Bireysel Iş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

serbest meslek erbabı olmayı unutma ama .sonuçta vergilendireceksin.Ocak itibarıyla 50 altı tehlikeli ve çok tehlikeli başladığından hekim bul kendine.

2. fundasakal

fundasakal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar deneyimli uzmanların bilgisine ihtiyacım var;
    1)ben az tehlikeli bir sınıfta 1-2 çalışanı olan iş yerlerine risk analizi, adp ve eğitim vermek için anlaştım.ben bireysel çalışıyorum firma yada OSGB de değilim işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme imzaladım.ancak şunu düşünüyorum benim sigorta primim için muhasebecileriyle görüşüp sözleşme yaptığımız tarihdemi primimi yatırmasını söyleyecez. bu işleyiş nasıl olacak bilgilendirirmisiniz?
    2)isg katipteki sözleşme de aylık çalışma saati kısmına çalışan sayısına göremi saati belirleyip yazacaz.
    3)risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir işyeri için ,hekim imzası şartmı?

cevaplandırabilirseniz sevinirim? tşk.

3. SEÇKİN USTABAŞ

SEÇKİN USTABAŞ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bireysel olarak kismi zamanlı herkes çalışabilir.Uzman ,hekim ikise de bağımsız kısmi zamanlı çalışabilir.Çalıştığınız iş yeri sizin sigortanızı kısmı zamanlı yatırır.Buda işverene yüksek maliyet göstermez.Muhasebede belli olan birşey var.Çalışanın çalıştığı saat kadar sigortasını yatırabilir.Buda bizim kısmı zamanlı çalışabileceğimizi gösteriyor.Bunu bakanlıktan emekli bir A sınıfı uzmana sorduk hiç bir sakınca olmayacağını hatta bu şekilde çalıştıklarını söyledi.Malum 01.01.2016 da fiyatlar değişeceğinden ortalama 2-2.5 kat artacağından işverenlere bireysel olarak çalıştığımızda maliyet düşüklüğü olacaktır.ben bunun alt yapısını oluşturuyorum ve bireysel bir iş yeri hekimi buldum .01.01.2016 dan sonra bireysel olarak iş yer hekimi ile beraber çalışacağız.Kolay gelsin

4. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

serbest meslek kazancına tabi olmazsın
    sözleşme yaptığın yerlerin sigortalısı olursun
    maksimum çalışma saatini dolduruncaya kadar işyerleriyle sözleşme yapabilirsin
    sayı sınırlaması olmaz

vergi, bağkur, muhasebe, makbuz kesmek zorundasın diyenlere aldanma.
    ya OSGB bünyesinde yada her işyerinin sigortalısı olarak bu hizmeti sunarsın/sunmak zorundasın.
    makbuz fatura verecem diyorsan OSGB prosedürlerini yerine getirip OSGB patronu olman gerekir, aksi halde bireysel çalışıpta fatura kesemezsin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 19 Ağustos 2015
  5. çağıl

çağıl TÜİSAG Üyesi

Seçkin bey bireysel uzmanlıkta hekimin sigortasını siz mi ödüyorsunuz (kendi danışmanlık hizmeti bağkur varsa)

SEÇKİN USTABAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  6. SEÇKİN USTABAŞ

SEÇKİN USTABAŞ TÜİSAG Üyesi

işverenden sigortalı olduğu için işveren ödüyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ilker1

ilker1 TÜİSAG Üyesi

seçkin bey benimde bir sorum olacak. bakmakta oldugum ..... inşaat firmasının 10 farklı mahallede 10 farklı sicile sahip inşaati var. sistemden hepsine görevlendirme yapıp toplam süre kadar bir yerden sigorta yaptırsak yeterli oluyormu yoksa 10 inşaat içinde farklı sigorta yaptırmamız gerekiyormu.

8. baki karaman

baki karaman TÜİSAG Üyesi

Seçkin Beye sormuşsun ama bende cevabı bildiğimden katkım olsun istedim. Seçkin Bey ve Forma katkı sunanlara çok Teşekkür ederim ayrıca.

Bu İnşaat Firmasının Tüm işyerlerine işyeri numaralarına İSG KATİP den giriş yapmazsanız sadece giriş yaptıklarından sorumlu olursunuz. Diğer işyerleri bu hizmeti sağlamamış olacağından ceza da almış olur. Cevap Hepsine İşyeri numaraları farklı olduğundan İSG KATİP den giriş yapmak....

9. ilker1

ilker1 TÜİSAG Üyesi

cevabınız için teşekkür ederim. mesele katipten atama yapılıp yapılmaması değil, sigorta meselesi. tüm firmalara katipten atama yaptım diyelim sigortayı tüm firmalarda ayrı ayrımı yaptırmam gerek yoksa işveren aynı kişi veya firma olduğundan tüm inşaatlara yapılan atama süresi kadar tek yerde sigorta yaptırsam yeterlimi. tşk.

10. MEHMET AKSAN

MEHMET AKSAN TÜİSAG Üyesi

11. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

çalı
    çalışılan tüm işyerlerinden sigorta bildirilme zorunluluğu vardır. işveren aynı olsada her işyerinden ayrı ayrı çalışılan gün kadar bildirim yapılacak

12. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Bireysel çalışmalarda sigortalılık süresini nasıl hesaplıyorsunuz? Yani günlük çalışma süresini 7,5 (225/30) olarak mı almak gerekir, yoksa firma 8:00-18:00 arası çalışıyorsa günlük 10 saat üzerinden mi kısmi süreli sigortalı olunmalı?

13. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

her işyeri
    her işyerinden ayda kaç saat çalışıyorsan o günlüğe çevrilir. örnek 1. işyeri 20 saat olsun/7,5=3 gün
    2. işyeri 15 saat olsun/7,5 2 gün bu şekilde gider. toplam bildirilen gün sayısı 30 u geçebilir. illa 30 olacak diye bi kısıtlama söz konusu değil

misg bu yazıya teşekkür etti.
  14. baki karaman

baki karaman TÜİSAG Üyesi

Hangisi işyeri no dan İSG KATİP ten giriş yaparsan oraya hizmet vermiş oluyorsun. Bir işverenin 10 farklı işyeri nolu işyeri ile 10 farklı işyeri aynı gibi düşün.. Bakanlık bu işyerlerine fiili olarak gidildiğini henüz izleyebilecek teknolojiyi kullanamamakta.1 saat İSG KATİP ten giriş yaptığınız yere her ay gitmeniz yada karlı bir ay gitmeyip gitmiş göstermeniz sizin insiyafiyetinizde....

15. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Merhaba arkadaşlar.
    Forum kuralları gereği tamamı büyük harflerle yazılan mesajlar onaylanmamaktadır.
    Bilgilerinize...

baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica