Bireysel Uzmanın Hizmet Karşılığı Serbest Meslek Makbuzu Kesmesi

icould1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba bireysel sözleşme imzalamak ile alakalı danışmak istediğim birşeyler var,
Ben SMM Makbuzu sahibiyim, Bağkur Mükellefiyetim var. Risk analizlerini faturalandırabilmek için açmıştım, sonra devam ettim İSG harici ayda birkaç alanda iş yapıp sadece danışmanlık makbuzu da kesiyorum.
Firmam İş Güvenliği Hizmetleri yapılacağı söylenerek açılmış, makbuzumda AD SOYAD İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ olarak geçmekte.
SGK daki uzmana soruyorum, mali müşavirlere soruyorum, 170 e soruyorum herkes senin sigortanı yatırmalarına gerek yok, sen vergi mükellefisin faturanı keser, gelirini belgelendirir, sosyal güvenceni de zaten almış olduğun bağkurundan devam ettirirsin sen işverensin, gittiğin firmalara da alt işveren olarak hizmete gidersin. Sosyal Güvenlik Kanunu mu ne orada durum böyle geçmektedir. İş Güvenliği Kanununda bireysel çalışan uzman da bir hizmet sunucusu olarak tanımlanmıştır ve sen bu hizmeti sözleşme imzalamaya yetkin yani firmalardan görevlendirmen olabildiği sürece, gelirini 2 şekilden herhangi birisiyle belgelendirebildiğin sürece verebilirsin. Ya SGK yapacaklar gelirini belirtecek vergin ödenecek yada Fatura keseceksin kendi vergini ödeyeceksin. Ayrıca SGK ile alakalı İSGKATİP ten görevlendirmen oldu, ve incelemede senin sigortanın olmadığını tespit ettiler, bu firmayı bağlar, kaçak işçi çalıştırmış konumuna düşerler. Ancak firma, senin kendi şirketinden her ay düzenli olarak kestiğin faturayı gösterince sen alt işveren konumuna düşersin ve vergi mükellefiyetin olduğu için cezai bir durumu olmaz. Bireysel Uzman, Bireysel Doktor, Bireysel Hemşire hepsi ayrı ayrı kendilerinin SERBES MESLEK MAKBUZLARINI kesebilir, ancak bir SERBES MESLEK makbuzu üçü için HİZMET olarak kesilemez, alan dışı faaliyete girer ve ceza olur, kesen SERBEST MESLEK firması kapatılır. bu üçünü birden tek firma altında vermeye yetkili kurumlar sadece OSGB lerdir, onların faaliyet alanlarındaki tanımlama da o şekilde yapılmıştır diyorlar. Şimdi müsaadenizle soruyorum?
1) Diğer konularda geçiyor bireysel uzmanın mutlaka sigortasının gösterilmesi gerekiyor diye(hatta artık öyle bir hal almış ki Risk Analizi yaparken bile Serbest Meslek kabul olmaz sigortalı olmak zorundasın diye diğer konularda görüyorum) bir doğruluk var mıdır nerde yazar?
2)OSGB de kısmi zamanlı çalışıyo gözüküp firmalara giderim ve kendi uzmanlık bedelimi OSGB ye fatura ederim böylece OSGB beni sigortalı yapmaktan kurtulur bende firmaya tek faturayla girme rahatlığına kavuşur muyum?
3)Firmam İş Güvenliği hizmeti olarak SADECE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI hizmeti vermek amacıyla bünyesinde uzman çalıştırabilir mi? ve bu uzmanları firmalara fatura karşılığı verebilir mi?
4)Tamamıyla ilgili kesin ve net bilgiyi, elimde bir kanıt olması için kime sormalıyım, mail atmalıyım, dilekçe vermeliyim, iş müfettişleri bile hiç birşey bilmiyor?

Selma91

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ya ben sıze bır sey sorabılır mıyım? ben c sınıfı sınavını kazandm suan bır yere baglı değilim calsmıyorum herhangi bir yerde. cafe veya magazalrda risk analizi yapabiliyor muyum?

icould1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
En azından 20-25 tane mümkünse farklı sektörden risk analizini, işi bilen bir uzmanla beraber yapmanızı tavsiye ederim. Yoksa yapıp yapamadığınızı, işyerinde meydana gelecek bir iş kazası veya rutin bir denetleme olmadığı sürece öğrenemeyiz.

uludagfzk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba bireysel sözleşme imzalamak ile alakalı danışmak istediğim birşeyler var,
Ben SMM Makbuzu sahibiyim, Bağkur Mükellefiyetim var. Risk analizlerini faturalandırabilmek için açmıştım, sonra devam ettim İSG harici ayda birkaç alanda iş yapıp sadece danışmanlık makbuzu da kesiyorum.
Firmam İş Güvenliği Hizmetleri yapılacağı söylenerek açılmış, makbuzumda AD SOYAD İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ olarak geçmekte.
SGK daki uzmana soruyorum, mali müşavirlere soruyorum, 170 e soruyorum herkes senin sigortanı yatırmalarına gerek yok, sen vergi mükellefisin faturanı keser, gelirini belgelendirir, sosyal güvenceni de zaten almış olduğun bağkurundan devam ettirirsin sen işverensin, gittiğin firmalara da alt işveren olarak hizmete gidersin. Sosyal Güvenlik Kanunu mu ne orada durum böyle geçmektedir. İş Güvenliği Kanununda bireysel çalışan uzman da bir hizmet sunucusu olarak tanımlanmıştır ve sen bu hizmeti sözleşme imzalamaya yetkin yani firmalardan görevlendirmen olabildiği sürece, gelirini 2 şekilden herhangi birisiyle belgelendirebildiğin sürece verebilirsin. Ya SGK yapacaklar gelirini belirtecek vergin ödenecek yada Fatura keseceksin kendi vergini ödeyeceksin. Ayrıca SGK ile alakalı İSGKATİP ten görevlendirmen oldu, ve incelemede senin sigortanın olmadığını tespit ettiler, bu firmayı bağlar, kaçak işçi çalıştırmış konumuna düşerler. Ancak firma, senin kendi şirketinden her ay düzenli olarak kestiğin faturayı gösterince sen alt işveren konumuna düşersin ve vergi mükellefiyetin olduğu için cezai bir durumu olmaz. Bireysel Uzman, Bireysel Doktor, Bireysel Hemşire hepsi ayrı ayrı kendilerinin SERBES MESLEK MAKBUZLARINI kesebilir, ancak bir SERBES MESLEK makbuzu üçü için HİZMET olarak kesilemez, alan dışı faaliyete girer ve ceza olur, kesen SERBEST MESLEK firması kapatılır. bu üçünü birden tek firma altında vermeye yetkili kurumlar sadece OSGB lerdir, onların faaliyet alanlarındaki tanımlama da o şekilde yapılmıştır diyorlar. Şimdi müsaadenizle soruyorum?
1) Diğer konularda geçiyor bireysel uzmanın mutlaka sigortasının gösterilmesi gerekiyor diye(hatta artık öyle bir hal almış ki Risk Analizi yaparken bile Serbest Meslek kabul olmaz sigortalı olmak zorundasın diye diğer konularda görüyorum) bir doğruluk var mıdır nerde yazar?
2)OSGB de kısmi zamanlı çalışıyo gözüküp firmalara giderim ve kendi uzmanlık bedelimi OSGB ye fatura ederim böylece OSGB beni sigortalı yapmaktan kurtulur bende firmaya tek faturayla girme rahatlığına kavuşur muyum?
3)Firmam İş Güvenliği hizmeti olarak SADECE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI hizmeti vermek amacıyla bünyesinde uzman çalıştırabilir mi? ve bu uzmanları firmalara fatura karşılığı verebilir mi?
4)Tamamıyla ilgili kesin ve net bilgiyi, elimde bir kanıt olması için kime sormalıyım, mail atmalıyım, dilekçe vermeliyim, iş müfettişleri bile hiç birşey bilmiyor?

bende aynı durumdan müzdaribim,şöyleki;
aynı şekilde şahıs firması açtım,iş güvenliği uzmanlığı üzerine ve şuana kadar düzenli çalışma mecburiyeti başlamamaış işyerlerine yaptığım risk analizi sonrasında serbest meslek makbuzu kestim okadar.isg katip üzerinden günü birlik sözleşme yap-boz 1 günlük sigorta olayına girmedim.bir sürü mali müşavir ile çalıştım ve bu şekilde çalışabileceğim söylendi.
geçenlerde bir a sınıfı uzman tesadüfen çalışamazsın dedi.içime kurt düşürdü,isgümü aradım,mevzuat bölümü ile görüştüm söylenen şu:serbest meslek makbuzu kesme olayını bilmiyoruz,fatura kesemez ama ancak risk analizide olsa düzenli çalışma mecburiyeti başlamayan işyerleri için işverenle isg katip üzerinde sözleşme yapıp 1 gün sonunda bozup 1 günlük sigortan yatmalı dendi,
sonra 170 i aradım takip numarası verilerek çalışma şeklimin doğruluğu hakkında bilgi istedim.daha bugün aradılar:iş güvenliği uzmanı serbest meslek makbuzu kesemez risk analizide olsa isg katip üzerinden 1 günlük sigorta ve sözleşme yap-boz olayı dediler;
uzmanlık belgemi alabilmek için eğitim aldığım kurumdaki eski iş müfettişi hocamı aradım o yanlış var serbest meslek makbuzuyla çalışablirsin dedi.ayrıca ben eitim verme durumu ise eğitim sözleşmesi imzaladığım bir osgb firması üzerinden yapıyorum.osgb firması üzerinden kendimi kendim öderek sigortalı gösteriyorum.şimdi esas alınacak merci isgüm,170 ancak bu yerler ben mayıs 2013 de sertifikamı alacağım zaman şuanki gibi çalışabileceğimide söyleyen kurumlar.
sordum iş güvenliği uzmanlarının serbest meslek makbuzu kesemeyeceklerine istinaden olan kanun,yönetmelik,tebliğ maddesi nerde diye yok öyle bir madde dediler.
hala soru işareti var aklımda ben şahıs firma üzerinden mevcut durumda az tehlikeli sınıfların risk anlizlerini yapabilirmiyim?zaten tehlikeli sınıflarla düzenli çalışmaya başladık,eğitim sözleşmesi imzaladığım firmadan hekimlik uygulaması alıyorum.
risk analizi az tehlikelilere serbest meslek makbuzu keserek yapabiliyomuyum,ayrıca mayıs 2013 itibariyle bu şekilde çalıştığım işyerleriyle yarın bi gün teftiş olduğunda sorun olacak mı bilmiyorum...valla elimde işler var durum net değil o yüzden onları hiç yapasın gelmiyor,ne yalan sölim korkuyorum.....

Moderatör tarafında düzenlendi:

icould1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Serbes meslek makbuzum ile birkaç denetlemeye girdim, hiç problem çıkmadı. faturamı soran bile olmadı hatta. Birkaçında belge numaramı soran oldu birkaçında onu da soran olmadı. iş kazası olan birkaç firmam oldu ama denetlemeye gelen giden olmadı bildirmemize rağmen. Bence kesinlikle kesebiliyoruz o konu başka çünkü makbuz bizim gelir beyanımız, R.A danışman olarak imzamı atıp geçiyorum, firmanın çalıştırma zorunluluğu olmadığı için dışarıdan destek olup, paramı da faturamda belirtiyorum bu konu gayet açık.
Benim sıkıntım firmaya İSGKATİP ten sözleşme yaptığımızda fatura kesebiliyormuyum, dün SGK ile görüştüm bölge müdürlüğüyle, gerek yok her ay düzenli faturanı kes geç, sonuçta bağkur mükellefisin, elemanını da göndermiyorsun firmaya, kendin serbes meslek erbabı olarak hizmet veriyosun dedi. 170 bişey bilmediğini söylüyo, SGK ile görüş diyo.SGK yukarıdakini söylüyo. Ankara yapacam bu aralar öyle gözüküyor.

O

ozgurisguvenlik

Guest
Bu yazdıklarınız uygulanabilir

icould1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tamamını uyguluyorum 5 ay oldu 2 denetleme vs. Şu ana kadar bi sıkıntı olmadı ama bundan sonrası için olmaz diyemiyorum maalesef

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.