Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
banada öyle dediler ama işverenin risk analizi yapması için uzman olması gerekmezmi kafasına göre yapabiliyomu da ablam yapmış gibi olsun ki yani ben zaten para almıcam zaten de kafam karıştı fatura gerekiyo diyolar falan ya..

ablanın işyeri risk analizini yap. ablan yapmış gibi imzalasın zaten uzman zorunluluğu olmayan bir yer ise

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar işyerindeki uzman tabirine takılmışsınız. uzman zorunluluğu olmayan bir işyerinde bu tabirin bir anlamış yok.

baran aydemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ŞAHSİ OLARAK ÇALIŞIYOSUN PEKİ KDV OLAYLARINI NASIL AYARLIYORSUN YANİ DEVLETE OLAN VERGİYİ NEREYE YATIRIYORSUN? FATURAYI NASIL KESİYORSUN?
sadece risk degerlendrmesi ve acil durum eylem plani için mi veriyorsn bu fiyatlari?işçilere eğitim de veriyor musun

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bir konudan bahsedeyim . bir osgb şuan uzman bulundurma zorunluluğu olmayan bir firmaya nasıl hizmet veriyor. şöyle uzman sözleşmesi yapmıyor isgkatipten çünkü zorunluluk yok uzman imza atıyor fatura kesiliyor. bireysel çalışanlar nasıl çalışıyor uzman zorunluluğu olmadığı için isgkatipten sözleşme yapmıyor imza atıyor fatura kesiyor. bunlarda hata var mı ?

slmyrtts

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar sizlere birşey soracağım.bireysel olarak risk analizi yapabiliyormuyuz?

C

civiluzman

Guest
ayrıca aklıma gelmişken ben iş güvenliği uzmanı olarak görevim rehberlik etmek. Tamam rehberlik ettim. Mühendis olarak görevim oradaki riski maliyet/zaman vb girdileri göze alarak çözmek . Şimdi ben iş güvenliği uzmanı olarak mühendis kimliğime rehberlik edipte olayı çözdüğümde veya çözmediğimde iş güvenliği uzmanı ve mühendis kimliğim arasında müteselsil sorumluluk paylaştırılacak mı ? :D

slmyrtts

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir şey daha sorabilirmiyim size?ben şimdi bir osgb firmasında tam zamanlı çalısıyorum.Bir inşaatıın rısk analızı yapılcak.ben o inşattın risk analizini yapıp imzalayabilirmiyim?Yani kısacası ben c sınıfı uzmanım.çok tehlikeli yere bakıp rısk analızı yapılabilirmiyim?

cariere

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar sizlere birşey soracağım.bireysel olarak risk analizi yapabiliyormuyuz?
Bu konuyu tam açıklayabilir misiniz?

Birde mühendis olarak bir yerde çalışıp, 1 gün İş güvenliği uzmanı olarak primim yatarsa belge işletme süremi 3 yıl sonra doldurabilir miyim, yoksa 30 günlük mü gözükmem gerekiyor?

omerbb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre sadece iş güvenliği uzmanı ya da sadece işyeri hekiminin yaptığı risk analizi geçersizdir. Başını belaya sokmak isteyen varsa buyursun yapsın ama şunu bilin ki ilk denetimde müfettişler işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının bu çalışmada birlikte olduğunu görmek isteyecek. Yönetmeliği bir zahmet açıp okuyun bireysel düşünen uzmanlar

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre sadece iş güvenliği uzmanı ya da sadece işyeri hekiminin yaptığı risk analizi geçersizdir. Başını belaya sokmak isteyen varsa buyursun yapsın ama şunu bilin ki ilk denetimde müfettişler işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının bu çalışmada birlikte olduğunu görmek isteyecek. Yönetmeliği bir zahmet açıp okuyun bireysel düşünen uzmanlar

Uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu olmayan yerler için bu dediğiniz geçersiz. burada konuşulan yerler zaten zorunluluğu olmayan yerler. Uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu başlamış yerlerde zaten ikisi olmak zorunda. mevzuatı herkes okuyor bundan şüpheniz olmasın

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hOCAM 30 GÜN SİGORTANIZ YATIYORSA BAŞKA İŞ YAPAMAZSINIZ.
kim dedi bunu size lütfen araştırıp yazın! yok böyle bir şey :) Kaç gün sigortanız yatıyorsa yatsın hatta tavan puanı geçerseniz sigortadan prim parası bile alabilirsiniz :)))

İ

İsg Rehberim

Guest
Arkadaşlar merhaba;

Serbest meslek makbuzu almak için illa mali müşavir ile anlaşmam mı gerekiyor yoksa direkt vergi dairesine gidip başvuru yapıp alabiliyor muyum?

Desteklerinizi rica ederim.

Teşekkürler.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan yok mu :([/q

Aşağıdaki bilgiler sanırım işinize oldukça yarayacaktır sanırım.

Elektrik, su faturalarının yarısı da masraftan düşülecek!

Maliye Bakanlığı, giderek yaygınlaşan evini home ofis olarak kullananları sevindirecek bir karar aldı. Banka kredisiyle satın aldığı evini home ofis olarak kullananlar, faiz giderlerinin yarısını vergiden düşebilecek. Evin bakım, onarım, yakıt ve elektrik-su giderlerinin yarısı da aynı şekilde masraf olarak gösterilip vergiden indirilecek. Mülkü kendisine ait meskenin home ofis olarak kullanılması durumunda ayrıca evin yıpranmasından dolayı ayrılacak amortisman da her yıl vergiye esas kazançtan indirilebilecek.

Home ofiste çalışanların binek otomobillerinin yakıt, sigorta, tamir, bakım ve onarım masrafları da gider olarak gösterilerek kazançtan düşülebilecek. Serbest meslek kazancı sahiplerinin binek otomobillerinde bu haktan yararlanabilmeleri için otomobili envantere dâhil etmeleri yeterli olacak. Otomobilin değerinde yaşanacak azalma da her yıl vergiden indirilebilecek.

Kaynak: HABERTÜRK

YANIT: İSG hizmetleri, sermayeden çok şahsi mesaiye ve mesleki bilgiye bağlı olup, geliriniz “serbest meslek kazancı” olarak değerlendirilir. Muafiyetlerden yararlanamazsınız. Vergi dairesine kaydolacak, defter tutacak ve her müşterinize aldığınız paraların karşılığı “serbest meslek makbuzu” düzenleyeceksiniz.

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kim dedi bunu size lütfen araştırıp yazın! yok böyle bir şey :) Kaç gün sigortanız yatıyorsa yatsın hatta tavan puanı geçerseniz sigortadan prim parası bile alabilirsiniz :)))

çok doğru

N.SERTEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
serbest meslek makbuzu için homeofis te yapsanız
1- kdv ödeyeceksiniz
2-ayda 5 makbuzda kesseniz muhasebeci tutmanız gerekecek yaklaşık 100 tl
3- gider göstermek için tura fiş toplamanız lazım
4- ben de bir zamanlar serbest meslek makbuzu kesiyordum iş yaptıklarınız size zamanında ödeme yapmazsa
kdv yi de cebinizden öderseniz ödemezseniz bir dahaki ay zamlı zamlı zamlı ödersiniz
5- ev sahibinizle ve apartmanlardaki ile evinizin bir kısmını homeofis yaptığınız için yasal izin almanız gerekiyor

bütün şartları yaparım diyorsanız neden olmasın

Ben söylediğiniz herşeyi yaptım:)) bugün 2000 tl kdv çıkmış ödeyeceğim... Dediğiniz gibi çoğundan ödeme alamadım. Bu bir risk ama en azından doğru olanı yapıyorum. Sadece hatam ödeme almadan makbuz kesmek oldu. Eğitim sertifikalarını teslim etmeden makbuz kesmemeliydim. Firmalarında işi yarım kalacaktı onlarda mecbur ödeme yapıp katılım belgelerini alacaklardı. Mühendistlik ayrı Ticareti bilmek ayrı ama biz her konunun üstesinden gelebilecek yapıda olduğumuzu düşüyorum. Bir osgbde 1500 gibi rakamlara 1 ay çalışıp yıpranacağınıza kendi işimin patronu olup elimden geleni yapacağım...Başarılar dilerim Tm arkadaşlarıma....

isguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

osgb sahibi gibi konuşuyorsun. o dediğin kural yönetmelik iş güvenliği uzm işyeri bulundurma zorunluğu çok tehlikeli ve tehlikeli için 1 ocak 2014 ile az tehlikeli temmuz 2016 dan sonra geçerli olacak.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.