Tartışma : Bugün İtibariyle İş Güvenliği Uzmanı Olmak Doğru Mu?

ERNCNR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba. Bu aralar iş güvenliği uzman eğitimini alıp sınava girip c sertifikasını almak istiyorum fakat 2017'den itibaren c sınıfının iş ağının daha da daralacağını duydum. Sizce bugün itibariyle yani 03.11.2016 tarihi itibari ile iş güvenliği uzmanı olunur mu, c'li uzmanlar için bu işin geleceği var mı, yoksa zaman ve para kaybı mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

M. Raşit Sarıyar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bulaşma derim.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
15 günlük eğitim ve sınav sonucu , alınan bir belge sonuçta.
"Yolcu uçağı kullanma belgesi" veya profesörlük ünvanı değil.
4-5 yıllık yüksek okul lisans (yüksek lisans, dr. doç. vb.) diplomasından alamadığınız verimi (parayı), bu zavallı (hale gelmiş) uzmanlık belgesi herhalde veremeyecektir.

Son düzenleme:

ERNCNR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)

15 gün eğitim ve sınav sonucu bir belge alınıyor sonuçta.(1-2 bin tl de ücret)
Bu bir "yolcu uçağı kullanma belgesi" veya profesörlük ünvanı değil.
4-5 yıllık yüksek okul lisans (yüksek lisans, dr. doç. vb.) diplomasından alamadığınız verimi, bu zavallı (hale gelmiş) uzmanlık belgesi herhalde veremeyecektir.

Arkadaşlar ben iş imkanları ve bu uzmanlığın geleceğini sordum. Bu yönde cevap verirseniz sevinirim, sonuçta kimse annesinin karnından uzman olarak doğmuyor. Hepimiz bu yollardan geçerek bu belgeleri alıyoruz. Cevaplar için teşekkürler.

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam şu an isg uzmanı ihtiyacından çok uzman var (c) ama arkadaşın dediği gibi şansını dene istersen, lisans bölümün mühendislikse şansın daha fazla

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Arkadaşlar ben iş imkanları ve bu uzmanlığın geleceğini sordum. Bu yönde cevap verirseniz sevinirim, Sonuçta kimse annesinin karnından uzman olarak doğmuyor. Hepimiz bu yollardan geçerek bu belgeleri alıyoruz. Cevaplar için teşekkürler.
Bu işten korkmuyorsanız (mahkeme vs. işimi layıkıyla yaparım kendim güvende kalırım diyorsanız ve hiçbir suçunuz olmasa da ölümlü bir kazada o bir gece gözaltında beklemeyi göze alıyorsanız) ve insanlara firmalara malzemelere güvenli faydalı olmaktan zevk alacaksanız koruyucu kollayıcı ve bundan mutlu olan güzel bir yüreğiniz varsa, insanlarla iletişiminiz güçlü ise gelin buyrun faydalı işini layıkıyla yapan bir meslektaşımız olun. Ben kendimden örnek vereyim 2014 mezunuyum mühendisim, şu an 2 katından fazla aldığım arkadaşlarım var. Bu arada yüksek yapıp B filan da olmadım. İSG yi Mayıs 2015 sınavında almıştım bulunsun diye kendimi geliştirmek için gittiğim kurslardan biriydi. Kurs sırasında ben bu işi yaparım dedim korkum gitti kurum sayesinde. Devamını sildim kendi hayat hikayem gibi olmasın diye ama bu işin geleceği benim için benim, kendimi geliştirdikçe bana zaman da kattı, para da katıyor katar da... Çünkü mesleğimi seviyorum ve en önemlisi sevdiğim şeye sahip çıkıyorum.

Oğuz Çağlar Keskiner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
6666 ' ya kesinlikle katılıyorum.Bu işi meslek olarak tercih edecekseniz olur derim,fakat ek iş olarak düşünüyorsanız başarmanız çok zor, alacağınız 2 kuruş için mesleğiniz varken girdiğiniz riske değmez diye düşünüyorum

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba. Bu aralar iş güvenliği uzman eğitimini alıp sınava girip c sertifikasını almak istiyorum fakat 2017'den itibaren c sınıfının iş ağının daha da daralacağını duydum. Sizce bugün itibariyle yani 03.11.2016 tarihi itibari ile iş güvenliği uzmanı olunur mu, c'li uzmanlar için bu işin geleceği var mı, yoksa zaman ve para kaybı mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

İş güvenliği uzmanlığını bir meslektir. Meslek "bir kimsenin kendine temel çalışma alanı edindiği, geçimini sağlamak için yaptığı sürekli iş" olarak nitelendirilmekte.

Kimlerin İş güvenliği uzmanı olabileceği de gerekli yönetmelikte belirtilmiş. Şu anki mesleğinizin size kazandırdığı, İş güvenliği uzmanlığından daha fazla ise ( maddi ve manevi) sanırım mesleğinizi icra etmek doğru bir yol olacaktır. Ama mesleğinizden kazancınız İş güvenliği uzmanlığından daha düşük ise zaten seçim baştan bellidir.

Bu forumdaki çoğu uzman kendi mesleğini icra etmek istemediği yada edemediği için uzman olmuştur. Netice de hayat sizin seçimlerinizden ibarettir. Sınıf gözetmeksizin, tecrübe, yetkinlik, yabancı dil, eğitimler, hobiler gibi donanımlarınız sizin rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlar.

Hakkınızda en güzeli ve en iyisi ne ise o olsun. Başarılar dilerim.

muratbozkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sonuçta aşçı var asgari ücrete çalışan , aşçı var michelin yıldızlı resteurantlarda milyon dolarla oynayanda... :) hee bizim işte milyon dolarlara şu an için yok fakat aynı anda bir çok firmaya danışmanlık ve hizmet verip ayda 30-40 kazanan arkadaşlarda var sonuçta

muratbozkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2. sorunuz geleceği var mı diye geleceği var fakat 2-3 sene içinde para kazanılacak konumdan çıkacak haberiniz olsun...

ERNCNR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam şu an isg uzmanı ihtiyacından çok uzman var (c) ama arkadaşın dediği gibi şansını dene istersen, lisans bölümün mühendislikse şansın daha fazla

Bu sene Biyoloji'den mezun oldum hocam, askerlikten sonra bu yönde kendimi geliştirmek istiyorum fakat inşaat, şantiye gibi alanlara fen fakültesi mezunlarını alıyorlar mı bu alanda ?

Bu işten korkmuyorsanız (mahkeme vs. işimi layıkıyla yaparım kendim güvende kalırım diyorsanız ve hiçbir suçunuz olmasa da ölümlü bir kazada o bir gece gözaltında beklemeyi göze alıyorsanız) ve insanlara firmalara malzemelere güvenli faydalı olmaktan zevk alacaksanız koruyucu kollayıcı ve bundan mutlu olan güzel bir yüreğiniz varsa, insanlarla iletişiminiz güçlü ise gelin buyrun faydalı işini layıkıyla yapan bir meslektaşımız olun. Ben kendimden örnek vereyim 2014 mezunuyum mühendisim, şu an 2 katından fazla aldığım arkadaşlarım var. Bu arada yüksek yapıp B filan da olmadım. İSG yi Mayıs 2015 sınavında almıştım bulunsun diye kendimi geliştirmek için gittiğim kurslardan biriydi. Kurs sırasında ben bu işi yaparım dedim korkum gitti kurum sayesinde. Devamını sildim kendi hayat hikayem gibi olmasın diye ama bu işin geleceği benim için benim, kendimi geliştirdikçe bana zaman da kattı, para da katıyor katar da... Çünkü mesleğimi seviyorum ve en önemlisi sevdiğim şeye sahip çıkıyorum.

Çok güzel bir cevap vermişsiniz teşekkürler hocam. Her işin riski var tabi fakat bu alan direkt olarak insan hayatını kapsadığı için daha bir önemli benim için, fakat yapılmayacak ya da korkulacak bir meslek değil diye düşünüyorum. Sonuçta işimizi düzgün yapıp gerektiğinde bunu gerekli bakanlıklara bildirdiğimizde top bizden çıkmış olacaktır. Ayrıca siz OSGB aracılığıyla mı uzmanlığınızı yapıyorsunuz yoksa kendi emeğinizle mi kendi işinizi ve cevrenizi oluşturdunuz. Yani bu konuda ne önerebilirsiniz ?

İş güvenliği uzmanlığını bir meslektir. Meslek "bir kimsenin kendine temel çalışma alanı edindiği, geçimini sağlamak için yaptığı sürekli iş" olarak nitelendirilmekte.

Kimlerin İş güvenliği uzmanı olabileceği de gerekli yönetmelikte belirtilmiş. Şu anki mesleğinizin size kazandırdığı, İş güvenliği uzmanlığından daha fazla ise ( maddi ve manevi) sanırım mesleğinizi icra etmek doğru bir yol olacaktır. Ama mesleğinizden kazancınız İş güvenliği uzmanlığından daha düşük ise zaten seçim baştan bellidir.

Bu forumdaki çoğu uzman kendi mesleğini icra etmek istemediği yada edemediği için uzman olmuştur. Netice de hayat sizin seçimlerinizden ibarettir. Sınıf gözetmeksizin, tecrübe, yetkinlik, yabancı dil, eğitimler, hobiler gibi donanımlarınız sizin rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlar.

Hakkınızda en güzeli ve en iyisi ne ise o olsun. Başarılar dilerim.

Cevabınız için teşekkürler hocam. Uzman olduktan sonra yapılması gereken ya da başvurulması gereken alanlar nedir peki ?

2. sorunuz geleceği var mı diye geleceği var fakat 2-3 sene içinde para kazanılacak konumdan çıkacak haberiniz olsun...

Sanırım dediğiniz olay C sınıfı için geçerli hocam. B ve A sınıfı bir 7-8 sene daha iyi işler yapar gibime geliyor.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Bu sene Biyoloji'den mezun oldum hocam, askerlikten sonra bu yönde kendimi geliştirmek istiyorum fakat inşaat, şantiye gibi alanlara fen fakültesi mezunlarını alıyorlar mı bu alanda ?

Çok güzel bir cevap vermişsiniz teşekkürler hocam. Her işin riski var tabi fakat bu alan direkt olarak insan hayatını kapsadığı için daha bir önemli benim için, fakat yapılmayacak ya da korkulacak bir meslek değil diye düşünüyorum. Sonuçta işimizi düzgün yapıp gerektiğinde bunu gerekli bakanlıklara bildirdiğimizde top bizden çıkmış olacaktır. Ayrıca siz OSGB aracılığıyla mı uzmanlığınızı yapıyorsunuz yoksa kendi emeğinizle mi kendi işinizi ve cevrenizi oluşturdunuz. Yani bu konuda ne önerebilirsiniz ?

Cevabınız için teşekkürler hocam. Uzman olduktan sonra yapılması gereken ya da başvurulması gereken alanlar nedir peki ?

Sanırım dediğiniz olay C sınıfı için geçerli hocam. B ve A sınıfı bir 7-8 sene daha iyi işler yapar gibime geliyor.

Ben tam zamanlı tek firma çalışanlardanım, çalıştığım firma sertifika olsun yer doldursun değil de işi bilsin iş yapsın işe yarasın kafasında. Bunu iş görüşmesinde belli ederseniz çalışırlar sizinle C B A ya bakmazlar. Firmanın derdi yönetmelik zorunluluğu ile sertifika tutmaksa sadece adım atmam Allah attırmak zorunda da bırakmasın.
OSGB istediğim şartları vermiyor, çağıran yerlerde kaç senedir çalışan B sınıflarımız almıyor o maaşı duyulursa olay olur diyen de çıktı ooo şefim naptın sen bol şans sana diyen de oldu görüşmede baştan sizi tanıdığımıza mennun olduk ama zannediyorum ki bizimle çalışmazsınız kafanızdaki rakam nedir diyen de oldu :D
Baştan OSGB ye girmemekte fayda görüyorum. Yabancı dil varsa uluslararası firma veya büyük çaplı projelerde başlamakta yabancıların standartlarında başlamak inanın çok şey katıyor uzmanlık anlamında da, özgeçmişinize de. Allah gönlünüze göre versin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.