C Sınıfı Uzman Nerede Çalışacak? Bu Nasıl Iş?

chemistanbul

Banned
canınızı sıkmayın.
moralinizi bozmayın.
gidin bulabileceğiniz en iyi osgb de iş bulun(bunun için işi bilen tecrübeli arkadaşların görüşlerinden faydalanabilirsiniz.gidin görüşün, sonra buradan bilgi toplayın ve ona göre işe başlayın.)
1 yıl dayanın.işi iyice öğrenin.farklı sektörlerde çalışıp tecrübe kazanın.kendinizi geliştirin.
1 yıl sonra seçici davranarak -eğer kendinizi yetiştirdiyseniz- istediğiniz bir işi bulmak için arayışa girin.eminim burada kuru gürültü yapmaktan -geçmişte bende çok yaptım- daha faydalı olacaktır size.

haaa.yada çevreniz vardır.veya şans ya işte bi yerden kulağınıza gelir gider tek bir firmada 200+ tl ye işe başlarsınız.olmazmı.olurrrrr.hemde çok güzel olur.
sadece işinizi çok iyi yapın ve öğrenin.
unutmayın.
yeni bir meslek öğrendini.adı uzman.ama siz değilsiniz.uzman olmak içinde çoook çalışmanız lazım.çalışırsanız kazanamayacağınız şey yok.
kolay gelsin.

E

eda2

Guest
Serbest Meslek erbabı olayını ben de düşünmüştüm. Fakat işin iç yüzü öyle değil. Bir muhasebeciyle anlaşmanız lazım. Her ay muhasebeciye para ödenecek. Tüm gelirinizi giderinizi beyan etmeniz lazım. Fatura toplamanız lazım. Arkadaşın dediği gibi artık 200-300 liraya risk analizi, acil eylem planı vs. yapan yerler var. Biz özene bezene işimizi yapsak kimin umrunda? Firmalar isg'yi formalite olarak görüyor. Kağıt üzerinde müfettişlerin istediği görünsün yeter gözüyle bakıyorlar. Sistem bizim gibi işini düzgün yapmak isteyen isg uzmanlarını dışlıyor.

Arkadaşım, belki internet ortamında yazılanı yanlış anlıyoruz. Ama yazdıkların ve üslup ortada. Her neyse.. Zaten bu işin getirisi, götürüsü, risklerinin bilincindeyiz. Ben de osgb'ye hiç bulaşmak istemiyorum. Ama sistem zorla bizi osgb'ye yönlendiriyor. Benim serzenişim bu. Neredeyse 1 aydır iş ilanlarına bakıyorum. İşyerleri tecrübe istiyor + çalıştığı sektörün mühendisini iş güvenlik uzmanı olarak bünyesine katmak istiyor. Bunun dışında birçok iş yeri direkt osgblerle bağlantı kuruyor. Biz 7 günlük çalışma için 700'e tamam desek de adamlar gidiyor 1500e osgblerle çalışıyor. chemistanbul durumu
çok güzel açıklamış. Bu durum benim hiiiiç hoşuma gitmiyor. Emin ol senden daha kızgınım. Ama durum bu. Giderek de kötüleşecek. Yakında İşyerleri isg uzmanlarına verdiği ücretleri bile düşürebilir. 2 sene önce 2000-2500 veren osgbler şimdi 1000-1500 veriyor.

osgb ler 2000 veriyor zaten. arkadaşlar başladı. 1000 veren de mi var? büyük şehirlerde böyle ama küçük şehirlerde 2500 diyen arkadaşlar var.
demek piyasada 1000 e razı olan var ki düşürüyolar piyasayı. cehaletten olsa gerek.
peki osgb ler herhangi bi problemde avukat desteği sağlıyor mu bilen var mı? yada bu masraflar için özel sigorta yapılıyomuş onu mu yapmak gerek? bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. kurstan bir hoca bu sigortayı yaptırın demişti. ne olur ne olmaz diye

chemistanbul

Banned
mesleki sorumluluk sigortası.
osgb ler yaptırmaz.kimse yaptırmaz.sen kendine yaptırırsın sadece.osgb; "banane işini düzgün yapsaydın der." çekilir kenara.bu kadar.
avukat desteği de vermez.adamlar zaten maaliyetten kaçmak için az para veriyorlar.birde avukat parasımı....

hemen avukatlık oldunuz sizde.-genele diyorum- ya işimizi nasıl iyi yaparız ı düşünün.nasıl kendimizi geliştiririz i düşünün.bana gelip iş isteseniz bu kafayla kimseye iş vermem.yukarıda da bahsettim biraz ufkunuz açık olsun.

Yamansur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
çok doğru bu da bir seçenek.ancak 50-100 tl ye risk analizi, acil eylem planı yapan osgb ler oldukça sorarım siz kalitenizi neye göre belirleyeceksiniz.maalesef piyasa düşündüğümüz gibi değil.geçen aylarda belkide yıl başı gibi 8 şubesi olan büyük marka bir börek-pasta cafe ye risk analizi fiyatı verdim.sizce ne kadardır?
söyliyeyim.ben kaliteli iş yapıyorum dedim ve 750 tl istedim.risk+acil eylem.çok dediler zatı halleri.ve gidip 300 tl ye bir osgb ye yaptırdılar.
hani kalite
hani para kazanma
hani hizmet.
daha doğrusu bunları görünce yüksek paralar isteyemiyorsunuz.çünkü yaşamanız lazım.geçinmeniz lazım.büyük paralar istemediğiniz için bu sefer ya zaten aldığım 3 kuruş para.o paraya bu hizmet diyorsunuz ve hizmet kaliteniz düşüyor.çünkü çok çalışıp çok kazanmanız lazım.anladınızmı arkadaşım şimdi hizmet-kalite-para olayını.
maalesef bu, böyle.

Çok Haklısınız, ben şahsen 27 gündür serbest meslek erbabı olarak Risk Analizi ve Acil Eylem Planı Çalışmaları yapıyorum daha doğrusu yapmaya çalışıyorum. Şu ana Kadar 7 firmaya yaptım, ücret konusunda ise istediğim ücretleri alabildim, çünkü hep yakın çevrem hatır gönül vs. ama bir süre sonra bu çevre de bitecek. Sonra Osgb'ler benim 2 tam gün zaman ayırdığım firmalara belki de hiç gitmeden 100-200 liraya çalışma yaparlar. Ama serbest meslek erbabı olarak da bir mali müşavir, muhasebeci ile anlaşarak ona da kazancınızdan pay vererek defterlerini tuttuğu yerleri size bağlayabilirler. Osgb'lerin iktidarsızlığı bir gün patlayacak arkadaşlar. Ve işini düzgün ve özverili yapmaya çalışanlar su üstünde kalacak inşallah :)

E

eda2

Guest
mesleki sorumluluk sigortası.
osgb ler yaptırmaz.kimse yaptırmaz.sen kendine yaptırırsın sadece.osgb; "banane işini düzgün yapsaydın der." çekilir kenara.bu kadar.
avukat desteği de vermez.adamlar zaten maaliyetten kaçmak için az para veriyorlar.birde avukat parasımı....

hemen avukatlık oldunuz sizde.-genele diyorum- ya işimizi nasıl iyi yaparız ı düşünün.nasıl kendimizi geliştiririz i düşünün.bana gelip iş isteseniz bu kafayla kimseye iş vermem.yukarıda da bahsettim biraz ufkunuz açık olsun.

hiç sorma yahu kursta bi hoca bize sürekli ''bu işten para kazanmak için mi seçtiniz, bu işin sonu hapis, tazminat'' gibi saatlerce
konuştu. sınıftaki herkes madem öyle yapmayalım bu işi demeye başladı. milletin morali nasıl bozuldu anlatamam. en son bi hoca bize bu kadar üzülmeyin özel sigorta var onu yaparsınız dedi. kurs hocaları malum işi öğretmiyor slayttan okuyup geçiyor. bizde de tecrübe olmayınca özgüven tamamen düşüyor

chemistanbul

Banned
işte hatamız bu bizim.birileri çuvalla para kazanıyorsun dedi diye girdik bu işe, kursta hoca hapis var diye soğuduk, işe başlayınca sanayinin içine girince korktuk.
neden.?
çünkü okumuyor araştırmıyoruz.insanlara inanıyoruz.
halbuki araştırsak ve kendimiz öğrensek ve insanlardan sadece fikir alsak sorun olmayacak.

E

eda2

Guest
işte hatamız bu bizim.birileri çuvalla para kazanıyorsun dedi diye girdik bu işe, kursta hoca hapis var diye soğuduk, işe başlayınca sanayinin içine girince korktuk.
neden.?
çünkü okumuyor araştırmıyoruz.insanlara inanıyoruz.
halbuki araştırsak ve kendimiz öğrensek ve insanlardan sadece fikir alsak sorun olmayacak.

açıkçası çuvalla para var diye girmedim bu işe. çünkü öyle olmadığını biliyorum. kimyagerim ve netteki tüm iş ilanlarına başvuru yaptığım halde ve yüksek lisans yapmış olduğum halde iş görüşmesine bile çağırılmıyor olmamdı nedeni. çünkü çok fazla kimyager vardı ve iş tecrübeleri vardı yada firma içinden tanıdıkları torpilleri vardı. bu yüzden iş görüşmesine bile çağırılmıyordum. sonra arkadaşlarım bu sertifikayı almam durumunda iş bulma ihtimalimin artabilceğini söylediler ve öylece başladım kursa. parasal bi araştırma yapmadım bu işle ilgili. sonuçta c sınıfı uzmanlıktan bahsediyoruz. ama nedense hep böyle anlaşılıyor. belki böyle düşünenler kendileri gibi biliyor herkesi. ama aldığın diploma bi işe yaramıyorsa ihtimalleri araştırıp değerlendirmek durumunda kalıyoruz. keşke üniversitelerdeki kontejanlar biraz daha akıllıca belirlense de açıkta kalmasak. bu kadar çok üniversite açılırken işimiz daha da zorlaşıyor.
sizin başka bir tavsiyeniz varsa değerlendirebilirim

chemistanbul

Banned
açıkçası çuvalla para var diye girmedim bu işe. çünkü öyle olmadığını biliyorum. kimyagerim ve netteki tüm iş ilanlarına başvuru yaptığım halde ve yüksek lisans yapmış olduğum halde iş görüşmesine bile çağırılmıyor olmamdı nedeni. çünkü çok fazla kimyager vardı ve iş tecrübeleri vardı yada firma içinden tanıdıkları torpilleri vardı. bu yüzden iş görüşmesine bile çağırılmıyordum. sonra arkadaşlarım bu sertifikayı almam durumunda iş bulma ihtimalimin artabilceğini söylediler ve öylece başladım kursa. parasal bi araştırma yapmadım bu işle ilgili. sonuçta c sınıfı uzmanlıktan bahsediyoruz. ama nedense hep böyle anlaşılıyor. belki böyle düşünenler kendileri gibi biliyor herkesi. ama aldığın diploma bi işe yaramıyorsa ihtimalleri araştırıp değerlendirmek durumunda kalıyoruz. keşke üniversitelerdeki kontejanlar biraz daha akıllıca belirlense de açıkta kalmasak. bu kadar çok üniversite açılırken işimiz daha da zorlaşıyor.
sizin başka bir tavsiyeniz varsa değerlendirebilirim

mesajıdaki "okumuyoruz, araştırmıyoruz insanların sözüne kanıyoruz" dememdeki kasıt; hapis cezası vs. dedikoduları için.yoksa elbetteki maddi ikanlarımızın daha genişlemesi için bu tür bir değişikliği düşünmemiz olağan.
tavsiye olarak şunu diyebilirim. işinizi düzgün yaparsanız, hem iyi para kazanırsınız,hem güvenle çalışırsınız.sıkıntı yaşamazsınız.insanların korku çığırtkanlıklarına inanmayın ve kapılmayın derim ben.

Armağan Kocabaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yeni başlayanlar için açılan sayfalarda sürekli hapis cezaları ve avukat paralarından bahsediliyor.. bunlar söyleyen arkadaşlar acaba neden hala uzmanlık yapıyorlar? sürekli hapisten bahsedip moral bozmaktaki amaç nedir? insanları meslekten soğutmak mıdır amaç? lütfen bazı hassas şeyler konusunda daha dikkatli olmaya çalışalım. :) her iş kazasında uzmanlar hapse girseydi ortada uzman kalmazdı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.