Bu Sorulara Kaynaklar Farklı Cevaplar Vermiş!! Sizce Cevap Nedir ????

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Kübra Şentürk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kübra Şentürk

Kübra Şentürk TÜİSAG Üyesi

kaynakta B diyor , Fakat farklı bir kaynakta buna ters açıklama var , hangisine güvenmem gerektiğini bilemedim

2. Kübra Şentürk

3.  
    Kubra.sn bu yazıya teşekkür etti.
  4. Kübra Şentürk

tamamdır :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Kübra Şentürk

Soru 8: İnsan-makine ara kesiti ile gösterge ve kontrol panellerinin tasarımını konu edinen ergonomi sınıfı aşağıdakilerden hangisidir?

a. Bilişsel ergonomi
    b. Fiziksel ergonomi
    c. Organizasyonel ergonomi
    d. Yönetimsel ergonomi
    ( ben cevabın b olduğunu düşünüyorum , kaynak a diyor ...okuduğum bir kaynakta panel tasarımı ve kontrol düğmelerinin en uygun şekilde yerleştirilmesinde fonksiyonel antropometrik verilerden faydalanılır yazıyordu. Antropometride fiziksel ergonomiye dahil olduğu için cevabın b olduğunu düşündüm . sizce ? )

6. MESELA SORUDA "Temel Ergonomi İlkeleri" diye bir ibare gördünüz. Hemen Temel Ergonomi İlkelerini açıp bakın. Hazırda yoksa internetten bulun

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kesinlikle A dır
    Eğer makineler arasındaki olması gereken boşluk v.b olsaydı Fiziksel doğruydu. okuduğunuz kaynaktaki "antropometrik" ibaresi zaten hadisenin vücut ile ilgili olduğunu gösterir. oysa soruda kastedilen tamamen bilişsel ergonomidir :)
    Burda da bir önceki mesajımda belirttiğimin aynısı; Bilişsel Ergonominin ne olduğuna bakabilirseniz meseleyi çok daha iyi kavrarsınız diye düşünüyorum ;)

8. deniss9999

deniss9999 TÜİSAG Üyesi

oturarak çalışma daha fazla yorgunluk getirir

9. Oturarak çalışma minimize edilmelidir, böylece ayakta çalışma oturarak çalışmaya göre daha az yorgunluk getirir
    Ergonominin temel ilkelerindeki madde aynen bu. "böylece" ibaresine dikkat :)

Kubra.sn, deniss9999 ve Taner60 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Taner60

Taner60 TÜİSAG Üyesi

Meslek hastalıklarında ilk sırada
    Kömür madenciliği ve sonranakil araç imalatı geliyormuş Bu 2002 yılına göre ....meslek hastalığı türleri olarak kursun zehirlenmesi ve pnomokonyozmus....

11. Kübra Şentürk

insan makine ara kesiti diyor soruda ve kontrol paneline kişi ulaşmak için fiziksel harekette bulunacaktır , sorunun içeriğinde fiziksel ağırlık yani hadise vücutla ilgili değil mi :)
    Bilişsel ergonomi ; insanlar ve sistemlerin diğer öğeleriyle etkileşimleri açısından algılama , bellek , mantık yürütme , ve motor cevap gibi mental süreçlerle ilgilenmektedir...... bu açıklam ile bağdaştıramadım soruyu...
    yada ben bu ergonomi mantığını oturtamadım :) :)

Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kübra hanım "tasarım" kelimesinin üzerinde birazcık düşünmenizi ve araştırmanızı rica edeceğim :)

13. Kübra Şentürk

Pekala önerinizi dikkate alacağım :)

14. yani, İnsan-makine ara kesiti fiziksel.. bununla da birlikte makine ve kontrol panellerinin tasarımı ise PROGRAM ile ilgili. Yani bilişsel. Burda şaşırtmaca var. Soruya takılmayın, bu tür şaşırtmalara nasıl düşmeyebilirim üzerinde yoğunlaşın bu soru için :)

15. TEVFİK KORKMAZ

TEVFİK KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

CEVAP A

Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
  16. Doğru cevap tabii ki D :)

17. TEVFİK KORKMAZ

TEVFİK KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde teknik eleman denilmektedir. motorlu araçlar için teknik elemanlarda makine müh.leridir

18. Kaldırma Araçları : İş yerlerinde bulunan vinç, caraskal, asansör, forklift vs. türündeki tüm kaldırma araçları üç ayda bir bütünüyle kontrolden geçirildikten sonra ehliyeti yetkili teknik elemanlar tarafından maksimum kaldırma ağırlığının 1.5 katı ile ağırlık testine tabi tutulacaktır. Test sonuçları rapor haline getirilecek ve işyerinden bulundurulacaktır.

ehliyetli yetkili teknik eleman, forklift operatörü olabilir mi?

19. sanki bu daha da açıklayıcı gibi arkadaşlar

Kaldırma Araçlarının Kontrolleri:Kaldırma Araçlarının Kontrolleri:
    Kaldırma Makineleri ve araçları her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri tarafından kontrol edilecek ve çelik halatla, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular yetkili teknik bir eleman tarafından üç ayda bir bütünüyle kontrol edilecek ve bir kontrol belgesi düzenlenerek işyerindeki özel dosyasında saklanacaktır. Kaldırma Makineleri işletme ağırlığının en az 1,5 katını etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olacak ve bıunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:376,378)

20. Kübra Şentürk

forklift operatörünün denetleme yetkisi varmı ki ? banada makine mühendisi daha mantıklı geliyor , bakım ustası da saçma bir şık olmamışmı ?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica