Soru Bireysel Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında vuralguzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. emrozgr

emrozgr TÜİSAG Üyesi

Bu arada bu 81 Tl değil 83,9 TL.
    2.517 TL isg uzmanının brüt sgk primi. 30'a bölerseniz 83,9 tl yapar. Yani işverenler sizi asgari ücretten sigortalayamaz 1 gün için 83,9 tl üzerinden sigortalar. daha yüksek yapabilir bu ona kalmış :) Meslek kodumuzu muhasebecilier sisteme işlediğinde almamız gereken taban rakam bu işveren bunun altında bir rakam yatırırsa başı belaya girer..

2. efsun

efsun TÜİSAG Üyesi

Aynen demek isteğim buydu arkadaşlar. İlla git bir OSGB' nin boyundurluğu altına gir diyorlar. Bir de Muhasebeciler bizim işimize müdahale etmeyi ulvi görev olarak üstlendiler. Firmanın biriyle anlaşacağım. Muhasebecileri; sgk ödemesi olmaz, hizmet alınan yer işyerine çok yakın olmalıymış, denetim anında uzman orada olmalıymış vs. vs. bir sürü olur olmaz şeyi ortaya atmış. İşimiz zaten çok zor, daha da zorlaştırmak için herşeyi yapıyorlar.

3. efsun

efsun TÜİSAG Üyesi

evet evet 83,9 tl , bugünkü son konuştuğum muhasebeci 81 tl demişti.( kabaca hesaplamış sanırım.)

4. efsun

efsun TÜİSAG Üyesi

Umarım. Bekliyoruz. İşi biz yapıyoruz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

işveren uzman ve hekim adına 1 günlük sigorta girişi yapsa yeterlidir.

6. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

işveren uzman ve hekim adına 1 günlük sigorta girişi yapsa yeterlidir.15 tl bir ücreti var uzman için
    ne olacak devlet yanında 2 kişi olan bir esnafa sen isg uzmanına neden sigorta primini asgari ücretten yatırdın mı diyecek

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

işveren uzman ve hekim adına 1 günlük sigorta girişi yapsa yeterlidir.15 tl bir ücreti var uzman için
    ne olacak devlet yanında 2 kişi olan bir esnafa sen isg uzmanına neden sigorta primini asgari ücretten yatırdın mı diyecek
    asgari ücretten de yatırılabilir diye düşünüyorum

8. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

evet arkadaşlar cevap verirmisiniz.neden bu şekilde zorluyorsunuz.15 tl yatırması yeterli olmalı.Bireysel başka şekilde iş yapamaz.Bir kere bu parayı esnaftan almak kolay değil.

9. emrozgr

emrozgr TÜİSAG Üyesi

Uzman, Otomasyonda direk göze çarpacağı için sıkıntı yaşayabilirler. Muhasebeciler de bu konuda uyarıldı ve meslek kodlarının taban fiyatının altında sgk girişi olmasın diye uyarıldı ve ciddi cezalar var. Ama sende haklısın 3 kişinin çalıştığı bir işletmeye kimse gidip sen asgari ücretten nasıl uzmana pirim yatırırsın dememeli. Ayrıca uzman olarak ben asgari ücretle çalışıyorum dedikten sonra kimse bir şey iddia edememeli o da ayrı konu...

10. emrozgr

emrozgr TÜİSAG Üyesi

Bu arada sgk pirimi asgari ücretten yatan uzmanlar var. Bu uzmanın değil işverenin alacağı bir risk.

11. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

seni anlıyorum da bunu esnafa anlatamazsın.esnaf kirasını zor öderken uzman için 83,9tl hekim için .....şu kadar yatırırsa işin içinden çıkılmaz diye düşünüyorum.

12. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

ayrıca bunu yönetmelik çıkarken gözden kaçırdılar.biliyorsunuz ki taslakta hizmet sunucu olarak bireysel çalışanlar yoktu.Ancak sonradan bireyselleri de dahil ettiler.Bu arada bende bireysel hizmet veriyorum.

13. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

şimdi özet olarak şöyle söylenebilir mi?
    asgari ücretten 1 günlük sgk primi 15 TL
    uzman olarak 2.517 aylıktan 1 günlük sgk primi 83.9 TL
    doğru mudur?

14. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

uzman kardeşim senin bireysel dediğin çalışma kanunun çıkışında var. Kanunda nasıl geçiyor ? Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanlık belgesi olanları görevlendirir der. Kısmi sözleşmeylede sen o iş yerinin çalışanları arasından oluyorsun. Sonra başka bir iş yerine gidiyor çalışan sayısına göre yine kısmi sözleşme yapıyor ve o iş yerinin de çalışanları arasından oluyorsun...:)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş
    sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları
    arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve
    güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde,
    tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Hasan Yaya bu yazıya teşekkür etti.
  15. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

ayrıca bunu yönetmelik çıkarken gözden kaçırdılar.biliyorsunuz ki taslakta hizmet sunucu olarak bireysel çalışanlar yoktu.Ancak sonradan bireyselleri de dahil ettiler.Bu arada bende bireysel hizmet veriyorum.
    doğrudur

16. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlardiyelim mi bireysel olarak işyerinde çalışmaya başladık. İşgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olarak. Sigortalı başladığımız bu işyerinde diğer sağlık personelide olması zorunlu mu?. Yani işyeri hekimi olduğunda şu sayıdan az olursa diğer sağlık personeli çalışmasına gerek yok gibi birşey var mı. Yukarıdaki yazıları okudum ama diğer sağlık personelinden pek bahsedilmiyor. İşyerinde işyeri hekimi varken diğer sağlık personeline ihtiyaç varmı. Birde bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Diğer sağlık personeli kimlerden olabilir. Mesela Sağlık meslek lisesi mezunu bu işi yapabiliyorlar mı?

Emrozgr Bey siz bi işyeri hekimini ve diğer sağlık personeli işini nasıl çözdünüz.
    Siz mi ayarladınız işyeri hekimini ve diğer sağlık personelini, yoksa işveren mi buldu. piyasada işverenler pek kendileri bulmaya uğraşmazlar. Bütün işleri bizden beklerler.

17. Hasan Yaya

Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

yanlıştır.
    günlük gelir ile sigorta primini birbirine karıştırıyorsunuz. 83,9 TL iş güvenliği uzmanının en düşük günlük geliri olarak belirlenen rakamdır. bu rakamın belirli oranı üzerinden SGK primi ödenir ki bu da sizin dediğiniz 15 TL civarında olur. Yani 1 günlük sigorta için SGK ya 83,9 TL ödenmez. Öyle olsa tam zamanlı uzmanların sadece SGK primi 2500 TL tutar ki ne kadar mantıksız olduğunu anladınız sanırım.

18. vuralguzel

vuralguzel TÜİSAG Üyesi

İş yeri uzmanı ve hekimi için günlük 200TL sigorta+bu ikiliye ödenecek aylık ücret... Minimum 350TL. Devlette haydi kişi başı yaklaşık 15TL destek veriyor(1-9 arası çalışanı olanlara) aylık bu gariban esnaftan 300TL extradan çıkacak öyle mi.. Bu pratikte mümkün değildir. Bu yasanın bu şekilde uygulamaya konması mümkün olamaz. Birde extraları var bunun.... Ben bu şartlarla esnafın kapısını çalamam şahsen, adam dövse haklı......

Haydi bizi asgari ücretten 15TL ile kurtardı bunu doktora yapabilir mi?

19. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

farklı konulardan bahsettiğimizi düşünüyorum.benim bahsettiğim isg hizmetlerinin desteklenmesi yönet.

20. emrozgr

emrozgr TÜİSAG Üyesi

Hasan bey doğrudur. 83,9 tl üzerinden min. günlük maaşı yatar. İşverenin günlük sgk maliyeti 83.9 dur. SGK pirimi dediğiniz miktarlara tekabul eder.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica