C Sınıfı Belge Ile Tehlikeli Snıfta Çalışma

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar arkadaşlar.yeni yasaya göre c sınfı belge ile tehlikli işyerlerindede çalışılabilecek ama bu yasa yürürlüğe girdikten sonramı geçerli olacak yoksa yasa çıktığı için şuanda geçerli mi?yarın görüşmeye gideceğim kozmetik ürünleri yapan bir firma, tehlike belirme tebliğinden baktım 'tehlikeli sınıfta' ve 15 çalışanı var.Şuanda çalışabilir miyim sizce.?

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yasa çıktıktan itibaren 3 yıl diye biliyorum ben Murat bey. Tam emin olmamakla birlikte 2015'in Haziran ayına kadar tehlikeli (B) sınıfta çalışabilirsiniz sanırım.

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Murat Bey, iş sağlığı ve güvenliği kanunu madde 38 de bahsettiğiniz durumun yayım tarihi belirtilmiştir. Bu madde Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir. Fakat siz yine de tecrübeli meslektaşlarımızdan destek alın isterseniz.

GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
yürürlüğe girer.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
o zaman madde 38-b ye göre şuanda 30 hazirandan bu yana çalışılabilirim.çok teşekkür ederim arkadaşlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.