Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Buradaki en büyük hata tartışmasız belge almadan gider göstermenizden kaynaklanmış. Söz konusu gideri sineye çekmeniz gerekirdi. Bu nedenle başınıza gelen kaçınılmaz olmuştur. Sağlık olsun.

2. Kemal Erdal Çelen

Fazla prim yatsa da azami süre 30 gün/ay olarak hesaplanır.

volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  3. erciyes tezcan

erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi

fazladan prim yatışına sgk ses çıkarmıyor çünkü kasasına fazladan para giriyor.ancak fazladan prim yatması erken emekliliğe sebep olmuyor.sadece emekli maaşınızda kasaya fazla para soktuğunuz için bir miktar artış olacaktır.

4. volkan başdemirci

volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

Konusmalarinda haklisin volkankim sonuna kadar destekliyorum ancak 150gun primi die bisi yok olamaz da devlet 30 gunu hesap eder gerisi devletin kasasina kalir sgk yi arayip sorabilirsin

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  5. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

Sn. Volkan Kim, bende bireyseli destekliyorum ancak işini iyi yapan, yanında çalıştırdığı uzmana 3000 - 4000 tl veren, vermek isteyen işini sağlam yapan firmalarda mevcut bence onlara haksızlık yapmayalım. Eğer uzmana 1000- 2500 arası öneren veren OSGB lereyse sözünüz sizi sonuna kadar destekliyorum.

Sn. Volkan Başdemirci, Kim beyin dediğinden benim anlamış olduğum emeklilik maaşının bir nebzede olsa yüksek olduğu 150 gün primi aylık hesaplanıyor diye bişey söylenmediği kanaatindeyim. Siz söylediğinizde haklısınız yukarıdada söylediğim gibi ayda 30 gün prim olarak hesaplanır ama Kim hocamızın dediği gibi de emeklilik maaşı bir nebzede olsa yüksek olur.

Saygılarımla

6. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hegomania, isguzm ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  7. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

ediko kardeşim ne kadar gereksiz tartışmaya giriyosun.atı alan üsküdarı geçti.bireysel çalışanlar çatır çatır analiz yapıyor fatura kesiyor osgblerin verdiği kalitesiz hizmetten çok daha sağlıklısını yapıyor.müfettişlerde denetlemelerde bunu yeterli görüp yaptığımız analizlere teşekkür ederek onaylıyor. arkadaşlar bireysel olarak serbest meslek makbuzu kesip analiz yapabilirsiniz.bol kazançlar.bye

isguzm, Kemal Erdal Çelen ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  8. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Volkan ben kimseye bireysel iş yapmasın demiyorum, herkes dediğin gibi çatır çatır yapsın ve faturasını kessin diyorum. Ama fatura kesilmeden yapılan çalışmaya karşıyım. Yoksa kim kime ne hizmeti sunuyorsa sunsun. Ama madem İSG işi yapıyoruz sonunda faturasını verelim yani bari biz yasal yükümlülüklerimizi yerine getirelim ki sonra örneğin işverene niye sigortasız adam çalıştırıyorsun diye sorabilelim yoksa hem faturasız işlem yapıp hem de niye SGK'sız adam çalıştırıyorsun dersen adama gülerler. :)

9. erciyes tezcan

erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi

sn.volkankim,
    elde ettiğiniz gelirle ilgili vergi ödüyormusunuz?

10. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar birtane malimüşavire sordum isg uzmanına serbet meslek erbabı faturası kesmesi yasak dedi

11. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

Fehmi Bey, Serbest meslek nedir? bunun açıklamasını yapmasını rica etseydiniz. Acaba bizim mali müşavirler gerçekten bilgisiz mi? Yanlışlık var bu işte ama nerede?

12. Birsen

Birsen TÜİSAG Üyesi

Mali müşavir fatura keserek sözleşmeli olarak bir yerde isg uzmanı olarak çalışamayacağınızı kastetmiştir. Serbest meslek makbuzu ile risk analizi yapıp, eğitim verebilirsiniz.
    İSG katipten sözleşme yapıp onun için serbest meslek makbuzu kesemezsiniz. Ya sigortanızı yatırmalılar ya da OSGB de çalışmanız gerekir.

13. Kemal Erdal Çelen

Sözleşmeye rağmen sigortalı çalışmamanız veya sigorta priminiz yatırılmadan çalıştırılmış-sanız:
    1) Emekliliğinize esas süreniz oluşmamıştır.
    2) Üç sene sonra bu işe mahsuben sürenizi belgeleyemeyecek olmanız nedeni ile B sınıfı uzmanlık sınavına giremezsiniz.
    İSG katipten sözleşme yapılması durumunda sigortalı çalışma yerine hizmet bedelinin fatura ile ödenmesi şeklindeki uygulamanın önünde yasal bir engel olacağını düşünmüyorum. Kalın sağlıcakla.

14. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

o zaman en iyisi risk analizi ve eğitim verildiği günlerde sigortayı yatırtıp o gün oraya hizmet vermek...

berna61 bu yazıya teşekkür etti.
  15. ibrahimsenol

ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

Dikkat edin nisan ayı faturası kesipte, analizde ocak tarihi atmanız suçtur :)

16. ibrahimsenol

ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

Serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz, size tavsiyem zaten serbest meslek makbuzudur...

17. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

o zaman en iyisi risk analizi ve eğitim verildiği günlerde sigortayı yatırtıp o gün oraya hizmet vermek... aldığın parada maaş olarak kayda geçecek zaten

18. inandurdu

inandurdu TÜİSAG Üyesi

Kardeşim, ben daha sınava dahi girmedim. Acizane fikrimi yazıyorum. Herkes birşeyler yazıyor, doğru ya da yanlış. Ben mesleğimden çok farklı bir sektörde bölge md yüm. Bu işi de bireysel olarak yapma taraftarıyım. OSGB lere ben de karşıyım. Burda birçok konu yanlış biliniyor ve anlatılıyor. Ben de yanlış biliyor olabilirim. Çünkü püf noktalar yasalarda net değil. 30 günden fazla ssk primi yatırılamaz/ya da çalışılamaz, cümleyi yanlış kurmuş olabilirim. Ayrıca öyle 30 ayrı yerle anlaş 30 kişi sigortanı yatırsın, yok ölye birşey, onun bir sınırı var. Siz de herkes gibi ezberden yazıyorsunuz.

19. Kemal Erdal Çelen

S
    Prim yatırılan işyerleri ile bir şekilde ilişkinizin olması, söz konusu iş hakkında bir şekilde hizmet sözleşmeleriniz (hele hele kısmi sözleşmelerinizin olması daha da iyi olur) varsa ne 4857' nin ne de bir allahın kulunun diyeceği hiç bir olamaz. Canlı örneği benim. İsteyen arkadaşa olursa kendimden 40 yıllık çalışma yaşamımdan onlarca örnek verebilirim.. Lütfen bu konuyu burada sonlarsak iyi olacak. Artık kabak tadı vermeye başladı. Hepinize sağlık dolu hafta sonları dilerim.

20. burcu1512

burcu1512 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, her yerden ayrı bir duyum almam sebebiyle az önce ÇSGB' nin ALO170 hattını arayıp konuyla ilgili bilgi istedim. Bir firmada tam zamanlı inşaat müh. olarak çalışmaktayım ve firmalardan talep olması nedeniyle dışarıya risk analizi yapabilir miyim, fatura kesmem gerekir mi diye sordum. Firmaların risk analizini kendi oluşturdukları ekiple yapabileceği gibi dışarıdan da destek alabileceğini, bu durumda fatura ve fiyat konusunda bir kural olmadığı, tamamen işverenle aramızda ki konuşmaya bağlı olduğunu belirttiler. Daha önce bu konuyu kursa gittiğim OSGB de ki A sınıfı iş güvenliği uzmanı hocama sorduğumda fatura kesmem gerekmediğini, risk değerlendirme ekibi içindeki 'Destek Elemanı' bölümünü imzalamam gerektiğini söylemişti.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica