Biyoloji Mezunları Isg Uzmanı Olabilir Mi?

bio-mine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sayın Sevecen,
işte bir biyoloji mezunu olarak bizimde anlatmak istediğimiz bu. "fizikçiler, kimyacılar giriyorsa (yani illa mühendislik aranmıyorsa) biyologlar niye giremiyor''. bir biyolog olarak desteğiniz için çok teşekkür ederim.

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar konuyu çok farklı noktalara taşıyorsunuz.Tamam biyolojininde mutlaka alakası vardır Ama bazı arkadaşlar bazı bölümler için ne alaka gibi konuşmalar yaparak konuyu sadece kendileri bilebiliyor gibi bir hava oluşturuyor. Burdaİsg konusunda birbirimize daha fazla nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşurken tartışmayı kişiselleştirmeyelim.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
istanbulda çalıştığım için istanbuldaki üniversitelerden birinde okumak zorundayım. ikinci öğretimide olması şart tabi. bakalım bi yola baş koyduk allah yardımcımız olur inşallah.
ayrıca bizim söylemek istediğimiz fizik yada kimya mezunu arkadaşlar gibi, isg uzmanlığını bizimde hakettiğimizdir. yönetmelikte eksikler var arkadaşlar.
İstanbulda yıldız teknik ünv. var ayrıca özel üniversiteler okan Aydın gibi 2. öğretimi tercih ederek sınava girip okuyun bence zaten 2. öğretim olunca devamsızlıkta hocalar daha esnek davaranıyorlar. Yani hem çalışıp hemde rahatlıkla okuyabilirsiniz. Yalnız biraz ders çalışmanız gerekmekte.

bio-mine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kazanabilirim inşallah. sonuçta mezun olalı çok oldu. üniversite sınavı değişti sistem değişti. yıldız olmazsa aydın yazarım. bide uzaktan eğitimi varmış karabükte sanırım. yıldız yada aydın olmazsa uzaktan eğitime başvurayım diyorum.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
cümleyi ters yazmışım o nedenle de anlatmak istediğimden farklı bir anlam çıkarmışsınız "fizikçiler, kimyacılar giriyorsa (yani illa mühendislik aranmıyorsa) biyologlar niye giremiyor olacaktı"

ece hanım olayı baya bi kişiselleştirmişsiniz gördüğüm kadarıyla

kişiselleştirmekle alakası yok sayın sevecen günel, ben biyologlarla ilgili birşey söylemedim siz bir cümle kurmuşsunuz bende cümlenizden ne anlaşılıyorsa onu anladım ve cevapladım!
Cümlenize bakarak konuştum buyrun...
biyologlar giremiyorsa fizikçiler niye giriyo ayrı bi abzürtlük tabi

H.Ece ALTINTAŞ
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim kastım zaten Ece Hanım değildi.Sevecen hanım çok fevri söylemlerde bulunduğu için yorum yazdım.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
istanbulda çalıştığım için istanbuldaki üniversitelerden birinde okumak zorundayım. ikinci öğretimide olması şart tabi. bakalım bi yola baş koyduk allah yardımcımız olur inşallah.
ayrıca bizim söylemek istediğimiz fizik yada kimya mezunu arkadaşlar gibi, isg uzmanlığını bizimde hakettiğimizdir. yönetmelikte eksikler var arkadaşlar.
2 Yıldır belgeli olarak yapıyorum bu işi , belgesiz olarak evveli de var tabii benim için ; Açıkcası ben 2013 ve 2014 yıllarında kayda değer paralar kazanacağımı düşünüyorum bu işten ancak 5 sene sonra ayaklar altında (2016-2017 gibi) olacağını düşünüyorum.
Şimdi bu sene sınava girip 2015 temmuz gibi mezun olursanız sınavı da denk getirip 2015 ekim gibi belgeli filan olursunuz diye düşünüyorum.Ben mühendisim ve mesleğime sıkı sıkı sarılıyorum. Bence sizde böyle bir maceraya atılırken de ana iştigal alanınız mesleğiniz olsun ki daha sonra hayal kırıklığı olmasın.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
SAYIN ZEYNEPPPPP hanım:maalesef biyloji mezunları bu belgeyi alamıyor.şahsi kanaatimce biyoloji bölümü çok makul bir bölüm,sonuçta hemen hemen tüm işyerlerinde biyolojik risk etmenlerine rastlamak mümkün.fakat nedense yönetmelige dahil edilmemişler.oysa fizik bölümü konulmuş,kaldı ki fizigin ne kadar alakası var ,oda tartışılır.kesinlikle biyoloji olmalı.ama bu yön.hazırlayan muhterem insanlar nasıl bir mantık yürüttülerse biyolojiyi devre dışı bırakmışlar.

sayın matadorr ve diger arkadaşlara;biz burda kimseyi küçümsemedik,kimseyi rencide etmedik.sadece olması gerekenleri söyledik.
ayrıca fizigi de en az sizler kadar bilirim.o yüzden de ne kadar alakadar oldugunu da kestirebiliyorum.Saygılar...

sayın isglaborant biz burda kimseyi rencide etmedik diyorsunuz ama cümlelerinizde "oysa fizik bölümü konulmuş,kaldı ki fizigin ne kadar alakası var ,oda tartışılır" demişsiniz... lütfen bişeyler yazarken dikkatli konuşun ve bu sayede "fizigi de en az sizler kadar bilirim" cümleniz havada kalmasın...

H.Ece ALTINTAŞ
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

bio-mine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2 Yıldır belgeli olarak yapıyorum bu işi , belgesiz olarak evveli de var tabii benim için ; Açıkcası ben 2013 ve 2014 yıllarında kayda değer paralar kazanacağımı düşünüyorum bu işten ancak 5 sene sonra ayaklar altında (2016-2017 gibi) olacağını düşünüyorum.
Şimdi bu sene sınava girip 2015 temmuz gibi mezun olursanız sınavı da denk getirip 2015 ekim gibi belgeli filan olursunuz diye düşünüyorum.Ben mühendisim ve mesleğime sıkı sıkı sarılıyorum. Bence sizde böyle bir maceraya atılırken de ana iştigal alanınız mesleğiniz olsun ki daha sonra hayal kırıklığı olmasın.

birçok dersten muaf olursam 2015 i bulmaz diye düşünüyorum.daha üniversite sınavına da gircez tabii. şimdide biyolojiyle alakalı olmayan bir yerde çalışıyorum aslında. amacım 2 yıllık bu bölümü okuyup biraz daha işimle alakalı bişeyler yapabilmek.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu platformda tartışırken daha yumuşak uslup kullanalım. Amacımız burada birbirimizin açığını bulmak değil fikir alışverişinde bulunmak. Lütfen kelimeleri kullanırken daha seçici olalım.

turker011

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biyoloji mezunu arkadaşlar bende biyoloji mezunuyum.Yönetmelikler yavaş yavaş yayınlanmaya başlıyor.Bakanlığa başvuru yapalım Ek yönetmelikle biyoloji mezunlarınında bu sınava girmesini sağlayalım.Biyoloji mezunları birlik olursa bu sorun çözülebilir.Seçimler yaklaşıyor.....

Leylaleyla

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben de bir fizikçiyim aynı zamnda radyasyon ölçümü ve radyasyondan korunma sorumlusuyum. (nükleer fizik ) fizikçi ne alaka diyen arkadaşlarıma bir türlü anlayamıyorum ben isg eğitimini fizikle bütünleştirerek aldığımı düşünüyorum. bi zahmet açın fizik bölümü müfredatına göz gezdirin. ben kesinlikle karşı değilim biyologlar bu eğitimi almasınlar diye düşünmüyorum biyolojik risk etmenleri adına ama neden fizikçi deyince bilip bilmeden konuşuluyo anlamış değilim.

turker011

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biyoloji mezunu arkadaşları lütfen bu konuda destek olalım birbirimize.Biyologlar derneği ve kişisel olarak Biyoloji mezunlarına İSG uzmanlığına girme hakkı tanınması için bakanlığa başvuru yapalım.Tanıdığınız bütün Biyoloji mezunu arkadaşlarımıza bu konuda destekleri için birleşelim.Fikirlerinizi söylerseniz nasıl yapalım diye...

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Fen fakültesi mezunlarının İş güvenliği uzmanı veya öğretmen olmasına karşı olmamakla birlikte bu kişiler bilimsel çalışmaların, laboratuvar çalışmalarının içinde olma olanakları olmamasından rahatsızım. Fen fakültesini kazanmanın daha kolay olması da bizim ülkemize özgü bir saçmalık olsa gerek. Okuması zor bölümü kazanmak daha kolay. Temel sorun istihdam sorunları, yoksa bütün uzmanlık alanları multidisiplinerdir.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
biyoloji mezunu c sınıfı olamaz.ama gider isg yüksek lisansını yapar b sınıfı olur.ki çok mantıklı bence.kimya dahil olmasaydı ben öyle yapcaktım

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Fen fakültesi mezunlarının İş güvenliği uzmanı veya öğretmen olmasına karşı olmamakla birlikte bu kişiler bilimsel çalışmaların, laboratuvar çalışmalarının içinde olma olanakları olmamasından rahatsızım. Fen fakültesini kazanmanın daha kolay olması da bizim ülkemize özgü bir saçmalık olsa gerek. Okuması zor bölümü kazanmak daha kolay. Temel sorun istihdam sorunları, yoksa bütün uzmanlık alanları multidisiplinerdir.
sözlerim sakın yanlış anlaşılmasın bence bu dakikadan sonra zaten fen edebiyat fakültesini tercih edip 4 sene okumak intihar gibi bişeydir.onun yerine bir meslek branşında vasıf kazanmak çok daha mantıklı sorun askerlikse açıköğretim var :)

emir kaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
isg eğitimi aldığım kursta biyoloji bölüm mezunlarının 2014 yılında iş hijyenisti olabileceklerini duymuştum isterseniz bu konuyla ilgili bir araştırma yapabilirsiniz

daktuylu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biyoloji mezunlarının da Allah yolarını açık etsin insallah en iyi yerlere onlarda gelirler insallah cok guzel kapilar onlarada acilir insallah .ama fizikçilerin neden bu ise dahil olduğunu ancak bu isin icinde olan birileri bilebilir fiziğin olmadıgı bir ortamınız veya dünya varmi basit düşünmeden cevap verelim lutfen..

bio-mine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar,
ben bakanlığa başvurdum. biyoloji mezunlarının magduriyeti ile ilgili bir dilekçe yazdım. sizde yazın. ne kadar çok dilekçe yazılırsa okadar güzel olur. resmen haksızlıga uğruyoruz ya...

stingbjk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
lütfen arkadaşlar bu mesleği rant kapısı olarak görüp cılkını çıkarmayalım.. tabikide para önemli bir şey ama içerik ve manevi olarak can lar bir nevi size emanet olacak.. biyoloji bölümü çok güzel bir bölümdür gelecegin mesleğidir.. ama lütfen isg olmasınlar :) avukatlar isg olmasınlar .. bi zahmet isg nin ne olduğunu eğiim konularını açsınlar bi okusunlar birde aldıkları eğitimi karşılaştırsınlar, sentez sonucunda şu soruyu sorsunlar '' sonu hapse bile gidilebilcek bu ağır sorumlulugu gerçekten almaya uygunlarmı'' teşekkürler..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.