Anket C Belgeli Iş Güvenliği Uzmanlarinin Geleceği

C BELGELİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GELECEĞİ

• Kullanılan toplam oy
    336
  • Anket kapatılmış .

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Allah aşkına arkadaşlar kurulan mühendislik odalarının şimdiye dek ne faydası görüldü ki, iş güvenliği uzmanlarının odası kurulunca durum değişecek, bu ülkede zihniyet değişmedikçe, isg de, diğer meslek dalları gibi ezilecek...
Zihniyet diyorum çünkü; Benim çalıştığım yer A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının kurduğu bir firma, bir eğitim isteği geldi, pazar günü 10 ila 1 arasında verilecek, hemen kabul edildi ve benim gitmem için sabahtan beri tartışıyoruz... Ya işten çıkacak, iş arayacaksın, yada paşa paşa gidip eğitim vereceksin... Adamlar da zihniyet tek " 60'ıma merdiven dayamışım, nereden vole vursam kardır. C'nin işi ne gidip çalışsın... "

ÖmerFaruksvnl

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Evet haklısınız. Emekli müfettişlerin tuzu kuru, adamlar suan az bulunan A sınıfı sertifikaya sahip senin ne kadar kazandığına bakmaz, bu da onları bencil yapar. Ama bir sekilde birlik olup dik bir duruş sergilenmesi gerek, bir kere egildik mı bir daha düzelmek zor. Birlik olup standartlarımızı belirlemeliyiz.

heracleia

Üye
TÜİSAG Üyesi
1 ) iş güvenliği uzmanlarının tüm mühendislik dalları , fizik,kimya bölümleri ve myo mezunlarından olması sebebiyle ve yaklaşık 1-1,5 sene sonunda yukarıdaki disipline sahip kişilerin diplomalarının ek i gibi bir şey olacak. çünkü sadece müh. sıfatıyla çok az yerde çok cüzi miktarlarda iş bulabilenler bu belge ile kendilerine katma değer yaratılacağını haklı olarak düşünecekler.aynı zamanda osgb lerinde artmasıyla piyasadaki ihtiyaç fazlası sorunu daha da büyüyecek.

2-) işyeri hekimleri sorunu bir tek osgb ler dolayısıyla yaşayacak.

2014 - 2015 yılında bir üst sınıfta çalışmanın iptal edilmesi , eğitim ve sınavların ihtiyaca yönelik belirlenmesi ve gerekiyorsa durdurulması gereklidir.

Bakanlık üzerine düşen denetleme görevini tamamen kişi ve kişilere taşere etmiş olup bununda yasal açıdan altyapısının oluşturularak , olası ölümlü ve uzuv kayıplı iş kazalarında tamamen işveren ile iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi arasında çözülmesini hedeflemekle ve kendisini bu dairenin dışında sadece kanun yaptım uzman yetiştirdim ifadeleriyle örtecektir. Bunun yanında milyonlarca boş gezmesi muhtemel mühendislere iş kapısı açtım. düşüncesi içerisindedir.

Devletin çalışan sağlığını ve güvenliğini tamamiyle düşündüğü falan yoktur ve konu yanlışlar içerisinde devam etmektedir. Devlet sadece kasaya giren paraya bakar ve AB uyumları çerçevesinde yaptım oldu mantığıyla hareket eder. Bu kanun ile eğer bir işveren kendi işyerinde alınacak önlem , tedbirlerden bihaber ise ve ne hikmetse bütün bunlara rağmen kanunda belirtilen görev,yetkilerden haberi bir şekilde var ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini kötü niyetli olarak görevlendirecek. olası bir durumda böyle bir işletmede işveren ekmek parası için bulunan uzman ve hekime maddi , manevi tüm hususları rücu edecektir. böyle anlayışta türkiyede çok işletme vardır ve bunun esas adı "günah keçiliğidir"

Bu kanun ile bir çok kişi ve osgb ler istihdam edilsede ve bakanlık nemalansada ileride çok ciddi hukuksal sorunlarla karşılaşılacaktır. bunu hepimiz duyacağız. bu kanuna tabi herkez bunun farkında ancak iş bulmak , çalışıyorsa 2 kuruş daha fazla alırım gayesiyle cesaret hapı yutmuş vaziyetteler.

Öncelikle ;
Kanunun bu haliyle KESİNLİKLE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ MAAŞINI DEVLETTEN ALMASI GEREKMEKTEDİR. MAAŞINI DEVLETTEN DEĞİL İŞVERENDEN ALAN BİR UZMAN-HEKİM KANUNDA BELİRTİLEN GÖREV VE YETKİLERİ TAM ANLAMIYLA KULLANAMAZ
BUNUN KESİNLİKLE BÜYÜK BİR PANKART İLE ÇALIŞMA BAKANLIĞININ ÖNÜNE ASMAK GEREKİR.

Böyle bile olsa bu işi yaparım deniyosa;
İşveren , işveren adına çalışan temsile yetkili kişilerin en önce bu konuyu tamamen benimsemesi işyerinde çalışanın sağlığını ve güvenliğini düşünerek bunu konuyu şirket içi bir kültür haline getirilmesinde en önemli rolü üstlenmesi , iş güvenliğini kanun istiyor diye değil maliyetlerin azaltıldığı , verimin arttığı bir unsur olarak görmesi gerekir.Ancak böyle bir işveren ile bu iş yapılır.

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet haklısınız. Emekli müfettişlerin tuzu kuru, adamlar suan az bulunan A sınıfı sertifikaya sahip senin ne kadar kazandığına bakmaz, bu da onları bencil yapar. Ama bir sekilde birlik olup dik bir duruş sergilenmesi gerek, bir kere egildik mı bir daha düzelmek zor. Birlik olup standartlarımızı belirlemeliyiz.
Birlik olmaya karşı değilim kesinlikle hem dik durmak hem de bu mesleği hakkıyla yapmak için birlik olunmalı ama iş bulunmadımı mutlaka fiyat kırılıyor ve bir kere kırıldımı, işte o zaman düzelmemiz zor. Oda üyelerinin ve başında bulunacak insanların zihniyeti de A sınıfı bazı uzmanların zihniyetinde ve ben bilirim edalarında olursa işimiz çok daha zorlaşır.

ahubircan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir sistem yeni yeni oturmaya başlarken potansiyel olan durumlar denenir ha bu arada sistem başarısız olursa bir diğerine geçilir şu an öyle bir sürece giriyoruz ben İş güvenliği olayında bir oda kurulacağına ve yarı kurumsal çalışılacağına inanıyorum ama bu sürecin olması çok uzun süreç olabilir.

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1 ) iş güvenliği uzmanlarının tüm mühendislik dalları , fizik,kimya bölümleri ve myo mezunlarından olması sebebiyle ve yaklaşık 1-1,5 sene sonunda yukarıdaki disipline sahip kişilerin diplomalarının ek i gibi bir şey olacak. çünkü sadece müh. sıfatıyla çok az yerde çok cüzi miktarlarda iş bulabilenler bu belge ile kendilerine katma değer yaratılacağını haklı olarak düşünecekler.aynı zamanda osgb lerinde artmasıyla piyasadaki ihtiyaç fazlası sorunu daha da büyüyecek.

2-) işyeri hekimleri sorunu bir tek osgb ler dolayısıyla yaşayacak.

2014 - 2015 yılında bir üst sınıfta çalışmanın iptal edilmesi , eğitim ve sınavların ihtiyaca yönelik belirlenmesi ve gerekiyorsa durdurulması gereklidir.

Bakanlık üzerine düşen denetleme görevini tamamen kişi ve kişilere taşere etmiş olup bununda yasal açıdan altyapısının oluşturularak , olası ölümlü ve uzuv kayıplı iş kazalarında tamamen işveren ile iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi arasında çözülmesini hedeflemekle ve kendisini bu dairenin dışında sadece kanun yaptım uzman yetiştirdim ifadeleriyle örtecektir. Bunun yanında milyonlarca boş gezmesi muhtemel mühendislere iş kapısı açtım. düşüncesi içerisindedir.

Devletin çalışan sağlığını ve güvenliğini tamamiyle düşündüğü falan yoktur ve konu yanlışlar içerisinde devam etmektedir. Devlet sadece kasaya giren paraya bakar ve AB uyumları çerçevesinde yaptım oldu mantığıyla hareket eder. Bu kanun ile eğer bir işveren kendi işyerinde alınacak önlem , tedbirlerden bihaber ise ve ne hikmetse bütün bunlara rağmen kanunda belirtilen görev,yetkilerden haberi bir şekilde var ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini kötü niyetli olarak görevlendirecek. olası bir durumda böyle bir işletmede işveren ekmek parası için bulunan uzman ve hekime maddi , manevi tüm hususları rücu edecektir. böyle anlayışta türkiyede çok işletme vardır ve bunun esas adı "günah keçiliğidir"

Bu kanun ile bir çok kişi ve osgb ler istihdam edilsede ve bakanlık nemalansada ileride çok ciddi hukuksal sorunlarla karşılaşılacaktır. bunu hepimiz duyacağız. bu kanuna tabi herkez bunun farkında ancak iş bulmak , çalışıyorsa 2 kuruş daha fazla alırım gayesiyle cesaret hapı yutmuş vaziyetteler.

Öncelikle ;
Kanunun bu haliyle KESİNLİKLE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ MAAŞINI DEVLETTEN ALMASI GEREKMEKTEDİR. MAAŞINI DEVLETTEN DEĞİL İŞVERENDEN ALAN BİR UZMAN-HEKİM KANUNDA BELİRTİLEN GÖREV VE YETKİLERİ TAM ANLAMIYLA KULLANAMAZ
BUNUN KESİNLİKLE BÜYÜK BİR PANKART İLE ÇALIŞMA BAKANLIĞININ ÖNÜNE ASMAK GEREKİR.

Böyle bile olsa bu işi yaparım deniyosa;
İşveren , işveren adına çalışan temsile yetkili kişilerin en önce bu konuyu tamamen benimsemesi işyerinde çalışanın sağlığını ve güvenliğini düşünerek bunu konuyu şirket içi bir kültür haline getirilmesinde en önemli rolü üstlenmesi , iş güvenliğini kanun istiyor diye değil maliyetlerin azaltıldığı , verimin arttığı bir unsur olarak görmesi gerekir.Ancak böyle bir işveren ile bu iş yapılır.

Böyle bir fikri (bir havuzdan maaş ödenmesi) düşünmüşler ama artık kimin ekmeğine taş koyduklarını gördüler ise vazgeçilmiş...

ÖmerFaruksvnl

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Umut ediyorum ki bu Oda kurmak çok uzun sürmez. Geç kalınmadan bu is halolur. Ve En Buyuk destekçimizde Bakanlık olmalı.

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir sistem yeni yeni oturmaya başlarken potansiyel olan durumlar denenir ha bu arada sistem başarısız olursa bir diğerine geçilir şu an öyle bir sürece giriyoruz ben İş güvenliği olayında bir oda kurulacağına ve yarı kurumsal çalışılacağına inanıyorum ama bu sürecin olması çok uzun süreç olabilir.
Umarım sizin dediğiniz gibi olur.

emrahunal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben şunu anlamıyorum. osgb ye muhtaç kalmak....sen onlara muhtaç kalmak istersen kalırsın...herkes 2000 liraya (ki küçük düşünen için uzay rakamdır bu) eyvallah derse zaten yapacak bişey yok.kendi kendimizi idam etmiş oluruz.kimse eyvallah demezse sıkıntı yok herkes bireysel yeteneklerini konuşturabilir....tabi varsa.....yok ki zaten bu muhabbetler dönüyor....adamlar ayda yüzbinleri cebe atarken bize de 4 5 bin lira verseler ozaman zaten sıkıntı olmaz hep beraber osgb lere gider kurumsal çatı altında işimizi yaparız....

erhancak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB LERİ kaldırın diye bir kampanya başlatmak lazım....

emrahunal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
OSGB LERİ kaldırın diye bir kampanya başlatmak lazım....
hala anlamıyosunuz kaldırısınlar diye ekstra mücadeleye gerek yok biz onlara muhtaç olmayıp onların kapısına gitmessek onlar bize muhtaç olup bizim kapımıza gelirler....

ilker acar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
oda konusunda bir çalışma olduğu düşünmüyorum.
ancak izmit'te faliyet gösteren bir dernek mevcut.

http://www.isgder.com/dernek/
dernek İSG le alakalı her türlü etkinliğe yönetmeliklerle alakalı fikir bildirimlerine sosyal sorumluluk projelerine katılmakla beraber isg profosyenellerinin dikkatini çekmemektedir. aktif üyelere il temsilcilerine her zaman kapıları açık bir sivil toplum kuruluşudur bir kaç tane isg teknikeri ve mühendisin bir araya gelmesiyle kuruldu yıllık aidatı 50 tl düzenli olarak toplanmakta e bülten çıkarılmakta kararlar alınmakta uygulanmaya çalışılmakta sınavlar sonucunda komisyon kurulup hatalı sorulara itiraz edilmekte 16.500 İSG uzmanı olmasına rağmen yüz küsurlu bir üyesi bulunmakta Hacı Latif İŞÇEN ve arkadaşları ülkenin en muzdarip konusunda öksüz bırakılmakta

seniso

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bence osgb lere muhtaç kalınacak çünkü firmalarda osgb ile çalışmayı tercih edecekler. C belgesi olanlar genelde tecrübesiz kişiler firmalar şahıs yerine şirketle çalışmayı tercih ederler. Çoğu da kendi çalışanına belge aldırıp yoluna devam edecek. Yani boşta olanlara tek tercih osgb olacak gözüküyor. Sonuç olarak parası olan parasına para katacak uzmanlarda üç kuruşa çalışacak. Osgb lerin kaldırılması en önemli çözüm olur. Fakat söylenenlere göre uzmanların dışarıdan çalışmasını da kaldıracaklar deniyor. İşimiz zor gözüküyor.

ahubircan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende bireysel çalışan bir iş güvenliği uzmanıyım piyasade sizin aynen dediğiniz yönde bir eğilim var osgb'ler toplu hizmet veriyorlar benim firmama bile gelmişler paket program diye yani cidden bireysel calısanlar biraz zor durumda kalacak

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

aynı öngörüyü paylaştığımı belirtmek istiyorum.

Lakin ankete katılmadım:

1. ... ULAŞACAKLARDIR...
  2. ....OLACAKLARDIR...
  3. ....OLACAKTIR.....
  4. ....ÇALIŞACAKLARDIR....
çünkü dolaylı olarak benim ve benim gibi arkadaşların karar ve/ve ya çabalarıyla olacak bir konuya üçüncü çoğul şahıstan bahseder gibi bir anket ifadesi bile ekseri uzmanların mevzuya bakışına zaten işaret etmektedir.
osgb lerden yakınıyoruz da osgblerde 1.500 tl maaşlarla çalışmayı (belki daha aşağısıda vardır henüz duymadım)
kabul edip onları ayakta tutan yine biz uzmanlarız. Bu ülkede sistem ne zaman öğretimden önce eğitime önem ve prim verirse o zaman isg sistemide sair herşeyde yoluna girer. Bir askere silah kullanmayı öğretmek, öğrenme sürecinin ana hedefidir ama o silahı nerde ve ne zaman kullanması gerektiğini kavratma bilinci ise eğitim sürecinin temel hedefini ifade eder.
işsizlikten kurtulmak için isg uzmanı olmuş birine 1.500 tl maaşla bu iş yapılmazı nasıl anlatırsın ki...
Bu sorun nasıl mı çözülür: üç kuruş maaşla çalışan bir uzman eksik yarım işlerden kaynaklı bir iş kazasından sorumlu tutulduğunda aklı başına o zaman ancak gelir.
Oda konusna gelince:
Odaları devlet kurmaz arkadaşlar:
kimden oda bekliyorsunuz ki:)
odaları hangi meslek zümresi kurmak istiyordsa onlar bir araya gelirse ancak kurabilir:
sayıda 500 dür. yani ancak 500 uzman bir araya gelirse bakanlıkda müsaade ederse diğer gerekler yerine getirilirse o zaman kurulur.
daha ben belgemi almadan oda kurulması şartını öngörmüştüm ama o zamanda şimdide fikrim aynı noktada 500 uzmanı bir araya getirmemiz çooook zaman alacak...

fcaral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet arkadaşlar...Yeni yönetmelikten sonra, konu başlığı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir??

Adah

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Fcaral arkadasım bennım nacızane fıkrım tehlikeli sınıfta bulunan şirketler artık kendi bunyesındeki ,yenı yönetmelik sartlarını tasıyan calısanları iş guvenliğinden sorumlu uzman yapacak gibi duruyor.Tehlikeli ve az tehlıkeli sınıflar da hala C sınıf belgeli arkadaslar calısabılır.Osgb ler de artık ıyıce buraya yonelir .Ama unutmamatta fayda var hersey cok yenı ve sıstemın ne getırecegı bellı olmaz,bır bakarsın yonetmelık kaldırılır cunku kafalar karısık,bekleyelım gorelım,hayırlısı olsun..

neşeisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar nacizane fikrim OSGB ler bireysel uzmanlardan bir adım önde olacak, özellike apartman vs önümüzdeki yıl yasa devreye girdiğinde kaçınılmaz olacaktır, ilk olarak OSGB lere yanaşacaklardır. Ben herşey kişinin kendi mesleki tecrübesi ve bunu hayata geçirme yeteneği , işverenle arasında yapacağı bireysel anlaşamaya bırakıyorum, bunu başarabilen uzman çok para da kazanır, işini de düzgün yapar. ya OSGB ya bireysel farketmez.Çünkü Kobi tarzındaki işletme sahipleri henüz olayın ciddiyetinin farkında değiller. Oda kurulmasını ve fon olayını yapıcı buluyorum, bu hususta özellike konferans organizasyonlara katılıp üst düzey yöneticilerimize durumu bizzat izah etmeyi ve yurtdışındaki yapılan çalışmaları örnek olarak sunarak Türkiye'ye uyarlatmayı önerebiliriz. Kasım Özer Bey doğru adrestir bence.İzmitli C sınıfı uzman adayı olarak Levent Bey'İ destekliyorum.

Serdal Çalık

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar niye osgb lere gidip kendinizi yem yapıyorsunuz ki ? Hem bişey öğrenemeyeceksiniz hem sorumlu olacaksınız hemde yeterli ücret alamayacaksınız. Wallahi ben kişisel olarak firmalara başvuruyorum ve görüşmelerimde hiçbir zaman ilk anda ücreti konuşmuyorum ( mülakatın gereğidir bu aksi taktirde görüştüğünüz işyeri sizin hakkınızda geri adım atabilir ve işi alamazsınız ) her zaman ücret konusu en son planda olmalı.O zaman işveren sizin bu işi sırf ücret için yapmadığınızı düşünüyor.Ayrıca görüşme yaptığınız yer neresi olursa olsun ÜCRET BEKLENTİNİZ NEDİR diye sorulursa muhakkak minimum 3000TL diyin.Kesinlikle aşağısını demeyin.Onlar zaten 250-300 TL indirmek isteyecekler.Buna çok da karşı koymayın.Çünkü normal ve de deneyimsizsiniz.O nedenle ilk olarak deneyim elde etmeye bakın.Daha sonra zaten fiyatınız artacak.Bende arkadaş tavsiyesi.Lütfen gidipte 1500 TL ye falan çalışmayın.Ben şahsen size anlattığım gibi yaptım ve 2750 alıyorum ( deneyimsiz olmama rağmen ) Mülakat konusunda çok tecrübe edindim.Lütfen beni dinleyin ve tecrübeyi tecrübe edinmeyin...Hazırı var ne güzel işte :)))

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar mevzuatta iş güvenliği uzmanının illaki ya osgb ya da bir iş yerinin daimi elemanı olacak diye bir şey var mı?Kendinize güvenin, sertifikalı uzmansınız anlaşın bir kaç iş yeri ile gidin verin hizmetinizi de eğitiminizi de...Birde tutturmuşlar tecrübe muhabeti.Neymiş bu tecrübe:İş Güvenliği bir mühendislik disiplin dalı değildir.Üretim ya da teknik imalat ,hesap kitabıda yoktur.Başka ve farklı bir alandır.Dikkat ettinizmi, eğitimlerde osgb ler ve A sınıfı abiler mevzuatı okuyup geçiyorlar.Kimse demiyor ki arkadaşım sahaya çıktınız, bir uzman olarak şunu şöyle yapın,bunu böyle yapın,şu dökümanları ,bu formatları şöyle yapın diye örnekler ile açıklamıyorlar.Neden, düşünün istersenız?Bir de bu A sınıfı uzmanlar tecrübesini neden paylaşmıyorlar ,dökümanlarını neden -bilgi paylaşıldıkça değerlidir-mantığında yaklaşıp paylaşmıyorlar.Bunu da düşünün.Çünki C sınıfı uzmanlar osgb lere muhtaç kalsın ,bir şey öğrenmesin diye düşünülüyor sanırım.Hepsi böyle değildir ,yanlış anlaşılmasın hepsi için böyle düşünmüyorum.Ama geneli böyle...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.