Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar.
    Yayınlanan yeni yönetmeliğe göre; 1500 gün prime sahip C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları B sınıfına yükselme sınavına, 1800 gün prime sahip B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ise A sınıfına yükselme sınavına girebilecek. Benim merak ettiğim konu şu:
    Diyelim ki C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı yapan bir kişi 1800 ve üzeri prim gününe sahip. Önce 1500 günlük kısımdan faydalanarak B sınıfına yükselme sınavına girip başarılı olduktan sonra bir sonraki sınavda 1800 günü kullanarak A sınıfına yükselebilir mi?
    Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

pınarpınar, Reinarubia, serka ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. aragon34

aragon34 TÜİSAG Üyesi

Evet, yönetmeliğe göre girebilir

emeklimüh bu yazıya teşekkür etti.
  3. mehmet kavafoglu ben

mehmet kavafoglu ben TÜİSAG Üyesi

bence giremez. kanun (torba yasa )bu hakkı bir seferliğine 2 sınav hakkı olarak düzenliyor.kişi yönetmelıkle belirtilecek şartlara göre bir kereye mahsuz bir yıl içerisinde iki sınav a girip belgesini yükseltebilir.
    bu nedenle kişi yönetmelikte belirtilen şartlara bir kez başvurabilir diye yorumluyorum bu kendı yorurumum ve hukukcu değilim.
    ama bence malsef b ye giren (şartları b yı tutanlar )Belgelerini b ye yüksetseler bile a sınavına tekrar girememeleri gerekir.
    inşallah ben yanılıyorum dur bu durum sınav acıklamasında aydınlığa kavuşacaktır zannediyorum.
    iyi geceler.

ebru isg bu yazıya teşekkür etti.
  4. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Şimdilik bu konu hakkında herhangi bir düzenleme olmadığını anlıyorum. Eğer ileriki zamanlarda net bir açıklama olmazsa bunun önünde bir engel olmadığı kanısındayım. Yani C sınıfı bir uzman sadece 1800 günlük primle iki defa sınava girerek A sınıfına kadar yükselebilir. Şimdilik durum bu. Gelişmelerden haberdar olan arkadaşların bizi bilgilendirirse sevinirim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
  5. Erdinç Candemir

Erdinç Candemir TÜİSAG Üyesi

Hayır giremez. Burada dikkat edilmesi gereken husus, 1800 günlük primin B sınıfında geçmesi gerektiğidir. C sınıfı uzmanının 3000 günlük primi yattıysa A sınıfı sınavına girebilir.

Akshan, Ergün ÇAakaya ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  6. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Başvuru sonu 11 Kasım. Aynen dilekçene yaz bence. Yoksa bile biz bunu nasıl akıl edemedik olsun. (Karpuz kabuğu denize düşsünmüydü neydi) Hiç belgesi olmayana, nasıl önce C sonra B veya B/A ya geçiş hakkı tanımadılar ben hala ordayım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. KİM

KİM TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Bu konuyla ilgili 170'i aradım. Ne kadar bilgi sahibi kişilerdir bilmiyorum ama 1800 ve üzeri prim gününe sahip olan C sınfı bir iş güvenliği uzmanının iki sıva girme hakkı olması dolayısıyla Aralık sınavında B sınıfı uzman olduktan sonra Şubat ya da Mayıs sınavına girerek A sınıfı uzman olabilineceği bilgisi verildi.

seval_yılmaz, e-mine, Sait isg ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. KİM

KİM TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Bu konuyla ilgili 170'i aradım. Ne kadar bilgi sahibi kişilerdir bilmiyorum ama 1800 ve üzeri prim gününe sahip olan C sınfı bir iş güvenliği uzmanının iki sıva girme hakkı olması dolayısıyla Aralık sınavında B sınıfı uzman olduktan sonra Şubat ya da Mayıs sınavına girerek A sınıfı uzman olabilineceği bilgisi verildi.

GökayAydogan ve işçislyman bu yazıya teşekkür etti.
  9. mehmet kavafoglu ben

mehmet kavafoglu ben TÜİSAG Üyesi

inşallah öyledir .

10. namso5001

namso5001 TÜİSAG Üyesi

bakanlığın açıklamasındab den a ya geçiş için , kişinin b sınıfı belgesi olup herhangi bir zaman da yatırmış olduğu 1800 gün prim demektedir. sizin açıklamanıza göre b sınıfı belgeyi aldıktan sonra kişinin 1800 gün yatırmış olması gerektiği çıkıyor. bence yanlış değerlendiriyorsunuz.

11. p.öztürk

p.öztürk TÜİSAG Üyesi

bende alo 170 i aradığımda tam tersini söylediler. benimde 1800 gün pirim,m ve c sınıfı belgem var ama sorduğumda sadece b sınavına girme hakkım olduğunu söylediler.acaba bu konuyu kesin olarak nasıl öğrenebiliriz.

12. sauyıldız

sauyıldız TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    ben de az önce aradığımda Kasım ayında açıklama yapılacağını ve durumun netleştirileceğini söylediler.

13. mehmet.dilek

mehmet.dilek TÜİSAG Üyesi

zaten 1800 gün B sınıfında primi yatarsa kişinin bu yönetmeliğe ihtiyacı yok ki. Şuan bi düzenleme yapılmadığından girmesinde bir engel yok.

Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  14. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Alo 170'ten ben de bilgi almak için bir kaç defa aradım ancak her defasında tutarsız ve çelişkili cevaplar aldım. Şimdi cevapları incelediğimde bu durumun sadece benim başıma gelmediğini görüyorum. Biz uzmanlar zaten her geçen gün değişen yönetmelikler ve açık uçlu ifadeler karşısında kafa karışıklığı yaşıyoruz. Bir de bilgi karmaşası yaşatan devlet bilgi sistemi olunca iyice zorlanıyoruz. Bu alo 170 sorunu inşallah bir an önce çözümlenir.
    Aslına bakarsanız bir diğer konu da, bizler bu konuyu gündeme getirerek bazı hesapların yeniden yapılmasını mı sağladık yoksa zaten bakanlığın hesabı da C sınıfı uzmanları bir an önce A yapmak mıydı? Bir C sınıfı uzman olarak yönetmeliğin son halinde aykırı bir ifade olmadığı için, A sınıfı uzman olmama engel bir durum göremiyorum. Ama biz gündeme getirdikten sonra yönetmelik bir daha değişir mi onu göreceğiz hep birlikte.

15. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

evet şimdilik sadece B sınıfına yükselme sınavına girebiliyorsun. Ancak başarılı olduktan sonraki durumu netleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü B sınıfına yükseldiğiniz zaman prim gününüz örnek veriyorum 1900 gün olduysa şu anki mevcut yönetmeliğe göre bir sonraki sınavda aynı prim günleri ile A sınıfına yükselme sınavına girebilmeniz gerekiyor. Bu kişisel yorumumdur.
    Sonuç "aynı prim günü ile arka arkaya iki sınava girerek C sınıfından A sınıfına yükselebilir miyiz" in cevabı şu an belirsiz.

16. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Aynı 170 bana olmaz demişti. Aslın önce olur dedi ve ben detaylıca tekrar tekrar sordum ve o da beni bekletip başkasına sordu ve olmaz dedi.

17. experience

experience TÜİSAG Üyesi

Ben sınava girip B sınıfı uzman olduğum taktirde o tarihte mevcut her B sınıfı uzmanla aynı haklarla ve aynı yetkilerle çalışma imkanım olacak demektir.O tarihteki herhangi bir B sınıfı uzmanla farkım yoksa her B sınıfı uzman gibi ben de A sınıfı Uzmanlık sınavına girebilmem lazım.Ayrıca belirtmem gerekiyor ortada başka bir durum daha var.Mesela ben 5 ay daha beklesem direkt A sınavına girebiliyorum ama beklemiycem.2850 gün primim var önce B ye girip ,sonraki A ya 1800 le değil de zaten 3000 le başvurucam.

18. Yuri

Yuri TÜİSAG Üyesi

Bende benzeri durumdayım sayın üye. Alo 170'ten verilen cevaplar malesef çok yetersiz ve belirsiz.

Arada kaldığım nokta ise, eğer önce B sonra A olmamız engellenecekse bu sınava girmeyip bir sonraki sınavı beklememiz daha mı uygun olacak?

19. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

2 sınav hakkı verilir cümlesi çok genel ; bence 2 sınavada girebilir anlamıda çıkar

20. Arda T.

Arda T. TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar eksik primler dışarıdan ödenebiliyor mu

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica