C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Ilgili

özden demirtuğ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
c sınıfı uzmanların geçici madde gereği tehlikeli iş yerlerine bakma süresi 2015 haziranda doluyor.

Acaba bu sürenin uzatılması söz konusu mu ?

Bu konu ile ilgili olarak olumlu veya olumsuz bakanlık personelinden herhangi bir bilgiye ulaşan arkadaşımız var mı?

fatma özlem yaylagül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çağatay bey,

Aşağıdaki kararda sanırım cevabınızı bulabilirsiniz.

Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:
Belge alma ve vize işlemleri
MADDE 25 - (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;
b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri
gereklidir.
Bir üst sınıfta çalışma
GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.
Merhaba,
GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler
bu madde şu şekilde yorumlanmaktadır. Tehlikeli sınıfta yer alan ve 50 personelin altında çalışanı olan iş yerlerinde kanun 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş ve zorunluluk başlamıştır o yüzden de C sınıfı iş güvenliği uzmanları 01.01.2017 tarihine kadar tehlikeli sınıflara bakabilmektedirler. Aynı şekilde de B sınıfları 01.01.2018 yılına kadar çok tehlikeli firmalara bakabilirler.
İSG-Katip atamaları aynı şekilde devam etmektedir.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler
bu madde şu şekilde yorumlanmaktadır. Tehlikeli sınıfta yer alan ve 50 personelin altında çalışanı olan iş yerlerinde kanun 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş ve zorunluluk başlamıştır o yüzden de C sınıfı iş güvenliği uzmanları 01.01.2017 tarihine kadar tehlikeli sınıflara bakabilmektedirler. Aynı şekilde de B sınıfları 01.01.2018 yılına kadar çok tehlikeli firmalara bakabilirler.
İSG-Katip atamaları aynı şekilde devam etmektedir.
Merhaba Fatma Hanım,
Biraz karıştı sanırım, öncelikle böyle bir yönetmelik maddesi mer-i mevzuatta yok. 6331 sayılı kanunun geçici 4. maddesi bu tarz bir ifade içerir. Oradaki sürelerde 50' den fazla işyerleri için yürürlük tarihi 30.12.2012. Ekleyin 4 yıl eder 30.12.2016; B'nin A yerine bakabileceği süre. 30.12.2015' te C' nin B yerine bakabileceği süre.
50' den az çalışanı olan yerler içinde çok tehlikelide ve tehlikelide 2 gün oynuyor (1.1.2015 ve 1.1.2016; C ve B için)
50' den az az tehlikeli için bu süre daha hiç başlamadı:) (1.7.2016 başlangıç süresi)
Yanlız kanunun yürürlüğe giriş tarihi der geçici maddede, yukarıdakiler maddelerin yürürlük tarihleri. 6331 sayılı kanun 30.12.2012 tarihinde yürürlüğe girdi! her halükarda 2018 tarihini bulamıyoruz mer-i mevzuata göre.
Taslak kanun maddelerinde bu geçici madde hükümleri toparlanıyor orada yazıyor 1.1.2018 ve 1.1.2017 tarihleri. Ancak muhtemeldir seçimden önce bu torba paketlenmez:)

caoplette

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese Merhaba,

Şu an durum nedir?

(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.”

burdan çıkardığım anlam 01.01.2017'e kadar c sınıfları b sınıfı yerine bakabilecek. Doğru mu?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese Merhaba,

Şu an durum nedir?

(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.”

burdan çıkardığım anlam 01.01.2017'e kadar c sınıfları b sınıfı yerine bakabilecek. Doğru mu?
evet

Naime

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar az tehlikeli yerler için yasa 1.07.2017 ye ertelendiğini göre birçok c sinifi 1.1.2017 tarihinde işsiz kalicak. Bunun için yapabileceğimiz birşey varmidir

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar az tehlikeli yerler için yasa 1.07.2017 ye ertelendiğini göre birçok c sinifi 1.1.2017 tarihinde işsiz kalicak. Bunun için yapabileceğimiz birşey varmidir
kesin uzatırlar

kabze

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi

Bakanlığın c sınıfı uzmanların görev süresinin uzatılmasıyla ilgili çalışmanın yapıldığını bizzat bakanlık yetkililerinin ağzından duydum. Ama 1.1.2017 tarihine yetişirmi o konuda belirsizlik var.

seda hatip

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba şimdi 170 i aradım.. ordaki yetkili bana mevcut yürürlüktaki tarihleri söyledi. Bu tarihleri bildiğimi ama az tehlikelilerde ertelemeden dolayı bir uzatılma beklentisi içinde olduğumuzu ve mantıken de böyle olması gerektiğini söyledim. Şuan bir çalışma olmadığını söyledi.. Herzamanki gibi alo 170 çok yardımcı oldun...

kabze

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
15.12.2016 tarihinde iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü / yetkilendirme daire başkanlığı ile yüz yüze görüştüm. Tehlikeli sınıftaki işletmelere görevlendirmelerimin olduğunu şimdiden B sınıfı İGU ya devretmem gerektiğini söyledim. Dedikleri uzatma çalışması yapılıyor. hizmet verdiğiniz tehlikeli sınıftaki işletmeleri 30.12.2016 tarihine kadar bekletin, uzatma yetişirse aynen devam edersiniz. Eğer yetişmezse uzatmanın yapılacağı tarihe kadar devredebilirsiniz dediler. Bir uzatma çıkacak ama zamanı belli değil. Bakanlıkta bu saçmalığın farkında C sınıfı uzmanların durumunu bende izah ettim. Bir çok kişinin işsiz kalağını vs. farkında olduklarını ve uzatma çalışması yaptıklarını söylediler.

enginongan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba şimdi 170 i aradım.. ordaki yetkili bana mevcut yürürlüktaki tarihleri söyledi. Bu tarihleri bildiğimi ama az tehlikelilerde ertelemeden dolayı bir uzatılma beklentisi içinde olduğumuzu ve mantıken de böyle olması gerektiğini söyledim. Şuan bir çalışma olmadığını söyledi.. Herzamanki gibi alo 170 çok yardımcı oldun...
merhaba, alo 170 i arayarak zamanınızı boşa harcamayınız bence onlarda 2 dk bekleyin deyip google dan bakıp bize söylüyorlar. bişey bildikleri yok

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.