Soru Boş Oksijen, Asetilen, Kaynak Tüpleri Patlama Riski

Konu, 'Basınçlı ve Kapalı Kaplarda Emniyet' kısmında cİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Boş oksijen, kaynak tüpleri nasıl depolanmalı yada ne yapılmalıdır?

2. levo03

levo03 TÜİSAG Üyesi

arkadasım depo tarzında güvenlı bı yer yaptırman lazım bende dun yaptırmaya basladım
    hatta denetımden gecmıs bı fırmanın tup yerının fotolarını cektım ekte bakabılır bun gıbı bırsey yaptırabılırsın
    unutmadan tasıa için arabada al veya yaptır sana kalmısSDC10520.JPGSDC10517.JPGSDC10520.JPGSDC10520.JPGSDC10517.JPGSDC10520.JPGSDC10517.JPG

Ekli Dosyalar:

yılmaz Tuzcu, cİSG, Burcum ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. levo03

levo03 TÜİSAG Üyesi

aaaaaaaa

Ekli Dosyalar:

yılmaz Tuzcu, cİSG, semra ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. umutyaprak

umutyaprak TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar lpg tüplerini üretim sahasında (kapalı alanda) güvenli olarak nasıl depolayabiliriz? (Not:plastik ve metal enjeksiyon üretimi yapılan bir alanda depolanacaktır).

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

arkadaşlar bir imalathanede boş oksijen tüpleri var, dik konumda ama duvara zincirlenmemiş, işvereni konu hakkında uyardım, risk analizinde de yer verdim, taşıma arabası hakkında da bilgi verdim, imalathanenin bir kısmında istiflenmiş şekilde iade için bekletiliyorlar. bu şekilde bekletilen tüpler için de ayrı bir bölüm yapılması gerekli değil mi? metal ürün imalatı, metal kesimi gibi işler yapıyorlar.

6. murat2242

murat2242 TÜİSAG Üyesi

Tüpler boş dolu ve yanıcı yakıcı özelliklerine göre depolanmalıdır.Tüpler güneşın ışıklarından ve yağmurdan korunmalı ve düşmeye devrilmeye karşı önlem alınarak depolanmalıdır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

aayşebekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  7. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

Yanıcı ve yakıcı gaz tüplerini birbirinden 6 m uzaklıkta olacak şekilde tüpleri dolu ve boşlarının ayrı bölmelerde olmasına özen göstererek depolayın. Azot, Argon ve CO2 tüplerini aynı bölmede tutabilirsiniz. Tüp depolama alanı kapalı bir bölme ise mutlaka alt ve üst menfezi olmalı, kapısı ve metal bölümler topraklanmalıdır. Yakın bir noktada yangın söndürücü bulundurun. Girişine ateşle yaklaşma gibi uyarı işaretleri koyun. Bölme kapılarına içerideki tüplerin ne olduğunu belirtir işaret ve acil durumlarda yapılması gerekenleri gösteren uyarı işaretleri koyun. Tüplerin dik depoalnmasını sağlayın ve devrilmeye karşı zincirden bir destek yapabilirsiniz. Mutlaka taşıma arabası bulundurun. Aydınlatma gerekli ise exproof ekipmanlar seçin.

semra ve fizikisg bu yazıya teşekkür etti.
  8. semra

semra TÜİSAG Üyesi

Tüpler taşınırken dik olarakmı taşınmalı

9. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

Dik veya dike yakın taşınmalı

10. levo03

levo03 TÜİSAG Üyesi

elbette dik olarak taşınmalı

11. Murat Erşahinoğlu

Murat Erşahinoğlu TÜİSAG Üyesi

Boş Asetilen tüpleri için risk analizinize mutlaka bunu ekleyiniz. "Boş asetilen tüpünün vanasını mutlaka kapatılmalı ayrıca kapatıldığı kontrol edilmeli"
    Asetilen tüplerinin içinde aseton vardır. Asetilen asetonla çözünmesi ile tüplerin dolumu yapılır. Tüpün boşaldığını zanneden personel vanayı kapatmayı unutursa aseton ortamın sıcaklığından buharlaşarak yayılır ve ilk tema ettiği kıvılcım ile parlama yapar. Basınçlı olmayan tüp alevi tüp içine alarak patlama meydana gelir. Unutmayın mekanik bir etki olmadan bir tüpü patlatamazsınız. Lpg tüpleri de aynı şekilde içindeki basınçlı gaz bitene kadar vanadan alev gelir ta ki gaz biter alev tüp içine girer o zaman patlama olur. "Ateşle Dolu tüp patlamaz, Boş tüp patlar"

diğer konu tüpler daima dik taşınır ve kullanılır. Dolu , Boş veya kullanımda dahi yatık tüp kullandırmayın hele asetilen tüpü görürseniz işi durdurun.

Asetilen tüpü içi gaz beton gibi süngerimsidir. Kaba tabirle taşlıdır. Metalle Bir asetilen tüpüne birde Oksijen tüpüne hafif vurun çıkan sesten dahi tüpü tanımlarsınız. Asetilen tüpü yatık olarak nakil edildiyse 4 saat dik bekletilmeden kullandırmayın, yolun bozuk olduğu alanlara nakil sarsıntılı ise 2-3 saat beklettikten sonra kullandırın. Asetilen tüpü dolum basıncı 18-22 bar arası değişmektedir. Bu aralıktan yüksekse derhal tedarik eden firmaya iade edin decompprassyon (çözünme) süreci başlarsa çalışma sahanız tehlike altındadır.

Size tavsiyem Asetilen Gazını ve tüpünü hafife almayın. İşletmenizdeki en tehlikeli ekipman olarak düşünün.

Son olarak işletmelere 3 tekerlik li tüp taşıma aracı almayın taşıma esnasında devrilme yana yatma riski çok yüksek,
    ya 2 veya 4 tekerli olsun. Açık saha şantiyelerin de büyük boy havalı teker kullandırmanız.

fthtuncay, Aysun AYABAKAN ve mncnlgl bu yazıya teşekkür etti.
  12. Nil Günn

Nil Günn TÜİSAG Üyesi

Benim bir sorum olacaktı. işletmemizde kompresörümüz dışarıda sac malzemeden hava alan bir yapının içinde bulunuyor. ben bu kompresörlerin yanına 1.5-2 mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?? tüplerim de yönetmeliğe uygun olarak duvara sabitlenmiş yanları kapalı önü hava alacak şekilde bir alanda olacak. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler

13. Murat Erşahinoğlu

Murat Erşahinoğlu TÜİSAG Üyesi

Nil Hanım, kanaatimce kompresörler tüplerden daha tehlikeli ekipmandır, periyodik bakımları tam olsa dahi arıza ve bakım zamanlarında müdahale edecek personel için uygun bir çalışma alanı olmayacaktır, zeminde bozukluk varsa tüp değişimlerinde mutlaka devrilme olur, ayrıca deponuzun sac malzemeden olduğunu belirtmişsiniz kompresörden veya enerji kablolarında oluşabilecek kaçak akımlar kötü sonuçlar yaratabilir, kompresörünüzdeki filtrelerin otomatik boşaltması varsa, pulverize yağ zerrecikleri ortama yayılır. Bu durum deponuzda oksijen tüpleri için yüksek risk oluşturur ve vahim kazalara yol açabilir. Bir çok yönetmelik ve standart okudum ama bu ikisi için bir konuya rastlamadım. Belki gözümüzden kaçmış olabilir. Bu konuda size aynı ortamda bulundurmamanızı tavsiye edebilirim. Tüpleri güneşten koruyacağız diye alçak veya yakın sac kaplama alanlarda depolama yapmayın, amaç güneş ışığından kaçmak değil sıcaktan kaçmaktır.

Aysun AYABAKAN ve Nil Günn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. boş tüp neden tehlikeli

,
  2. asetilen tüpü ici nasil

Yandex.Metrica