Tartışma : C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar forumu inceledim aylık 5000 ler 4000 ler, günlük 1000 tl ler falan havada uçuşuyor.. gerçekten insanlar çok umutlanmış.
şimdi yeni sektör bu iş güvenliği. bir eğitim ve biraz masrafla uzmansın işte. ondan sonra günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diyen bir sürü insan var. şunu unutmayın, kaliteli işverenler fabrikalar zaten bunu çalıştrıyor(yasal zorunluluk olmasa bile). diğerleri sadece yasak savacak. yani kimse hayal görmesin günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diye. kimse ödemez o paraları. piyasa her zaman oturur, yerini bulur. aylık 200 tl ye kadar düşecek bu yasak savmanın bedeli. zaman içinde göreceğiz. Efendim biz sorumluluk altındayız ücretimiz yüksek olmalı diyenlere sesleniyorum: unutmayın her meslek grubu sorumluluk altındadır. hapise kadar gider. doktoruda, avukatıda, muhasebeciside, mühediside.. herkes sorumluluk altında.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
tarık bey,herkes sorumluluk altında demişsiniz doğru da,
1-bir iş kazasında savcı,hakim ilk kimi bulur..??
2-bir eğitim,biraz masrafla uzmansınız demişsiniz...görünüşte öyle evet,ancak harcanan zaman,yaşanan stres,sınav itirazları,belge almadaki handikaplar...vs vs bunların maddi değerini nasıl ölçtünüz..??
3-uzmansanız ve eğer siz aylık 200 liraya çalışmayı kabul edecekseniz gelecekte, bence şimdiki fırsatları kaçırmayın derim..
4-günlük 1000 tl sözünü ben duymadım forumda..ama ayda 2 gün için yücel bey 1150 liraya anlaşmış mesela..olmaması için bence neden yok.. zaten anlaşmış arkadaşımız..niye yalan söylesinki..??
5-yapılan işte,malesef herşey elimizde değil...tüm önlemlere rağmen istenmeyen iş kazaları olmakta..ve yine maalesef sorumlusu belli...bizler..
kısacası yaptığınız veya yaptığımız işi küçümsememek taraftarıyım ben..işin manevi boyutu da ayrı bir durum...

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
yanlış anlamayın, kazasın arkadaşlar. keşke günde 10.000 kazansalar. ama olaya biraz gerçekçi bakmak lazım.
madde madde cevap vereceğim.
1. ilk bulunacak kişi mal sahibidir. işverendir.
2. türkiye gerçeği. binlerce insan diploma ve sertifika peşinde koşuyor 1 ekmek için.
3.ben piyasaın oturacağı rakamı söyledim. iş daha yeni. zamanla buralara kadar geriler işletme başına alınan ücret. ve çok hızlı olacak ne yazıkki.
4.elbette istisnaları vardır. kendini iyi parlayan her insan güzel işler yapabilir. sektörü ne olursa olsun.
5. sorumluluk mal sahibindedir. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK i incelerseniz sorumlulukları orade belli. ne mutlu ki, hapise atılacak kadar veya ve ölen işçinin ailesine tazminat ödeme sorumluluğu değil. SORUMLULUK BUDUR. 1 gece kodeste yatmak sorumluluk değildir. Sorumlunun kim olduğu bu yönetmeliğin türediği esas kanunlarda yazar.

netice itibariyle inşallah hayırlısı olur. arkadaşlar çok para kazanırlar. temennim bu yönde. ama hayal de görmemek lazım.

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Cem Bey'in söylediklerine ek olarak,

Piyasa yerini bulur demişsiniz, doktorların piyasası 5000 tl den başlıyor. Onların ki yıllardır bulmamış demek ki.
doktorları ayrı tutmak lazım çünkü sayıları hiç bir zaman talebin üstünde olmuyor biz normal hastanelerimize doktor bulamıyoruz 1 doktor kaç kişiye bakmak zorunda kalıyor onun için iş yeri hekimliği ücretlerinin düşmesine imkan yok ama uzmanlıkta iş değişiyor bundan sonra sürekli artış olacak bir bakmışız talebin çok çok üstünde piyasada uzman olmuş olacak bunun belli bir sayıda sınırlanması lazım uzman sayısı belirli bir sayıyı aşınca sınavın yılda bir veya 2 yılda bir yapılması lazımki uzmanlık ele ayağa düşmesin

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
doktorları ayrı tutmak lazım çünkü sayıları hiç bir zaman talebin üstünde olmuyor biz normal hastanelerimize doktor bulamıyoruz 1 doktor kaç kişiye bakmak zorunda kalıyor onun için iş yeri hekimliği ücretlerinin düşmesine imkan yok ama uzmanlıkta iş değişiyor bundan sonra sürekli artış olacak bir bakmışız talebin çok çok üstünde piyasada uzman olmuş olacak bunun belli bir sayıda sınırlanması lazım uzman sayısı belirli bir sayıyı aşınca sınavın yılda bir veya 2 yılda bir yapılması lazımki uzmanlık ele ayağa düşmesin

doktorları ayrı tutuyorum. doktorlar 5000 tl ile başlıyorsa uzmanlar 3000 tl ile başlasın. hadi 2000 tl ile başlasın. ama 500 tl ile başlamasın...

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
doktorları ayrı tutuyorum. doktorlar 5000 tl ile başlıyorsa uzmanlar 3000 tl ile başlasın. hadi 2000 tl ile başlasın. ama 500 tl ile başlamasın...

Doktorun zaten işe ihtiyacı yokki. (şimdilik, 5 sene sonra ne olur bilinmez) Adam mezun olduğu gün işi hazır zaten. Doktorluk yıllllardan beri belli bir mesleki zemine oturmuş DİPLOMALI (sertifikalı değil) bir meslek.

Elbette gönül isterki iş güvenlikçileride 5000 ile başlasın. ama vahşi piyasa buna izin vermeyecektir az zaman sonra. Ne iş yaparsan yap
fark ortaya koyamadıktan sonra aldığın parada, gördüğün saygınlıkda günden güne erir. Bu fark belki bilgin, belki tipin , belki sempatin
e birazda talihindir. İş elbette ayağa düşecektir ama önemli olan bu piyasada senin 4 ayak üstüne düşebilmendir.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
tarık bey,herhangi bir iş kazasında ilk sorumlu elbette işveren ancak hatırlarsanız esenyurt yangınında aralarında uzman arkadaşı da aldılar içeri..yani herşey yönetmelikte,kanunda yazdığı gibi olmuyor malesef onu demek istedim ben..uzman uyanık davranacak,yaptığı herşeyi kayıt altına alacak..onaylı öneri defterini dolduracak...vs vs..buna rağmen sorumluluktan kurtulamıyor yani..

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
tarık bey,herhangi bir iş kazasında ilk sorumlu elbette işveren ancak hatırlarsanız esenyurt yangınında aralarında uzman arkadaşı da aldılar içeri..yani herşey yönetmelikte,kanunda yazdığı gibi olmuyor malesef onu demek istedim ben..uzman uyanık davranacak,yaptığı herşeyi kayıt altına alacak..onaylı öneri defterini dolduracak...vs vs..buna rağmen sorumluluktan kurtulamıyor yani..
hayırlısı olsun, o arkadaşın berat edeceğine eminim hatta dışarda olması(tutuksuz yargılanıyor olması kuvvetle muhtemel).
Konu nerdeen nerelere geldi. netice itibariyle, çok adam çalıştıranlar(devasa şantiyeler, yeraltı işletmeleri, havacılık gibi) zaten iş güvenliği
konusunda çok hassaslar. yasal zorunluluk olmasa bile bunu zaten yapıyorlar. risk yüksek. hayatını kaybeden bir işçiin maddi ve manevi yükü çok ağır. ama bu tip işletmeler zaten sınırlı sayıda. Zorunluluk geldikten sonra arda kalan diğer işletmeler yasak savmanın yollarını araştıracaklardır ve hemende bulacaklardır. Memleketimizde herr yer ceza. sağa bak ceza sola bak ceza. kaşının üstünde gözün var ceza.
Bu esnaf ,bu tüccar yıllardan beri bunlarla nasıl baş ediyorsa bununla(formalite iş güvenliği) en ekonomik şekilde baş etme yolunu bulacaktır. Ciddi bir arz fazlasıda olacağından emin olduğum için...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
evet hayırlısı olsun...bu arada foruma yeni katıldınız.. hoşgeldiniz tarık bey...:)

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler tesadüfen gördüm ben bu siteyi. bi araştırma yapıyordum. tesadüfen girivermişim. sıkıcı bir müşteriyle konuşrken çaktırmadan foruma bi göz attım gündüz :)

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler tesadüfen gördüm ben bu siteyi. bi araştırma yapıyordum. tesadüfen girivermişim. sıkıcı bir müşteriyle konuşrken çaktırmadan foruma bi göz attım gündüz :)
seviyeli tartışmalara herzaman açık bir forum burası tarık bey...paylaşımlarınızın devamını dileriz....;)

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
seviyeli tartışmalara herzaman açık bir forum burası tarık bey...paylaşımlarınızın devamını dileriz....;)
teşekkürler. bu tip olaylara her zaman realite gözünden bakarım. şirketlerin, finansmanın, sgk nın , tüccarın içindeyim her zaman. değerlendirmelerim sert olduysa kusura bakmayın.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler. bu tip olaylara her zaman realite gözünden bakarım. şirketlerin, finansmanın, sgk nın , tüccarın içindeyim her zaman. değerlendirmelerim sert olduysa kusura bakmayın.
rica ederim...elbette realiteleri de gözönünde bulundurmak gerekiyor...sadece bardağa her iki tarafından bakmamız gerektiğini hatırlattım bende...:)...

korkmazyasin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
yanlış anlamayın, kazasın arkadaşlar. keşke günde 10.000 kazansalar. ama olaya biraz gerçekçi bakmak lazım.
madde madde cevap vereceğim.
1. ilk bulunacak kişi mal sahibidir. işverendir.
2. türkiye gerçeği. binlerce insan diploma ve sertifika peşinde koşuyor 1 ekmek için.
3.ben piyasaın oturacağı rakamı söyledim. iş daha yeni. zamanla buralara kadar geriler işletme başına alınan ücret. ve çok hızlı olacak ne yazıkki.
4.elbette istisnaları vardır. kendini iyi parlayan her insan güzel işler yapabilir. sektörü ne olursa olsun.
5. sorumluluk mal sahibindedir. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK i incelerseniz sorumlulukları orade belli. ne mutlu ki, hapise atılacak kadar veya ve ölen işçinin ailesine tazminat ödeme sorumluluğu değil. SORUMLULUK BUDUR. 1 gece kodeste yatmak sorumluluk değildir. Sorumlunun kim olduğu bu yönetmeliğin türediği esas kanunlarda yazar.

netice itibariyle inşallah hayırlısı olur. arkadaşlar çok para kazanırlar. temennim bu yönde. ama hayal de görmemek lazım.

Tarık bey herhalde bu konulara yeni olduğunuz ve ya ayrıntılı incelemediğiniz için sorumluluğu 1 gün nezarette yatmak olarak görüyorsunuz.
Uzmanın işverene karşı sorumluluğu maddi manevidir. yani bir iş kazası olduğunda eğer İSG uzmanının eksiği kusuru varsa yada riski gördü ama işverene yazılı olarak beyan etmediyse(ispat edemezse), hem taksir ve ihmal suçundan içeri girebilir hemde mesleği yapmasını sağlayan sertifikası elinden alınır. ayrıca işveren kendisine kesilen maddi cezayı, iş güvenliği uzmanına rücu edebilir. Yani uzman hem mesleğinden hem de özgürlüğünden olabilir. Biz de aylık 200 tl ye hapis yatmam 1000 tl ye yatarım demiyoruz. fiyatı ayağa düşmesin ki herkes (işveren verdiği paranın hakkını istesin, uzmanda aldığı parayı hak etmek) işini düzgün yapabilsin. saygılarımla...

Burak GÖLLE

Üye
TÜİSAG Üyesi
ya bu aralar böyle bi fiyat düşürme çabalarımı gündeme geldi anlamadım nerden çıkıyor 500-1000 lira bu fiyatları teklif dahi edemezler. Benim çalıştığım yerde çaycılık yapan kişi 1000 lira alıyor( küçük görmek gibi bir anlam çıkmasın burdan hiç bir sorumluluğu veya fizik güç kullanmamasından dolayı bu örneği verdim.) benimde tecrübem yok ve beni arayanlardan 2000 lira altını söyleyen daha olmadı. istanbul ve ankara söz konusu olduğundan bu bile kafa karıştıran bi fiyat. 500-1000 lira nedir ya :D

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Doktorun zaten işe ihtiyacı yokki. (şimdilik, 5 sene sonra ne olur bilinmez) Adam mezun olduğu gün işi hazır zaten. Doktorluk yıllllardan beri belli bir mesleki zemine oturmuş DİPLOMALI (sertifikalı değil) bir meslek.

Elbette gönül isterki iş güvenlikçileride 5000 ile başlasın. ama vahşi piyasa buna izin vermeyecektir az zaman sonra. Ne iş yaparsan yap
fark ortaya koyamadıktan sonra aldığın parada, gördüğün saygınlıkda günden güne erir. Bu fark belki bilgin, belki tipin , belki sempatin
e birazda talihindir. İş elbette ayağa düşecektir ama önemli olan bu piyasada senin 4 ayak üstüne düşebilmendir.

Tarık Bey, mühendislik de doktorluk gibi DİPLOMALI bir meslek. VE İşyeri hekimliği de iş güvenliği uzmanlığı gibi SERTİFİKALI bir meslek. Kavramları birbirine karıştırmayalım lütfen!

yaseminaytekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli meslektaşlarım,
Özellikle bir kaç konunun altını hususiyetle çizilmesi gerektiğini fark ettim.Bazı arkadaşlarımızın yorumlarından bu uzmanlık işinin çok abartıldığını, yakında piyasaya doyacağını ve kimsenin doğru dürüst para kazanamayacağını okumak veya insanların şevkini kıran , daha yolun veya hayatın başında olan genç insanları ümitsizliğe düşüren cümleler duymak cidden hem düşündürücü hem de nedenlerini analiz etmek için güzel bir vak'a.
Bakınız yolun başında ve genç dedim kendimi katmadım çünkü ben 99 mezunu,üç yıllık bir çalışma hayatından sonra ticarete atılmış, iki defa batmış, her türlü hileyi görmüş deyim yerindeyse feleğin çemberinden geçmiş bir arkadaşınızım. Çok güzel paralarda kazandım, çekimi ödeyemediğim için hapis yattığım günlerimde oldu. Hayat bu. Ama ne öğrendim biliyormusunuz? İşini severek, isteyerek yapan düzenli,çalışkan,girişken, sosyal insanların ve en önemlisi harcamasını bilen insanların ben hep kazandığını gördüm. Kaybediyorsa ,kazanamıyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Ya benim gibi harcamasını bilmez, ya işini sevmez ya da... Her işin çok kazananı da var, az kazananı da ,hiç kazanamayıp elinde avucunda ne varsa kaybedeni de. Özel bir hastanede 27.000 lira aylıkla çalışan doktorda var , bir klinikte çalışıp 2500 lira aylığını banka el koymasın diye elden alan doktorda. Bir müvekkilinin borçlusuna mahkeme aracılığı ile yazdığı bir sayfa A4 kağıdı karşılığı oturduğu yerden 50.000 lira alan avukat da var, ayın sonunu getiremeyip arzuhalcilerin etrafında bir müşteri daha bulurmuyum acaba diye bekleyen avukat da var. İşinde iyiysen, kendine güveniyorsan gerisi hikaye. Aylık 200 liralara düşecekmiş, isterse 50 liraya düşsün ekmeğini kazanan yine kazanır genç arkadaşlarım,siz hiç kendinizi üzmeyin. Ama niçin düşer, niye düşer bunu da iyi hesap etmek gerek. OSGB, firmalar ve bazı şahıslar tarafından düzenli olarak yapılan (ticaretin gereği olarak) düşük ücret propagandaları, yeni mezun arkadaşlarımızın bir an evvel bir işe girme düşünceleri ve artan uzman sayısı. Elenenler elbette olacak, rekabet çarkı dönüyor, ama ben eminim ki aylık 8-10.000 tl yi kazanan C sınıfı uzman da olacak ,1.000 tlye çalıştığı OSGB nin tüm yükünü taşıyan uzman da. Siz hangisisiniz?[/quot
o kadar güzel ifade etmişsiniz ki ekleyecek birşey bulamadım. teşekkür ederim.. fark fark yaratanındır, hangi meslekte olursa olsun. Benim çalıştığım yerde işçilerle ufak toplantılarım sırasında söylediğim bir şey var. Ben kendime çöp toplama işi seçseydim emin olunki yerlerde yanlızca gözümden kaçan çöpleri görürdünüz.Bu şekilde işimi hakkıyla yaparak patronum dahil herkesin saygısını kazandım. Ben kendime iş güvenliği uzmanlığını seçtim ve bu kadar ciddi bir iş olduğunu bilmeyerek eğitime başladım. Gördüm ki derya deniz ve ve hemen hemen konuya hakim bir alan ve en önemlisi sürekli iyileştirme felsefesi bana çok uygun olduğu için asıl mesleğimle eşit görüyorum. İşime herkesten önce benim saygım var. Asıl konuya paralel olarak benim gitmeyi tercih etmediğim doktorlar, asla danışmayacağım avukatlar ve asla asla fikir almayı tercih etmeyeceğim iş güvenliği uzmanları var. İş güvenliği uzmanlığı belki sertifikayla alınıyor buda bir bakış açısı ama zaman sürecinde işine saygısı olmayan uzmanların geleceği nokta bellidir diye düşünüyorum. beş parmağın beşi hiç bir değildir. daha önce maaş konularında yazdığım 1200 tl alıyor olmam çok tepki aldı haklı olarak ama ben eklemem gereken bir şeyi unutmuştum. Belgem ile sözleşme yapmamakla birlikte hiç bir sorumluluğum yok yanlızca işi öğrenmek ve kendimi geliştirmek için başladım.Artış olacağını da konuşmuştuk zaten belgemi alınca. Patronumla alacağım ücret konusunda anlaşma yaşanmazsa da şundan eminim ki kaybedeceğim hiçbirşey yok elimde belgemle referanslarımla giderim ama onların çok fazla.. yani dediğiniz gibi seçim bizim biz hangi konumu istersek durduğumuz yer orası olur...

carmen__

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar forumu inceledim aylık 5000 ler 4000 ler, günlük 1000 tl ler falan havada uçuşuyor.. gerçekten insanlar çok umutlanmış.
şimdi yeni sektör bu iş güvenliği. bir eğitim ve biraz masrafla uzmansın işte. ondan sonra günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diyen bir sürü insan var. şunu unutmayın, kaliteli işverenler fabrikalar zaten bunu çalıştrıyor(yasal zorunluluk olmasa bile). diğerleri sadece yasak savacak. yani kimse hayal görmesin günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diye. kimse ödemez o paraları. piyasa her zaman oturur, yerini bulur. aylık 200 tl ye kadar düşecek bu yasak savmanın bedeli. zaman içinde göreceğiz. Efendim biz sorumluluk altındayız ücretimiz yüksek olmalı diyenlere sesleniyorum: unutmayın her meslek grubu sorumluluk altındadır. hapise kadar gider. doktoruda, avukatıda, muhasebeciside, mühediside.. herkes sorumluluk altında.
Size katılıyorum herkes bir sorumluluk altında ama sorumluluğunda büyüğü küçüğü var burada söz konusu insan hayatı, evet doktorunda avukatında sorumlulukları var ama hangisi aylık 500 Tl ye çalışır,kaldı ki bu platformun oluşturulma sebebi birlik olmak, birbirimize destek olmak tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlamak değil midir? Önce birlik olmaya inanmak bu yolda bir adım atmak lazım diye düşünüyorum ben , birde oldum olası negatif '' böyle olmaz ,şöyle olmaz,bu yapılamaz'' deyip konuyu kökünden kesip atanları anlamamışımdır. Neden ''ya bu güzel bir fikir, oldurmak için ne yapmalı,nasıl yapmalı'' konuşulmaz.Önce kendimize inanalım.
Saygılar

tarık tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
değerlendirmeler güzel. aylık ücrette takılıp kalmış arkadaşlar. ben aylık 200 tl diye bir şey söylemedim. işletme başına alınabilecek ücreti kast ettim. Orayı kimse yanlış değerlendirmesin. mesajımdan alıntı yaparak devam ediyorum : ''Ne iş yaparsan yap
e birazda talihindir. İş elbette ayağa düşecektir ama önemli olan bu piyasada senin 4 ayak üstüne düşebilmendir.''

Bugün her iş zorlaşmakta. önemli olan kişisel becerinle diğerleri arasıdan sıyrılabilmen. Uzmalığın veya mesleğin sertifikanla veya diplomanla değil, altını ne kadar doldurabildiğinle ilintilidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.