Soru : C Den B Ye Geçişte Katipte İşlenmemiş Geçmiş İş Güvenliği Alanındaki Çalışmalarımızı İşletemeyiz Mi?

mudokon

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar,
Yaklaşık olarak 4 yıldır iş güvenliği alanında çalışıyorum. Belgeyi geç almam vb. Sebeplerden dolayı sadece 6 ay kadar belgem işlemiş görünüyor. Benim sormak istediğim bu 4 yıllık iş güvenliği sorumlusu ve muhendisi olarak yaptigim çalışmaları bir şekilde katipte kabul ettirerek b sınavına girme hakkı kazanabilirmiyim? İş guvenligi alanında çalıştigimi kanitlamam için sgk da gorevimde iş guvenligi alaninda calistigim yazmaktaydi ( zaten 2 senesi osgb de) ayrica kurul kayitlari eğitim vb dosyalarin bazi taranmiş halleri var. Şahit istenirse o da var bol miktarda. Cevaplarınız benim için çok önemli. Çünkü şu anda o kadar barajlarda tunellerde zor şartlarda çalışmalarımın bir anlam ifade etmediği için özel universitede yuksek lisansla b olmayı dusunuyorum. Mutlaka benim durumda olanlar vardır.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Ben uzman değil iş guvenligi sorumlusu olarak calisirken firmada olan ölümlü kaza yuzunden mahkemeye çıkıp ceza aldım. Devlet beni orda iş guvenligi alaninda calistigimi kabul edip ceza veriyosa bu geçmiş çalışmalarımı da kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2013 ten beri İSG Katip üzerinden sözleşmelerin yapılması zorunluluğu getirildiği için o tarihten sonraki beyanları dikkate alacağını sanmıyorum.
Ceza durumu Türkiye ye has bir kaos. Mevzuatı hazırlayan bakanlık kabaca der ki asıl sorumlu işverendir ve iş güvenliği uzmanı ancak ona karşı sorumlu bir çalışandır. Ama davalarda yargılananların çoğu iş güvenliği uzmanıdır. Böyle olsun diye demiyorum, durum tespiti yapmak için söylüyorum; (iki yanlış bir doğru etmez) denk görevlere sahip olduğu halde işyeri hekimleri yargılanmazken iş güvenliği uzmanları yargılanır.
Ne olur bunun sonucu;
1) hiç bir şey olmaz böyle devam eder.
2) isg kültürü bir taraftan topluma otururken bir taraftan da tarafların bilinç düzeyleri artar ve sapla samanı birbirine karıştırmazlar. Tabi bunun olmasında bizlerin birlik olup olamaması kesinlikle etkin olacaktır. -ki şu ana kadar yapamadık, oda vb. etkin söz sahibi olabilinecek bir oluşum kuramadık-

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSG-katip kullanılmaya başladıktan sonrasını kabul etmemektedir. Öncesinde ise eğer çalıştığın sektör çok tehlikeli bir sektörse başında sözleşmeli A veya B sınıfı uzmanın SGK hizmet dökümünü-Hizmet sözleşmesini bakanlığa sunmak gerekmektedir. Ben bu belgeleri bile sunamadım OSGB arşivlerinde hiç bir evrak bulmayı bırakın, çalıştırdığı uzmanı bile hatırlamıyorum. Mesela ben 4 yılımı aralıksız C SINIFI UZMAN olarak çalışıp kurul kararı vb. evraklarla kanıtlamama rağmen eğitim alıp sınava giremedim. Ufak bir tavsiyede bulunayım bu sene aralık sınavına da giremiyorum, en iyisi yüksek yapıp girmek diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.