Soru : Bireysel Olarak Uzmanlık Yaparken Eğitim Verebiliyor Muyuz?

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, edindiğim bir bilgiyi aktarayım size (eğitim yönetmeliğinin 13.maddesine göre)
bireysel olarak uzmanlık yaptığımızda eğitim verebilmek için mutlaka bir osgb ye imzalatmamız gerekiyormuş. böyle saçma bir şey olabilir mi?yardımınızı rica edeceğim.
konu başlığında verebiliyor muyuz dedim, elbette verebiliyoruz ancak geçerliliğinin olması için eğer tam zamanlı değilsen osgb ye onaylatmak gerekiyormuş.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yok öyle bişey...öyle olsaydı serbest çalışan ve bir işyerinin isgb deki iş güvenliği uzmanı olanların da eğitimi geçersiz olurdu...

asistoli

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tabiki verebilirsiniz, tutanaklala, çalışan ve işverene de imzalatır eğitiminizi verirsiniz.

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
eğitim yönetmeliğinin 13.maddesini okur musunuz arkadaşlar

sencer erşen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
arkadaşlar, edindiğim bir bilgiyi aktarayım size (eğitim yönetmeliğinin 13.maddesine göre)
bireysel olarak uzmanlık yaptığımızda eğitim verebilmek için mutlaka bir osgb ye imzalatmamız gerekiyormuş. böyle saçma bir şey olabilir mi?yardımınızı rica edeceğim.
konu başlığında verebiliyor muyuz dedim, elbette verebiliyoruz ancak geçerliliğinin olması için eğer tam zamanlı değilsen osgb ye onaylatmak gerekiyormuş.
katipten onay alıp işyerinden sigortalı olunca isg uzmanının yapabileceği herşeyi yaparsınız..

fyıldız

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
eğitim verdiğiniz işyerinde kısmi süreli sigortalı olursanız osgb'ye gerek yok

Tolga dalgic

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizim şirkete eğitime gelen uzman ile firmada kısmi süreli iş sözleşmesi yapılmadı.

Eğitim geçersiz midir?

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bizim şirkete eğitime gelen uzman ile firmada kısmi süreli iş sözleşmesi yapılmadı.

Eğitim geçersiz midir?
Yönetmelik maddelerine uygun değil. Yani size gelen uzman ne bir OSGB uzmanı ne de sizde 1-2 günlük dahi sigortası ödenmeyen bir uzman ise bunun verdiği eğitim yine söylüyorum yönetmeliğe göre geçersiz.

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kanun maddesi aşağıda ben onaylatma ile ilgili bir şey göremedim
eğitimler ile ilgili yapılması gerekenler
1 yıllık eğitim planı hazırlanması
2- tehlike sınıfına göre her ay belirli bir saat eğitim verilmesi
3 -eğitim tutanağı düzenlenip tüm çalışanlara imzalatılması
4 işveren ve eğitimi veren (isg uzmanı veya iş hekimi ) de imzalayacak
5 işveren imzalayacak
6 işçilerin özlük dosyalarına bir nüshası konulacak

MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

remzi gülbahar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
eğer herhangi bir işletmeye eğitim verilecek ise en azından bir gün sizi sigortalı göstermeli o şekilde olabilir . ve osgb ye gerek kalmaz o şekilde. ancak tabi işveren osgb den hizmet alabilir o zaman eğitimi veren iş güv. uzmanını sigortalatma gibi bi duruma gerek kalmaz.

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
farklı yönetmelikleremi bakıyoruz farklı eğitimdenmi bahsediyoruz.ısgu olarak bir yerde serbest çalışarak hizmet veriyorsak .
işçilerin aylık eğitimlerini verir.bir tutanak tutarak çalışanlarında imzalarını alırız. setifika vermemiz şart değil .
resmi gazete 28648 sayılıda eğitim yönetmeliği baz alınır.13, madde aşağıda
MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.