saat aydada 30 dakika toplamda ayda 4,5 saat yapar bir günlük sigorta yeterli
fakat uzman bulundurma zorunluluğu olmadığı için az tehlikeli, bir ayda hepsi verilecek çıkılacak.yıla bölmeye gerek yok ki...sekizer saatlik eğitim alınacak ve 3 yıl geçerli olacak .butun bu yorumlardan bunu anlıyorum...

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşalar bi konuda kafam karıştı. Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri kişi başı 8 saatlik eğitimi almak zorunda mı ?
Şundan dolayı sordum. Az tehlikeli sınıftakilerin isg hizmeti alma zorunluluğu 2016 Temmuz da başlayacak. Bu tür işyerlerine 2 saatlik genel isg konuları eğitimi verilse yeterli olmaz mı. Bir de bu eğitimlerin ücretlerini nasıl belirliyorsunuz.
8 saatlik Eğitim ... TL
12 saatlik Eğitim ... TL
16 saatlik Eğitim ... TL

Ben genelde fiyat verirken bunları dahil etmiyorum fiyata. Siz nasıl yapıyorsunuz acaba ?

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşalar bi konuda kafam karıştı. Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri kişi başı 8 saatlik eğitimi almak zorunda mı ?
Şundan dolayı sordum. Az tehlikeli sınıftakilerin isg hizmeti alma zorunluluğu 2016 Temmuz da başlayacak. Bu tür işyerlerine 2 saatlik genel isg konuları eğitimi verilse yeterli olmaz mı. Bir de bu eğitimlerin ücretlerini nasıl belirliyorsunuz.
8 saatlik Eğitim ... TL
12 saatlik Eğitim ... TL
16 saatlik Eğitim ... TL

Ben genelde fiyat verirken bunları dahil etmiyorum fiyata. Siz nasıl yapıyorsunuz acaba ?
ben pazarlığa açık fiyat belirliyorum.biraysel olarak çalışıyorum ama osgblerle yakın fiyata çalışmaya çalışıyorum.işyerini kaybetmemek adına.
ayrıca az tehlikeliler risk analizi acil eylem planı ve eğitimi almak zorunda.fakat 2016 dan sonra sürekli uzman bulundurmak zorunluluğu başlıyor.bulundurma ayrı, hizmeti almak bir seferlik ayrı ...

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
açık fiyat derken kaç gibi yapıyorsunuz. Sözlemenizde bi sakınca yoksa sevinirim. Bende fiyatlardan dolayı iş kaçırmak istemiyorum. İnsanlar gittikten sonra bir daha dönüş yapmıyorlar.

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yanlış anlaşılma olmasın ancak bu 8 dakika hesabını neye göre yaptınız aydınlatırsanız benide sevinirim. Yada hangi yönetmelikte geçiyor ben gözden kaçırmış olabilirim

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yanlış anlaşılma olmasın ancak bu 8 dakika hesabını neye göre yaptınız aydınlatırsanız benide sevinirim. Yada hangi yönetmelikte geçiyor ben gözden kaçırmış olabilirim
ben de burda bir arkadaştan öğrendim.ben de bilmiyordum.o yüzden kafam karıştı.

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
az tehlikeli çalışan başına 6 dakika 3 yılda 8 saat eğitim
tehlikeli çalışan başına 8 dakika 2 yılda 12 saat eğitim
çok tehlikeli çalışan başına 12 dakika yılda 16 saat eğitim
durum budur. Hesaplamalar buna göre yapılmalı yinede yanlışım varsa düzeltilirse sevinirim.
Arkadaşlar risk analizi yaparken sigortalı olmuyorsanız ücreti alırken herhangi bir gider pusulası falanda kullanmıyorsunuz anladığım kadarıyla doğrumudur?
2. sorumsa risk analizlerinde artık iş yeri hekimide imzası gerekiyor diye biliyorum bu işi nasıl hallediyorsunuz?
aşağıdaki kısmı yönetmelikten aldım
MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.,
MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sorularım sadece bilgi almak amaçlıdır yardımcı olan olursa sevinirim çünkü bende bu işi bireysel yapmak istiyorum

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
8 saatlik Eğitim ... TL
12 saatlik Eğitim ... TL
16 saatlik Eğitim ... TL

Sayın MÜNZA,

Kafanız karıştığında yönetmelikleri okumanızı tavsiye ederim. Buraya soru sordukça inanın kafanız daha çok karışır.
Ve ayrıca sorunuza ve sonrasında belgenize baktım. Şaka bir soru diye düşündüm.

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sorularım sadece bilgi almak amaçlıdır yardımcı olan olursa sevinirim çünkü bende bu işi bireysel yapmak istiyorum
evet ben sizi anlıyorum.benim de amacım bilgi almak .ama bazı arkadaşlar bu tarz paylaşımları A sınıfı olmaya yakıştıramıyor ...üzüldüm yani.sağlam adımlarla ilerleyelim diye burda birbirimize soruyoruz. Yalan yanlış iş yapmayalım diye...

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
az tehlikeli çalışan başına 6 dakika 3 yılda 8 saat eğitim
tehlikeli çalışan başına 8 dakika 2 yılda 12 saat eğitim
çok tehlikeli çalışan başına 12 dakika yılda 16 saat eğitim
durum budur. Hesaplamalar buna göre yapılmalı yinede yanlışım varsa düzeltilirse sevinirim.
Arkadaşlar risk analizi yaparken sigortalı olmuyorsanız ücreti alırken herhangi bir gider pusulası falanda kullanmıyorsunuz anladığım kadarıyla doğrumudur?
2. sorumsa risk analizlerinde artık iş yeri hekimide imzası gerekiyor diye biliyorum bu işi nasıl hallediyorsunuz?
aşağıdaki kısmı yönetmelikten aldım
MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.,
MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.
Bilgi için teşekkürler ifade ettiğiniz şeyi anladım ancak 8 dk değil 6 dk olacak kafam ondan karıştı. Yani 8 saat eğitim veriliyorsa 8 dk nasıl hizmet veriliyor diye düşünüyordum. Az tehlikeli sınıfta uzman bulundurma zorunluluğu başlamadığı için bu 6 dk yı risk değerlendirmesine katmak gerekmez. Nihayetinde siz bu değerlendirmeyi dışarıdan destek alacakta gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Eğitim verirken hekimin anlatması gereken konular var. Risk değerlendirmesini hekim olmadan yapabilirsiniz ancak eğitimi 8 saat verdim desenizde yasal olarak eksik kalır çünkü hijyen ilk yardım vb konuları hekimin anlatması gerekecektir. Durum bundan ibaret

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
gerçekten burada bildiğimi de karıştırdım. açıp yönetmeliği okumak kesinlikle daha doğru...herkese teşekkürler...Kolay gelsin..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.