Soru C Belge Almak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Buse Dilmaç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

c belge almak için geç mi kaldık arkadaşlar neden cevap yazmıyorsunuz.27 aralık sınavına hazırlanıyorum ve konular çok fazla gibi geldi. bu süreç nasıl atlatılır .belgeyi alınca özel çalışmak mı daha riskli yoksa OSGB de çalışmak mı lütfen yazar mısınız.

2. chemistable

chemistable TÜİSAG Üyesi

Gec kalmadınız lakin b ve a sınıfı uzmanlarının kolay iş bulamadığı bir ortamda çok mücadele etmeniz gerekecek..........

Buse Dilmaç bu yazıya teşekkür etti.
  3. Halit Çiçek

Halit Çiçek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

C artık bi işe yaramıyor..

4. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

C artık hikaye ...hatta B ve A bile iş bulamıyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar moralinizi bozmak istemem ama bakanlık C olayı bitirmiştir olay A ve B uzmanı düzeyinde donecek 1,5 sene sonra C lerin hıcbir anlamı kalmıcak ..
    Bu işden para kazanma deviri bitmiştir.
    Sadece bir doktor bulup OSGB açan para kazanır oda B veya A uzman artı doktordur...

6. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

peki c nin yaptıgı i
    teşekkkürler . peki bireysel çalışıp 10 otele baksam ne kadar gelirim olur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

şimdi neden para olarak görüyorsunuz her şeyi .bu meslegin geliştirilmesini büyümesini istemiyormusunuz

8. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Bence sen akademisyen olmalısın yanlışa yerdesin c belgeli uzman değil :)

9. Halit Çiçek

Halit Çiçek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

hatta harita müh. olarak çalışsan C belgesinden daha iyi...

10. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

ne işte çalışacagıma beeeeen karar veririm başkalarına düşürmem bunu

11. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Ozman konuyu açarken neden yazmıyorsunuz diye ..yazıp duruyorsun !
    Burda insanlar yorumlarını paylaşıyor sonrada ben karar verırıım diye saçma bir çıkışda bulunuyorsun çok komiksiniz !

12. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

13. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

o sizin komikliginiz.

14. Hanzadem

Hanzadem TÜİSAG Üyesi

C olmadan A ve Bye geçiş mümkün değilki..C neden gereksiz olsun..
    yüksetme sınavını bu seneye mahsus yaptılar sadece diye biliyorum..

15. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

yani c yi alıp almama konusunda kararsızım.kendi inş. şieketimizin işini yapar otellere bakarım diye düşündüm ama aralık sınavına girecem ne dersiniz

16. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

bence alın derim.sonuçta eğer kanunlarla oynanıp değişiklik yapılmazsa az tehlikeli yerler için c sınıfı uzman gerekecek.yalnız c sınıflarının tehlikeli yerlere de bakabilme yetkisinin süresi dolduğunda OSGB lerden en fazla asgari ücret alırsınız.asgari ücrete o risk değer mi diyeceğim ama zaten tehlikesi çok az olan yerlere bakacaksınız..yani değer...

ayrıca 3 sene c de çalışıp b nin , 4 sene de b sınıfında çalışıp a sınıfının sınavlarına girip başarılı olursanız 7 sene içinde a sınıfı uzman olabilirsiniz.hoş 7 sene sonra a sınıfı olmak ne kadar para kazandırır onu şimdiden kestirmek güç.alacağınız riske değer mi derseniz kesinlikle değecek bir ücret alabileceğinizi sanmıyorum 7 sene sonra...

17. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

tşk.ederim bana motivasyon oldu.peki kanun ve yönetmelikler gerçekten vs. toplam ders notları 1500 sayfa falan mı yapıyor.bi yerde okudum.sizin sitede paylaşımarınızı da izleyip kaydediyorum.inşallah bu sınavda b ye geçersiniz.

18. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkürler.Sizde inşallah C sınıfı uzmanlık sertifikanıza kavuşursunuz..

1500 sayfa biraz abartılı gibi ama kapsamlı bir özetlerseniz yönetmelik ve yönetmelik dışı konuları 200-300 sf falan yapar sanırım...yalnız özetlerken yönetmeliklerin ek kısımlarını da es geçmeyin oralardan da sormaya başladılar artık.özetlemezseniz bu işin sonu yok.yönetmelik sayfaları hadi yine belli de yönetmelikte olmayan konular hakkında sınırsız kaynak var...Gün geçtikçe zorlaştırıyorlar artık piyasa uzmana doyduğundan dolayı...

şu linkten yönetmeliklerin güncel hallerini görebilirsiniz.Sürekli yeni yönetmelikler çıkıyor ve son çıkan yönetmeliklerden illaki soru geliyor...

http://www.bilgit.com/yonetmelikler.html

19. Tuncay ULUKAYA

Tuncay ULUKAYA TÜİSAG Üyesi

Yani açıkçası piyasada duyduklarımdan sonra pek hevesim kalmadı ama verdiğim paranın hakkı için alıcam belgeyi.Ama kullanacağımı sanmıyorum.Burada bir firma 100 tane atölyeye yıllık 312 tl ye bakacak fiyat bu.yani 312*100 düşünün.O kadar risk filan.

20. Tuncay ULUKAYA

Tuncay ULUKAYA TÜİSAG Üyesi

Ben bundan sonra bu isg işinin sektörel bazda ele alınacağını düşünüyorum.Şimdi isg çok genel bir iş sahası.Yani uzman ünvanı veriliyor fakat bu kadar kapsamlı yüzlerce sektörü barındıran bir sahada neyin uzmanlığını yapacak bu kadar arkadaş.Şimdi şahıs inşaattan anlamaz uzman,makinadan anlamaz uzman,biyolojik etmenlerden anlamaz uzman,kimyadan anlamaz uzman vs....uzar gider.Şimdi öncelikle bu açığa kavuşmalı bence.Bu sektör kendi kendini otomatize edecektir emin olun.Sonunda her alanda kendi uzmanını isteyecektir.Bu kadar basit.Zaten asıl para kazanma olayı da böyle olacaktır.Ne yazık ki bunun için bir kaç arkadaşımızın canı yanacaktır.Bu da olacaktır.Çünkü anlamadığın bilmediğin şeyin uzmanı olamazsın.Kelle koltukta bu işi sadece para için yaparsan gece yatağından alırlar adamı.Zaten işverenler bu tarz bir olayla karşılaşınca uzmanı kendi sektöründen birisi olarak seçecektir.Tabi bunun için bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde işverenin başına bir olay İGU uzmanı hapse ve işçi ölecektir ki bu gerçekleşsin.Bu da sanırım 3-5 yılı bulur.Kaza bu geliyorum demez neticede.O nedenle ben kendi açımdan artık bu İGU olayını sadece yatırım olarak görüyorum.Emin olun ben haklı çıkıcam.Tabi ki sadece olaya sertifika bazlı yaklaşan insanlar açısından acı bir durum.Ama bir süre sonra İGU uzmanı seçerken herkes ASIL mesleği referans alacaktır.SAYGILARIMLA.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica