Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

1-Ben yaptığım risk değerlendirmeleri ve acil durum eylem planları için şahsıma ait limited şirketimden fatura kesiyorum. Fakat şirketimin faaliyet konusuna İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık ibaresi de eklettim. Serbest meslek vergi mükellefi olmak isteyen arkadaşlar konuyu iyi araştırmalılar çünkü KDV+STOPAJ+GELİR VERGİSİ vs. vs. birçok gider bulunmakta. Ben ltd. şti. olduğum için gider olarak gösterdiğim kalemlerde bir sıkıntı çekmiyorum fakat şahıs şirketlerinde ve serbest meslek mükelleflerinde gider kalemleri daha kısıtlı olabilir. Dolayısıyla kestiğiniz faturayı çok dikkatli hesaplamanız gerekli.

2-İşverenle yaptığınız iş sözleşmesine de dikkat etmeniz gerekli. Eğer iş sözleşmenizde ikinci bir işte çalışamaz ibaresi geçiyorsa risk değerlendirmesi ve kısmi süreli uzman olarak başka bir işyerinde çalışamazsınız.

3- ARKADAŞLAR BEN KENDİ FİYAT POLİTİKAMI OLUŞTURDUM VE BU KONUDA BİRKAÇ İŞYERİYLE ANLAŞMA NOKTASINA GELDİK. UMARIM DİĞER ARKADAŞLAR DA BU FİYATLAR CİVARINDAN HİZMET VEREREK PİYASAYI ÖLDÜRMEZLER. TABİKİ DE EN İYİSİ EN KISA ZAMANDA ODA OLUŞTURULMASI VE ODA BİRİM FİYATLARININ YAYINLANMASIDIR. RİSK DEĞERLENDİRME FİYAT POLİTİKAM ŞU ŞEKİLDE;

AZ TEHLİKELİ İŞYERİ İŞÇİ BAŞINA: 100TL
    TEHLİKELİ İŞYERİ İŞÇİ BAŞINA: 200TL
    ÇOK TEHLİKELİ İŞYERİ İŞÇİ BAŞINA:300TL

İŞVERENE UYAR YADA UYMAZ KİMSEYE EYVALLAHIM YOK VE TAVİZ VERMİCEM. MESELA ÖRNEK OLARAK GEÇEN HAFTA 30 İŞÇİ ÇALIŞAN BİR REZİDANS İNŞAAT ŞANTİYESİNE 30*300TL=9000TL + KDV FİYATI VERDİM.

GEÇEN AY 4 İŞÇİSİ OLAN VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN BİR FABRİKAYA 1200TL+KDV'DEN RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPTIM.

FİYAT POLİTİKAM BAZILARI İÇİN HATTA ÇOĞU KİŞİ İÇİN YÜKSEK OLABİLİR.KUSURA BAKMASINLAR ALDIĞIM SORUMLULUK BUNU GEREKTİYOR. SAYGILAR.İYİ ÇALIŞMALAR.

ALİ ULVİ ÖZÇELİK, didem27, d g ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. volkan başdemirci

volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

rakamların hayli yüksek nerde veriyosunuz bu rakamları hangi il de keşke dediğin gibi olsa piyasa o kadar düşük ki biliyorsundur zaten... bu arada şirketin iş güvenliği danışmanlığı bu işin danışmanlığı mı olur sırf fatura kesmek adına mı böyle bi ibare koydunuz acaba?

3. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

Evet fatura kesmek için şirketin faaliyet konusuna iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık ibaresini eklettim. Fiyatlar düşük değil resmen ''ÖLÜ'' benim aldığım bu kadar sorumluluğa ve riske karşı fiyatların da yüksek olması lazım. Kaldı ki risk değerlendirmesi 1-2 günde olacak bir şey değil kopyala yapıştır yada bunu matbu evrak halinde basıp çoğaltılacak birşey hiç değil. Tüm yönleriyle en ufak detaya kadar araştırma yapılması gereken bir konu. Benim yapacağım rapor bu şekilde fiyatım da bu şekilde diyorum işverene. Kendine uyarsa uyar uymazsa 70-80lik copy-paste rapor hazırlatsın...

zeynelaltuntas ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  4. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

[]
    mustafa bey, tamamen size katılmakla birlikte volkan bey haklıdır. aynı çelişkiyi bende sizin gibi yaşadım ve çalışma bknlığını aradım aynen volkan bey in açıklaması yapıldı. sözleşme yapmak sorun değil ama bu seferde c sınıfıysanız çok tehlikeli biryere risk değ yapamıyorsunuz. isgkatip izin vermez sanırım.
    oysa risk değerlendirilmesinde A, B, Csınıf sınırlaması yok.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  5. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

Seda hanım, uzmanlıksa dediğiniz mesleğiniz uymuyorsa ve o iş kolundan 750 gün prim yatırılmadıysa ve toplamda 3 yıl sigortalı değilseniz uzmanlık yapamazsınız ve çok tehlikeli bir yere c sınıfı uzman risk değerlendirmesi yapamadığı konusunda sizinle hem fikirim tehlikeli ve az tehlikeli yerde risk değerlendirmesi yapmanız için isg katipden oraya kendinizi tanıtma gibi bir zorunluluğunuz yok. ( çok tehlikeliyi ayrı tutuyorum)

6. Risk değerlendirmesi yapılması açısından (29.a2.2012 tarihli risk değerlendirme Yönetmeliğiyle) sınıf ayrımını anlayamadım arkadaşlar. Eğer konu 30 Haziran 2013 ten sonra yapılacak değerlendirmeyi kapsıyorsa sorun yok. Ancak bugünü konuşuyor isek gerçekten anlayamadım :) aydınlatırsanız sevinirim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mustafademir2002

Hocam sorun şu, risk değerlendirmesini bir firmada çalışırken dılarıya yapamıyormuşuz fikrini öne süren hatta dışarıya iş yaptın diye haklı nedenle işverene sözleşme fesih hakkının doğduğunu ileri süren arkadaşlarımız var :) benimde ileriye sürdüğüm fikir şu; risk değerlendirmesi yapmı olduğum firmaların denetlemesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı için böyle bişeyin olamayacağı hatta dışarıya iş yaptın diye haklı nedenle fesih :) :) :) olamayacağı 657 sayılı kanuna tabi olmadığımız konusu. Tehlike gruplarının ayrımında ise fikir şu tehlikeli ve az tehlikeli yerlere risk analizi yapabileceğimiz ancak çok tehlikeli yerlerde bunu yapma yetkinliğimiz olup olmadığı burada ortak fikir ( bu fikir yanlış olabilir emin olmamakla birlikte) yapamayacağımız konusu. Temmuzdan sonraki süreçte zaten durum açık.Umarım anlatabilmişimdir malum bazı arkadaşlarımız yazdıklarımızı okuyup şirket sırlarına kadar gidebiliyor :) : :)

8. Sayın Mustafa Demir ve Sayın Ediko,

Forum ortamında bazen yanlış anlaşılmalar veya olmaması gereken gerilmeler olabiliyor maalesef. Sanırım herkesin amacı bilgileri paylaşıp en doğruya ulaşabilmek. O yüzden lütfen bu çerçevede yaklaşalım olaylara.Ben de sizin tartışmalarınızdan gerçekten çok şey öğreniyorum ancak gerginlik karşısında da gerçekten üzülüyorum. Hoşgörünüze sığınarak naçizane hatırlatmamdır.

9. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

Mustafa Bey, bugün sizinle akaryakıt ist risk değ ilgili forumda konuştuktan sonra firmaya cvp vermem gerektiği için çalışma bknlığına ulaştım. Hiç bir şekilde sisteme tanıtmadan yani bakanlığa sözleşme kaydı yapmadan hiç bir hizmet veremeyeceğim söylendi. buna danışmanlıkta dahil, risk değ de dahil. hepsi aynı statüde işlem görüyor oda iş güv uzm olarak. aldığım cvp ne yazık ki buydu.

10. Sevgili adaşım,
    O arkadaş öyle öne sürer, sen farklı düşünürsün. Öyle düşündüğü için yapmaz dışarıya iş, sen yaparsın. Cezanız varsa keser birileri :) konu zaten karışık, gün birlikte olma günü, o yüzden tane tane gidelim lütfen.
    Risk değerlendirmesi yapabilmek için bırakın A,B,C yi uzman olmanıza da gerek yok, okur yazar olmanıza bile gerek yok :) mesele buysa eğer.. Bugün tarihi itibariyle Risk değerlendirmesi yapmak için sözleşmenizi bakanlığa göndermeye de gerek yok. 30 Hazirandan sonrasını da o gün gelince konuşalım bence

11. size cevap veren arkadaş çok yanılıyor maalesef Seda Hanım. risk değerlendirme Yönetmeliğini bu bağlamda tekrar gözden geçirmenizde fayda var diye düşünüyorum

12. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

mustafa bey, kararı numarasıyla yazdım anladığım kadarıyla ikna etmekte başarılı olamadım. Bilmem daha önce hiç kurumsal veya yarı kurumsal bir firmada tam zamanlı sözleşmeli çalıştınız mı ama sözleşmenin ilk maddelerinden biridir iş verenden habersiz veya onayı olmadan başka iş yapamayacağınız, mevcut bir işiniz varsa da haber vermeniz gerektiği. Yoksa bana kalsa isterseniz Türkiye'nin yarısının risk değerlendirmesini siz yapın da; madem bir soru sordunuz cvp beklediğiniz gibi gelmediğinde dalga geçmeyin.
    Not: bu arada dışarıya yaptığınız risk değerlendirmesinde bakanlık tarafından yayınlanan format değil de mevcut şirketinizde kullandığınız risk değerlendirmesi formatını veya çok benzerini kullanırsanız şirket sırrıdır. Bilginize.

13. erciyes tezcan

erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi

sn.aayşebekoğlu,
    belirttiğiniz gibi herhangi bir şirkette tam zamanlı çalışırken kendi namınıza böyle bir çalışma yapabilmeniz mümkün değil.hele birde fatura kesmeden yapılacak risk analizlerinde (işveren konuyu bilmeyip okey dese dahi)risk analizinin geçerliliği tartışılır hale gelecektir.çalıştığım bir firmada gelen iş güvenliği müfettişi yaptırılan tarama testlerinin faturasınıda sorup inceledi.

14. erciyes tezcan

gelir ve gidere karışmadan derken!!gelir vergisi kaçırılmış olur bu durumda.

15. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

İşveren fatura almamakla gider göstermediği için dolayısı ile bu alışveriş nedeniyle bilakis devletin bu oranda geliri artmıştır.
    Sonuç olarak işveren fazlası ile devlete daha fazla vergi ödemek durumunda kaldığı gibi iş güvenliği uzmanımızı da bir çok işlemden kurtarmıştır. Sağlıcakla kal kardeşim.

16. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Kemal bey mantık çok çok iyiymiş ya hiç bişeye fatura kesilmesin devlet çok daha çok kazansın. Hatta o zaman İSG uzmaı olarak da işveren kimseyi işe almasın, risk değerlendirmesi yaptırmasın ceza üzerine ceza yesin devlet çok daha fazla kazansın biz burda boşa tartışıyoruz o zaman. Boşver İSG'yi o zaman 6331 nolu kanun sonucu habire ceza kesilsin. Mantığınız ona çıkıyor çünkü..

Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
  17. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Sayın EDİKO,
    Yazdıklarımı hiç anlamadığınızı üzülerek belirtirim. Mantık sözcüğünü ortaya koymadan ve ön yargısız lütfen bir kez daha okumanızı rica ederim. Sizin mantığınız ortaya çıkardığı sonuç iş güvenliği uzmanı karşısında vergi mükellefi olmayan bir mükellef için doğru olabilir!.... Tabii ki böyle bir işveren varsa eğer!.......
    Dolayısı ile yanlış bir mantık üzerine oluşan kurgunuz nedeniyle, ceza kesilmesi şeklindeki mantık yürütmeniz de bu bağlamda ister istemez boşlukta kalmaktadır ne yazık ki!....Eğer zahmet eder de yazılanları bir muhasebeciye incelettire bilirseniz kaybedenin devlet mi işveren mi olduğunu daha iyi anlarsınız sanırım. Sağlıcakla kalınız.

18. erciyes tezcan

sn.çelen
    burada sanırım dikkat etmemiz gereken konu;işveren gider göstermeyince devletin ne kadar kar edeceğiyle,hizmet veren kişinin fatura kesmeyince ödeyeceği gelir vergisinin miktarlarının aynı olup olmayacağı.ancak ediko arkadaşımızın dediği gibi sizin kurmuş olduğunuz mantığı sorgulamayacağım ama kanun açısından doğru bir uygulama kesinlikle değil.kira gelir beyannamesi verirken sıhhi tesisat ustasına iş yaptırmış ve fatura almamıştım,bunuda gider göstermiştim.vergi dairesi gider gösterdiğim kalemleri belgelememiisteyince sıhhi tesisatçıya verdiğim parayı belgeleyemedim.vergi dairesi o halde bunu gider gösteremezsiniz demekle kalmadı,fatura kesmeyen tesisatçıya ve faturasız iş yaptırdığım için bana ceza kesti.
    iyi çalışmalar.

19. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Kemal bey şimdi detaylandırmayalım ama fatura kesince %18 kdv direk ödenir gider gösterir işveren kendi gelir vergisinden düşer fakat ayrıca İSG uzmanı da %30 gelir vergisi öder sonuçta %48 vergi ödenir aşağı yukarı. Vergi sisteminin doğruluğunu yada yüksekliğini karıştırmak istemiyorum onu tartışmayalım. Fatura kesilmezse işveren gider gösteremez tutarı ödediği halde gider gösteremediği için %30 gelir vergisine sokar ve geçer gider. Kısaca KDV bypass edilmiş olur devlet %18 zarara uğramış olur. Siz asıl kurgunuzu bi muhasebeciye sorarsanız daha net açıklar. Ha bu arada fatura alınmadan bu işin yapıldığını devlet anlarsa gelir 2 tarafa da ceza keser. Ha o zaman siz haklı olursunuz ceza sonrası devlet daha çok kazanır. :)

Cihangir, Kemal Erdal Çelen ve erciyes tezcan bu yazıya teşekkür etti.
  20. mustafademir2002

Sn. Ediko öncelikle çalıştığım firmalar arasında sizin için sadece bir hayal olabilecek nitelikte firmalar mevcut. Burada konu çalıştığım firmalar değil. Konuları anlayabilmek için öncelikle algılayabilmek önemlidir. Konuyu saptırma çalışmalarınızın içinde olamıyacağım. Hangi OSGB nin ağzından bunları yazdığınızıda bilmiyorum ancak bildiğim birşey varsa o da şudur burada seviye dengelemesi yapmak için eğilmek istemiyorum. Size haklı olduğunuz yerleri zaten ayrıntılarıyla söyledim. Burada uzmanlara korku kurdurup iş yapmaya çalışan arkadaşlarımızda oldu bence bu söylemleriniz bu yönde. Konuyu daha fazla uzatmak gereksiz çünkü yasal olarak her şey ortada yasal olmayan şeyleri de yasalmış gibi göstermek çabası kimseye yaramaz. Bu konuda tartışmanın bize ve foruma bişey kazandırmayacağını düşünerek iyi çalışma hayatı diliyorum.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica