C Sınıfı Belge Ile Tehlikeli Snıfta Çalışma

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında murat2242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. murat2242

    murat2242 TÜİSAG Üyesi



    merhabalar arkadaşlar.yeni yasaya göre c sınfı belge ile tehlikli işyerlerindede çalışılabilecek ama bu yasa yürürlüğe girdikten sonramı geçerli olacak yoksa yasa çıktığı için şuanda geçerli mi?yarın görüşmeye gideceğim kozmetik ürünleri yapan bir firma, tehlike belirme tebliğinden baktım 'tehlikeli sınıfta' ve 15 çalışanı var.Şuanda çalışabilir miyim sizce.?



     
  2. Günkut

    Günkut TÜİSAG Üyesi



    Yasa çıktıktan itibaren 3 yıl diye biliyorum ben Murat bey. Tam emin olmamakla birlikte 2015'in Haziran ayına kadar tehlikeli (B) sınıfta çalışabilirsiniz sanırım.



     
    murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
  3. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    Murat Bey, iş sağlığı ve güvenliği kanunu madde 38 de bahsettiğiniz durumun yayım tarihi belirtilmiştir. Bu madde Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir. Fakat siz yine de tecrübeli meslektaşlarımızdan destek alın isterseniz.

    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
    MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

     
    murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
  4. murat2242

    murat2242 TÜİSAG Üyesi

    o zaman madde 38-b ye göre şuanda 30 hazirandan bu yana çalışılabilirim.çok teşekkür ederim arkadaşlar.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica